Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72
Ale po co 6kW ? Co to zmieni ? Czy mniej spali ekogroszku ?

Nie wiem,to powinno być ujęte w kartach katalogowych producentów kotłów,czyli przy jakich mocach grzewczych dany kocioł osiąga jaką sprawność a tego nie ma,ciekawe czemu ?

Dlatego też moje dwa pytania pozostają bez odpowiedzi:

Pracując z jaką mocą kociol np.8kW uzyskuje najwyższa sprawność ?

Czy pracując na niższych mocach sprawność rośnie czy spada ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Widzisz Artur teraz nawet najświatlejsi ze światłych zaczynają się wypierać z tego co tutaj pisali.

Nie tym razem to nie jest złośliwość w Twoją stronę i nie Ciebie mam na myśli pisząc o tych światłych.

Dyskutuję sobie teraz akurat na innym forum z największymi mózgowcami w Rzeczypospolitej w temacie spalania paliw stałych i widzę że po pojawieniu się nowego gniota o mocy 25kW zaczynają ludziom wmawiać że to jednak kocioł 7,5kW bo norma im zezwala na takie robienie ludzi w ciu..., co i tak dyskwalifikuje go w nowo budowanych domach bo są kotły o dużo mniejszych mocach które i tak bywają o wiele za duże w stosunku do zapotrzebowania na pokrycie strat ciepła w nowych domach.

Okazuje się teraz że kocioł na 30% swojej mocy znamionowej osiąga większą sprawność niż na 100%.

W imię kasy świat przewraca się do góry nogami można by tak powiedzieć, hehe

Edytowane przez karoka65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracując z jaką mocą kociol np.8kW uzyskuje najwyższa sprawność ?

Czy pracując na niższych mocach sprawność rośnie czy spada ?:

 

Pracując z mocą nominalną czyli +/- 8kW uzyskuje najwyższa sprawność.

Pracując na niższych mocach sprawność spada i może wynosić nawet mniej niż 60% mocy szczytowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam grafit na ścianach a okien dachowych nie posiadam.

Właśnie nie mam dostępu do taniego węgla i myślę o ekogroszku :)

Wezmę pod uwagę ten piec ale jaką moc mam wybrać?

Kolego jest malutki gabarytami bo zaledwie 100cm "wzrostu" z tym że najmniejszy mocą to 12kW.

Też takim ogrzewam swoje 135m2 starego domu i sprzedaję te kotły, nie wiem nawet kto wybudował ten dom, pewnie jeszcze zza cesarza Wilchelma go wybudowano :)

Trochę po ocieplenu ale do tego jak dzisiaj powinno się budować to jestem w ciemnej du... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł RBR 12kW, Możesz też dopytać o Skamp 7kW - tego nie znam.

 

Tu masz wykres jak kocioł 11kW pracuje z mocą min 1,2kW do max 2,4kW , koszt za dzisiaj zamknie się w kwocie 4PLN - tak cztery złote Na wykresie masz temp w domu (parter -temp wew, piętro temp podłoga oraz CWU ,na końcu widać duży rozbiór CWU)

 

cola2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem,to powinno być ujęte w kartach katalogowych producentów kotłów,czyli przy jakich mocach grzewczych dany kocioł osiąga jaką sprawność a tego nie ma,ciekawe czemu ?

Dlatego też moje dwa pytania pozostają bez odpowiedzi:

Arturo mało uważnie czytasz. Ten wątek śledzisz dokładnie, a przed 4 tygodniami pisałem

Mam kocioł SKAM-12 palnik stalowy ARDEO od półtora roku.

Żeby podać sprawność trzeba znać kaloryczność opału, i tu mogę odnieść się do rosyjskiego ekogroszku gdzie na workach pisze 23-24MJ/kg, ja przyjmuję 23,5 MJ. Przy średniodobowym stałym odbiorze ciepła od 2,8 kWh do 5,1 kWh sprawność wacha się od 70 do 74%. Z kilkunastu pomiarów raz spadło poniżej 70%. Dla eko Wesoła przyjmując kaloryczność 29 MJ/kg, w tym sezonie mam tylko 3 pomiary dla mocy 4,3 do 4,9 kWh i tutaj według wskazań ciepłomierza wyszło 75- 80% sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezmę pod uwagę ten piec ale jaką moc mam wybrać?

 

Moc kotła powinna wynikać z OZC jeżeli z OZC wyszło 7kW ( to moc szczytowa przy -20 *C) to kocioł powinien mieć moc max 6 kW posiadając ogrzewanie podłogowe czyli akumulator mógłbyś zejść z mocą nawet do 5kW kocioł może pracować nawet poza mocą nominalną a za dnia temperatura rośnie więc kocioł spokojnie uzupełni braki .

"W naszej strefie klimatycznej kotły przez 95% sezonu grzewczego pracują z mocą, która nie przekracza 60% mocy szczytowej. Tylko przez 5% sezonu grzewczego pracują z mocą 60-100% mocy szczytowej. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł RBR 12kW, Możesz też dopytać o Skamp 7kW - tego nie znam.

 

Tu masz wykres jak kocioł 11kW pracuje z mocą min 1,2kW do max 2,4kW , koszt za dzisiaj zamknie się w kwocie 4PLN - tak cztery złote Na wykresie masz temp w domu (parter -temp wew, piętro temp podłoga oraz CWU ,na końcu widać duży rozbiór CWU)

 

[ATTACH=CONFIG]304370[/ATTACH]

Czyli widać że można nawet w nowym domu z podłogówką po całości i taniej niż pompą ciepła

To forum też przewraca się do góry nogami, można czasami zwariować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Moc kotła powinna wynikać z OZC jeżeli z OZC wyszło 7kW ( to moc szczytowa przy -20 *C) to kocioł powinien mieć moc max 6 kW posiadając ogrzewanie podłogowe czyli akumulator mógłbyś zejść z mocą nawet do 5kW kocioł może pracować nawet poza mocą nominalną a za dnia temperatura rośnie więc kocioł spokojnie uzupełni braki .

Święte słowa i w końcu jakaś prawda na tym wątku nie tylko z moich ust :)

Tylko pytanie,kto robił OZC tutaj na wątku ?

Chyba tylko adkwapniewski.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee ... to dlaczego tu nie spada poniżej 90%

 

[ATTACH=CONFIG]304375[/ATTACH]

 

a jak jest obliczana ta sprawność i moc?

 

https://zawijan.wordpress.com/poradnik-palacza/sprawnosc-cieplna/

 

tam piszą, że w badaniach uzyskali dla mocy:

 

"moc 7,5kW; temp.spalin 137°C; sprawność 66,0%; tlen w spalinach 14,9%"

"moc 16,3kW; temp.spalin 177°C; sprawność 80,1%; tlen w spalinach 10,5%"

 

dla kotła 16,5 kW

Edytowane przez imrahil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc kotła powinna wynikać z OZC jeżeli z OZC wyszło 7kW ( to moc szczytowa przy -20 *C) to kocioł powinien mieć moc max 6 kW posiadając ogrzewanie podłogowe czyli akumulator mógłbyś zejść z mocą nawet do 5kW kocioł może pracować nawet poza mocą nominalną a za dnia temperatura rośnie więc kocioł spokojnie uzupełni braki .

 

Nie wiem, ile jest tej podłogówki. Ale przy mocy 5kW będzie się

rozgrzewać ze 3 dni.

 

Dzisiaj w południe było +7'C, a w nocy jest -7'C. Jak tu grzać,

jeśli inercja układu grzewczego wynosi 48 godzin?

 

Jak ktoś ma grzejniki i termostat pokojowy, nie ma problemu

- w dzień grzanie się wyłączy, a w nocy będzie pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee ... to dlaczego tu nie spada poniżej 90%

 

[ATTACH=CONFIG]304375[/ATTACH]

 

A to badanie to skąd z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla ?

czy jest jakieś świadectwo na to papierowe ?

 

Ja cytuję : poradnik Jakiej mocy kocioł wybrać do swojej kotłowni?

autorzy

ZawiJan, dr inż.

od 1969r. związany zawodowo z branżą termicznego przetwórstwa paliw stałych (spalanie, zgazowanie, koksowanie)

zawijan_2, mgr inż.

od 1973r. związany zawodowo z branżą produkcji urządzeń energo-mechanicznych, od 1995r. w szczególności z problematyką kotłów małej mocy

tu jest link poczytaj.

https://zawijan.wordpress.com/poradnik-palacza/moc-kotla/:lol2:

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ile jest tej podłogówki. Ale przy mocy 5kW będzie się

rozgrzewać ze 3 dni.

 

Dzisiaj w południe było +7'C, a w nocy jest -7'C. Jak tu grzać,

jeśli inercja układu grzewczego wynosi 48 godzin?

 

Jak ktoś ma grzejniki i termostat pokojowy, nie ma problemu

- w dzień grzanie się wyłączy, a w nocy będzie pracować.

Przy większej mocy też 3 dni ,dom musi złapać akumulację ,potem tylko uzupełnia się straty . ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...