Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Arturo mało uważnie czytasz. Ten wątek śledzisz dokładnie, a przed 4 tygodniami pisałem

 

...MODEROWANO...

 

Ja grzeję dom 165m2 , sezon rozpocząłem pod koniec września. Do dnia dziesiejszego zużyłem 1,4 tony opału (miału po 570zł pakowanego) , czyli opału za niecałe 800zł. Za Co i CWU ...

A dom według obecnych standardów nie jest wcale zbyt dobrze ocieplony ...

 

Mnie sprawność nie interesuje i nawet się nad tym nie zastanawiam. Mnie intereresuje ile zapłace za ogrzanie i tyle :)

Edytowane przez finlandia
Proszę powstrzymywać się od osobistych wycieczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mnie sprawność nie interesuje i nawet się nad tym nie zastanawiam. Mnie intereresuje ile zapłace za ogrzanie i tyle :)

 

jesteś zadowolony ze swojego kotła? rodzice szukają kotła i chcą kupić dolniaka (ale dom stary, kocioł będzie pewnie 20 kW). najpierw był w planach górniak, więc to już ewolucja. próbuję namówić na kocioł z podajnikiem, ale większość znajomych, którzy takie mają jest niezadowolona i zastanawia już się co wstawić do kotłowni zamiast tego jak w końcu kocioł padnie. może to źle dobrane kotły, może są jakieś inne problemy - nie wiem. jak czasem czytam to forum, to faktycznie chyba nie jest tak różowo. sam chyba miałeś problemy z kotłownią, teraz problemy z opałem? dlaczego o tym nie wspominasz? to wina kotła czy opału? o kotle SKAM już tu czytałem, że trzeba stosować inne paliwo do wygrzewania, inne do grzania, a pewnie jeszcze inne na okresy przejściowe. mam wykluczyć ten kocioł czy w ogóle zrezygnować z namawiania rodziców na kocioł z podajnikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
nie wiem, ile jest tej podłogówki. Ale przy mocy 5kw będzie się

rozgrzewać ze 3 dni.

bzdura

Dzisiaj w południe było +7'C, a w nocy jest -7'C. Jak tu grzać,

jeśli inercja układu grzewczego wynosi 48 godzin?

Sądzę,ze u mnie podobnie bo to odległośc ok.15km.

Grzeję tylko 3h na dobę,temp.w domu waha się w przedziale 22,6-22,9st.C

O jakich 48h piszesz ?

 

Czemu takie idiotyzmy wypisujecie ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wykluczyć ten kocioł czy w ogóle zrezygnować z namawiania rodziców na kocioł z podajnikiem?

Jaki chcecie kocioł decyzję musicie podjąć sami ,najważniejsze żeby nie robić tego pochopnie .

 

Co mogę dodać, jeżeli wybierzesz dobrego dolniaka z ceramiką , musisz go częściej odwiedzać,ale spalać możesz wszystko co nadaje się do spalania w kotłach na paliwo stale ,na pewno to opcja dla ludzi liczących się z każdym groszem .

Kocioł z podajnikiem to półautomat w teorii nastawiasz i wychodzisz na kilka dni,w praktyce często są problemy ze znalezieniem odpowiedniego węgla do takiej maszynki ,trzeba opanować obsługę ,tego typu kotły nie mają "serca " walą bezczelnie węgiel do popielnika jak spalanie jest byle jak ustawione ,wtedy ekogroszek w zasobniku topi się jak lód a koszt opału obrywa Ci kieszeń .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee ... to dlaczego tu nie spada poniżej 90%

 

[ATTACH=CONFIG]304375[/ATTACH]

 

To pytanie jest do autorów bloga zawijan.wordpress.com

Plik pochodzi z poprzedniej wersji bloga umieszczonej w archiwum internetu czyli archive.org.

Moim zdaniem nie o wartość liczbową chodzi, tylko o pewną prawidłowość, która powtórzyła się przy badaniu OEPlusM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł RBR 12kW, Możesz też dopytać o Skamp 7kW - tego nie znam.

 

Tu masz wykres jak kocioł 11kW pracuje z mocą min 1,2kW do max 2,4kW , koszt za dzisiaj zamknie się w kwocie 4PLN - tak cztery złote Na wykresie masz temp w domu (parter -temp wew, piętro temp podłoga oraz CWU ,na końcu widać duży rozbiór CWU)

 

[ATTACH=CONFIG]304370[/ATTACH]

 

Chyba zrobię OZC, znalazlem firmę ktora to wykona.

A jeśli nie to wybór padnie na RBR 12Kw bo 7Kw Skampa wydaje mi się być mały. Producent podał że max do 100m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Chyba zrobię OZC, znalazlem firmę ktora to wykona.

A jeśli nie to wybór padnie na RBR 12Kw bo 7Kw Skampa wydaje mi się być mały. Producent podał że max do 100m2.

Dlatego wykonaj OZC a nie wczytuj się w producenta bo on guzik wie o twoim domu.

Ja przy 118m2 obciążenie cieplne domu mam 3,5kW dodając do tego cwu to moc kotła jaką powinienem mieć to max.5kW i to przy najmroźniejszych dniach.

Jakby wyglądał u mnie kociol 12kW ?

 

Pracując z mocą nominalną czyli +/- 8kW uzyskuje najwyższa sprawność.

Pracując na niższych mocach sprawność spada i może wynosić nawet mniej niż 60% mocy szczytowej.

Czyli u mnie przy -20st.C kocioł 12kW pracowałby tylko ok.10h na dobę z maksymalną swoją sprawnością a przez pozostałe 14h musiałbym go wygaszać lub przez tyle godzin musiałby być w podtrzymaniu.

I dlatego jedynie bufor przy takim kotle by mnie ratował.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ile jest tej podłogówki. Ale przy mocy 5kW będzie się

rozgrzewać ze 3 dni.

 

Dzisiaj w południe było +7'C, a w nocy jest -7'C. Jak tu grzać,

jeśli inercja układu grzewczego wynosi 48 godzin?

 

Jak ktoś ma grzejniki i termostat pokojowy, nie ma problemu

- w dzień grzanie się wyłączy, a w nocy będzie pracować.

 

Łapy opadają jak się coś takiego czyta :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zrobię OZC, znalazlem firmę ktora to wykona.

A jeśli nie to wybór padnie na RBR 12Kw bo 7Kw Skampa wydaje mi się być mały. Producent podał że max do 100m2.

 

Obliczenie Zapotrzebowania na Ciepło - zrób , zrób - nie zależnie czy pójdziesz w kocioł czy inne źródło ciepełka w domu. Będziesz wiedział czego się spodziewać (ile kWh/sezon) , pierwszy sezon, dwa mogą odstawać - dom się wygrzewa i suszy. Chociaż u mnie różnica nie była duża.

 

Dodatkowo jeśli będziesz zlecał montaż źródła ciepełka i podłogówki (podłogówkę spokojnie możesz sam rozłożyć), pooglądaj sobie schematy instalacji coby jakiś radosny hydro nie domontował Ci paneli słonecznych, pincet obiegów , sprzęgieł i innych nie potrzebnych ...

 

Kociołek RBR może pracować w obiegu zamkniętym i nie ma wymogu co do temp powrotu , możesz go wpiąć "bezpośrednio" do podłogówki (zawór 4D,3D + siłownik lub 3D termostatyczny)

 

Co do Skamp 7kW skąd wiesz że będzie za mały ? Pogadaj z Karoka65 ma oba kociołki , ozc też Ci załatwi , a jak coś się sypnie to masz ekspres i sprawa załatwiona - i to nie tylko moje słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o kotle SKAM już tu czytałem, że trzeba stosować inne paliwo do wygrzewania, inne do grzania, a pewnie jeszcze inne na okresy przejściowe.?

 

Bzdura, przeczytałes powierzchownie, wytłumaczę szerzej:

 

prawidłowość dotyczy każdego kotła z podajnikiem, obojętnie czy to ogniwo, defro, galmet, skam itd.

 

Tak jak ludzie patrzą na taryfy przy prądzie, aby było taniej, tak przy węglu zwracać trzeba uwagę na to co się sypie do kosza, aby w swoich warunkach pracy było korzystnie.

 

 

Nie chodzi o to,że wygrzewając budowę nie uzyskasz temp. na słabym węglu takim jak Jaret (21,5MJ), tylko chodzi o to,że wygrzewając i mając zapotrzebowanie na ciepło tego konkretnego węgla spalisz więcej w jednostce czasu i wyprodukujesz sporo więcej popiołu, jak Ci to nie przeszkadza, to możesz tym palić. Jak musisz "fest" grzać, to będzie to oznaczać częste opróżnianie popielnika.....

To jest jednak najtańszy, "firmowy" ekogroszek, najtańszy pod względem ceny za tonę/kg... ma jednak 21,5MJ

 

Logicznym zatem jest,że dla wygrzewania budowy czy pierwszego sezonu szukasz czegoś mocniejszego, aby czyścić i obsługiwać rzadziej np.

Jaret-Plus z Tauron-Wydobycie,

http://www.tauron-wydobycie.pl/jaret-plus

czy może np. Pieklorz z Piekar

http://www.kwsa.pl/sprzedaz_wegla/paliwa_kwalifikowane/pieklorz_ekogroszek

http://www.kwsa.pl/files/sprzedaz_wegla/paliwa_kwalifikowane/certyfikaty/swiadectwoNR8.pdf

 

 

UNIKAJ JAK OGNIA JAKO POCZĄTKUJĄCY:

- Wesołej, Pieklorza z Bobrka czy groszku z Chwałowic. Najczęściej z tych wyprodukujesz koks i będziesz się wściekał,że nie możesz go dobrze spalić, będziesz się też dziwił, bo kilku osobom się to udaje, to wyjątki, akurat trafią na dobrą dostawę i możliwe,że mieszczą się z zapotrzebowaniem w takiej granicy,że te węgla potrafią spalić.

Najczęściej wszystkie stękania odnośnie kłopotów ze spalaniem dotyczą konkretnie tych 3opałów.

 

 

Jak mieszkasz normalnie to w zależności od poziomu spalania na dobę możesz później odpowiednio sobie dobrac węgiel na daną porę roku

np. na lato ten zwykły Jaret czy max. Retopal, powinny one być też dobre na okresy przejściowe, jak sie okaże,że zimą także Twoje spalanie będzie tyci-tyci, to możesz tym paliwem obskakiwać cały sezon

Retopal:

http://www.kwsa.pl/sprzedaz_wegla/paliwa_kwalifikowane/retopal_ekogroszek

http://www.kwsa.pl/files/sprzedaz_wegla/paliwa_kwalifikowane/certyfikaty/swiadectwoNR7.pdf

a na zimę i mrozy np. Jaret-Plus....

 

Na rynku sa tez przyzwoite węgle tj. groszki rosyjskie, najczęściej są na poziomie naszego retopalu lub ciut od niego lepsze a cenowo korzystniejsze.

 

Są tez palniki do miału węglowego, tutaj jednak kupując miał NIGDY NIE KUPUJ na cały sezon, bo jak kupisz badziew, to też badziewiem będziesz się męczył cały sezon.

Miał- kup na próbę 3-4worki, jak będzie dobrze- dopiero większy zakup. Np. mało problemowy miał jest z Janki (ZG Janina Miał IIa 19MJ), Sobieskiego, możesz też dobrać odpowiedni miał z Piasta. Przy miale szukałbym takiego z węgla 31.2 o niskiej spiekalności, kaloryczność ma tutaj drugorzędne znaczenie (w/g mnie).

 

 

GENERALNIE jaki węgiel nie wybierzesz- kup najpierw 5-6worków na próbę i dopiero większa ilość.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam grafit na ścianach a okien dachowych nie posiadam.

Właśnie nie mam dostępu do taniego węgla i myślę o ekogroszku :)

Wezmę pod uwagę ten piec ale jaką moc mam wybrać?

 

Potwierdzam - zrób OZC, ale stawiam na to, że Skam-P Plus 7 kW który osiąga 10 kW maksymalnie spokojnie się wyrobi.

 

Wyrobiłby się nawet u mnie co wynika z pomiarów ciepłomierzem w najzimniejszą zimę kilka lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteś zadowolony ze swojego kotła? rodzice szukają kotła i chcą kupić dolniaka (ale dom stary, kocioł będzie pewnie 20 kW). najpierw był w planach górniak, więc to już ewolucja. próbuję namówić na kocioł z podajnikiem, ale większość znajomych, którzy takie mają jest niezadowolona i zastanawia już się co wstawić do kotłowni zamiast tego jak w końcu kocioł padnie. może to źle dobrane kotły, może są jakieś inne problemy - nie wiem. jak czasem czytam to forum, to faktycznie chyba nie jest tak różowo. sam chyba miałeś problemy z kotłownią, teraz problemy z opałem? dlaczego o tym nie wspominasz? to wina kotła czy opału? o kotle SKAM już tu czytałem, że trzeba stosować inne paliwo do wygrzewania, inne do grzania, a pewnie jeszcze inne na okresy przejściowe. mam wykluczyć ten kocioł czy w ogóle zrezygnować z namawiania rodziców na kocioł z podajnikiem?

 

Żeby kupić odpowiedni opał poczytaj odpowiedni wątek w którym kilka osób sprawdza co dobrego można kupić nie tylko lokalnie, lecz także w sieciach marketów w całym kraju.

 

Wg mnie w przypadku 90% użytkowników warto używać jednego rodzaju węgla gdy wybierze się dobry i nie zawracać sobie gitary zmienianiem go na inny w innym okresie, te pozostałe 10% będzie kombinować BO CHCE I LUBI podobnie jak właściciele aut w jakimś tam procencie tuningują je, kupują droższe, mocniejsze paliwo itp.

 

To, że jakiś konkretny model auta jest często tuningowany nie oznacza przecież że nie nadaje się do jazdy w wykonaniu fabrycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zrobię OZC, znalazlem firmę ktora to wykona.

A jeśli nie to wybór padnie na RBR 12Kw bo 7Kw Skampa wydaje mi się być mały. Producent podał że max do 100m2.

 

Oba te kotły dadzą radę, a producenci niestety podają z dużym zapasem.

 

Osobiście podaję 12 kW do 250 m2 nowego, ocieplonego domu, 17 kW do 400 m2, 25 kW do 550 m2, oczywiście przy starych domach wygląda to inaczej i kotły 17 kW także sprzedaję, ale szczerze mówiąc 25 kW jeszcze nie miałem okazji.

 

U mnie przy 185 m2 po podłogach [150 m2 użytkowej + 25 m2 ogrzewanego garażu] kocioł 7 kW by dał radę co pokrywa się z danymi z projektu [po uwzględnieniu wentylacji z odzyskiem ciepła] więc proponuję czytać projekty nowych domów, gdzie jest podane maksymalne obciążenie cieplne a nie tylko jakiej mocy kocioł gazowy przyjął projektant [zwykle 25 kW bo ma on i tak dużą modulację mocy] - mocy gazówki nie wolno przekładać na podajnikowy bo potem pojawiają się kotły 25 kW na ekogroszek w domach 120 m2 i nie wiadomo co z tym robić, żeby chciało pracować jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli u mnie przy -20st.C kocioł 12kW pracowałby tylko ok.10h na dobę z maksymalną swoją sprawnością a przez pozostałe 14h musiałbym go wygaszać lub przez tyle godzin musiałby być w podtrzymaniu.

I dlatego jedynie bufor przy takim kotle by mnie ratował.

 

Piszesz to na poważnie czy tylko prowokujesz ?

 

Przecież wiesz że pompa ciepła czy kocioł 12 kW o którym piszesz mają modulację mocy i jej używają, i tylko w przypadku zablokowania na pełnej mocy trybu dwustanowego byłoby jak piszesz, a w praktyce takie przypadki występują bardzo rzadko.

 

W samochodzie też możesz zamiast płynnie regulowanego przyspieszenia zrobić włącznik i operować nim dwustanowo czyli albo zerowe położenie albo pełna moc, a do tego dołożyć układ odzyskujący energię z hamowania tylko po co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo jeśli będziesz zlecał montaż źródła ciepełka i podłogówki (podłogówkę spokojnie możesz sam rozłożyć), pooglądaj sobie schematy instalacji coby jakiś radosny hydro nie domontował Ci paneli słonecznych, pincet obiegów , sprzęgieł i innych nie potrzebnych ...

 

 

Popieram :yes:

 

Kociołek RBR może pracować w obiegu zamkniętym i nie ma wymogu co do temp powrotu , możesz go wpiąć "bezpośrednio" do podłogówki (zawór 4D,3D + siłownik lub 3D termostatyczny).

 

Tak samo jak Skam-P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kocioł Skam-p Premium 12Kw będzie odpowiedni?

Zamierzam palić ekogroszkiem i czasami drzewem.

Pozdrawiam

Właśnie z tych powodów wybrałem Skama, i takie były plany aby latem do grzania CWU przepalać drewnem. Fakty są takie, że leży sobie pocięte porąbane suche drewno po starym kociołku, a Skam nie strawił jeszcze ani kawałka. Jeżeli byś palił jakiś czas tylko drewnem, potem go dobrze wyczyścił i przeszedł na eko, to jeszcze do przyjęcia. Ale dokładanie drewna co jakiś czas podczas normalnej pracy, wiąże się z tym, że to ciepło które uzyskasz z drewna, będzie tracone przy spalaniu ekogroszku ze względu na zabrudzenie kotła przez drewno. Jeżeli takie zasady Ci odpowiadają to Skam będzie lepszym wyborem, ze względu na ruszt dwupoziomowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z tych powodów wybrałem Skama, i takie były plany aby latem do grzania CWU przepalać drewnem. Fakty są takie, że leży sobie pocięte porąbane suche drewno po starym kociołku, a Skam nie strawił jeszcze ani kawałka.

I tak się to normalnie kończy pewnie 99% przypadków albo pali się raz z ciekawości i na tym koniec :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zewnętrzna nie mająca styku ze spalinami S235JR 4mm, większość producentów w tym miejscu taką stosuje (galmety, elektromety, rbr-y itd.) o 3mm kiedyś wspominał zawijan na wątku o kotle ogniwo. Te blachy nie mają jednak styku ze spalinami i nie są "wylizywane"... zatem czy 3mm jak podobno było w ogniwo czy 4mm to bardziej kwestia wysokości wykonania próby wodnej (ciśnieniowej).

Wewnętrzne, mające styk ze spalinami 5 i 6mm P265GH

 

Tyle w skrócie. Na żywotność wpływ ma konstrukcja, umiejscowienie powrotu, dobór kotła, dobór paliwa, warunki w kotłowni, ciąg kominowy, napowietrzenie itd.

My powrót mamy na wysokości palnika, woda powrotna jest zaraz podgrzewana, sama konstrukcja przebiegu wody w kotle jest też zmodyfikowana, ale to już inny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Piszesz to na poważnie czy tylko prowokujesz ?

 

Przecież wiesz że pompa ciepła czy kocioł 12 kW o którym piszesz mają modulację mocy i jej używają, i tylko w przypadku zablokowania na pełnej mocy trybu dwustanowego byłoby jak piszesz, a w praktyce takie przypadki występują bardzo rzadko.

to:

Pytanie nie ma sensu, bo moc kotła zależy od jego trybu pracy.

Jeśli ktoś używa termostatu, a kocioł ma sterownik z histerezą,

kocioł pracuje zawsze na mocy znamionowej (czyli na 100% mocy!),

albo nie pracuje - jest w podtrzymaniu ognia

lub

Pracując z mocą nominalną czyli +/- 8kW uzyskuje najwyższa sprawność.

Pracując na niższych mocach sprawność spada i może wynosić nawet mniej niż 60% mocy szczytowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...