Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

powiedz jakiej pojemności masz bufor, samoróba czy firmowy? jakim kotłem go pędzisz?

i zastanawia mnie dlaczego latem używasz pradu do cwu? przecież bufor z dobra wężownica powinien idealnie do tego się nadawac, rozpalasz raz na kilka dni i ciepła woda jest, no i chyba w tej wersji (bufor i drewno) najtańsza z możliwych

 

Racja, najtańsza ale po prostu mi się nie chce :)

Aby być w zgodzie z sumieniem- od czasu do czasu rozpalam ale lato to czas częstych wyjazdów, jak zostawiam dzieci same (he he... same :) oczywiście z kupą znajomków) to działa na prąd.

Wracając do technikaliów: bufor Drazice (Czechy) 500 l w tym 150 l CWU. Niestety z tylko jedną wężownicą i niestety tylko 500l- robiąc projekt nie było go w planach, potem trzeba było go jakoś wpasować w niewielką kotłownię. Wieksze bufory mają Mikazuu i Urszulla, jesli temat Cie interesuje- porozmawiaj z nimi

Kocioł 19 kW, Dziubarczyk. Wybór przypadkowy- był dobry cenowo, wąski i wysoki. Jak dotąd wszystko działa bez zarzutu.

W zeszłym roku, po kilku awariach sieci energetycznej instalację w kotlowni wyposazyłem w UPSa- lekko przerobiony standardowy mały UPS do komputera ale z zasilaniem z akumulatora samochodowego. Działa przez 5 godzin- wystarczy żeby w kotle wypaliło się do konca.

 

Nawiązując do tematu bufora- apel do wszystkich budujących: jeśli ktoś z Was planuje posiadanie takowego- koniecznie weźcie model z dwoma wężownicami- druga przyda sie na alternatywne źródło ciepła.

A w nawiązaniu do alternatywnych źródeł ciepła- ceny kolektorów słonecznych są atrakcyjne i nie wykluczone, że będą jeszcze niższe. Jesli rozważacie mozliwość instalacji takiego urządzenia- zostawcie jakiś wolny pion wentylacyjny w kotłowni (może być nawet zwykła rura PCV biegnąca na strych)- potem bardzo łatwo poprowadzic tamtędy instalację solarną.

A jeśli ktoś potrzebuje porady w temacie kolektorów, buforów czy innych powiązanych urządzeń (niekoniecznie kończących się na ...orów)- służę pomocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

ja właśnie powoli przymierzam się do bufora, liczę i myślę i chyba stanie na 1900l, ze względu na koszty zrobię w zasadzie sam, ze zbiornika hydroforowego średnicy 90cm, rozciętego na pół pionowo i w tym miejscu poszerzonego o 40-45cm, do tej pory myślałem z duża piwnica i w niej duża kotłownia to jest to co posiadam a tu po fizycznej przymiarce okazuje się że niekoniecznie i całkiem możliwe ze bufor wyląduje za ścianą kotłowni w pomieszczeniu obok w piwnicy, sam bufor wychodzi w podstawie 90x135 a z minimalnym ociepleniem 130x175, środku zbiornika planuję wężownice do c.w.u., i na dole z lejkiem do np. przyszłego solara czy innego dodatkowego źródła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może :

1. dostęp do taniego piasku do obsypania fundamentów

2. niepotrzebne beczki na wodę

Za tydzień powinna u mnie wejść ekipa od stanu surowego, póki co mam zbitą budę z desek dla ekipy i ściągnięty humus. Oczywiście materiały są już kupione. Mój tel. 502-547-307

Edytowane przez popiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może :

1. dostęp do taniego piasku do obsypania fundamentów

2. niepotrzebne beczki na wodę

Za tydzień powinna u mnie wejść ekipa od stanu surowego, póki co mam zbitą budę z desek dla ekipy i ściągnięty humus. Oczywiście materiały są już kupione. Mój tel. 502-547-307

 

moze masz juz jakies namiary na piasek do obsypania fundametów???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan "0" zrobiony . POŚ zakopany . mam pytanie . Czy już można zlikwidować deski co to geodeta poprzybijał czy jaszcze poczekać . Ściany będą dopiero w przyszłym roku .
Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie na stanie "0" stanął budynek, tak więc deski wyznaczające miejsce budynku nie były potrzebne. Chyba, że masz część podpiwniczoną nad którą nie będzie budynku albo coś podobnego, co nie pozwoli Ci się po jakimś czasie zorientować, gdzie stawiać ściany budynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, Ja śmiało mogę polecic człowieka od ocieplenia poddasz i wszystkich innych konstrukcji z GK i układania Glazury w jednym:). [ moderowano - SPAM ]

 

alergie mam na takich "forumowiczów", zakłada taki/taka konto żeby się zareklamować za friko

Jarku drogi, miej choć odwagę napisać np. "dobrze robię GK" a nie piszesz o sobie w osobie trzeciej...

a tak z ciekawości ile ceni się szpachlowanie płyt gk masą rigips finishpro mix na gotowo pod malowanie (sam finish, płyty zaspoinowane vario z taśmami strai-flex gotowe do finiszu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś rozpoznanie kiedy Ci ta inwestycja zwróci ? Mi wychodzi, że po 20 latach.

 

Dostałem info od kolegi, że niedługo (albo może już) weszła ustawa o dofinansowaniu solarów, tak więc, może zacznie się to bardziej opłacać. Tak więc wycofuję swój lekki sarkazm i zainteresowanych odsyłam po info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko i tak rozbije sie o szczegóły, dofinansowania ma byc45%, netto, jak obliczyli specjaliści od finansów realnie będzie to zysk inwestora ok 30%, do tego jak zwykle przy każdym kredycie kupa formalności, trzeba zaczekać i zobaczyć jak to wyjdzie w praniu, ja jakoś z dystansem do tego podchodzę, pewnie jak zwykle najlepiej na tym wyjdą banki i fundusze a nie zwykły śmiertelnik...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Zapomniałem Was ostrzec.

W okolicach Karakule, Ogrodniczki, Ciasne znów grasują złodzieje

http://images46.fotosik.pl/307/ac684e327be6ed6emed.jpg

Mi ukradziono agregat prądotwórczy (piłę znalazłem w trawie), dodam, że agregat pożyczony.

Prąd elektrownia podłącza od początku maja :(

Po włamaniu mam lepszą kłódkę i wreszcie włączam alarm.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...