Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72
wiesz kolego nie jest tak kolorowo jeśli chodzi o ogrzewanie takiego domu na prąd pomimo ze jest bardzo ciepły bo według tego co rozmawiałem z użytkownikami takich domów i mają na prąd wszystko to np kolega za miesiąc listopad gdzie co około 2 dzień pali tez w kominku a elektryczne ogrzewanie ma ustawione na tylko 19 C to rachunek dostał na 430 zł wiec jak dla mnie to beznadzieja biorąc pod uwagę ze listopad był dość ciepły...

Jaja sobie robisz ?

Sam piszesz,że dom na ogrzewanie zuzyje 30kWh/m2/rok*80m2=2400kWh.

Cenę kWh nawet w taryfie G11 masz ok.0,60zl czyli za ogrzewanie zapłacisz 2400kWh*0,60zl=1400zl.

Po cholerę Ci węgiel ?

Jak można faktycznie klimatyzatorem to grzać za połowę tego ?

 

Matematyka się kłania i obcowanie z kalkulatorem zamiast bezmyslnego paplania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich myślałem nad kotłem na ekogroszek z podajnikiem ponieważ zależy mi aby jak najzadziej tam zaglądać.

A wiesz ile z tych 80 m2 zabierze węglowa kotłownia ze składzikiem ?

Szkieletory trzeba budować szczelne,dopilnować wiatroizolację ,zrobić badania szczelności budynku przed odbiorem ,jak będzie wiatroizolacja poprzebijana przez gniazda elektryczne itd... to nie da się oszczędnie ogrzewać takiego domu ,po godzinie nie grzania temperatura spada na łeb na szyję ,w takich domach brak jest bezwładności żeby to ciepło zatrzymać ,tylko wiatroizolacja może to zrobić, jak jest pocięta to rachunki obrywają kieszeń.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników. Jestem tu nowy i przed mną budowa domu i juz teraz muszę się zdecydować jakie ogrzewanie wybrać. .. miało być na początku elektryczne za pomocą mat podczerwieni ale jednak boje się kosztów użytkowania. Dom będzie miał 80 m i będzie w technologii szkieletowej bardzo ciepły, jego zapotrzebowanie energetyczne to 30 kWh/ m2 na rok. Dom bedzie posiadał również rekuperacje. W mojej miejscowości nie ma gazu ziemnego wiec myślałem nad kotłem na ekogroszek z podajnikiem ponieważ zależy mi aby jak najzadziej tam zaglądać. Co polecacie i w ogóle czekam na wypowiedzi kogoś kto ma pojęcie w tym temacie a nie tylko nabija ilości postów... pozdrawiam

 

Drogi Kolego,

Domy tego typu potrzebują cały czas uzupełniania strat, bo w przeciwnym wypadku - ze względu na znikomą bezwładność cieplną - jadą z temp. wewn. w dół, szybciej, niż Robert wypadający z trasy rajdu.

Potrzebujesz takiego źródła ciepła, ktore potrafi wstrzelić się dokładnie w poziom strat i będzie miało małą bezwładność. Z kotłów, do tego najlepszy byłby gazowy. O węglu zapomnij.

Inne sposoby ogrzewania też mogą wchodzić w rachubę. Układ z regeneracją ciepła i odwadnianiem miałby sens największy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poltowski - dzięki za propozycje. Chociaż troche drogawy ten kociołek (9 tys. PLN).

Zauważyłem że użytkownicy Kaszpir i kamihi używają pieca Skam-p plus 12kW i wygląda na to że daje rade, a i cena lepsza o jakieś 2 tys.

Podzwonię w tym tygodniu do sprzedawców i zobaczymy jakie zaproponują mi kotły w przedziale 10-12kw.

.

 

Proponuję Skam-P Plus 12 kW ub RBR Ekouniwersal 12 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników. Jestem tu nowy i przed mną budowa domu i juz teraz muszę się zdecydować jakie ogrzewanie wybrać. .. miało być na początku elektryczne za pomocą mat podczerwieni ale jednak boje się kosztów użytkowania. Dom będzie miał 80 m i będzie w technologii szkieletowej bardzo ciepły, jego zapotrzebowanie energetyczne to 30 kWh/ m2 na rok. Dom bedzie posiadał również rekuperacje. W mojej miejscowości nie ma gazu ziemnego wiec myślałem nad kotłem na ekogroszek z podajnikiem ponieważ zależy mi aby jak najzadziej tam zaglądać. Co polecacie i w ogóle czekam na wypowiedzi kogoś kto ma pojęcie w tym temacie a nie tylko nabija ilości postów... pozdrawiam

 

 

Naprawdę odpuść sobie kocioł i zaplanuj ogrzewanie nadmuchowe klimatyzatorem kanałowym [jest to pompa powietrze - powietrze] - będzie tanio w budowie i eksploatacji a gratis będzie chłodzenie latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z objazdu po sklepach i doszły mi dwa dodatkowe kotły które mnie zainteresowały:

Zębiec MERKURY 14 KW.

Waledowscy KWM-SGRS 15 lub 19 KW

Szczególnie zainteresował mnie ten KWM-SGRS. Czy jest to piec godny polecenia ? Nigdzie nie mogę znaleźć go w internecie a przy tym nie mogę porównać ceny. Mi zaproponowano 6 300 PLN.

 

A przy okazji - byłem dzisiaj na spotkaniu u mnie w gminie na temat dofinansowania na odnawialne źródła energii. Nie ma ograniczeń jaka będzie to technologia ale dyskusja skupiła się na Ogniwach Fotowoltaicznych oraz pompach ciepła. Byli też przedstawiciele firm które montują taki sprzęt.

Najlepsze w tym wszystkim jest to że gmina dostała dofinansowanie na budowę takich systemów w wysokości 80% kosztów kwalifikowanych (Vat też się w to wlicza).

I tak np. można zamontować sobie pompę ciepła gruntową pionową firmy Danfoss za 40-50 tys. Czyli realnie trzeba wyłożyć tylko 8 - 10 tys. A przy pompie powietrznej jest to koszt w granich 30-40tys. (czyli 6-8 tys. własnych pieniędzy).

Natomiast ogniwa słoneczne to koszt 7 tys. za 1kW więc trzeba wyłożyć tylko 7 tys. na kompletną instalacje 5kW.

 

Jedyny minus jest taki że do końca roku będzie jeszcze kilka takich spotkań w celu przekazania dokładnej wiedzy jak co działa oraz przygotowania indywidualnych projektów dla wszystkich chętnych a wniosek o dofinansowanie będzie wysłany dopiero pod koniec ostatniego kwartału. Fundusz który udziela dofinansowania ma min. pół roku na rozpatrzenie wniosku więc realizacja projektów nastąpi w 2018 roku.

 

Ja natomiast planuję wprowadzić się wcześniej. Czy jeśli teraz zamontowałbym piec na eko groszek to czy później będę mógł połączyć pompę w jednej kotłowni ? I np. w razie dużych mrozów żeby sprężarka lub grzałka w pompie nie pobierała za dużo prądu używać eko groszku ? I czy w ogóle takie rozwiązanie będzie miało sens z ekonomicznego punktu widzenia ?

Edytowane przez Kornell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z objazdu po sklepach i doszły mi dwa dodatkowe kotły które mnie zainteresowały:

Zębiec MERKURY 14 KW.

Waledowscy KWM-SGRS 15 lub 19 KW

Szczególnie zainteresował mnie ten KWM-SGRS. Czy jest to piec godny polecenia ? Nigdzie nie mogę znaleźć go w internecie a przy tym nie mogę porównać ceny. Mi zaproponowano 6 300 PLN.

 

A przy okazji - byłem dzisiaj na spotkaniu u mnie w gminie na temat dofinansowania na odnawialne źródła energii. Nie ma ograniczeń jaka będzie to technologia ale dyskusja skupiła się na Ogniwach Fotowoltaicznych oraz pompach ciepła. Byli też przedstawiciele firm które montują taki sprzęt.

Najlepsze w tym wszystkim jest to że gmina dostała dofinansowanie na budowę takich systemów w wysokości 80% kosztów kwalifikowanych (Vat też się w to wlicza).

I tak np. można zamontować sobie pompę ciepła gruntową pionową firmy Danfoss za 40-50 tys. Czyli realnie trzeba wyłożyć tylko 8 - 10 tys. A przy pompie powietrznej jest to koszt w granich 30-40tys. (czyli 6-8 tys. własnych pieniędzy).

Natomiast ogniwa słoneczne to koszt 7 tys. za 1kW więc trzeba wyłożyć tylko 7 tys. na kompletną instalacje 5kW.

 

Jedyny minus jest taki że do końca roku będzie jeszcze kilka takich spotkań w celu przekazania dokładnej wiedzy jak co działa oraz przygotowania indywidualnych projektów dla wszystkich chętnych a wniosek o dofinansowanie będzie wysłany dopiero pod koniec ostatniego kwartału. Fundusz który udziela dofinansowania ma min. pół roku na rozpatrzenie wniosku więc realizacja projektów nastąpi w 2018 roku.

 

Ja natomiast planuję wprowadzić się wcześniej. Czy jeśli teraz zamontowałbym piec na eko groszek to czy później będę mógł połączyć pompę w jednej kotłowni ? I np. w razie awarii pompy używać eko groszku ? I czy w ogóle takie rozwiązanie będzie miało sens z ekonomicznego punktu widzenia ?

 

Kolego, a co ta pompa będzie w tej piwnicy robić? Bo rozumiem, że chyba w gruntową nie pójdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, a co ta pompa będzie w tej piwnicy robić? Bo rozumiem, że chyba w gruntową nie pójdziesz.

 

Tak myśle że aż szkoda nie skorzystać z takiego dofinansowania.

Myślałem żeby zamontować pompę powietrzną jako główne źródło ogrzewania domu a ewentualnie przepalać ekogroszkiem w duże mrozy. Jest to możliwe ?

 

Ps. a co z tym piecem KWM-SGRS 15 lub 19 KW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę Ci poradzić jako nabywca kotła sprzed 2 miesięcy -wybierz sprzedawcę który doradzi Ci w wyborze i wezmie odpowiedzialność za kocioł.Takim sprzedawca jest forumowy kolega Karoka http://karoka.eu/ .ZAwsze ale to zawsze odbiera tel i udziela rad a wierz mi że będą potrzebne bo kocioł tylko w reklamie sam wszystko robi a ty tylko groszek sypiesz. Tu poczytaj http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20059-kocioł-ogniwo-eko-plus-m-26-opinie-użytkowanie-za-i-przeciw/page-86#entry244558 jak skończył się u mnie zły wybór kotła i jak zachował się z klasą mój sprzedawca.

 

Bietka

Słyszałam jak zbywał swoich klientów mój niedoszły instalator -sprzedawca-kupiłeś a potem to twój problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Waledowscy KWM-SGRS 15 lub 19 KW

Szczególnie zainteresował mnie ten KWM-SGRS. Czy jest to piec godny polecenia ? Nigdzie nie mogę znaleźć go w internecie a przy tym nie mogę porównać ceny. Mi zaproponowano 6 300 PLN.

 

A?

 

mam taki kociol tylko 25kw . bardzo dobry wg mnie kilku znajomych ale te wyższe SGR różnice między nimi sa takie że ten SGRS ma 2 pólki i 4 takie grille podłużne a SGR 4 półki . obrotowe palniki. ja sobie zamówiłem u nich bez ich sterownika (wziołem SPP boleckiego) i bez rusztu wodnego ,zreszta wszystko mozna z nimi ustalić czopuchy ilość wejśc itp jak Cie coś więcej inetresuje o kotle pisz na priva

Edytowane przez gorny7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z objazdu po sklepach i doszły mi dwa dodatkowe kotły które mnie zainteresowały:

byłem dzisiaj na spotkaniu u mnie w gminie na temat dofinansowania np. można zamontować sobie pompę ciepła gruntową pionową firmy Danfoss za 40-50 tys. Czyli realnie trzeba wyłożyć tylko 8 - 10 tys.

 

Nawet bym się nie zastanawiał, a podajnikowca zaraz na złom bym oddal ,albo komuś za taki prezent.Ten syf z tym węglem to porażka.:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Witam wszystkich. Poszukuje dobrego kotła do domu 170m2 z 80-tych lat który będzie ocieplony i wyremontowany. Na cieplowlasciwe wychodzi mi ze potrzebuje piec 6kW plus ciepła woda dla czterech osób. Doradźcie czy wziąć rbr 12 kW czy może skama z obrotowym palnikiem a może jeszcze coś innego(sas solid albo jakieś defro). Piec będzie także grzał wodę ciepłą cały rok. Dziękuje za porady i pozdrawiam wszystkich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 4 weeks później...
  • 3 weeks później...
Zarówno RBR 12 kW jak i Skam 12 kW z AZPP będą odpowiednie.

 

To trochę jak wybór pomiędzy Mercedesem a BMW - oba są dobre, a każdy inny i trudno za kogoś dokonać wyboru.

 

To złe porównanie :) te dwie marki, owszem mają ładne, wybajerowane i drogie auta, ale czy bezawaryjnością mogą się poszczycić... -> tylko tak się czepiam, bo taki mój charakter ;)

 

Ale do rzeczy, czy AZPP to najlepszy palnik, jak ma się do Batorego?

 

Jak śmiga SPP v2, porównując do innych palników...bruli...czy coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To złe porównanie :) te dwie marki, owszem mają ładne, wybajerowane i drogie auta, ale czy bezawaryjnością mogą się poszczycić... -> tylko tak się czepiam, bo taki mój charakter ;)

 

Ale do rzeczy, czy AZPP to najlepszy palnik, jak ma się do Batorego?

 

Jak śmiga SPP v2, porównując do innych palników...bruli...czy coś innego.

Hmmm, czy złe?

Stare Merce śmigają i nie bardzo się psują, nowe lubią szybko gnić i awaryjność wyższa niż w starych modelach, zaś BMW czy stare czy nowe, nie gniją i nie są awaryjne, nowe silniki w bejcach jak dla mnie za bardzo są wyżtłowane i nie wiadomo jak będzie teraz z ich żywotnością.

Zaś co do palników ja jestem zwolennikiem żeliwniaków paliłem na dwóch Ekoenergiach i obecnie Batory, ze sterowników bardziej przemawiają do mnie sterowniki Elektro-Systemu, czyli eCoal, Bruli, czy Smart II.

Nie mam nic do Boleckiego ani jego sterowników, goni chłop powoli ale jak dla mnie jak na razie nie są to sterowniki dla laika.

Oczywiście w razie problemów obaj producenci mają swoje fora i znajdziesz tam skuteczne porady jak rozwiązać jakiś problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam,że SPP jest natomiast prostszy w okiełznaniu

- nie trzeba ustawiać całego podtrzymania

- nie trzeba przestawiać zakresu grupowego

 

ogólnie jednak to kwestia przyzwyczajenia i tego, co komu bardziej pasuje karoka czy minertu jako serwisanci i sprzedawcy znają bdb sterowniki elektro-system, więc nie dziwię się,że jest im łatwiej, bo robią to każdego dnia. Ja mam kontakt z SPPv2, sam go używam, więc mi się wydaje,że ta wizja jest prostsza.

 

Kto kogo goni to też uważam kwestie dyskusyjne.

Jeden ma trochę więcej bajerów w danym miejscu, drugi jest w innych kwestiach przed szeregiem

 

SPPv2 występuje od paru dni także w dwóch modelach:

nowy SPPv2L na proste instalacje z 2pompami, gdzie mamy nowe klawisze dotykowe, aktualizacja kartą SD

lub znany już SPPv2 na instalacje rozbudowane z obsługa do 5pomp i siłownika zaworu

Zatem dobrać bez przepłacania można pod potrzeby, komu kombajn na 4-5pomp nie jest potrzebny zapłaci mniej za internetowy ster na 2pompy

 

Czy trudno ustawić, hmm już po 2godzinach zadziała sufler i podpowie jak można sterownik bardziej precyzyjnie ustawić..... (okno z mocą i obok niego w miejsce znaku ? wskoczy pożądana na dane obciążenie wartość)

 

baaa jest coś, czego nie mają inne stery - możesz za w sumie niewielkie pieniądze doposażyć SPPv2L lub SPPv2 w tzw ciepłomierz i wszystkie pomiary m.in. aktualnej mocy, przepływu, sprawności zobaczysz na sterze lub możesz wyświetlić na www

 

itd.

nastawy główne.jpgSPPv2L bt1.jpgSPPv2L bt2.jpgSPPv2.jpg

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nic do Boleckiego ani jego sterowników...

 

A świstak siedzi i zawija w sreberka...

 

goni chłop powoli

 

Chciał byś, nie goni tylko idzie własną drogą.

 

jak dla mnie jak na razie nie są to sterowniki dla laika.

Oczywiście w razie problemów obaj producenci mają swoje fora i znajdziesz tam skuteczne porady jak rozwiązać jakiś problem.

 

Karoka, to że czegoś nie ogarniasz, nie chcesz, nie możesz bo masz szlaban (czy jakie tam macie układy)... nie znaczy że jest głupie bądź skomplikowane.

 

Dlaczego ecoal i kilka innych sterowników idzie tylko na konkretne kotły i osprzęt?, bo jego mapy są do tych warunków dopasowane. Wszystkie stery muszą bazować na jakiś wyjściowych parametrach i albo są one ukryte, albo dostępne i w razie draki można je przestawić. Tak że wsadź sobie między bajki prawidłowe sterowanie kotła w taki sposób. To jest tak dobre jak trabant z fabrycznie dobrze ustawionym gaźnikiem, który ma ułamane śrubki żeby ktoś łap nie wsadził.

SPP kupując z kotłem masz ustawiony pod dany sprzęt, potem każdy jak chce, to może sobie gmerać w ustawieniach. Chyba tylko Włodek ma na tyle duże cojones że ster ma ograniczony dostęp do zmian i działa w miarę OK na różnych kotłach.

 

Co do trudności i podpowiedzi przez sterownik, przeczytaj sobie ten i kolejne 5 postów. Po paru godzinach ster zaproponował dawkę którą gość wypracowywał kilka miesięcy

http://forum.bolecki.pl/index.php?topic=491.msg22115#msg22115

Forum i meil to jedno, jest jeszcze telefon. Póki nie sprzedaje miilona sterów to odbieram zawsze gdy tylko nie śpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...