Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Miał to produkt węglowy przemysłowy,że tak się wyrażę.

Granulacja większa od miału to produkt uboczny.Dlatego groszek i ekogroszek są droższe od miału.

Co do czystości węgla w sortymancie jest znowu odwrotnie.Miał zawiera więcej nieczystości niż groszek czy węgiel.I nie pytaj dlaczego.Po prostu tak jest.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Piszę po raz pierwszy więc proszę o wyrozumiałość :-)

Szukam pieca na ekogroszek+ czasami drzewo do nowo wybudowanego domu. Do ogrzania będzie 180m2, w projekcie obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła do celów grzewczych wynosi 11,7kW. Podłogówki będzie ok.70m2, mam 3 szybowe okna, ocieplenie zewnętrzne 15cm styropianu, ocieplenie poddasza wełna 25cm. I teraz zaczyna się mętlik w mojej głowie. Różni fachowcy, różnie doradzają jeśli chodzi o wybór pieca-jego moc. Jeden mów, że co najmniej 22kW bo przecież dochodzi jeszcze bojler ok.140l, drugi, że spokojnie i z zapasem da radę 15kW. Proponują np.Defro Komfort Eko. Proszę o rady:-)

 

Wg mnie kocioł 12 kW [mają moc maks 15 kW] spokojnie da radę i nie ma sensu brać większego.

 

 

Co do rusztu wodnego to porządni producenci nie robią go w ogóle bo to tylko pogarsza spalanie i produkuje sadzę.

 

 

"Oprócz tego wykonałam analizę potrzeb grzewczych na ciepłowłaściwie i tam wyszło mi 8,2kW w największy mróz(nawet -25,-30 w moim rejonie)"

 

Dlatego doliczając 0,5 kW na osobę na CWU najlepszy będzie kocioł 12 kW [ma moc maksymalną 15 kW] i nie ma sensu brać większego.

 

 

Uważam, że najlepszym wyborem będzie Skam-P 12KW z palnikiem Ardeo i ze sterownikiem SPP lub RBR Ekouniwersal 12 kW ze sterownikiem eCOAL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cieplowlasciwie.pl/

Poszedłem za tym linkiem by sprawdzić czy to nie reklama.. i co? Na szybkim, ogólny przeglądzie spędziłem dwie godziny. A i tak mógłbym więcej bo bardzo ciekawie.

Polecam go w 100%. Czytelnie nakreślone zasady doboru mocy pieca, pokazane zależności wynikające z samego budynku, nie zauważyłem faworyzowania żadnego rozwiązania.

 

Reklama to to nie jest, ale to tylko kalkulator a wyniki uzyskane za jego pomocą to tylko szacunki i to zgrubne. Diagram strat na poszczegolne przegody calkowicie niewiarygodny, zapotrzebowanie na ciepło znacznie przeszacowane tak jak projektowe obciązenie cieplne. Im dom jest lepiej ocieplony tym obliczenia są mniej dokładne a przez to nie mogą byc jedyną wskazówka do doboru systemy grzewczego, o podziale strat na poszczegolne pomieszczenia nie wspomnę. Na początek wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie eko groch jest OK pali się nieźle spieki są bo być muszą. Dymu z komina żadnego spalanie 16kg doba, czego oczekiwać więcej chyba tylko tego że sam się popiół wyniesie, wyczyści kocioł, i załaduje podajnik klikając zasyp paliwa do statystyk:

Nie prowadzę statystyk kocioł robi to za mnie nie oszukuje nie kombinuje tylko pokazuje:

https://esterownik.pl/statystyki/6959

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam dosypuję w tym sezonie miał do groszku 1:2. Co do jakości miału, zauważcie, że producenci badają swoje zestawy tylko na kwalifikowanych ekogroszkach - to musi o czymś świadczyć. Większość też ekogroszki zaleca jako podstawa bezproblemowej pracy kotła.

Miał z uwagi na mniejszą gramaturę oznacza konieczność większego nadmuchu przy paleniu w kotłach z podajnikami. Pewnie nikt tego nie badał ale przekłada się to na większy % substancji lotnych wydmuchiwanych kominem.

Edytowane przez sebsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam pieca na ekogroszek+ czasami drzewo do nowo wybudowanego domu. Do ogrzania będzie 180m2, w projekcie obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła do celów grzewczych wynosi 11,7kW. Podłogówki będzie ok.70m2, mam 3 szybowe okna, ocieplenie zewnętrzne 15cm styropianu, ocieplenie poddasza wełna 25cm. I teraz zaczyna się mętlik w mojej głowie.

 

Mam bardzo podobną powierzchnie użytkową, też 15cm styro, 80m2 podłogówki . czyli w sumie dość podobne warunki (okna mam gorsze bo 2 szyby). mam kocioł HEF eko plus 20kW i jest on zdecydowanie za mocny. W projekcie miałem 24kW ale na szczęście fachowcy doradzili mi słabszy. TZN doradzali jeszcze słabszy ale nie wierzyłem im że 20kW będzie też za mocny.

Na twoim miejscu wziąłbym 15kW i nadal będziesz miał najprawdopodobniej zapas. Sam jak będę wymieniał kocioł to albo przejdę na ogrzewanie prądem (może PC) albo kupię kociołek 12kW (ewentualnei 15kW bo jest 200zł droższy a bardziej będzie mi pasowało podejście do komina). BTW jestem mega zadowolony ze swego kotła chodzi praktycznie bezobsługowo (sterownik Ognik - to jego zasługa - był w standardzie jako nowość - rok 2008 ). Nic nie ustawiam (żadnych nadmuchów itp) sypię ekogroszek, wybieram popiół i czyszczę kocioł. Kocioł gaśnie mi jak zapomnę dosypać węgla do zasobnika bo faktycznie pozwala o sobie zapomnieć. Aha mój kocioł jest tylko na ekogroszek nie ma dodatkowego rusztu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha mój kocioł jest tylko na ekogroszek nie ma dodatkowego rusztu.

Gdybym miał taką władzę dawno bym wprowadził zakaz montowania takiego "dobrodziejstwa" w kotłach z podajnikiem.

To jest tylko haczyk na odłowienie klienta przez producenta kotła.

Niech się obrażają producenci na mnie jak chcą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pewnie producent :)

Jeśli nie to podaj proszę zalety tego "dobrodziejstwa" ?

Ja takich nie widzę poza "lepem na muchy"

Przepraszam za porównanie.

 

I masz rację. U kolegi w DEFRO są zamontowane ruszta wodne. Fabryka sadzy w kotle, a dodatkowo gdy jest dość ciepło to pali drewnem. Tak zasyfionego kotła z podajnikiem to ja jeszcze w życiu nie widziałem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I masz rację. U kolegi w DEFRO są zamontowane ruszta wodne. Fabryka sadzy w kotle, a dodatkowo gdy jest dość ciepło to pali drewnem. Tak zasyfionego kotła z podajnikiem to ja jeszcze w życiu nie widziałem. :)

Marku każdemu to mówię że to tylko "lep na muchy" jednak ludzie te brednie z opisów łykają jak pelikany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Mariusz bo śmiecimy wątek Rankingu kotłów na ekogroszek.

Znajdziesz sobie tu pewnie coś do roboty na tym forum bo ludzi potrzebujących porad, tych wiesz praktycznych a nie poetyckich :) jest tu bez liku.

Musisz przyzwyczaić się do trolli pompowych lae widzę że ostanio admini wzięli sie do roboty i ukrócili trollowanie.

Chwała im za to.

jest tyle wątków tematycznych na forum że każdemu wystarczy a było nie dawno tak że zrobiło się to forum pompowe.

Dobranoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reklama to to nie jest, ale to tylko kalkulator a wyniki uzyskane za jego pomocą to tylko szacunki i to zgrubne. Diagram strat na poszczegolne przegody calkowicie niewiarygodny, zapotrzebowanie na ciepło znacznie przeszacowane tak jak projektowe obciązenie cieplne. Im dom jest lepiej ocieplony tym obliczenia są mniej dokładne a przez to nie mogą byc jedyną wskazówka do doboru systemy grzewczego, o podziale strat na poszczegolne pomieszczenia nie wspomnę. Na początek wystarczy.

Dla początkujących użytkowników wystarczy.Po przetrawieniu tego można pytać dalej.

Żałuję że nie trafiłem tam przed awarią pieca u siebie. I wiem, że stałem się ofiarą starego hydraulika + sprzedawcy i mam wg Was za duży piec ( a i tak o niebo mniejszy niż stary:) ). Myślę że problemem w przypadku takich użytkowników jak i tak będą przyzwyczajenia i ograniczenia bo pewnych rzeczy sobie nie wyobrażam.

I faktycznie - zwróciłem uwagę na przerysowane niektóre straty ciepła, ale dla laika wystarczy.

 

Aha, Panowie. I Panie jeśli tu są?

Wkurzacie się za "spam" pompowy, który pojawia się w wątku. Sami wczoraj zrobiliście nie mniejszy. Jego kasowanie jest syzyfową pracą, dlatego całą wczorajszą dyskusję przerzuciłem do nowego tematu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?235383-Dyskusje-pasjonat%C3%B3w-w-dziale-ogrzewanie

 

Jeśli dacie radę się pilnować, to tam możecie sobie pogadać bez drażnienia "konkurencji" ale przede wszystkim nie zniechęcając potencjalnych czytelników. Bo faktycznych informacji po przesianiu zostałby tu naprawdę mała cząstka.

 

Ps. Koledze świętemu polecam zmianę przeglądarki internetowej. Moja nie tylko pokazuje dobrą godzinę, ale i podkreśla błędy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej o wadach Lazara.

 

 

Wystarczy przejrzeć ich stronę i porównać z tymi,które są tutaj proponowane.

 

Brak w ofercie Lazara kotłów w przedziale mocy chociażby 8-12kW.

Najmniejszy 16kW ze sprawnością ok.81% z przeciętnym wymiennikiem.

Oprócz wymienionego wszystkie są z wodnym rusztem i moc kotłów zaczyna się od 20-22kW

Kotły żeliwne gorzej czyścic,sprawność pozostałych 84-86%(przeciętna jak na obecne wymagania)

Ceny powyżej 10 tyś,za taką sprawność kotłów?,dodatkowo płatne pierwsze uruchomienia i przeglądy gwarancyjne(obowiązkowe)

No ale za zachowanie feng shui w wyglądzie i barwach kotła trzeba słono płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...