Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

 

W sierpniu rozpoczynam budowę domku wg projektu Bryza z MGPROJEKT http://www.mgprojekt.com.pl/bryza

Proszę o pomoc w dobraniu pieca ne ekogroszek. W lato oczywiście potrzebna również będzie ciepła woda :-)

Pozdrawiam.

 

Witaj,

 

Jeśli będzie wentylacja grawitacyjna kocioł 12 kW spokojnie wystarczy, jeśli mechaniczna i porządne ocieplenie wtedy nawet kocioł 7 kW bym zastosował.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Witaj,

 

Jeśli będzie wentylacja grawitacyjna kocioł 12 kW spokojnie wystarczy, jeśli mechaniczna wtedy nawet kocioł 7 kW bym zastosował.

Wentylacja nie ma aż tak dużego przełożenia na obciążenie cieplne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna prosic o linki potwierdzajace ten podział. Ja na podstawie swojej praktyki projektowej nie potwierdzam istnienia takiej zaleznosci, na podstawie kilkuset obliczen i projektów zuawazyłem ze temp zadana jest niezalezna od rodzaju systemu grzewczego, byc moze dotyczy to tylko którzy staraja sie wybudowac dom energooszczedny obecnie. Nie wypowiadam sie odnosnie domow 10 letnich i starszych gdyz takich danych nie posiadam, byc moze taki podział istnieje. W kazdym razie bez wiarygodnych danych taka klasyfikacja jest tyle warta co opowiesci TB.

Tego nie da się udowodnić ale wszyscy, których znam, i grzeją gazem, twierdzą, że 21*C jest temp. komfortową. Może i tak ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tego nie da się udowodnić ale wszyscy, których znam, i grzeją gazem, twierdzą, że 21*C jest temp. komfortową. Może i tak ale...

Inaczej odczuwa się temp. przy podlogowce inaczej przy grzejnikach ściennych.

Dla mnie optimum to 22,5-23 przy 100% podlogowki.

Z tego co pamiętam podniesienie temp. w domu o 1st to wyższe zużycie energii o 7-8%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

To zgodnie z poniższą listą jaki kocioł wybrać na domek Bryza o którym pisałem wcześniej?

Lista kotłów z klasą 5 .

ekogroszkowe ,miałowe

kotły posiadające certyfikat laboratorium co do wymagań klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012

 

DEFRO(kocioł Sigma UNI)(kocioł Sigma 16 kW )

SAS (kocioł SAS SOLID)

PROTECH (kocioł Protech EP V)

ZGODA WIEPRZ (kocioł Iskra Eko)

 

Klasa 5 kotła oznacza, że spełniają on następujące wymagania w zakresie emisji i sprawności:

emisja pyłu: do 40 mg/m³

emisja tlenku węgla: do 500 mg/m³

emisja gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC): do 20 mg/m³,

sprawność cieplna: od 87%,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci wszyscy rozumiem, ze maja nowe i dobrze ocieplone domy?

Nie.Nie wszyscy.Niektórzy mają stare domy.

Niektórzy mówią,że mało gazu im idzie ale już nie dodają,że jeszcze dwie przyczepy drzewa w kominku spalają.Liczy się tylko rachunek za gaz.I tym się chwalą.

Wiem co piszę,bo w zeszłym roku pomagałem koledze ustawić sterownik do pieca gazowego.Jak się zapytałem jaką temp. ustawić na dzień to zaczął z żoną dyskusję.Może 21*C a może 20*C.Jak im powiedziałem,że u siebie mam 22-23*C to nie chcieli uwierzyć.Przecież to ukrop.

Nie krytykuję nikogo.Niech każdy żyje po swojemu.Może są "zimnego chowu"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

To zgodnie z poniższą listą jaki kocioł wybrać na domek Bryza o którym pisałem wcześniej?

Lista kotłów z klasą 5 .

ekogroszkowe ,miałowe

kotły posiadające certyfikat laboratorium co do wymagań klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012

 

DEFRO(kocioł Sigma UNI)(kocioł Sigma 16 kW )

SAS (kocioł SAS SOLID)

PROTECH (kocioł Protech EP V)

ZGODA WIEPRZ (kocioł Iskra Eko)

 

Klasa 5 kotła oznacza, że spełniają on następujące wymagania w zakresie emisji i sprawności:

emisja pyłu: do 40 mg/m³

emisja tlenku węgla: do 500 mg/m³

emisja gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC): do 20 mg/m³,

sprawność cieplna: od 87%,

 

Są jeszcze kotły w 5 klasie na pellety jest ich dużo więcej niż węglowych,ogrzewanie pelletem jest mniej problemowe ale nieco droższe od ekogroszku jednak taniej wychodzi od gazu.

 

 

Charakterystyka Energetyczna domu Bryza

 

Dla domu standardowego z wentylacją grawitacyjną:

Ep - 118,2 kWh/(m2)

Ek - 105,5 kWh/(m2 rok)

EUco - 84,30 kWh/(m2 rok)

 

Dla budynku z wentylacją mechaniczną i rekuperacją:

Ep - 96,97 kWh/(m2)

EUco - 43,51 kWh/(m2 rok)

Dom trudny w ogrzewaniu energochłonny , takich nieodizolowanych domów powinno się zabronić budować .

http://www.mgprojekt.com.pl/bryza

Od 2014 roku zapotrzebowanie na EP nie może być większe niż 120 kWh/m2. Na rok 2017 przewiduje się obniżenie wskaźnika zapotrzebowania do poziomu 95 kWh/m2 aby w roku 2021 osiągnąć wartość EP na poziomie 70 kWh/m2.

Już domu Bryza 2 jest mniej paliwożerny.

Dla domu standardowego z wentylacją grawitacyjną:

Ep - 91,4 kWh/(m2)

Ek - 83,9 kWh/(m2 rok)

EUco - 65,19 kWh/(m2 rok)

 

Dla budynku z wentylacją mechaniczną i rekuperacją:

Ep - 74,98 kWh/(m2)

EUco - 33,64 kWh/(m2 rok)

http://www.mgprojekt.com.pl/bryza-2

Najpierw trzeba patrzeć jaki się bierze projekt w łapki do budowania ,bo potem trzeba węgiel szuflować łopatą.:lol2:

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo napisał:

 

" Ponownie opowiadasz bzdury, grzeje

pompą i utrzymuje temp.min. 22,5 a

gdybym grzal prądem na ogrzewanie

zuzylbym przy tej temp.o COP wiececej

energii czyli ok. 6000kWh czyli ok.

1800zl. I ponownie, ilość zużytej energii

na ogrzewanie zależy przede wszystkim

od domu i jego strat ciepła. Te straty

trzeba uzupełniać i to jest właśnie

rachunek za ogrzewanie."

 

Zgadzam się z Tobą prąd jest najdroższy. :)

 

P.S. Nie na pisałem że rekuperator przeszkadza kotłom na ekogroszek tylko że daje oszczędności tak ważne w dobieraniu sposobu ogrzewania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku nie piszemy wyłącznie o nowych domach. Piszemy o kotłach na ekogroszek. I wbrew temu co pisze Arturo istnieje ogromny rynek na kotły o mocy nominalnej rzędu 7 - 10 kW. Mocy zbadanej zgodnie z nową normą. To jest większość domów z lat 70 - 80. Budowanych na kredyt, gdzie istniało ograniczenie powierzchni użytkowej ( do 100 czy 110 metrów - już nie pamiętam a sprawdzać się mi nie chce ) w warunkach przyznawania, oprocentowania i ewentualnego umarzania części kredytów. Znaczna ilość tych domów leży poza zasięgiem sieci gazowych. Te domy są obecnie modernizowane. Przy okazji wymiany elewacji dostają izolację - ale względy estetyczne skutecznie ograniczają jej grubość. No bo te domy mają grube mury. Żeby nie otrzymać np.efektu bunkra na otworach okiennych czy też nie zanadto ograniczyć długość okapów dachowych, szerokość istniejących opasek betonowych czy brukowych wokół budynków czy z dziesięciu innych przyczyn ludzie zazwyczaj się ograniczają do 10 cm. styro.Tak to jest, kiedy mur zewnętrzny ma grubość 45 i więcej centymetrów jeszcze przed położeniem jakiegokolwiek ocieplenia. Te domy mają kotłownie i kominy. Koszt montażu kotła na ekogroszek ogranicza się do ceny tego kotła + instalator. Innymi słowy żeby zapiąć taki kocioł do istniejącej instalacji starczy 6 - 7 tysięcy. Te domy mają instalacje grzejnikowe. Najtańszym - zarówno w inwestycji jak i w eksploatacji - sposobem na poprawienie komfortu w tych domach pozostanie jeszcze na bardzo długo kocioł z podajnikiem. To również jeszcze bardzo długo będzie jedyny akceptowalny dla właścicieli ( ekonomicznie akceptowalny ) sposób na poprawienie ( czytaj - znaczące obniżenie ) emisji z tych domów. I to dlatego na innym wątku napisałem że powstanie takiego kotła ( o nominalnej mocy 7 kW i maximum w 9 - 10 kW, zbadanego według nowej normy z mocą nominalną 7 czy 8 kW i minimalną w okolicach 2 - 2,5 kW ) to tylko kwestia czasu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku nie piszemy wyłącznie o nowych domach. Piszemy o kotłach na ekogroszek. I wbrew temu co pisze Arturo istnieje ogromny rynek na kotły o mocy nominalnej rzędu 7 - 10 kW. Mocy zbadanej zgodnie z nową normą. To jest większość domów z lat 70 - 80. Budowanych na kredyt, gdzie istniało ograniczenie powierzchni użytkowej ( do 100 czy 110 metrów - już nie pamiętam a sprawdzać się mi nie chce ) w warunkach przyznawania, oprocentowania i ewentualnego umarzania części kredytów. Znaczna ilość tych domów leży poza zasięgiem sieci gazowych. Te domy są obecnie modernizowane. Przy okazji wymiany elewacji dostają izolację - ale względy estetyczne skutecznie ograniczają jej grubość. No bo te domy mają grube mury. Żeby nie otrzymać np.efektu bunkra na otworach okiennych czy też nie zanadto ograniczyć długość okapów dachowych, szerokość istniejących opasek betonowych czy brukowych wokół budynków czy z dziesięciu innych przyczyn ludzie zazwyczaj się ograniczają do 10 cm. styro.Tak to jest, kiedy mur zewnętrzny ma grubość 45 i więcej centymetrów jeszcze przed położeniem jakiegokolwiek ocieplenia. Te domy mają kotłownie i kominy. Koszt montażu kotła na ekogroszek ogranicza się do ceny tego kotła + instalator. Innymi słowy żeby zapiąć taki kocioł do istniejącej instalacji starczy 6 - 7 tysięcy. Te domy mają instalacje grzejnikowe. Najtańszym - zarówno w inwestycji jak i w eksploatacji - sposobem na poprawienie komfortu w tych domach pozostanie jeszcze na bardzo długo kocioł z podajnikiem. To również jeszcze bardzo długo będzie jedyny akceptowalny dla właścicieli ( ekonomicznie akceptowalny ) sposób na poprawienie ( czytaj - znaczące obniżenie ) emisji z tych domów. I to dlatego na innym wątku napisałem że powstanie takiego kotła ( o nominalnej mocy 7 kW i maximum w 9 - 10 kW, zbadanego według nowej normy z mocą nominalną 7 czy 8 kW i minimalną w okolicach 2 - 2,5 kW ) to tylko kwestia czasu.

Wszystko jest kwestią czasu. Czas jednak trwa wiecznie.

Życzę Ci jednak, abyś tego doczekał.

Jeśli mi dobrze życzysz, to życz mi tego samego :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z Tobą Zawijanie jest taki, że ten ' ktoś " odbierze Ci ostatecznie możliwość przedstawiania OEPM jako kotła 7,5 kW. I wskaże jego właściwe miejsce - tzn. pokaże dobitnie że jest to kocioł 26 kW ze szczytem w okolicach 32 - 35kW. Być może ograniczonym za pomocą sterowania, ale patrząc na temp. spalin oraz udział części palnych w popiele przy pracy na mocy nominalnej trudno nie wywnioskować sporego zapasu ponad tą moc. A kaganiec nałożony na tryby Retortowy - eCoal i grupowe łatwo można ominąć ustawiając kocioł w tryb Retortowy - ręczne. I kosztem odrobinę wyższej straty w popiele i wyższej temp. spalin wyciągnąć z tego kotła jego rzeczywisty max. Obecność tych szamotowych burt na palniku jeszcze znacznie to ułatwia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z Tobą Zawijanie jest taki, że ten ' ktoś " odbierze Ci ostatecznie możliwość przedstawiania OEPM jako kotła 7,5 kW. I wskaże jego właściwe miejsce - tzn. pokaże dobitnie że jest to kocioł 26 kW ze szczytem w okolicach 32 - 35kW. Być może ograniczonym za pomocą sterowania, ale patrząc na temp. spalin oraz udział części palnych w popiele przy pracy na mocy nominalnej trudno nie wywnioskować sporego zapasu ponad tą moc. A kaganiec nałożony na tryby Retortowy - eCoal i grupowe łatwo można ominąć ustawiając kocioł w tryb Retortowy - ręczne. I kosztem odrobinę wyższej straty w popiele i wyższej temp. spalin wyciągnąć z tego kotła jego rzeczywisty max. Obecność tych szamotowych burt na palniku jeszcze znacznie to ułatwia.

Na razie jednak...

 

Kocioł OGNIWO EKO PlusM jest jedynym (z tego, co mi wiadomo) kotłem, który na mocy 7,7 kW pracuje z parametrami klasy 5 według PN EN 303-5:2012.

I jeszcze przez jakiś czas nikt mi nie odbierze możliwości przedstawiania tego kotła tak, jak przedstawiłem to tutaj powyżej.

TO JEST FAKT!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...