Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Duon jest sprzedawcą samego prądu. Nie świadczy usług przesyłu tego prądu.

Płaci sie za prąd w Duon , podpisuje umowę na 3 lata i z roku na rok opłaty są wyższe a koszty opłaty handlowej naliczanej co miesiąc coraz wyższe (w 3 roku jest to 12zł za miesiąc a koszt prądu jest sporo wyższy niż w 1 roku)

Dodatkowo musisz płacić abonament u innego dostawcy za przesył także nawet jakby prad był "za darmo" , opałty stałe i znów abonament

 

I jak dodasz te wszystkie opłaty z obu firm to prąd okaze się że nie jest wcale aż tak dużo tańszy ...

 

Podawanie tylko kwoty z ulotki to zwykłe oszustwo ...

 

zmieniajac oparatora i taryfe g11 na g12 mozna miec prad przed pol roku za darmo

 

ja majac g12 korzystalem z innej promocji tj prad za darmo do konca roku - poniewaz byly pewne problemy przedluzono mi promocje do konca stycznia - wiec jestem ok 800 zl do przodu - jaka by nie byla promocja rekompensuje z nadwyzka pozniejsze oplaty a na samym koszcie 1 kwh zyskuje ok 450 zl rocznie w stosunku do obecnego sprzedawcy

 

tak wiec mozecie wyciagac jakies zapysy z regulaminu, straszyc wzrostem oplat - ja wiem ze mi sie to oplaca - liczcie jak chcecie, zaklinajcie rzeczywistosc - obecnie to najlepsza oferta na rynku - wystarczy wyciagnac swoje rachunki i z kalkulatorem w reku zrobic symulacje

 

a co do pakietu klimatycznego..... tak jestesmy w UE i tylko patrzyc gdy bedziemy mogli wybierac sprzedawce pradu z innych krajow europy

obecnie we francji jest najtanszy prad, w DE powstaje kilka nowych elektrowni , jest i bedzie nadwyzka pradu na rynku i to sie nie predko zmieni - dlatego prad w g12 bedzie tani i to sie nie zmieni!

 

tak jak Arturo pisal - jesli prad zdrozej to zdrozeje wszystko - wegiel, ekogroszek , mial, drewno - WSZYSTKO! czyli co Ekogroszek czy wegiel 2000zl za T?

 

tych co juz maja i sa szczesliwi - nie mam zamiaru przekonywac - zdaje sobie sprawe ze niewiele da sie u Was Panowie zmienic - ale w nowobudowanych domach .....

 

Wszytskiego Dobrego w nowym roku dla wszystkich

 

EDIT: jesli moje posty tutaj kogos "kują" pod kazdym postem jest czarny trojkat - prosze o zgloszenie do moderacji z prosba o usuniecie jako OT

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

tak wiec mozecie wyciagac jakies zapysy z regulaminu, straszyc wzrostem oplat - ja wiem ze mi sie to oplaca - liczcie jak chcecie, zaklinajcie rzeczywistosc - obecnie to najlepsza oferta na rynku - wystarczy wyciagnac swoje rachunki i z kalkulatorem w reku zrobic symulacje

 

Odpowiem na szybko na wszystko ;)

 

1. Mam taryfę G12w. Wziąłem sobie ostatni rachunek i wprowadziłem wartości z Duona , doliczyłem opłatę handlową i wyszło mi że zaoszczędziłbym 20zł za 2 miesiące. W moim przypadku jest to niezbbyt opłacalne , bo zuzywam też dośc prądu w I taryfie , a patrząc na umowę w Duon , II i III rok byłby droższy niż pierwszy i wyższe koszty i zysk u mnie by stopniał do zera , a nawet płaciłbym więcej ...

Więc dla mnie przejście do Duona nie jest opłacalne.

Przy kablach i jak korzystasz z bardzo dużej ilości prądu w II taryfie to zysk i oszczędnośc większa i w Twoim przypadku zapewne opłacalna.

 

 

2. Węgiel TANIEJE i to tanieje z roku na rok. Węgla są olbrzymie zasoby w Rosji. Rosja ma nowo odkryte gigantyczne złoża węgla ale na razie nie są eksploatowane bo nie ma potrzeby. Obecnie na giełdzie miał kosztuje niecałe 60USD czyli około 200zł za 1 tonę i spada ...

Dlatego jest takie wielki krzyk kopalni w PL , bo mają całe hałdy opału które nie chcą kupić elektrociepłownie i olbrzymie zakłady , bo tylko takie "podmioty" mogą spalić ten węgiel , bo on nie nadaje się do spalania w warunkach domowych.

Tyle że te "podmioty" wiedzą że mogą sprowadzać spokojnie opał z UE i z poza UE i nie chce im się płacić za miał więcej niż 200zł + transport bo taka jest rynkowa cena ...

W Polsce jesteśmy OKRADANI przez Koncerny Węglowe i pośredników. Kopalnie nie mogą same sprzedawać węgla a muszą robić to przez pośrednika i cena opału wzrasta.

Każdy typowy "Kowalski" może sobie spokojnie zamówić całego tira opał bezpośrednio z kopalni z Czech. Koszt 1 tony opału wychodzi około 200zł + koszt transportu. Sądzę że spokojnie z kosztem transportu osoba prywatna można mieć opał za około 300-400zł za tonę ...

Tyle że wtedy trzeba by się z kilku zorganizowac , zamówić "wannę" i sobie popakować ;)

 

3. Tani prąd jest dzięki IMPORTOWANEMU opałowi . Olbrzymia część opału jest importowana. Jeśli zabroni się importu to koszt wytworzenia prądu wzrośnie , no chyba że sobie go sprowadzimy z Rosji ...

Jeśli dobrze pamiętam Kulczyk podłączył się do liniii przesylowych i spokojnie można brać prąd z Rosji :)

 

To jest wątek na temat kotłów i sądze że zaglądają do niego osoby które są zainteresowane zakupem / wymianą kotła.

Osobiście uważam że lepiej aby osoba która ma śmieciucha który zatruwa cała okolicę kupiła jakiś nowoczesny kocioł na ekogroszek i to będzie dobre dla jej finansów i zdrowia innych sąsiadów niż aby szybko uciekła z tego forum i kupiła kocioł jaki polecił jej hydraulik.

 

Ciągle jest wiele osób która ma domy starsze i chce wymienić kocioł i nie wie na co i po to powstał ten wątek , ale to że teraz ten wątek to zwykłe szambo i działa zapewne zniechęcająco jest bardzo niedobre ...

 

Naprawdę jak ktos ma starszy dom , średnio lub kiepsko ocieplony , z instalacją mieszaną to dla niego najlepsze jest aby wymienił kocioł na nowocześniejszy , bo i on sam poczuje dużo wyższy komfort obslugi jakiego nie oferował mu śmieciuch oraz prawdopodobnie ograniczy zużycie opału a i okolica będzie czystsza ...

 

takie osoby nie są zainteresowane ani pompą ani kablami i nigdy nie będą ...

Więc ta cała "krucjata" niczemu nie służy i nikomu nie pomaga a jedynie szkodzi, bo osoby zainteresowane wymianą kotła uciekają z forum i "doradztwem" zajmują się hydraulicy , którzy liczą tylko na jak największy zysk ze sprzedaży a nie profesjonalne doradzenie klientowi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Coś o Bogactwie Arturka i jego lenistwie......

50zł I darmowa gazetka :) heheh, ktoś tutaj jest chyba w desperacji ;)

Darmowa gazetka była w 2011 lub 2012 za moje wypowiedzi i porady w gazecie Murator na temat płyty fundamentowej.

Takie honorarium autorskie.

Jeśli coś wiem to podpowiadam,żeby zielonego inwestora uświadomić bo po co ma budować bez pojęcia i bez głowy ? :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=5150252&viewfull=1#post5150252

 

Arturo72 jest jednak sławny ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Arturo72 jest jednak sławny ;)

 

Nie ! nie jesteś sławny ! jesteś PAZERNY !! również miałem oferty z FM dokładnie 3 oferty, kazda oferta to 50zł + jakieś tam gadzety, jest to normalna praktyka muratora... ja wzgardziłem tymi 150zł ... coś cienka ta Twoja sława skoro musiałeś pisać do FM o honorarium w wysokosci 50zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nie ! nie jesteś sławny ! jesteś PAZERNY !! również miałem oferty z FM dokładnie 3 oferty, kazda oferta to 50zł + jakieś tam gadzety, jest to normalna praktyka muratora... ja wzgardziłem tymi 150zł ... coś cienka ta Twoja sława skoro musiałeś pisać do FM o honorarium w wysokosci 50zł...

A skąd wziąłeś kwotę 50zł ? Było tego trochę więcej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Montowalismy już wiele kotłów z podajnikiem na ekogroszek. Moim skromnym zdaniem wygrywa (stosunek cena jakość) wygrywa kocioł Termotech Aqua Duo -wykonanie solidne system podawania paliwa w całości wykonany z żeliwa ,sterownik prosty i z wieloma możliwościami. Piszę to jako instalator, od kiedy przedstawiłem się na te kotły mam porostu spokój , żadnych telefonów d klientów że coś nie gra z kotłem (i to jest chyba najlepsza rekomendacja)

Mam pytanie jakie są najlepsze kotły na rynku do 10tys 25 KW , słyszałem że Cichewicz,Hef, to kotły z górnej półkiiz dolnej Per-Eko Ogniwo .Zębiec to już nie ta firma co dawniej. Natomiast liderem EKO-CENTR z pod Pleszewa .Co sądzicie o kotłach Krzaczka.

---- R A K I N G ----

1. EKO-CENTR

2. CICHEWICZ

3. HEF

4.ZĘBIEC

5.OGNIWO

KRZACZEK ?

 

 

Może coś wy zmienicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

 

Ciągle jest wiele osób która ma domy starsze i chce wymienić kocioł i nie wie na co i po to powstał ten wątek , ale to że teraz ten wątek to zwykłe szambo i działa zapewne zniechęcająco jest bardzo niedobre ...

 

Naprawdę jak ktos ma starszy dom , średnio lub kiepsko ocieplony , z instalacją mieszaną to dla niego najlepsze jest aby wymienił kocioł na nowocześniejszy , bo i on sam poczuje dużo wyższy komfort obslugi jakiego nie oferował mu śmieciuch oraz prawdopodobnie ograniczy zużycie opału a i okolica będzie czystsza ...

takie osoby nie są zainteresowane ani pompą ani kablami i nigdy nie będą ...

Więc ta cała "krucjata" niczemu nie służy i nikomu nie pomaga a jedynie szkodzi, bo osoby zainteresowane wymianą kotła uciekają z forum i "doradztwem" zajmują się hydraulicy , którzy liczą tylko na jak największy zysk ze sprzedaży a nie profesjonalne doradzenie klientowi ...

 

Dokładnie tak jest z tym,że takich inwestorów jest tutaj mało i nikt nie wciska nic nikomu.

Po prostu wyjaśnia się zagadnienia z zakresu ogrzewania bo na forum przychodzą z reguły zieloni inwestorzy co pokazuje ten wątek,że nawet stali i od dłuższego czasu użytkownicy dalej nie kumają bazy i robią wielkie oczy na pewne rzeczy.

 

I jak widać:

Tak jak w temacie. Jak dobrać Kocioł na paliwo stałe dla domu o projektowym obciążeniu cieplnym nie całe 5kW ?

Są także totalnie zieloni i nie mający o niczym pojęcia inwestorzy z nowymi domami i takim jak wyżej krzywdę robią karoki,kobry,jareckie ,minerty,zbigmasy i inne

Jest to uczciwe ?

Chociaż Beria jest trochę kumaty bo wyliczył obciążenie i ma dom 133m2 i potrzebuje pon.5kW.

Teraz widzicie jaką krzywdę robią sprzedawcy kotłów inwestorom w nowych domach ?

Dlatego robienie OZC jest im nie na rękę bo wyszłoby,że do większosci nowych domów ich kotły się nie nadają i wciskają ten syf nie zdającym sobie sprawy z tego nie świadomym inwestorom.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artek i po co to Twoje liczydło powiedz ?

Trzaskasz dziobem co post żeby OZC, żeby to czy tamto.

Sam się nie popisałeś albo liczydło zawiodło albo inwestor z tego ciemnogrodu.

Wyjaśnij może wszystkim po co to OZC liczyć ? skoro bębniłeś po forum że farelką się ogrzejesz, że tym czy tamtym.

Wyliczenia porobiłeś niby coś około 3kW Ci podobno wyszło o ile dobrze pamiętam.

Zatem w jakim celu to OZC robiłeś skoro wstawiłeś pompkę 9kW.

Czyżby nie było pompek 3kW ?

Jak ktoś potrzebuje 8 czy 9kW a kupi kocioł 10 czy 12kW to już sprzedawcy go naciągnęli.

Ty wstawiasz źródło o 300% większej mocy jak wyliczyłeś to jest ok ?

Naciągasz nieświadomych inwestorów zatem na bezcelowe wydawanie kasy na coś o tajemniczej nazwie OZC.

Wg. tego co prezentujesz wystarczy kupić byle jaką pompkę i mieć ciepło oraz niskie rachunki :)

Artur wytrzeźwiej w końcu jak Ci kolega RK radził albo nie siadaj na bani do kompa :)

OZC w wykonaniu Artura :)

Raczej nie błysnąłeś tym co robisz a tym co piszesz i doradzasz innym.

 

Aha, i dzięki że jak zwykle jestem zawsze u Ciebie na pierwszej pozycji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał Kaszpir007

 

Każdy typowy "Kowalski" może sobie spokojnie zamówić całego tira opał bezpośrednio z kopalni z Czech. Koszt 1 tony opału wychodzi około 200zł + koszt transportu. Sądzę że spokojnie z kosztem transportu osoba prywatna można mieć opał za około 300-400zł za tonę ...

Tyle że wtedy trzeba by się z kilku zorganizowac , zamówić "wannę" i sobie popakować

 

Ale po co

 

http://www.tauron-wydobycie.pl/oferta-handlowa/wegiel

 

masz miał 19 za 250 zł/tona nie do przebicia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Acha... No tak... A wiesz,

po co?

 

 

Nie mniej widać jakiego rzędu obciążenia cieplne są w nowych domach czyli kotły na ekogroszek w nowych domach to pomyłka.

U siebie przypomnę mam obciążenie 3,5kW przy -20st.C.

Kto z użytkowników ekogroszka w nowych domach ma o tym pojęcie ?

 

Sprzedawcy kotłów mają to w d...e i wciskają nie świadomym niczego inwestorom kotły przewymiarowane o kilkaset % a potem niech się inwestor martwi.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Montowalismy już wiele kotłów z podajnikiem na ekogroszek. Moim skromnym zdaniem wygrywa (stosunek cena jakość) wygrywa kocioł Termotech Aqua Duo -wykonanie solidne system podawania paliwa w całości wykonany z żeliwa ,sterownik prosty i z wieloma możliwościami. Piszę to jako instalator, od kiedy przedstawiłem się na te kotły mam porostu spokój , żadnych telefonów d klientów że coś nie gra z kotłem (i to jest chyba najlepsza rekomendacja)

 

to zapraszam na forum info ogrzewanie i do wątków na tym forum o tym kotle

ten kocioł jest kiepską konstrukcją, a Tobie zwyczajnie trafili się ludzie, którzy uznają że skoro nie wygasa to jest dobrze

kocioł ma ruszt wodny i to nisko nad palnikiem co sprawia że nie da się zawiesić deflektora i spaliny uderzają prosto w rury z wodą i przerywany jest proces spalania. do tego poza rusztem jest jedynie jedna półka i grill przed wyjściem do komina co skutkuje dużą stratą kominową już przy niewielkich wartościach nadmuchu

c7c2dff895b86c32b6d618d348b926e2.jpg

tak wygląda w przekroju

ogólnie ludzie z którymi mam kontakt na forach o tym kotle mogą powiedzieć sporo ale nie sądzę by to były ciepłe słowa

ciekaw jestem też czy jako instalator wykonujesz poprawnie montaż i uszczelnienie palnika który w tym kotle się znajduje??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tam na grubie,nie na przodku ?

Czyste powietrze i coraz mniej ociemniałych a bardziej świadomych inwestorów to dla Redakcji Forum Budowlanego sądzę,że priorytetowa sprawa.

 

Może już za dużo ciemnogrodu w Narodzie ?

 

Nie wstyd Wam ?

 

Kto z posiadaczy ekogroszka może się pochwalić swoim OZC czyli wyliczeniem zapotrzebowania domu na ciepło ?

Ile zużywają Wasze domy energii na ogrzewanie ?

Kopara opadła ?

 

Pokaż najpierw swoje OZC. Ale chyba zapomniałeś go zrobić o ile dobrze pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Pokaż najpierw swoje OZC. Ale chyba zapomniałeś go zrobić o ile dobrze pamiętam.

Nie,nie zapomniałem,to właśnie dzięki zrobieniu własnoręcznym OZC jeszcze przed budową zdecydowałem się na grzanie prądem a nie gazem ziemnym,którego mam przy działce czy też ekosyfem,który był najdroższą opcją pod każdym względem.

Zużycie energii na ogrzewanie wyszło 5600kWh a obciążenie cieplne 3,5kW.

To pozwoliło nie bać mi się prądu i zakładałem że za ogrzewanie prądem zapłacę max.2700zł rocznie czyli z cwu max.9000kWh.

Co znajduje potwierdzenie w obecnym zużyciu z COP.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dobry kłamczuszek z Ciebie, w artykule napisałeś: koszt płyty 55 tys. Wielokrotnie powtarzałeś, że koszt płyty jest porównywalny do zwykłych fundamentów.

Z zabezpieczeniami pod szkody górnicze warte ok.10-15tys.zł i jest to 180m2 pow.zabudowy czyli z zabezpieczeniami ok.300zł/m2 pow.zabudowy a bez 250zł/m2.

A u ciebie jak to wychodzi fundament za 1m2 pow zabudowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał Kaszpir007

 

Każdy typowy "Kowalski" może sobie spokojnie zamówić całego tira opał bezpośrednio z kopalni z Czech. Koszt 1 tony opału wychodzi około 200zł + koszt transportu. Sądzę że spokojnie z kosztem transportu osoba prywatna można mieć opał za około 300-400zł za tonę ...

Tyle że wtedy trzeba by się z kilku zorganizowac , zamówić "wannę" i sobie popakować

 

Ale po co

 

http://www.tauron-wydobycie.pl/oferta-handlowa/wegiel

 

masz miał 19 za 250 zł/tona nie do przebicia

 

i znowu przekłamanie w linku są ceny nie dla kowalskiego tylko dla dużego hurtu .

Zwykły kowalski kupi np Jaret za + 200-250 zł wiecej niż w tabeli i wychodzi normalnie .

 

 

Dzwoniłem kiedyś i odpowiedź była proszę poszukać sprzedawcy detalicznego "Jareta" w swojej okolicy tak będzie najtaniej dla pana .

No chyba że ktoś ma znajomego sprzedawcę i on sie podzieli zyskiem , ale to już 0,% odsetek kupujących

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znowu przekłamanie w linku są ceny nie dla kowalskiego tylko dla dużego hurtu .

Zwykły kowalski kupi np Jaret za + 200-250 zł wiecej niż w tabeli i wychodzi normalnie .

 

 

Dzwoniłem kiedyś i odpowiedź była proszę poszukać sprzedawcy detalicznego "Jareta" w swojej okolicy tak będzie najtaniej dla pana .

No chyba że ktoś ma znajomego sprzedawcę i on sie podzieli zyskiem , ale to już 0,% odsetek kupujących

To co Ty piszesz to jest przekłamanie. A nawet zwykła brednia. To są ceny w odbiorze drobnicowym. Znaczy - stawiasz auto w kolejkę, ładujesz 3, 5 albo i 8 ton ( max 8 - wg. limitu na pojedynczy pojazd ), becalujesz i jedziesz do domu z towarem. Ceny dla dużego hurtu są zupełnie inne. Dla ułatwienia Ci powiem, że ja od dilera kupuję po cenach niższych od tych z linka. Znaczy - dostaję awizację, stawiam patelnię pod kopalnię, ładuję towar i becaluję dilerowi za odebrane tony mniej niż w tym cenniku. Ile on płaci żeby mógł mi sprzedać poniżej kopalnianej ceny? A Jareta Plus nie ma na kopalniach - to jest mieszanka robiona przez Autoryzowanych Sprzedawców. Tauron Wydobycie tylko go certyfikuje. PS. sorki pomyłka się mi zdarzyła - na Tauronie limit na drobnicach jest chyba jednak max 6 ton. 8 ton to na drobnicach KW SA. No w każdym razie to rzeczywiście duży hurt, nie? Edytowane przez kobra64
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co Ty piszesz to jest przekłamanie. A nawet zwykła brednia. To są ceny w odbiorze drobnicowym. Znaczy - stawiasz auto w kolejkę, ładujesz 3, 5 albo i 8 ton ( max 8 - wg. limitu na pojedynczy pojazd ), becalujesz i jedziesz do domu z towarem. Ceny dla dużego hurtu są zupełnie inne. Dla ułatwienia Ci powiem, że ja od dilera kupuję po cenach niższych od tych z linka. Znaczy - dostaję awizację, stawiam patelnię pod kopalnię, ładuję towar i becaluję dilerowi za odebrane tony mniej niż w tym cenniku. Ile on płaci żeby mógł mi sprzedać poniżej kopalnianej ceny? A Jareta Plus nie ma na kopalniach - to jest mieszanka robiona przez Autoryzowanych Sprzedawców. Tauron Wydobycie tylko go certyfikuje. PS. sorki pomyłka się mi zdarzyła - na Tauronie limit na drobnicach jest chyba jednak max 6 ton. 8 ton to na drobnicach KW SA. No w każdym razie to rzeczywiście duży hurt, nie?

 

Ehhh ...

 

Szkoda że tak daleko mieszkam :(

 

Bo spokojnie wziąłbym te 6 ton miału za taką cenę (oczywiście po doliczenie transportu) i sam sobie spokojnie popakował. Może by mi to trochę zajęło , ale zamiast płacenia po 570zł za tonę za byle jaki miał miałbym miał za pół ceny i zapewne lepszy od tego co mam ...

 

Tyle że zapewne "taniej:" by by mi było ze względu na daleki transport wziąć całą "wannę" 25 ton bo dzięki temu cena za transport po przeliczeniu na 1 tonę była by bardziej korzystna , tylko po co mi 25 ton opału , a sąsiedzi nie wezmę opału nie pakowanego i tym bardziej miału :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...