Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

w temacie czujnika to zarośniety będzie pokazywał zaniżoną temp spalin

patrząc na film to ewidentnie wydmuchane ciepło w komin.

w temacie rankingu i pytania kolegi "ześląska"

uważam że Skam ma lepiej skonstruowany wymiennik- RBR to dolniak z palnikiem i zasobnikiem, niedoplinowanie przy obsłudze domknięcia kierownicy spalin spowoduje gigantyczną stratę kominową na skutek drastycznego skrócenia drogi spalin, myślę że to minus zwłaszcza dla mało rozgarniętych użytkowników. do tego więcej możliwości dopasowania całości w przypadku Skam-a

 

Ranking mój wygląda tak:

1-Skam

2-RBR

3-Defro komfort eko(wersja z ekoenergią) ze sterownkiem K1Pv2- niestety najmniejszy 15KW

4-Witkowski KMB RP bez rusztu wodnego(z Cobrą) - niestety najmniejszy również 15KW

 

Czy któraś z tych firm ma opcje zasobnika za piecem? Na "ich" stronach nie widzę. Chyba ze myle SKAM - bo wyskoczyły w google dwie firmy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie te 4mm ma do ochrony powrotu który nie jest w Skamie wymagany

tak samo jak w innych kotłach moim zdaniem

jak nie zadbasz to czy będzie 4mm czy 8 to i tak ruda zeżre w kilka sezonów. przy prawidłowej eksploatacji moim zdaniem nie ma to znaczenia, zresztą było gdzieś pisane że grubosć wymiennika ma niewielki wpływ na sprawność wymiany ciepła i chyba różni się o 1% co 1mm grubości jesli dobrze pamietam. dodatkowo konstrukcja wymiennika jest myślę bezpieczniejsza dla powrotu niż np w takim kotle jak mój gdzie króciec powrotu jest na samym końcu wymiennika gdzie są gorsze warunki niż w konstrukcji gdzie woda z układu wpada "do komory spalania"

myślę też że należałoby spytać samych użytkowników tych kotłów jak wyglada sytuacja u nich po kilku sezonach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy któraś z tych firm ma opcje zasobnika za piecem? Na "ich" stronach nie widzę. Chyba ze myle SKAM - bo wyskoczyły w google dwie firmy...

Pooglądaj sobie Sztokera, ma zasobnik z tyłu za kotłem.

Kilka fotek znajdziesz na mojej stronie.

Nie dam linka bo zaraz będzie że się reklamuję, znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam blacha wymiennika 6 mm wewnątrz, 4 mm na zewnątrz bo tam nie ma kontaktu ze spalinami.

 

Do "sadownika" mi daleko - raczej można mnie porównać do sprzedawcy "jabłek" który potrafi z giełdy wybrać to co najlepsze i zaoferować swoim klientom.

 

 

Sam kiedyś kupiłem orzechy na giełdzie rolno-spożywczej i przekonałem się, że warto zapłacić więcej u sklepikarza i mieć lepszy towar niż zaoszczędzić parę groszy i zostać z chłamem - i tak to wygląda praktycznie w każdej branży.

Rozumiem, że chodzi Ci o to, że lepiej kupować od małego producenta, niż od produkującego masówkę? Jeśli tak, to nie zgodzę się z tym, że tak w każdej branży. Rozmawiałem ostatnio z człowiekiem, który zajmował się w przeszłości produkcją styropianu, powiedział mi szczerze, kupować tylko od dużych producentów. W przypadku styropianu największy wpływ na cenę ma wydajność, którą można uzyskać tylko przy masowej dobrze zorganizowanej produkcji. Mniejsi gracze starają się nadrabiać gorszą jakością (stopnie spienienia i takie tam). To tylko jeden z wielu przykładów, które można by przytoczyć.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie te 4mm ma do ochrony powrotu który nie jest w Skamie wymagany

 

Ważna jest grubość wewnątrz bo tam może wystąpić roszenie przy zimnym powrocie i mokrym węglu, ale ... zobacz na jakiej wysokości zaczyna się płaszcz wodny Skam-a i porównaj z wysokością na której jest korona palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chodzi Ci o to, że lepiej kupować od małego producenta, niż od produkującego masówkę? Jeśli tak, to nie zgodzę się z tym, że tak w każdej branży. ...

 

I słusznie się nie zgadzasz.

Na tym forum jest kilku Panów, którzy promują określone kotły od małych producentów, bo ci duzi nie dają im swoich kotłów do sprzedaży. Ci duzi mają swoje sieci dystrybucyjne i instalatorskie. Warto ten fakt brać pod uwagę, czytając komentarze tych Panów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takich danych, lecz podejrzewam, że taką samą jak zwykły, tyle, że zabrudza się wolniej i dłużej ją zachowuje bez czyszczenia.

 

Podejrzewasz?

A na jakiej podstawie?

Ja uważam, że mają sprawność mniejszą, niż te zwykłe, bez ceramiki.

"Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu:)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...