Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wiem ze jest powiedzmy jakaś zasada co do ustawienia domu na działce wzgledem kierunków świata. Czytałem o tym w Muratorze, ale tam nie było takiego przykladu jaki ja mam. Mam wjazd na działke od strony zachodniej. Od południa nie mam zadnych sasiadów i raczej nie bede miał, a od północy mam sasiada. I co w takim przypadku? czy moze ustawic dom tak by wjazd nie był bezposrednio od ulicy tylko np od północy? Sam sie w tym pogubiłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Hejka Pozdrawiam :grin:

Twój problem pomorze ci rozwiązać zasada Feng-Shui.

Ja mam wjazd też od zachodu ale garaż i wejście do domu są od strony południowej. Także nie mam bezpośredniego wjazdu do garażu trzeba skręcić. Według Feng-Shui tak jest lepiej jak wejście do domu nie jest po prostej linii.

Pozdrawiam http://www.ifb.pl/~qba/ikonki/spin2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc123
Ja na przyklad mam droge od strony poludniowej. W zwiazku z tym dom ustawie lekko pod skosem, tzn. wejscie wraz z garazem bedzie od strony wschodnio-północnej, dzięki temu taras i część wypoczynkowa od strony południowo-zachodniej. Rozplanowanie działki pozwoliło mi wykonać wjazd po prawej stronie działki, ale oczywiście od drogi z południowej części.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wjazd przy drodze biegnącej w osi północ-południe, od południa nie mam sąsiadów, a od północy będą. Wjazd, bramę i garaż oraz ganek z wejściem do domu ustawiliśmy od północy, a taras i ogród od południa. Dom już stoi, jeszcze w nim nie mieszkamy, ale myslę,że to dobre rozwiązanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy do czego zmierza

1. Na zasadach sztuki chińskiej się nie znam

2. Jest też podejście od strony zysków w eksploatacji, wtedy:

a) Zimne nie ogrzewane pomieszczenia (garaż, spiżarnie, gospodarcze), od strony północnej (tzw. Śluza ciepła)

b) Jak najwięcej okien od strony południowej (zyski od ogrzewania słonecznego)

c) Od południa jak największy okap (zapobiega przegrzewaniu pomieszczeń latem, pozwala dogrzewać je słońcem zimą)

d) Sypialnie od wschodu (budzi Cię słoneczko) Nie ma nic bardziej wkurzającego, gdy jesteś sową. (wtedy od zachodu)

e) Z kuchni i jeszcze jednego pomieszczenia okna na wejście w płocie

Tyle na szybko, jeśli jesteś w stanie to pogodzić to masz łeb. Mnie się nie udało w całości.

Dom na planie północ południe (każde odchylenie o kilka stopni to duże straty, gdybyś chciał zainstalować kiedyś kolektory słoneczne). Zyski energetyczne mogą być znaczne tylko z powodu stosowania się do tych zasad.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darth,

 

Do działki i stron świata dobiera się projekt. Ten projekt niestety nie jest dobry na twoją działkę, bo:

- jeśli ma garaż w bryle, to powinien on być przodem do bramy. Inaczej to wygląda idiotycznie i jeszcze zabiera Ci kawał działki na krążenie samochodem.

- od południa masz tylko jedno okno - od kuchni.

- wszystkie okna z salonu masz od wschodu, a to nie jest dobre rozwiązanie. Po pierwsze tracisz ciepło przekazywane przez słońce, a wierz mi jest ono odczuwalne. Po drugie większość dnia będziesz miał w salonie ciemno. A najbardziej wartościowe dla domu strony świata to południe i zachód.

- nie pomoże tu nawet lustrzane odbicie tegoż projektu.

Reasumując:

JEŚLI MOŻESZ ZMIEŃ PROJEKT NA TAKI, KTÓRY PASUJE DO STRON ŚWIATA I TWOJEJ DZIAŁKI. Wierz mi na tym etapie zmiana projektu to pestka. Potem już nie będzie odwrotu.

Alicja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na Feng Shui ale wiem jedno. Najlepiej jest wejście i wjazd zrobić od północy (okno od kuchni również) a salon i część wypoczynkową od południowego - zachodu. To słońce, a nie Fen-Shui uprzyjemnia nam życie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj projektu, który ma garaż od północy z wjazdem od zachodu (naprzeciw bramy), wejście pewnie od zachodu (na tej samej ścianie co wjazd na działkę), taras i salon od południa/zachodu, kuchnia pozostaje od wschodu, ponadto od wschodu możesz dać jakieś pomieszczenia gospodarcze. Ponieważ chcesz dom z poddaszem użytkowym to sypialnie na górze rozmieść tak, jak Ci wygodnie (od wschodu jak lubisz gdy budzi Cię słońce lub północy/zachodu gdy nie). Łazienki tam gdzie jest miejsce. Trudno mi teraz wynaleźć taki projekt, ale zapewne przy szukaniu będziesz brał pod uwagę inne aspekty (liczba pokoi, powierzchnia, balkon itp) więc najlepiej szukaj sam. Powodzenia

DarekRz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie polnoc w tym domu jest przwidziana miedzy dwoma naroznikami garazu i nic nie stoi na przeszkodzie aby ten projekt jeszcze troche obrocic i front zrobic po polnocnej stronie. Odpowiednie wielkosci okien zalatwia reszte. Mozna jeszcze zastosowac jesli uznasz za bardziej odpowiednie dla ciebie lustrzane odbicie ale tez z polnocna elewacja frontowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem, ale dotyczący tylko położenia działki. Działka jest prostokątna wzdłuż osi płd-pn. Działka od strony południowej i zachodniej przylega do lasu. Las jest iglasty i z pewnością stary. Drzewa rzucają cień na działkę, im bliżej wieczoru tym ten cień jest większy, ok15.00 zacieniona jest 1/3 działki. Czy takie położenie działki, które z pewnościa ma wiele uroku, nie będzie negatywnie wpływać na rosnącą tam roślinność? Jakie powinno być ustawienie domu na takiej działce?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rkali,

 

Ja ma podobną działkę. Jest to najlepsze możliwe rozwiązanie stron świata bo:

od północy masz wjazd, garaż łazienki, możesz sobie dom przysunąć do ulicy. Od południa i zachodu zostawiasz sobie zaciszny ogród, okna od salonu, jadalni i masz bardzo intymnie: ulica nie zagląda Ci do twojego ogródka i żony w bikini :wink:. Natomiast las jest minusem. Sama mam las od południowego zachodu i bardzo zacienia. Dlatego tym bardziej trzeba przysunąć dom maksymalnie do strony północnej, żeby jak najwięcej światła na niego trafiało. Pod lasem jeśli o roślinność chodzi to jest trochę przerąbane, bo jesteś skazany na poszycie z bluszczu, lub inne cieniolubne. Można też zrobić pod samym lasem pas dorodnych paproci i też będzie fajnie. Natomiast kulturalny trawniczek będzie wymagał jesiennego grabienia liści przez całą rodzinę, przez kilka dni. No i przy lesie jest więcej robali niż bez lasu. Ja jednak nie żałuję, że mam las, mam zamiar go nawet w przyszłości dokupić.

Jeśli chcesz zobaczyć ustawienie mojego domu na działce to kliknij na skrót www pod moim postem. Działka jest bardzo duża a i tak widać zacienieni południowej strony.

 

Pozdrówka,

Alicja

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Alicjanka dnia 2003-04-01 16:31 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...