Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie można, tego nawet porównać nie można zgodnie ze słowami pracowników OTGiS

 

To są tylko temp., na których powinno się prowadzić badanie dla 100%mocy.

To nie są wyniki.

 

Ośrodek o nazwie OTGiS tłumaczy,że zawsze prowadzi badania dla 100%mocy przy delcie 20st.C i takich temp. zasilenia w okolicy 80st.C właśnie ze względu na możliwość porównania. Wszystkie kotły tam badane muszą być badane w tych samych warunkach. To słowa pracowników instytutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie łapię, jeśli nie można porównać, nie wiadomo który lepszy to po co to wszystko?

 

To są tylko temp., na których powinno się prowadzić badanie dla 100%mocy.

To nie są wyniki.

 

Porównać można z wyników badania, jednak aby badanie spełniło normę (303-5 coś tam) trzeba spełnić podany wcześniej wzór na temperatury. Temperatury swojego kotła, które gdzieś wcześniej podałeś oznaczają, że mógłbyś przeprowadzić badanie kotła (spełniają normę 303-5). Problem jest taki, że jeden (instytut) bada przy takich temperaturach, drugi przy innych (ale też spełniających normę) i przez to wyniki mogą się nieznacznie różnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można, tego nawet porównać nie można zgodnie ze słowami pracowników OTGiS

 

To są tylko temp., na których powinno się prowadzić badanie dla 100%mocy.

To nie są wyniki.

 

Ośrodek o nazwie OTGiS tłumaczy,że zawsze prowadzi badania dla 100%mocy przy delcie 20st.C i takich temp. zasilenia w okolicy 80st.C właśnie ze względu na możliwość porównania. Wszystkie kotły tam badane muszą być badane w tych samych warunkach. To słowa pracowników instytutu.

 

No to nie rozumiem. Myślałem, że to są badania tego samego kotla, ale w różnych miejscach i że w jednym wyszedł lepiej a w drugim gorzej. A teraz to już nie wiem o co chodzi w tej informacji. Przepraszam ale nie mam za dużego doświadczenia w tym temacie. Może mi ktoś wyjaśnić bliżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o sposób badania i jego wyniki.

 

Jeden instytut mówi,że prowadzą zawsze przy delcie 20st.C i nastawie na 80, aby wyniki badania można porównywac z innymi kotłami.

Drugi instytut każdorazowo ustawia to inaczej, aby badania wyszły dobrze dla danego kotła zachowując granice wymagane normą.

 

Jeden instytut biorąc dane z raportu badań drugiego (bo pytałem, dlaczego tak jest badane a nie inaczej) stwierdził,że popełniono błąd przy wyliczeniu mocy a także źle obliczono sprawność. Policzono mi na podstawie danych z drugiego instytutu jak wygląda moc i sprawność, po czym stwierdzono, że sprawność napisana na tym raporcie jest chyba liczona od strony komina, bo tej wartości przy tych danych się nie osiągnie. Jedyna prawidłowość potwierdzenia sprawności była przy liczeniu od końca, od strony komina. Po czym dodano,że nie jesteśmy jedyną firmą, która tak ma to liczone, bo tego typu przypadków mieli więcej z innych firm.

 

Chcę zatem spokojnie bez emocji dojść która strona jest w błędzie.

 

Podałbym dane, które sa potrzebne do wyliczenia mocy i zapytałbym po tym wyliczeniu dlaczego druga strona liczy to inaczej...

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To były tylko przykłady jak sa kotły prowadzone. Takie same konstrukcje, ale inne moce (o jeden numer)

 

 

Mi natomiast chodzi o interpretację wyników badań tego samego kotła na podstawie tych samych danych zmierzonych przez aparaturę badawczą.

Analizując ten sam raport wyszło,że pomylono lub źle obliczono moc z błędem 0,5kW a także przypuszcza się,że źle wykonano obliczenie sprawności, stwierdzono,że dla takiej mocy przepływ wody stanowczo za wysoki (z takim można podobno badać kotły bliżej 100kW), stwierdzono,że palnik prowadzony z nadmiarem powietrza, stwierdzono,że popełniono błąd wyliczenia sprawności, pomylono się o kilka procent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zamierzam kupić kocioł wielopaliwowy, miszkanie 100m, + podgrzewanie c.w.u boler 150l czyli myslę że 15kw wystarczy. Jakiej firmy kupić kocioł aby nie było z nim większych problemów przy spalaniu np. owsa, mialu czy eko groszku, na co zwrucić szczególną uwagę chodzi mi głównie o palni i podajnik ślimakowy. Jeszcze jedno czy w kotłach wielopaliwowych darady palić zwykłym węglem o małym granulacie typu groszek? Jeszcze jedno czy te kotły posiadaja ałtomatyczne zapalanie?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapalarka sprawdza się przy kotlach na pellet, to paliwo odpala się szybko.

Przy węglu jest problematyczna i szybciej a także częściej się psuje. Węgiel odpala się dużo dłużej.

 

 

Palniki uniwersalne:

1. Obrotowe np. Pancerpol PPSM czy Trio, spalają miały i groszki. Model TRIO spala ekogroszki, miały oraz pellet. Koronka obrotowa zrywa spieki paliw miałowych, popiół wygląda zatem fajnie.

Minus- więcej zabawy z konserwacją, czyszczeniem. Problem, jakby wygięło lub zerwało zawleczkę po stronie mechanizmu obrotowego. Idzie naprawić, bo instrukcja jest wzorowa.

2. II-ej generacji typu Brucer, Ekoenergia. Te palniki spalają groszki-miały w granulacji 0-31,5mm, ze względu na prostsza budowę są mniej kłopotliwe w obsłudze choć i tu zdarzają się przypadki zerwania zawleczki. Możesz w nich spalać zwykły, drobny groszek, poradzą sobie z takim opałem

3. Retorty korytowe czy też łyżkowe czy też tzw samoczyszczące. Spalają miały, groszki, pellet. Jakość spalania w sensie emisji gorsza jak wymienionych wyżej, ale pod względem obsługi mechanicznej bardzo proste w obsłudze, najmniejsze ryzyko zerwania zawleczki ze wszystkich typów palników na rynku. W zasadzie ich spalanie można porównywać do palników tłokowych, z tym,że podawane są mniejsze porcje, dzięki czemu spalanie jest dużo lepsze jak na tłokach. Tutaj jednak trzeba uważać ze sterowaniem, należy dbać o to, aby żar nie cofał się w strone kosza, można bowiem upalić końcówkę ślimaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To były tylko przykłady jak sa kotły prowadzone. Takie same konstrukcje, ale inne moce (o jeden numer)

 

 

Mi natomiast chodzi o interpretację wyników badań tego samego kotła na podstawie tych samych danych zmierzonych przez aparaturę badawczą.

Analizując ten sam raport wyszło,że pomylono lub źle obliczono moc z błędem 0,5kW a także przypuszcza się,że źle wykonano obliczenie sprawności, stwierdzono,że dla takiej mocy przepływ wody stanowczo za wysoki (z takim można podobno badać kotły bliżej 100kW), stwierdzono,że palnik prowadzony z nadmiarem powietrza, stwierdzono,że popełniono błąd wyliczenia sprawności, pomylono się o kilka procent.

 

Jakoś to takie pokręcone. Dlaczego Pan nie napisze jaki to instytut, jaki raport, jak to jest w normie a jak w tym raporcie i co to żle obliczono. Nie rozumiem co to znaczy przypuszcza się. Jak jest raport to można przecież sprawdzić jak jest obliczone.. Nie rozumiem co to znaczy, że podobno można badać kotły z jakimś pzrepływem, to co norma nie podaje z jakim. Nie rozumiem co jest złego, że palnik prowadzi się z nadmiarem powietrza, przecież uczono mnie, że tak właśnie się prowadzi. Nie rozumiem jak to jest, że się przypuszcza, że źle wykonano obliczenie sprawności a zaraz potem pisze Pan, że popełniono błąd o kilka procent. To co jest, przupuszcza się, czy stwiredzono że popełńiono.

Nie znam się na eksploatacji kotłów tak jak Pan, ale mamy w domu kocioł którym zajmuje sie ojciec. Ja chcę się w to wdrożyć bo trzeba mu pomóc i dlatego czytam te różne fora i poradniki żeby się coś nauczyć. Już dość długo czytam i coś tam czasem rozumiem. Jestem studentem i uczyłem się jak obliczać moc i sprawność kotła i dlatego coś mi tu nie gra z tym co czytam.

Może Pan napisać jaśniej i konkretnie, bo te podejrzenia i przypuszczenia to są takie bardziej polityczne niż techniczne. A także jeśli rozumiem to głupio to też niech Pan to napisze i mi wyjaśni. Ja się nie obrażę, bo wiem ze mogę jeszcze wiedzieć zbyt mało. Proszę uprzejmie o wyjaśnienie moich wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby Pan łaskawie poczekał na odpowiedź Pana z instytutu, to wszystko byłoby jasne.

 

Ile razy można pisać,że chodzi o ten sam kocioł oraz raport.

Czekam, bo któraś strona się myli, pytanie która.

Po co to Pan tak rozciąga?, przeciez wyraźnie napisałem o co mi chodzi.

 

Przepływ wody nalezy dobrać, aby kocioł pracował z dana mocą przy danych nastawach zasilenia i powrotu. Wówczas można dokonywac jakiś pomiarów.

 

Czekam, czy jest chęć przeanalizowania i przeliczenia mocy z podanych danych zmierzonych w laboratorium, dalej przedstawię jak to liczy drugie laboratorium i chciałbym usłyszeć skąd te różnice. Podobnie chciałbym zrobić ze sprawnością.

 

 

Prowadząc kocioł z nadmiarem powietrza odbywa się to kosztem jego sprawności, bo takie prowadzenie zaniży zawartość procentową CO2 a to akurat jedyny gaz, który promieniuje. Z opinii OTGiS wynika, że większość poprawnie konstruowanych palników retortowych na ekogroszek spokojnie może pracować w przedziale min.12 a raczej 14-16% CO2. Dzięki temu t.spalin może być niższa, co za tym idzie spalanie mniejsze, co za tym idzie sprawność większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Jarecki

Coś Pan kręci, zamiast odpowiadać. Jakiś Pan z instytutu co ma Panu dać odpowiedź, jakiś ktoś co przypuszcza że źle obliczono sprawności, jakiś ktoś co stwierdził że przepływ za wysoki, jakiś ktoś co stwierdził nadmiar powietrza, jakiś ktoś co stwierdził że popełniono błąd wyliczenia sprawności o kilka procent. Same Ktosie. Proszę napisać co, kto i jak skoro Pan to wie. Zrozumiałem, że ma Pan te raporty, to niech Pan to sprawdzi i wyliczy. Przecież Pan to wie, jak się liczy. To na co Pan czeka. Jak ktoś coś stwierdził, to rozumiem że wyliczył. To z kolei nie rozumiem co tu dalej sprawdzać.

Z tego co się nauczyłem wynika, że moc i sprawność wylicza się bardzo prosto. Mierzy się ilość ciepła wychodzącą z kotła, czyli przepływ wody pomnożony przez różnicę temperatur między wylotem i powrotem i pomnożony przez ciepło właściwe wody w tym zakresie temperatur. Mierzy się ilość ciepła doprowadzoną z węglem, czyli ilość węgla pomnożoną przez jego wartość opałową. Same proste operacje.

Moc to jest ilość ciepła wyprowadzona z kotła z wodą na jednostkę czasu.

Sprawność jest to stosunek ilości ciepła wyprowadzonej z kotła z wodą do ilości ciepła dostarczonej do kotła z węglem.

Sam mógłbym to wyliczyć. To instytuty tego nie potrafią, czy co. Chyba że mnie źle uczyli na studiach. To proszę mnie sprostować.

Dlatego bardzo przepraszam, ale ciągle nie rozumiem o co Panu chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Skoro ranking kotłów na ekogroszek to może mój Kielar ECO2 35 kw ma jeszcze jakieś szanse na miejsce w pierwszej 10-tce pomimo tego, że zaliczam go do reliktów minionej epoki.

Do zalet kotła zaliczam:

- robi pozytywne, bardzo stabilne i estetyczne wrażenie, w sumie ładnie wygląda,

- jest żeliwny a więc szybko nie zardzewieje,

- ma 10 lat gwarancji na żeliwny wymiennik,

- serwis w mojej ocenie jest w porządku,

- w sumie jest mało awaryjny (palę trzeci sezon, i wymieniłem jedynie sterownik na gwarancji i ostatnio padł kondensator silnika w cenie 10 zł),

- nigdy jeszcze ślimak nie zerwał mi zawleczki.

- ma drugie stałe palenisko, gdzie można palić różnymi paliwami.

 

((no wady kotła oczywiście przemilczam))

 

Piszę o tym dlatego, że w ub. roku chciałem w swoim Kielarze wymienić jeszcze palnik na obrotowy aby mu usprawnić proces spalania, ale w końcu doszedłem do wniosku, że wymienię stałą retortę dopiero wtedy na inną jak się zużyje i padnie. Co prawda martwi mnie fakt, że firma jakoś nie unowocześnia tych kotłów i nie rozwija - no w tym roku pokazali Kielara z mniejszym zasobnikiem na ekogroszek 130 litrowy i sterowniki Eco max i to wszystko.

Dowiedziałem się ostatnio od partnera handlowego Kielara z Rybnika, że może jest nadzieja na jakiś rozwój bo Kielar testuje od paru miesięcy do tych kotłów palniki II generacji no Brucera czy też Ekoenergię czyli chcą iść z duchem czasu - niestety coś im ten palnik nie pasuje za bardzo do kotła i podobno się poddają - a szkoda bo jakby mój kocioł dostał w przyszłości nowe serce II generacji to kto wie - może jego osiągi byłyby jeszcze lepsze.

 

Reasumując uważam Kielara ECO2 35 kw za wystawionego do rankingu.

Edytowane przez czp01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Jarecki

Coś Pan kręci, zamiast odpowiadać. Jakiś Pan z instytutu co ma Panu dać odpowiedź, jakiś ktoś co przypuszcza że źle obliczono sprawności, jakiś ktoś co stwierdził że przepływ za wysoki, jakiś ktoś co stwierdził nadmiar powietrza, jakiś ktoś co stwierdził że popełniono błąd wyliczenia sprawności o kilka procent. Same Ktosie. Proszę napisać co, kto i jak skoro Pan to wie. Zrozumiałem, że ma Pan te raporty, to niech Pan to sprawdzi i wyliczy. Przecież Pan to wie, jak się liczy. To na co Pan czeka. Jak ktoś coś stwierdził, to rozumiem że wyliczył. To z kolei nie rozumiem co tu dalej sprawdzać.

Z tego co się nauczyłem wynika, że moc i sprawność wylicza się bardzo prosto. Mierzy się ilość ciepła wychodzącą z kotła, czyli przepływ wody pomnożony przez różnicę temperatur między wylotem i powrotem i pomnożony przez ciepło właściwe wody w tym zakresie temperatur. Mierzy się ilość ciepła doprowadzoną z węglem, czyli ilość węgla pomnożoną przez jego wartość opałową. Same proste operacje.

Moc to jest ilość ciepła wyprowadzona z kotła z wodą na jednostkę czasu.

Sprawność jest to stosunek ilości ciepła wyprowadzonej z kotła z wodą do ilości ciepła dostarczonej do kotła z węglem.

Sam mógłbym to wyliczyć. To instytuty tego nie potrafią, czy co. Chyba że mnie źle uczyli na studiach. To proszę mnie sprostować.

Dlatego bardzo przepraszam, ale ciągle nie rozumiem o co Panu chodzi.

Cofnij się kilka stron wstecz, przeczytaj do tego miejsca a będziesz wiedział o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Diękuję panu Jareckiemu za informację dotyczącą zasady działania palników.

Napewno się zdecyduje na kocioł z palnikiem TRIO lub BRUCER II-generacji.( czy w tych dwóch palnikach darady palić zboże?)

Teraz wracając do tematu forum i przerywając Wam sprzeczki o instytutach, czy może mi ktos pomóc w wyborze kotła.

Chodzi mi o ranking kotłów czy taki istnieje? Kilka firm chociaz 5 -kotłów które polecacie Jakoś na niego nie wpadłem przeglądając forum jedyne co mi utkwiło to rozmowy na temat Sekom SKAM-P i Ogniwo eko Plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cofnij się kilka stron wstecz, przeczytaj do tego miejsca a będziesz wiedział o co chodzi.

 

Proszę Pana.

Czytałem ten watek od kilkudziesiąt stron wstecz. Czytałem także inne wątki na tym forum n/t kotłów. Czytałem także poradnik zawijana. Starałem się czytać to dokładnie bo taki mam charakter. Dlatego nie rozumiem o co chodzi Panu Jareckiemu w tym wypadku. Jeżeli to jest takie oczywiste to może Pan mi to wytłumaczy jak on nie chce.

Sprawa wydaje mi się że jest ważna, bo dotyczy użytkowników kotłów, którym także zaczynam być. Pan Jarecki bardzo dobrze tłumaczy wiele rzeczy, ale czemu nie chce mi wytłumaczyć tej. Postawił jakieś zarzuty, ale nie bardzo wiem komu i nie bardzo rozumiem jakie konkretnie. Może ktoś inny potrafi mi to wytłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Jarecki

Coś Pan kręci, zamiast odpowiadać. Jakiś Pan z instytutu co ma Panu dać odpowiedź, ....

Koledzy, niech ktoś bieglejszy ode mnie sprawdzi IP tego użytkownika i porówna z innymi aktywnymi w tym wątku forumowiczami. Coś mi się wydaje, że ktoś założył to konto tylko po to by siać dalszy zamęt na forum. Mam dość tych pyskówek i podpuszczań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Diękuję panu Jareckiemu za informację dotyczącą zasady działania palników.

Napewno się zdecyduje na kocioł z palnikiem TRIO lub BRUCER II-generacji.( czy w tych dwóch palnikach darady palić zboże?)

Teraz wracając do tematu forum i przerywając Wam sprzeczki o instytutach, czy może mi ktos pomóc w wyborze kotła.

Chodzi mi o ranking kotłów czy taki istnieje? Kilka firm chociaz 5 -kotłów które polecacie Jakoś na niego nie wpadłem przeglądając forum jedyne co mi utkwiło to rozmowy na temat Sekom SKAM-P i Ogniwo eko Plus.

 

Palnik TRIO może spalać (w ostatnim magazynie instalatora reklamowany jako palnik III-ej generacji):

- pellet, ekogroszek, mial węglowy. Zabezpieczony jest dodatkowym zbiornikiem zalewowym ze względu na pellet. Do niego dedykowany jest sterownik typ TRIO, w którym podane sa nastawy wyjściowe dla paliw: ekogroszek, miał, pellet. Parametry zostały zmierzone i przebadane przez producenta palnika- firme Pancerpol.

Nie mam bladego pojęcia, czy ten palnik może spalać sam owies. Proszę skontaktować się z firmą Pancerpol, z p. Witkiem Galewskim- z cała pewnością udzieli na to pytanie odpowiedzi. Palnik może być zamontowany do naszego kotła Skam-P 25kW, do tej pory montujemy palniki klasyczne oraz obrotowe typu PPSM - DUO na groszek i miał. Może się Pan powołać na firmę Sekom.

 

Palnik Ekoenergia w modelu Skam-P Premium sprawdzaliśmy na:

- ekogroszku

-miale węglowym

- miale mieszanym- z ziarnem owsa

- samym ziarnie owsa.

 

Próby odbyły się na modelu sterownika Titanic oraz Ognik PID

 

Tuta spróbuję wkleić fotki z tych prób (sam owies i popioł z tego owsa oraz owies mieszany z miałem):

owies w koszu.jpg

palenie owsa2.jpg

popiół.jpg

miał+owies w koszu.jpg

miał+owies3.jpg

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...