Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Piszę po raz pierwszy więc proszę o wyrozumiałość :-)

Szukam pieca na ekogroszek+ czasami drzewo do nowo wybudowanego domu. Do ogrzania będzie 180m2, w projekcie obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła do celów grzewczych wynosi 11,7kW. Podłogówki będzie ok.70m2, mam 3 szybowe okna, ocieplenie zewnętrzne 15cm styropianu, ocieplenie poddasza wełna 25cm. I teraz zaczyna się mętlik w mojej głowie. Różni fachowcy, różnie doradzają jeśli chodzi o wybór pieca-jego moc. Jeden mów, że co najmniej 22kW bo przecież dochodzi jeszcze bojler ok.140l, drugi, że spokojnie i z zapasem da radę 15kW. Proponują np.Defro Komfort Eko. Proszę o rady:-)

 

Nie bierz NIC większego niż 12KW ...

 

Grzaniem CWU się nie przejmuj , bo nawet jakby cała moc miała pójść na chwilę grzania CWU to nic to nie zmieni w komforcie ogrzewania.

 

Ja kotłem 12KW grzeję powierzchnie 165m2 i mam jeszcze sporooory zapas mocy ...

 

Kocioł ?

 

Sądzę że dobrym wyborem byłby Skam-P 12KW z palnikiem Ardeo i ze sterownikiem SPP.

Ale może być tez np. Ogniwo Eko Plus 10KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrozumiałość? Jesteś kolejnym, który najpierw buduje a dopiero później myśli. Gdzie byłeś zanim projekt wybrałeś?

 

No i zabrakło wyrozumiałości, a kow33 prosiła o nią chyba w odniesieniu do swoich pierwszych postów na forum. Przynajmniej ja to tak zrozumiałem. Tak mają nowi użytkownicy, że nie są pewni, czy dobrze zadają pytania (bo może odpowiedź była chwilę wcześniej lub jest bardziej odpowiedni ku temu wątek. Taka wyrozumiałość oznacza także prośbę o powstrzymanie się od wszechobecnego hejtu (nienawiści). I co? słusznie prosiła, ale nie do wszystkich to przemawia. Przykro się czyta taką dyskusję :(

Ps. Sorry za offtop, możecie mnie zgłosić do moderacji. Będzie czyściej..

Edytowane przez finlandia
zmiana formy na żeńską:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zabrakło wyrozumiałości, a kow33 prosiła o nią chyba w odniesieniu do swoich pierwszych postów na forum. Przynajmniej ja to tak zrozumiałem. Tak mają nowi użytkownicy, że nie są pewni, czy dobrze zadają pytania (bo może odpowiedź była chwilę wcześniej lub jest bardziej odpowiedni ku temu wątek. Taka wyrozumiałość oznacza także prośbę o powstrzymanie się od wszechobecnego hejtu (nienawiści). I co? słusznie prosiła, ale nie do wszystkich to przemawia. Przykro się czyta taką dyskusję :(

Ps. Sorry za offtop, możecie mnie zgłosić do moderacji. Będzie czyściej..

 

Prosiła i owszem, ale łapy opadają skoro do dzisiaj nie wie czym chce ogrzewać. Gdzie była wcześniej skoro teraz szuka pomocy? Jak była taka mądra to po co tu przychodzi?

Gdzie miałem ją znaleźć wcześniej finlandia???

Może choć jeden przed budową przeczyta ten mój post i pójdzie po rozum do głowy. A może ty finlandia wiesz jak do nich trafić?

 

Koniec tematu, możecie te moje posty też wywalić, szkoda gadki :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę po raz pierwszy więc proszę o wyrozumiałość :-)

Szukam pieca na ekogroszek+ czasami drzewo do nowo wybudowanego domu. Do ogrzania będzie 180m2, w projekcie obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła do celów grzewczych wynosi 11,7kW. Podłogówki będzie ok.70m2, mam 3 szybowe okna, ocieplenie zewnętrzne 15cm styropianu, ocieplenie poddasza wełna 25cm. I teraz zaczyna się mętlik w mojej głowie. Różni fachowcy, różnie doradzają jeśli chodzi o wybór pieca-jego moc. Jeden mów, że co najmniej 22kW bo przecież dochodzi jeszcze bojler ok.140l, drugi, że spokojnie i z zapasem da radę 15kW. Proponują np.Defro Komfort Eko. Proszę o rady:-)

 

Hej,

Mam podobnej wielkości, podobnie ocieplony i z podobnie niestety spierdzieleloną instalacją;) dom do Twojego.

U mnie wysokiej klasy specjaliści dobrali kocioł na ekogroszek o mocy 25kW, w myśl zasady "będzie Pan zadowolony".

Byłem na tyle niezadowolony, że po trzech latach postanowiłem kotła się pozbyć i powiem tylko tyle, że obecnie Ten sam dom, bez żadnej termomodernizacji zasila urządzenie grzewcze o mocy 9kW i doskonale sobie radzi. Także jeżeli jesteś już zdecydowana na ten kocioł to nie bierz większego niż 12kW, bo i ten pewnie będzie za duży. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Właściwie to mój wujek specjalista w tej dziedzinie od 40 lat :-)założył, że piec nie mniejszy niż 22kW, a inny spec, że wystarczy właśnie 15kW. Dlatego weszłam na to forum, poczytałam i stwierdziłam, że faktycznie 15 wystarczy. Oprócz tego wykonałam analizę potrzeb grzewczych na ciepłowłaściwie i tam wyszło mi 8,2kW w największy mróz(nawet -25,-30 w moim rejonie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz @kow33 piec na ekogroszek - nie bądź więżniem własnego pieca na drzewo - nie wyjedziesz nigdzie na dłużej bo trzeba do pieca dołożyć , wigilia u rodziny - człowiek by posiedział ale się nie da bo piec zgaśnie - a tak zapakujesz raz na tydzień i masz z głowy .

 

A dlaczego nie pellet, przecież jest o wiele czystszym paliwem od węgla, no i w pełni odnawialnym? i nawet roboty przy nim mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..

Wejdz na stronę poniżej i obliczysz w miarę dokładnie jakiej mocy kocioł będziesz potrzebować:

 

http://cieplowlasciwie.pl/

http://cieplowlasciwie.pl/

Poszedłem za tym linkiem by sprawdzić czy to nie reklama.. i co? Na szybkim, ogólny przeglądzie spędziłem dwie godziny. A i tak mógłbym więcej bo bardzo ciekawie.

Polecam go w 100%. Czytelnie nakreślone zasady doboru mocy pieca, pokazane zależności wynikające z samego budynku, nie zauważyłem faworyzowania żadnego rozwiązania.

I po lekturze tego tematu wiem, że w moim nowym domu (jeśli kiedyś zbudujęł) myślałbym o innym nośniku energii niż węgiel. Bardziej mnie to przekonało niż krucjata prowadzona przez Liwko. Po tej lekturze już wiem, o co mógłbym dalej pytać by na forum nie wyjśc na kompletnego ignoranta :D

 

Tak już mamy, że wszystkim zaczynamy się interesować dopiero na ostatni gwizdek, bez przemyśleń, sensownych planów. Celem większości jest "jakoś się wybudować" a nie postawić przemyślany dom, bo na to potrzeba więcej wysiłku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie pellet, przecież jest o wiele czystszym paliwem od węgla, no i w pełni odnawialnym? i nawet roboty przy nim mniej.

tylko pozornie mniej

zalety- wymieniłeś - ekologiczne i odnawialne

wady

droższy kocioł

droższy opal

niższa wartość opałowa

wyższe zużycie co za tym idzie częstsze wizyty w kotłowni ponieważ trzeba częściej dosypać, rzadziej wybrac popiół jesli kupimy dobry pellet ale jak ścierwo jakoweś to syfu i kłopotów więcej niż z węglem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę po raz pierwszy więc proszę o wyrozumiałość :-)

Szukam pieca na ekogroszek+ czasami drzewo do nowo wybudowanego domu. Do ogrzania będzie 180m2, w projekcie obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła do celów grzewczych wynosi 11,7kW. Podłogówki będzie ok.70m2, mam 3 szybowe okna, ocieplenie zewnętrzne 15cm styropianu, ocieplenie poddasza wełna 25cm. I teraz zaczyna się mętlik w mojej głowie. Różni fachowcy, różnie doradzają jeśli chodzi o wybór pieca-jego moc. Jeden mów, że co najmniej 22kW bo przecież dochodzi jeszcze bojler ok.140l, drugi, że spokojnie i z zapasem da radę 15kW. Proponują np.Defro Komfort Eko. Proszę o rady:-)

 

Witaj. Ja proponuje coś pomiędzy 10-12 kW Więcej jest nie potrzebne jeśli chodzi o kociołek to ten sam zestaw co kolega kaszpir007 . Ten kociołek 10kW tez spokojnie jest w stanie pracować na wyższej mocy , wiec tak na prawdę oba się nadają. 15ka jest już przesadzona aczkolwiek działało to będzie -ale po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Właściwie to mój wujek specjalista w tej dziedzinie od 40 lat :-)założył, że piec nie mniejszy niż 22kW, a inny spec, że wystarczy właśnie 15kW. Dlatego weszłam na to forum, poczytałam i stwierdziłam, że faktycznie 15 wystarczy. Oprócz tego wykonałam analizę potrzeb grzewczych na ciepłowłaściwie i tam wyszło mi 8,2kW w największy mróz(nawet -25,-30 w moim rejonie)

 

Serio ...

 

Nie bierz niczego większego niż 10-12KW. Naprawdę nie ma sensu i nie ma co kupować "na zapas" , bo nawet to 10-12KW to już jest na zapas ...

Czym większej mocy kocioł , tym większej mocy palnik i tym większe straty ...

 

CWU się nie przejmuj , bo nawet jakby te kilka KW mocy miało pójść na ogrzanie wody , to przeciez te ogrzanie wody CWU nie zajmie jakoś wiele czasu a po chwilę moc kocioł odzyska , a nie ma to żadnego wpływu na komfort cieplny , a uwierz że przy tych nawet 12KW będziesz miała zapas mocy ...

 

Kupując przewymiarowany zbyt mocno kocioł będziesz MARNOWAŁA opał i tyle. Dodatkowo wyższej mocy kocioł jest droższy ...

 

U mnie za sezon grzewczy (średnio od końca września do prawie maja) zużyłem w zeszłym sezonie 2,05 tony opału za kwotę około 1500zł (CO + CWU) i 0 drewna. W domu 22-23 stopnie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka godzin mnie nie bylo , a podobno rozpętała sie tu jakaś wojna i nawet admin do mnie pisał ;)

 

Jako że prowadzę "dziennik" zużycia opału od 2 sezonów to mam dokładnie wypisane kiedy był zasyp, na ile starczył , kiedy sezon rozpoczęty i kiedy ostatni zasyp i ile zużyłem opału.

 

Sezon 2013/2014 (CO+CWU)

 

1. Tona miału (niby Piasta 24Mj za 600zł (pakowany)

2. 1,05 tony ekogroszku niny Chwalowice po 800zł za tonę

 

Sezon rozpoczety pod koniec września , zakończony pod koniec kwietnia

 

sezon1.jpg

 

Sezon 2014/2015 (CO+CWU)

 

Kupiony tylko miał (niby Piast) po 570zł

Dodatkowo teraz kupione 100kg ekogroszku czeskiego na "test"

 

Sezon rozpoczety pod koniec września.

 

sezon2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam swoje sposoby na załadunek opału aby zminimalizować syf do minimum i nawet z miałem można sobie poradzić ...

Ale oczywiście jest trochę więcej syfu i popiołu , a i sam wymiennik się trochę mocniej brudzi.

 

Z komina ? Nie widzę różnicy ...

Z komina jak nie widać dymu , tak nie widać ...

 

Dym z komina "tworzy" się w wyniku złego procesu spalania. Albo zbyt dużej ilości paliwa , albo ze zbyt małego nadmuchu.

 

Co do miału , to nie wiem czy dalej będę kupował , bo przy obecnej cenie za nie dużo wyższą cenę można mieć ruski ekogroszek ...

Choć mam zamiar kupić kilka róznych miałów i potestować ...

 

Choć ostatnio wziąłem na testy ekogroszek czeski (po 560zł) i sam jestem ciekawy jakie wyjdzie realne spalania , bo to co pokazuje sterownik to niestety bzdury , bo jest tam wbita waga miału , a czech jednak inaczej waży ...

 

Z czecha mi się lekko kopciło z komina , ale zauważyłem że działo się to po cyklu pracy dmuchawy. Wlączyłem więc tło (czyli dodatkowe "podtrzymanie" obrotów dmuchawy) i przestało sie poddymiać i lekki dymek zniknał ...

Edytowane przez Elfir
tekst odnosił się do usuniętego wpisu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...