Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

Kto z posiadaczy ekogroszka może się pochwalić swoim OZC czyli wyliczeniem zapotrzebowania domu na ciepło ?

Ile zużywają Wasze domy energii na ogrzewanie ?

Kopara opadła ?

Nie opadła.

Od 19. 09. 2013 do 16. 04. 2014. CO + CWU 14.250 kWh na niecałe 120metrów . W większości ściany nie ocieplone, bardziej ze względów technicznych niż finansowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No tak to jest że wybór opału zależy w znacznej mierze od lokalizacji. Jednak praktycznie w każdej lokalizacji można znaleźć coś niezłego za przyzwoite pieniądze. Chociaż faktem jest, że na Śląsku czy w zachodniej Małopolsce to i specjalnie szukać nie ma potrzeby.

 

Toruń i okolice.

 

Najtańszy miał po 510zł luzem. Nie pakują.

Najtańszy pakowany po 570zł za fałszywego "Piasta 24Mj" ...

 

Za 500zł moge kupić też miał czeski pakowany , ale kiedys miałem ze składu ekogroch od nich to było błoto a nie wegiel i tak smrodziło na okolice że az się wstydziłem , bo wyglądało jakbym jakimiś śmieciami czy butelkami palił , bo żółty śmierdzący dym z komina , a same przesuszenie zajęło mi sporo czasu i musiałem wywalac wszsytko z worków ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję ,że piszę we właściwym poście i ktoś będzie mi mógł pomóc w moim wyborze .

Potrzebuję kotła do mieszkania , dosyć specyficzne obliczenia zapotrzebowania ( wg cieplowlasciwe,pl potrzebuję kotła o mocy ok 6 kw ) chociaż mam wrażenie ,że ten kalkulator ma troszkę za mało parametrów - ale nie można wymagać więcej niż zgrubne wyliczenia.

Potrzebuję kotła do budynku o powierzchni zabudowy ok 320 m2 , na mieszkanie przeznaczam część poddasza o pow. ok 180 m2 w pełni ogrzewana z wentylacją mechaniczną parter nieogrzewany za pomocą grzejników ma pracować jako bufor .

Część ok 70 m2 parteru będzie ogrzewana przez zrzut powietrza z piętra (pokoje wentylacja) + 110 m2 parteru oddzielone ocieploną ścianką działową z bramą garażową.

Dół budynku ok 3m wysokości ocieplony styropian biały15 cm poddasze od 3-go do 5 m ocieplona 18 cm grafitu w tym ścianka kolankowa ścianka kolankowa 1,6 m , strop nad poddaszem z małymi skosami przy kolankowych ocieplony 30-40 cm wełny , strop między parterem a poddaszem 5 cm styropian (część podłóg odgrzewanie podłogowe) ,ocieplenie posadzki parteru 10cm styropianu .

Budynek istniejący część jeszcze poniemiecka był już przez kogoś częściowo przebudowywany z tego powodu ocieplenia może nie będą takie jak wymagane ale niektórych norm i rozwiązań budynku nie można przeskoczyć .

Ściany parteru 50 cm cegła w tym 5 cm pustki powietrznej , poddasze 25 cm cegła , nowe okna plastikowe z pakietem 3 szybowym Uw od 0,8 do ponad 1 przy najmniejszych 2 oknach .

Kocioł ma stać na parterze planuję bufor 1000l dla pieca (choć jeśli będzie to wymagane mam również zbiornik 2000L) i zbiornik 300l do CWU dogrzewane pompą cieplną P-W od wiosny do jesieni.

Dla maniaków pomp i ogrzewania elektrycznego (nie jestem im przeciwny) , nie ma gazu i problem ze stałym dopływem energii elektrycznej poza tym mam własne zborze do palenia od czyszczenia zboża do sprzedaży (ok 2 ton rocznie odpadu) .

Jaki najlepszy piec z jakim palnikiem prawdopodobnie SKAM.

Byłbym wdzięczny za jakiś typ co jest przy moich potrzebach najlepsze.

Edytowane przez gryf66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję ,że piszę we właściwym poście i ktoś będzie mi mógł pomóc w moim wyborze .

Potrzebuję kotła do mieszkania , dosyć specyficzne obliczenia zapotrzebowania ( wg cieplowlasciwe,pl potrzebuję kotła o mocy ok 6 kw )

Tu napisz:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciepła-powietrze-woda&p=6725479#post6725479

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest trudno opisać , będzie to wycięta ćwiartka z budynku o objętości ok. 450 m3 ,ocieplona jak termos z dodatkowym buforem (parter ) jako okresowo ogrzewany piecem nadmuchowym i czasami odpalaną kuźnią wraz z piecem kuchennym na drewno (konieczność gotowania dla zwierząt ).

Wentylacja mechaniczna ma tylko wrzucać ciepłe wymieniane powietrze na parter .

Cała wycięta część mieszkalna będzie izolowana wewnątrz 15 - 20 cm styropianu .

Co do pomp do których dostałem link , to koszt pompy dobrej jakości z wystarczającym wydatkiem mocy są zbyt drogie ( może kiedyś) ale mam nie najlepsze opinie od kolegów z niemiec z którymi pracuję i znam wyniki ogrzewania taką pompą w czasie prawdziwej zimy ( nie mówię o ostatnich 3-4 zimach).

Mieszkam i pracuję w niemczech już od 12 lat i i raczej to co widziałem nie nastraja mnie pozytywnie .

Możliwe ,że najlepsze NOWE pompy są lepsze , ale i kosztują dużo więcej.

Co do kotła i kotłowni potrzebuję i tak dodatkowo komina do warsztatu i nie jest to dodatkowy koszt ( piszę to dla wyliczających koszt kotłowni ) a pomieszczeń mam wystarczająco .Poza tym zasilanie pompy ( agregat) do pracy ciągłej przez 2-3 dni kosztuje tyle samo co kocioł na ekogroszek a elektronikę i ślimak mogę zasilić z przetwornicy i wiatraka.Jako automatyk będę miał pole do sprawdzania co i jak można zasilać (również pompy ciepła ) które mam z demontażu jak innemu koledze polecali na wątku z pompami.

NIE CHCĘ RYZYKOWAĆ z systemamami ogrzewania które są w fazie testowania .

Żona zostaje z dziećmi sama w domu kiedy ja jestem na wyjazdach .

Co do 6 kw to też podchodzę do tego bardzo ostrożnie i z tego powodu myślałem o SKAM 12 kW podobno ma palnik o wydajności do 15 kW a bufor 1000 l. powinien wpłynąć dodatnio na sprawność spalania , zawsze w nocy można sięgnąć do bufora jeśli piec nie wydoli.

Edytowane przez gryf66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym , poza tym potrzebuję piec z możliwością palenia i zboża (bo mam własny odpad) a raczej odpowiedniego palnika dodatkowo dla zboża, miału i czasami dodatku oleistych wraz z nasionami chwastów .

No i bardzo ważne właściwego do tego sterownika ( dobrze by było z możliwością regulacji przez sieć ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak mi się coś zdaje że te 12 to raczej minimum będzie. Piszesz że część pomieszczeń poddasza ( tych przeznaczonych do zamieszkania ) ma podłogówki a ocieplenie stropu nad parterem zaledwie 5 cm. Temu bym się przyjrzał dokładniej, bo straty tutaj będą ogromniaste. Może się da coś dołożyć? Możesz obniżyć wysokość tego parteru i poświęcić z 15 cm z tej wysokości na docieplenie tego stropu który tak naprawdę dla Ciebie będzie posadzką ogrzewanej części??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to dotyczy tej ocieplonej góry 180m to jest to możliwe.

Wiesz tu stare tam nowe.........

Zbigmaz ma instalację na 1000L buforze.

Zgadza się, mam bufor i taki jak piszesz. Bufor b.dobrze stabilizuje pracę, nie ma takich zalań zimną wodą kotła a i przy obciążeniu wspomaga tak że kocioł pracuje przez dłuższy czas w lepszych (wydajniejszych) warunkach. Teraz spalam na nim miał i to taki naprawdę miał, strasznie drobny. Spalam w sposób (dla mnie) zadowalający a że nie ma w nim za wiele mocy to idzie tego sporo jak na moje 320m2 starego poniemieckiego domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat Napisał kobra64 Zobacz post

To co Ty piszesz to jest przekłamanie. A nawet zwykła brednia. To są ceny w odbiorze drobnicowym. Znaczy - stawiasz auto w kolejkę, ładujesz 3, 5 albo i 8 ton ( max 8 - wg. limitu na pojedynczy pojazd ), becalujesz i jedziesz do domu z towarem. Ceny dla dużego hurtu są zupełnie inne. Dla ułatwienia Ci powiem, że ja od dilera kupuję po cenach niższych od tych z linka. Znaczy - dostaję awizację, stawiam patelnię pod kopalnię, ładuję towar i becaluję dilerowi za odebrane tony mniej niż w tym cenniku. Ile on płaci żeby mógł mi sprzedać poniżej kopalnianej ceny? A Jareta Plus nie ma na kopalniach - to jest mieszanka robiona przez Autoryzowanych Sprzedawców. Tauron Wydobycie tylko go certyfikuje. PS. sorki pomyłka się mi zdarzyła - na Tauronie limit na drobnicach jest chyba jednak max 6 ton. 8 ton to na drobnicach KW SA. No w każdym razie to rzeczywiście duży hurt, nie?

 

 

 

Ehhh ...

 

Szkoda że tak daleko mieszkam :(

 

Bo spokojnie wziąłbym te 6 ton miału za taką cenę (oczywiście po doliczenie transportu) i sam sobie spokojnie popakował. Może by mi to trochę zajęło , ale zamiast płacenia po 570zł za tonę za byle jaki miał miałbym miał za pół ceny i zapewne lepszy od tego co mam ...

 

Tyle że zapewne "taniej:" by by mi było ze względu na daleki transport wziąć całą "wannę" 25 ton bo dzięki temu cena za transport po przeliczeniu na 1 tonę była by bardziej korzystna , tylko po co mi 25 ton opału , a sąsiedzi nie wezmę opału nie pakowanego i tym bardziej miału :(

 

 

być może i brednie za co PRZEPRASZAM WSZYSTKICH ale taka dostałem odpowiedź tu; http://www.tauron-wydobycie.pl/sprzedawcy-wegla/bho-anna-wojtala

to jest na składzie węgla w najbliższej mojej okolicy ok 30km , który jest wymieniony na stronie Tauronu i nic nie wspomniano o małym tonażu jak zapytałem o 5 T tylko sucha informacja o cenach nie dla detalisty z tej strony i sprzedaży hurtowej . Słysząc to zrozumiałem że te 5 T to za mało i pomyslałem o co najmniej zestawie . Ot tyle , i w związku z tym co napisałeś mam prośbę abyś przedstawił ścieżkę normalnej procedury dla takiego jak ja i wielu podobnych co by byli zainteresowani zakupem w/w paliwa z w/w strony ale prośba użyj "normalnych słów" albo przetłumacz "becalujesz"

pozdrawiam "Kujawiok"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pomp do których dostałem link , to koszt pompy dobrej jakości z wystarczającym wydatkiem mocy są zbyt drogie ( może kiedyś) ale mam nie najlepsze opinie od kolegów z niemiec z którymi pracuję i znam wyniki ogrzewania taką pompą w czasie prawdziwej zimy ( nie mówię o ostatnich 3-4 zimach).

Mieszkam i pracuję w niemczech już od 12 lat i i raczej to co widziałem nie nastraja mnie pozytywnie .

Możliwe ,że najlepsze NOWE pompy są lepsze , ale i kosztują dużo więcej.

Nowa pompa i piec nadmuchowy ciepło rozprowadzi wentylacja mechaniczna.

http://allegro.pl/panasonic-pompa-ciepla-t-cap-aquarea-9-kw-20-i4946069516.html

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat Napisał kobra64 Zobacz post

To co Ty piszesz to jest przekłamanie. A nawet zwykła brednia. To są ceny w odbiorze drobnicowym. Znaczy - stawiasz auto w kolejkę, ładujesz 3, 5 albo i 8 ton ( max 8 - wg. limitu na pojedynczy pojazd ), becalujesz i jedziesz do domu z towarem. Ceny dla dużego hurtu są zupełnie inne. Dla ułatwienia Ci powiem, że ja od dilera kupuję po cenach niższych od tych z linka. Znaczy - dostaję awizację, stawiam patelnię pod kopalnię, ładuję towar i becaluję dilerowi za odebrane tony mniej niż w tym cenniku. Ile on płaci żeby mógł mi sprzedać poniżej kopalnianej ceny? A Jareta Plus nie ma na kopalniach - to jest mieszanka robiona przez Autoryzowanych Sprzedawców. Tauron Wydobycie tylko go certyfikuje. PS. sorki pomyłka się mi zdarzyła - na Tauronie limit na drobnicach jest chyba jednak max 6 ton. 8 ton to na drobnicach KW SA. No w każdym razie to rzeczywiście duży hurt, nie?

 

 

 

 

 

 

być może i brednie za co PRZEPRASZAM WSZYSTKICH ale taka dostałem odpowiedź tu; http://www.tauron-wydobycie.pl/sprzedawcy-wegla/bho-anna-wojtala

to jest na składzie węgla w najbliższej mojej okolicy ok 30km , który jest wymieniony na stronie Tauronu i nic nie wspomniano o małym tonażu jak zapytałem o 5 T tylko sucha informacja o cenach nie dla detalisty z tej strony i sprzedaży hurtowej . Słysząc to zrozumiałem że te 5 T to za mało i pomyslałem o co najmniej zestawie . Ot tyle , i w związku z tym co napisałeś mam prośbę abyś przedstawił ścieżkę normalnej procedury dla takiego jak ja i wielu podobnych co by byli zainteresowani zakupem w/w paliwa z w/w strony ale prośba użyj "normalnych słów" albo przetłumacz "becalujesz"

pozdrawiam "Kujawiok"

Nie ma żadnej ścieżki. Zajeżdżasz pod kopalnię Janina w Libiążu samochodem o ładowności jaka Cię interesuje ( max 6 ton - tyle wynosi limit na drobnicy ), stajesz w kolejkę, jak przyjdzie Twoja kolej ważysz puste auto, ładują Ci Fadromą, ważysz pełne i płacisz ( becalujesz ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnej ścieżki. Zajeżdżasz pod kopalnię Janina w Libiążu samochodem o ładowności jaka Cię interesuje ( max 6 ton - tyle wynosi limit na drobnicy ), stajesz w kolejkę, jak przyjdzie Twoja kolej ważysz puste auto, ładują Ci Fadromą, ważysz pełne i płacisz ( becalujesz ).

 

Wysłałem z ciekawości do 2 składów wymienionych na stronie Tauronie że interesuje mnie 6 ton miału , tego co mają na stronie Tauronu za 250zł ;)

Ciekawy jestem co odpiszą ...

 

Ale ...

 

Jesli limit jest 6 ton to wcale się nie dziwię że takie ceny są u mnie :(

Odległośc spora i koszt transporty z kopalni do mnie tych 6 ton zapewne spory ...

 

Gdyby cięzarówka przewoziła 25 ton to koszt w przeliczeniu na 1 tonę byłby niezbyt wysoki , ale po przeliczeniu na 6 ton będzie wysoki. ..

 

Kiedyś pamiętam chciałem kupić bezpośrednio łupek gresowy. Cena atrakcyjna bo chyba 40zł za tonę ale trzeba było wziąc minimum 25ton a transport wyniósł do mnie około 2500zł

 

I sądzę że i teraz cena będzie tak "zaporowa" że nie będzie mi się opłacało bo ten miał z 250zł zrobi się 500zł lub więcej za tonę i to luzem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego powodu ocieplam ściany parteru styropianem 15 i posadzkę 10 cm ,podłogi nie mogę więcej bo będzie zbyt nisko , jak się uda to dam 15cm i zbrojoną płytę pod płytki podłogowe .

Strata przez strop mnie nie martwi bo z tego co obserwuję teraz w domu na piętrze muszę zakręcać kaloryfery a na parterze są odkręcone na maxa , niestety remont tutaj można zrobić dopiero jak się wyprowadzę .

Strop na dachu był wymieniony kiedyś i jest 15 cm ocieplenia ( to było 15 lat temu i nikt wtedy nie pisał ,że potrzeba dużo więcej ) a między piętrami jest jak to było robione szlaka.

Parter w tym nowym przebudowywanym będzie bez kaloryferów , wentylacja bez rekuperatora i właśnie tym ma być dogrzewany parter ( i to niestety jest problem bo muszę policzyć ile energii potrzeba do ogrzania wymienianego powietrza +straty przez ściany ( i jak wyliczyć działanie parteru jako bufora ).

Dobre OZC będzie sporo kosztować (poza tym na razie mam robioną inwentaryzację do projektu przebudowy) a przy koszcie zakupu tego budynku mam spory margines finansowy w stosunku do budowy podobnego siedliska ( wiem bo mam zaczętą budowę na innej działce którą musiałem zastopować ) i znam wyceny ile bym musiał w podobny metraż zainwestować , i nie mówię o stanie wykończonym bo materiały już mam tylko surowym .

Wolę dokupić kilkanaście metrów sześciennych styropianu i w razie czego docieplić sufit poddasza na 120 m2 bo w części budynku mam 3,5 m wysokości ( ale to dopiero jak temperatura w części mieszkalnej będzie zbyt niska ( i tu raczej chodzi o mnie bo żona woli chłodne pomieszczenia ),

Zrobiłem właśnie symulację przyjmując ,że ogrzewany ma być również parter , przyjmując słabsze okna (nie liczyłem 3 szyb tylko wszystkie 2 szybowe) ściany parteru i poddasza 25 cm + 15 cm. styropianu i wychodzi mi w najzimniejszy dzień 10,5 kW .

Wynika z tego ,że piec 12 kW wystarczy (skoro było to liczone przy najmniej korzystnych parametrach technicznych).

Edytowane przez gryf66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...