Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tak prawda odpuść sobie tu dyskusję jak wleziesz w ekowęgiel to długo pozostaniesz ,rok w rok trzeba kupować węgiel ,nie da rady zaoszczędzić kasy na zmianę sposobu ogrzewania.

Kocioł na ekogroch to koszt 1/3 pompy ciepła dodaj do tego węgiel na pierwszą zimę to już połowa pompy PW ,w cztery następne sezony palenia ekogrochem wydasz całą kaskę na pompę.

Nie żebym się Wam tu chciał mieszać, bo zrobiliście już z tego wątku spamiarnię pompiarnię na całego i nic tu po mnie. Jednak czytając ten post odnoszę wrażenie że przy zakupie pompy dostaje się w gratisie prąd do niej na te 5 sezonów? Na ekogroszek wydaje się kasę co roku - tak napisałeś. A na prąd dla pompy wydaje się co trzeci rok? Czy może jeszcze jakoś inaczej? Nie płacisz przez kilka sezonów i masz oszczędność która w przypadku gdyby inwestycja okazała się chybiona pozwala odłożyć na zmianę źródła ciepła?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zgadza się, wybierając z taką świadomością i nie oczekując cudów w stylu zawsze 8kg/24h i popiół zawsze jak z papierosa niezależnie od kupionego węgla... - może być normalnie

1. Do kotła tj do kosza trzeba nasypać węgiel, im lepiej dobrany i lepiej ocieplony dom, tym rzadziej to robimy np. raz na 10-14dni

2. Z popielnika trzeba wybrać popiół - lepszy węgiel raz na zasyp kosza a może nawet raz na 2zasypy, jak trafi się gorszy, to możliwe,że częściej jak co zasyp... tutaj znowu wracamy do ocieplenia domu, jak będzie "ciepły" to taką czynność wykonamy co 10-12dni, jak będzie chatka zimniejsza i kocioł będzie "gwizdał", to wybierzesz co 3-4dni

3. Kocioł trzeba też czyścić, gorszy węgiel - co ok.7-10dni, lepszy - co jakieś 3tygodnie przegarnąć. Jakieś 5m roboty

4. Po sezonie kocioł wyczyścić, pozbyć się węgla z kosza jak na cwu nie będzie palone.... i zamknąć drzwiczki, dmuchawę, otworzyć za to dolną wyczystkę kominową...

Chyba,że latem palimy w kotle, to wówczas oczywiście czyścimy kociołek jak wcześniej, ale chociaż raz na dwa lata warto ślimak wyjąć, przeglądnąć go, przegarnąć tunel, w którym pracuje. Zobaczyć, czy coś wymaga konserwacji np. pomalowanie środka kosza jakąś farbą, zakonserwowanie zawiasów drzwiczek smarem, po zdjęciu ślimaka z motoreduktora tuleję też należy przesmarować....

 

Zatem bezobsługowo nie jest,- coś zrobić trzeba. Mając tą świadomość i sąsiadów, gdzie się widziało co należy robić - podejmujemy świadomy wybór.

Tak to wygląda bez cukrowania.

 

 

ps. jak animmus myślisz,że przy wyborze pompy błędu popełnić się nie da, -to też się mylisz... ;)

 

...czyli jakie źródło ogrzewania (prawdopodobnie) mogłoby byc dla mnie najkorzystniejszym ze względów ekonomicznych przy założeniach takiego wyniku:

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/i3s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
...czyli jakie źródło ogrzewania (prawdopodobnie) mogłoby byc dla mnie najkorzystniejszym ze względów ekonomicznych przy założeniach takiego wyniku:

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/i3s

1kWh z ekogroszka to 0,16zl

1kWh z gazu ziemnego to 0,22-0,24zl

1kWh z prądu w II taryfie w Duon 0,18zl

1kWh z pompy ciepła gruntowej jak z Duon/4

1kWh z pompy ciepła powietrznej jak z Duon/2,5

 

Ja mam koszt 1kWh z Tauron 0,29zl/2,5.

 

Teraz wybieraj ale te 17000kWh w tym domu z WM to mega zawyżone.

 

Sądzę,że zaraz sprzedawca węgla kobra zaproponuje ci swój węgiel lub miał lub badziew jakiś a nie to co kupują zwykli użytkownicy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik miałeś tam taki:

17 458kWh

 

Zatem podstawiasz sobie cenę energii elektrycznej z Twojego regionu i wychodzi Ci ile byś zapłacił przy grzaniu np. matami prądowymi....

W przypadku pompy - wejdź na wątki o pompach i poczytaj co tam ktoś wyciąga z danej pompki, nie wiem przyjmij średnią dla średniej jakości pompki jakieś 2,5 może 3 COP....

Teraz przy rachunkach za gaz policzyć trzeba cenę jednostkową, za m3 plus opłaty stałe, zmienne itd. pogadaj z jakims sąsiadem co ma gaz co tam stoi w rachunku, aby można sobie to przeliczyć.

 

Przy węglu w pobliżu pracy na mocy znamionowej wytargasz z dobrego palnika pod 80%sprawności, przy pracy na 30%mocy ok.70 pod 75%

Czyli patrzysz na cenę węgla za 1kg i korygujesz o sprawność. W skrócie, aby w skali roku wytargac z węgla 26MJ przy sprawności ok.73% ok.17400kWh potrzebujesz jakieś 3,3tony ekogroszku, aby to osiągnąć. (dla przykładu jak tona 26MJ kosztuje 790zł (tyle płaciłem za ostatnią dostawę), to 3,3t wyjdzie za ok.2600zł)

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1kWh z ekogroszka to 0,16zl

1kWh z gazu ziemnego to 0,22-0,24zl

1kWh z prądu w II taryfie w Duon 0,18zl

1kWh z pompy ciepła gruntowej jak z Duon/4

1kWh z pompy ciepła powietrznej jak z Duon/2,5

 

Teraz wybieraj ale te 17000kWh w tym domu z WM to mega zawyżone.

 

Sądzę,że zaraz sprzedawca węgla kobra zaproponuje ci swój węgiel lub miał lub badziew jakiś a nie to co kupują zwykli użytkownicy.

 

...mam dostawce prądu Enea, koszt 1kWh - 0,25 zł

No i do tego opłaty typu abonamentowa, sieciowa, jakościowa, stała ...

To 0,16 z ekogroszku liczyłeś od jakiej ceny za tonę,,?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym się Wam tu chciał mieszać, bo zrobiliście już z tego wątku spamiarnię pompiarnię na całego i nic tu po mnie. Jednak czytając ten post odnoszę wrażenie że przy zakupie pompy dostaje się w gratisie prąd do niej na te 5 sezonów? Na ekogroszek wydaje się kasę co roku - tak napisałeś. A na prąd dla pompy wydaje się co trzeci rok? Czy może jeszcze jakoś inaczej? Nie płacisz przez kilka sezonów i masz oszczędność która w przypadku gdyby inwestycja okazała się chybiona pozwala odłożyć na zmianę źródła ciepła?

Niestety żeby mieć czyste sumienie trzeba do nowych domów promować pompy ciepła,nawet zasyfiając ten wątek.

Co do kosztów za prąd to na pewno wyjdzie taniej pompą sumując cały sezon niż ekogroszkem ,jest z czego odłożyć kasę,tylko nie o to chodzi .

Mając zainstalowaną już pompę ciepła ,jeżeli zdarzy się że kilkanaście dni w roku moc takiej pompy nie wystarcza choć to mało prawdopodobne,a prąd z grzałek przechodząc przez pompę i tak zostaje pomniejszony.

Zawsze można jeszcze dołożyć gdzieś trochę izolacji ,lub przepalić w kominku ,a w ostateczności przez te parę dni przepalić w śmieciuchu ,który można kupić używany za kilka stów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
...w dziennej Enea ma chyba ok 0,56

Ja miałem 0,57zl i poprzedni sezon grzalem w G11,w tym sezonie przeszedłem na G12W gdzie tania przez 10h na dobę jest w cenie 0,29zl a droga 0,59zl Tauron Gliwice.

Mam tak małe zużycie że nie chce mi się przechodzić do Duon-u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik miałeś tam taki:

17 458kWh

 

Zatem podstawiasz sobie cenę energii elektrycznej z Twojego regionu i wychodzi Ci ile byś zapłacił przy grzaniu np. matami prądowymi....

W przypadku pompy - wejdź na wątki o pompach i poczytaj co tam ktoś wyciąga z danej pompki, nie wiem przyjmij średnią dla średniej jakości pompki jakieś 2,5 może 3 COP....

Teraz przy rachunkach za gaz policzyć trzeba cenę jednostkową, za m3 plus opłaty stałe, zmienne itd. pogadaj z jakims sąsiadem co ma gaz co tam stoi w rachunku, aby można sobie to przeliczyć.

 

Przy węglu w pobliżu pracy na mocy znamionowej wytargasz z dobrego palnika pod 80%sprawności, przy pracy na 30%mocy ok.70 pod 75%

Czyli patrzysz na cenę węgla za 1kg i korygujesz o sprawność. W skrócie, aby w skali roku wytargac z węgla 26MJ przy sprawności ok.73% ok.17400kWh potrzebujesz jakieś 3,3tony ekogroszku, aby to osiągnąć. (dla przykładu jak tona 26MJ kosztuje 790zł (tyle płaciłem za ostatnią dostawę), to 3,3t wyjdzie za ok.2600zł)

 

...jezeli dobrze myśle, to do efektywnego ogrzania domu (17400) potrzebuje 3,3tony ekogroszku w cenie np 800zł, przy założeniu 80% sprawności kotła powinienem kupić 4125kg ekogroszku, co daje mi koszt (efektywnego grzania 80%) 3300zł

...tak będzie dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

To 0,16 z ekogroszku liczyłeś od jakiej ceny za tonę,,?

Tak liczą użytkownicy ekogroszka,którzy potrafią palić w kotle.

Zresztą jarecki,producent kotłów ci policzył mniej więcej:

2600zl/17400kWh=0,15zl/kWh

Przy mniej sprawnych palaczach koszt kWh wzrasta znacznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...mam dostawce prądu Enea, koszt 1kWh - 0,25 zł

No i do tego opłaty typu abonamentowa, sieciowa, jakościowa, stała ...

To 0,16 z ekogroszku liczyłeś od jakiej ceny za tonę,,?

 

Nie ma co porównywać pompy ciepła z ekogroszkiem to już było kiedyś maglowane ,można próbować porównywać koszty z jakimiś miałami ,może flotem ,drewnem odpadowym i innymi śmieciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jezeli dobrze myśle, to do efektywnego ogrzania domu (17400) potrzebuje 3,3tony ekogroszku w cenie np 800zł, przy założeniu 80% sprawności kotła powinienem kupić 4125kg ekogroszku, co daje mi koszt (efektywnego grzania 80%) 3300zł

...tak będzie dobrze?

Te 70-80% sprawności to zakładaj raczej w okresach grzewczych. Przy grzaniu latem tylko CWU to raczej ok 30-40%. Średniorocznie wyjdzie więc trochę mniej.

Edytowane przez sebsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety żeby mieć czyste sumienie trzeba do nowych domów promować pompy ciepła,nawet zasyfiając ten wątek.

..... .

Promowanie pomp ciepła do nowych, niewielkich i solidnie ocieplonych domów jest co najmniej niezbyt mądre, szkodliwe i niekorzystne dla inwestora. Rozwiązanie za 20 klocków pozwalające zaoszczędzić 500 - 1000 złotych rocznie kontra równie bezobsługowe i czyste rozwiązanie za 5 - 6 klocków tych 500 - 1000 zeta rocznie w eksploatacji droższe. Pompa to w małych, ciepłych nowych domach bezsens absolutny. Okres zwrotu inwestycji ze 20 lat. Przy budowie na kredyt bezsens absolutny do dowolnej potęgi - okres zwrotu zmierza do nieskończoności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem 0,57zl i poprzedni sezon grzalem w G11,w tym sezonie przeszedłem na G12W gdzie tania przez 10h na dobę jest w cenie 0,29zl a droga 0,59zl Tauron Gliwice.

Mam tak małe zużycie że nie chce mi się przechodzić do Duon-u.

 

...czyli dzieląc pobór energii np 80% na tanią - 13920x 0,25 = 3480zł + 3480x 0,56= 1948,8 razem daje mi to 5428zł + opłaty ... (Enea chyba wychodzi niekorzystnie)

...ile prądu zużywa kociol na ekogroszek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promowanie pomp ciepła do nowych, niewielkich i solidnie ocieplonych domów jest co najmniej niezbyt mądre, szkodliwe i niekorzystne dla inwestora. Rozwiązanie za 20 klocków pozwalające zaoszczędzić 500 - 1000 złotych rocznie kontra równie bezobsługowe i czyste rozwiązanie za 5 - 6 klocków tych 500 - 1000 zeta rocznie w eksploatacji droższe. Pompa to w małych, ciepłych nowych domach bezsens absolutny. Okres zwrotu inwestycji ze 20 lat. Przy budowie na kredyt bezsens absolutny do dowolnej potęgi - okres zwrotu zmierza do nieskończoności.

Aż dziwie Ci się że piszesz takie głupoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łżesz jak zwykle. Jak pies - albo jak Arturo 72 WI Wskazówka Bis arczi 721. 1 kWh z ekogroszku to 11 - 12 groszy. 1 kWh z miału to około 8 groszy.

Mieszkam pod Łodzią. Odwiedziłem w tym roku kilkanaście składów węgla. Wszędzie mniej więcej podobnie. 24-25MJ za 560-600PLN. Ewentualnie wysokokaloryczny 28MJ za 700PLN. Te 8 groszy nijak u moich stronach nie sposób wyciągnąć. Nie wspominam, że to co kupiłem na próbę, pali się tragicznie, więc pewnie sprawność mniejsza. Janiny o której wspominasz wielokrotnie nie sposób znaleźć.

Edytowane przez sebsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
...czyli dzieląc pobór energii np 80% na tanią - 13920x 0,25 = 3480zł + 3480x 0,56= 1948,8 razem daje mi to 5428zł + opłaty ... (Enea chyba wychodzi niekorzystnie)

...ile prądu zużywa kociol na ekogroszek?

Nie tak szybko :)

Jest coś takiego jak COP,którego nie ujales.

Czyli wynik podziel co najmniej na 2,5. Albo inaczej,cenę kWh podziel przez 2,5.

W dobrych pompach będzie bliżej 3.

 

To co policzyles to jest wynik przy grzaniu prądem.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czyli dzieląc pobór energii np 80% na tanią - 13920x 0,25 = 3480zł + 3480x 0,56= 1948,8 razem daje mi to 5428zł + opłaty ... (Enea chyba wychodzi niekorzystnie)

...ile prądu zużywa kociol na ekogroszek?

 

Moim zdaniem, zresztą tutaj akurat wyjątkowo zgadzam się z Arturo to 17400 jest przeszacowane na potrzeby grzewcze.

Uważam,że powinieneś się zmieścić przy węglu w granicy 2 do 2,5tony.

 

Ile zużywa prądu-, odpowiedź brzmi zależy....

jedne palniki mają silniki 180W np. ekoenergia, inne np. ewmar czy ardeo mają silniki 90W

palnik w trybie letnim w skali doby pracuje jakieś 8-12minut... w sezonie grzewczym w zależności od ocieplenia domku gdzieś średnio w granicy do 1,5h/24h

dmuchawa pracuje nieco dłużej, w małych kotłach są silniki 36-40W przy dmuchawach. Przyjąłbym czas pracy 2x dłuższy od podajnika jako jakąś wartość średnią.

 

Pompy - zależy jakie kupisz i ile ich podłączysz, jak będziesz miał energooszczędne, to pracują od ok. 5W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż dziwie Ci się że piszesz takie głupoty.
Zaraz zaraz - Ty zrozumiałeś że piszę o ekogroszku? Nie. Piszę o gazie, buforze z grzałką czy każdym innym czystym rozwiązaniu. Każde z nich dla małego ciepłego domku będzie droższe w eksploatacji o max 1000 zeta rocznie od pompy PC PW. I tańsze od niej o 15 klocków w inwestycji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...