Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Coś mi się wydaje, że na podlasiu budowy wszelkiego rodzaju się słabo rozwijają. Szkoda, że nikt nie pisze, że nie pojawiają się nowe twarze. Inne grupy jakoś bardziej tętnią życiem.

 

widocznie my podlasianie wszystko wiemy (z małymi wyjątkami) i nie potrzebujemy forum jako źródła wiedzy ;-)

 

albo

 

bardzo mało wiemy - tak mało, że nie wiemy o tym forum lub nawet o istnieniu internetu (tu chyba przesadziłem) hyhy

 

pozdro

 

To może by reklamę w prasie podlaskiej puścić??

 

Kto szuka, ten znajdzie. Nasze forum, informacje itp.

 

Może to atawizm? Zbliża sie czas zimowy, to my- ludzie, podobnie jak zwierzęta, zwalniamy tempo i przygotowujemy sie do leniwego, zimowego biegu czasu.

To moje tłumaczenie..... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Hejas Podlasie!

 

Podobnie jak Długi Rufus- też muszę odnaleźć się w nowej rzeczywistości ;)

Nieczesto tu zaglądam bo trochę brak czasu a jak się już uporam z obowiązkami domowymi to sąsiedzi już śpią- a to wałśnie dzięki nim mam "okno na świat" czyli internet.

Ale dziś- dzień szczególny bo to moje urodziny i po małej imprezce u mnie- przenieśliśmy się do nich, żona zabawia gospodarzy na dole a ja na górze siedzę przy kompie ;)

 

Lada chwila powklejam w dzienniku nowe zdjęcia - a wszystkich nieustannie zapraszam do siebie.

 

Tak więc- do zobaczenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejas Podlasie!

 

Ale dziś- dzień szczególny bo to moje urodziny i po małej imprezce u mnie- przenieśliśmy się do nich, żona zabawia gospodarzy na dole a ja na górze siedzę przy kompie ;)

 

 

100 LAT!!! 100 LAT!!! NIECH ŻYJE, ŻYJE NAM... oczywiście 100 lat mieszkania we własnym domku i cieszenia się z każdego dnia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

a może wszyscy ciężko budują i temu nie klikają na forum.

Ciekawe kiedy zaskoczy nas zima?

Budujmy póki czas :wink:

 

Właśnie, właśnie :)

ja od zeszłej środy jestem dzień w dzień na budowie

 

Glazurnik robi swoje, hydraulicy w piątek uruchomili piec, szpachlarz właśnie zaczyna, we czwartek mam już umówione drzwi.

 

W sobotę skończyłem z ojcem i bratem betonować słupki na ogrodzenie

 

Robota wre aż miło patrzeć. Nawet wczoraj (mimo zakazu pracy w święta państwowe :) ) paćkałem ścianę i plantowałem podwórko.

 

Mam nadzieję, że zima nie zechce nas odwiedzać zbyt szybko

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejas Podlasie!

 

Podobnie jak Długi Rufus- też muszę odnaleźć się w nowej rzeczywistości ;)

Nieczesto tu zaglądam bo trochę brak czasu a jak się już uporam z obowiązkami domowymi to sąsiedzi już śpią- a to wałśnie dzięki nim mam "okno na świat" czyli internet.

Ale dziś- dzień szczególny bo to moje urodziny i po małej imprezce u mnie- przenieśliśmy się do nich, żona zabawia gospodarzy na dole a ja na górze siedzę przy kompie ;)

 

Lada chwila powklejam w dzienniku nowe zdjęcia - a wszystkich nieustannie zapraszam do siebie.

 

Tak więc- do zobaczenia!

 

STO LAT STO LAT !!!!! dołączam sie i ja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qurczę, od jutra zapwiadają śniegi, a mój dekarz utknął w stolicy na jakimś dachu. :-?

Z tego co piszecie wniskuje, że chyba tylko na mojej budowie taki leniwy rytm.....

 

EpoPS, robota wre u ciebie, az miło poczytać i tylko sie mobilizować! :)

 

PS. Robin, wprawdzie już po fakcie, ale NAJLEPSZEGO!!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robota wre (robota nikomu niepotrzebna) tynkarze normalnie jastrych mi zrobili z zaprawy cementowo wapiennej i teraz trzeba się dokopać do chudziaka. jakby ktoś się kiedyś zastanawiał co pierwsze tynki czy posadzki odpowiedź jest jedna -> bez różnicy tylko trzeba brać pod uwagę ilość potrzebnego czasu na doprowadzenie chaty do porządku :lol:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qurczę, od jutra zapwiadają śniegi, a mój dekarz utknął w stolicy na jakimś dachu. :-?

Z tego co piszecie wniskuje, że chyba tylko na mojej budowie taki leniwy rytm.....

 

EpoPS, robota wre u ciebie, az miło poczytać i tylko sie mobilizować! :)

 

PS. Robin, wprawdzie już po fakcie, ale NAJLEPSZEGO!!! :)

Spokojnie zdążysz z tym dachem ,będzie podobnie jak w tamtym roku ,chwyci mróż na parę dni i to wszystko :wink: .W tamtym roku też się śpieszyłem przed mrozami , a w grudniu jeszcze ogrodzenie robiłem.

Trochę żałuję ,że nie ma już takich zim jak kiedyś :( , skuterem dojeżdżać do pracy to by była frajda :lol:

darqx ja tam tak dokładnie nie czyściłem posadzki ,z grubszego ,aby tylko za dużych garbów nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam jotula panoramę.

Nie wiem co konkretnie masz na myśli pod pojęciem "eksploatacja".

Nie wiem jak według Ciebie wygląda czysta szyba , bo w moim przekonaniu szyba w kominku jest czysta aczkolwiek któraś już osoba pytała dlaczego nie myję szyby i czy są takie wkłady , w których szyby czyszczą się same. :o

Z internetem sobie nie radzę ,a co dopiero ze zdjęciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam jotula panoramę.

Nie wiem co konkretnie masz na myśli pod pojęciem "eksploatacja".

Nie wiem jak według Ciebie wygląda czysta szyba , bo w moim przekonaniu szyba w kominku jest czysta aczkolwiek któraś już osoba pytała dlaczego nie myję szyby i czy są takie wkłady , w których szyby czyszczą się same. :o

Z internetem sobie nie radzę ,a co dopiero ze zdjęciami.

 

chodzi mi o bardzo szeroko pojętą eksploatację (stoję właśnie przed wyborem wkładu), + i - które zaobserwowałeś podczas eksploatacji. no i prede wszystkim czy wart jest takiej kasy????

 

aha i jeszcze jedno jaki dom ogrzewasz ew dogrzewasz tym wkładem

 

wkład kupowałeś w białymstoku, jaki masz komin?

 

sory za tyle pytań ale mam zagwozdkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w Jotulu jeśli są spełnione pewne warunki (dopływ powietrza z zewnątrz otwarty na max) szyba oczyszcza się sama :)

 

No i chyba zapomniałeś o najważniejszym - suche, dobrze wysezonowane drewno. Dla brzozy 2 lata, dla dębu 3 lata, dla grabu 4 lata.Oczywiście w warunkach przewiewnych, zadaszonych no i oczywiście wcześniej porąbane.

 

Wtedy każda szyba będzie czysta.

 

A tak na marginesie warto co jakiś czas przepalić osiką lub topola w celu oczyszczenia komina z sadzy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darqx

Moje doświadczenie w kwesti eksploatacji jest żadne.Palę dopiero 1,5 miesiąca ,byle czym i byle jak.Powolutku uczę się co i jak ma chodzić.

Akurat ten wkład wybrałem po przeczytaniu kilku wątków na forum odnośnie kominków , wcześniej miałem też okazję przyglądać się jak wygląda sprawa palenia w tym wkładzie u rodziców kolegi ,którzy używają jotula gdzieś od 5 lat.

Ogrzewam nim ok 115 m2 ,mam rozprowadzenie z turbiną (duże odległości)

Komin z cegły pełnej z wkładem .Jotula kupiłem w termitechu na tysiąclecia.

 

Kominek ma mi służyć jako dodatkowe żródło ogrzewania ,mam również gaz ziemny.

Ale jedno już wiem napewno jak się pali to jest ciepło jak tylko zgaśnie od razu zaczyna spadać temperatura.

Moim zdaniem każdy wkład będzie dobry w odpowiednich warunkach ,

moi sąsiedzi mają różne wkłady i jak palą to jest ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No i chyba zapomniałeś o najważniejszym - suche, dobrze wysezonowane drewno. Dla brzozy 2 lata, dla dębu 3 lata, dla grabu 4 lata.Oczywiście w warunkach przewiewnych, zadaszonych no i oczywiście wcześniej porąbane.

 

Wtedy każda szyba będzie czysta.

 

Pozdrawiam.

 

Pozwolisz, że tu się z Tobą nie zgodzę. Dobrze wysezonowane drewno ma większą wartość opałową co nie ma nic wspólnego z czystą szybą w kominku.

Obecnie palę drewnem mokrym (ciętym w sierpniu tego roku) i mam czystą szybę w kominku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolisz, że tu się z Tobą nie zgodzę. Dobrze wysezonowane drewno ma większą wartość opałową co nie ma nic wspólnego z czystą szybą w kominku.

Obecnie palę drewnem mokrym (ciętym w sierpniu tego roku) i mam czystą szybę w kominku :D

 

To proponuję proste doświadczenie. Jeden dzień palić wysezonowanym drewnem , drugiego dnia palić niewysezonowanym (mokrym), trzeciego dnia palić brykietem - i porównywać szybę. Gwarantuję, że po paleniu drewnem mokrym szyba będzie najbardziej okopcona.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie warto co jakiś czas przepalić osiką lub topola w celu oczyszczenia komina z sadzy.

 

Pozdrawiam.

 

CoolaTT, a dlaczego akurat tymi gatunkami drzewa?

Na jakiej zasadzie działa to "oczyszczenie"?

 

do oczyszczenie komina i pieca z sadzy potrzbujesz tzw gatunków jałowych. Mój majster od fundamentów jest zdunem z wykształcenia i mówił, ze te drzewa działaja lepiej jak kominiaż. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie warto co jakiś czas przepalić osiką lub topola w celu oczyszczenia komina z sadzy.

 

Pozdrawiam.

 

CoolaTT, a dlaczego akurat tymi gatunkami drzewa?

Na jakiej zasadzie działa to "oczyszczenie"?

 

do oczyszczenie komina i pieca z sadzy potrzbujesz tzw gatunków jałowych. Mój majster od fundamentów jest zdunem z wykształcenia i mówił, ze te drzewa działaja lepiej jak kominiaż. :D

 

jeny! czego człowiek może sie dowiedzieć przy okazji budowy domu! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...