Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Może i tak. Jednak najpierw chce zmienić kocioł, z takiego powodu, że mam małe dziecko i nie mogę co chwilę "latać" do piwnicy zamykać, otwierać dosypywać. Nie mam na to teraz czasu i jednak chce najpierw zmienić piec. Proszę zatem o rady :)

 

Zanim uzbierasz kasę na podajnikowca, zajrzyj tu http://czysteogrzewanie.pl może znajdziesz jakieś pomysły, aby ucywilizować obecny sposób ogrzewania, a w międzyczasie prowadzić poszukiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Szanowni Panowie badacz, nie kwestionuje waszych umiejętności. Kwestionuje sens badań w których najważniejszy parametr podaje producent. Wy badacie czy w/g danych producenta kocioł "zmieści" się w normie. Moim zdaniem niestety pomijanym przez ustawodawce:no: należy badać kocioł bez względu na producenta i w wyniku podawać moc maksymalną, gdy spełnia wymogi i moc minimalną gdy spełnia wymogi. Oczywistością będzie, że pokarze to nie tyko kotły mieszczące się w wymogach ale i pokarze różnice w zakresie mocy - gdy praca jest zgodna z normą. Na dzień dzisiejszy badanie na 30% jest potrzebne tylko na Wasze potrzeby. Użytkownik chce wiedzieć w zakresie jakich mocy kocioł jest OK. Wasze badania nie odpowiadają na to pytanie. Ale niech żyją normy, dają prace i nie zmuszają do myślenia. Pozdrowienia z Wejherowa - przeprowadziłem dziś dwugodzinną głodówkę w proteście - gdyż nie zgadzam się z zapisami norm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Użytkownik chce wiedzieć w zakresie jakich mocy kocioł jest OK. Wasze badania nie odpowiadają na to pytanie. Ale niech żyją normy, dają prace i nie zmuszają do myślenia. Pozdrowienia z Wejherowa - przeprowadziłem dziś dwugodzinną głodówkę w proteście - gdyż nie zgadzam się z zapisami norm.

Użytkownik chce wiedzieć...:rolleyes: tyle tylko, że dla każdego użytkownika to "OK" znaczy co innego.

P.S.

Głodowałem dzisiaj przez 4 godziny. Bez żadnego protestu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Panowie badacz, nie kwestionuje waszych umiejętności. Kwestionuje sens badań w których najważniejszy parametr podaje producent. Wy badacie czy w/g danych producenta kocioł "zmieści" się w normie. Moim zdaniem niestety pomijanym przez ustawodawce:no: należy badać kocioł bez względu na producenta i w wyniku podawać moc maksymalną, gdy spełnia wymogi i moc minimalną gdy spełnia wymogi. Oczywistością będzie, że pokarze to nie tyko kotły mieszczące się w wymogach ale i pokarze różnice w zakresie mocy - gdy praca jest zgodna z normą. Na dzień dzisiejszy badanie na 30% jest potrzebne tylko na Wasze potrzeby. Użytkownik chce wiedzieć w zakresie jakich mocy kocioł jest OK. Wasze badania nie odpowiadają na to pytanie. Ale niech żyją normy, dają prace i nie zmuszają do myślenia. Pozdrowienia z Wejherowa - przeprowadziłem dziś dwugodzinną głodówkę w proteście - gdyż nie zgadzam się z zapisami norm.

 

Szanowny Panie,

Jako ze jestem po całonocnej głodówce (nie liczę biopaliwa ze zbóż uczynionego i zatankowanego przed snem dla lepszego samopoczucia) przeto moge odpowiedzieć na Waszmości treści.

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby producent zlecił przeprowadzenie mu badan tzw. eksploatacyjnych - przed tym, jak zleci badania atestacyjne.

Nie my wydumaliśmy zapisy w obowiązującej normie (PN-EN303-5:2012) dotyczące metodyki badania kotłów na paliwa stałe o mocy do 500kW.

To zrobiły te one "durne unioki", co się na niczym nie znają. Tyle, że oni twardo egzekwują to, co ustalili i oddychają czyściejszym powietrzem, niż my w naszym ukochanym kraju.

Zechciej waszmość przyjąć do wiadomości, że ta norma podaje również parametry paliw handlowych, jakie mają być użyte do badania. Dlatego jeśli np. p.X. zleci badania eksploatacyjne na "jego" paliwie, to tak samo w sprawozdaniu umieszczona jest informacja i świadectwo z badań tego paliwa. Zresztą w raporcie z badań atestacyjnych jest tak samo.

Badanie eksploatacyjne może sobie zlecić każdy i wymagać ich np. na 12,7%, 33,3%, 57,8%, 87,3%, 100,5% a nawet na 135,98% mocy deklarowanej lub zażyczyć sobie jazdy jego kociołkiem do poziomu aż się zagotuje lub stopi. Na jego paliwie dodatkowo np. nasączonym palnym węglowodorem ciekłym, tak, że wartość opałowa pod 40MJ/kg wyjdzie.

Klient nasz pan. Płaci, żąda. Tyle, że wyniki (WSZYSTKIE) będą umieszczone w sprawozdaniu. A jest w nim również klauzula, że badanie dotyczyło tego, co zostało dostarczone do badan i sprawozdanie można upubliczniać jedynie w całości. W Umowie o badaniu też są konkretne zapisy, które (przynajmniej w teorii) zabezpieczają przed powoływaniem się na to jedynie, co pozytywne dla zlecającego. Dlatego też kopia sprawozdania i pliki z badań leżą w bezpiecznym miejscu w jednostce badającej i są dostępne uprawnionym organom kontrolnym.

Jeśli Szanowny Pan sobie życzy i stać go na to, to istnieje nawet taka możliwość, że aparatura badawcza będzie zainstalowana u szanownego Pana na stałe. Wraz z rezydentem ją obsługującym.

Tyle, że niestety nie za frico. Ot panie życie. Nikt nie mówił, że będzie łatwe.

 

p.s. Jako, że po całonocnej głodówce jeszcze jej de facto nie przerwałem, to trzymam ją dalej. W zamian idę dotankować, bo coś tam jeszcze w magazynie z wczoraj zostało, a szkoda aby traciło wartość opalowa, bo zapomniałem zakręcić pojemnika z tym drogocennym surowcem energetycznym rozjaśniającym umysł i grzejącym mięśnie.:p:o:p:no::bye:

Edytowane przez boluslolusj23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko? A udźwignie te 100 m2, oddaloną kotłownię i bojler 140l? Podpowiadano mi, by kocioł posiadał także awaryjny ruszt wodny, gdzie będę mógł spalić węgiel i drzewo. Jakie palniki i sterowniki są sprawdzone i polecane? Znajomy hydraulik w ostatnim czasie zakładał u klientów SKAM-P. Czy te kotły są dobre i mają ruszt w niższych wersjach? Jak dobrać osprzęt, czy tylko fabryczna konfiguracja wchodzi w grę?

Damian

U mnie przy podobnym metrazu srednio wychodzilo 5KW(statystyki ecoal) a mam kociol 18KW tez na przylaczu chyba 12m od domu

Dlatego ten proponowany itak bedzie przewymiarowany ale mniejszch juz chyba nie ma wszystkie kotly maja najlepsza sprawnosc przy mocy nominalnej

Dobrze ze teraz producenci dostosowuja juz kotly do rynku bo dawniej to,tylko szlo 25KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zreszta teraz przy cenie i jakosci wegla kociol na ekogroszek to nieporozumienie.

Hmmm? nie wiem czy to porozumienie czy nieporozumienie ale stwierdzam fakt że mamy dzisiaj 4 listopada a sprzedałem już więcej tych gniotów niż za poprzedni cały rok a mamy jeszcze dwa miesiące do końca obecnego.

I nic nie zmieni faktu że jak na dzisiaj to i tak są najczęściej wybieranym źródłem ciepła niż cała reszta do kupy wzięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
a żeby tak jeszcze między tymi kotłami z piątą klasą zrobić ranking dodatkowy ile każdy z nich spala w danych tych samych warunkach , bo znając życie postawię pięć kotłów różnych producentów tej samej mocy w tych samych warunkach i daję głowę że rozbieżność będzie pewnie 2 tony na sezon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a żeby tak jeszcze między tymi kotłami z piątą klasą zrobić ranking dodatkowy ile każdy z nich spala w danych tych samych warunkach , bo znając życie postawię pięć kotłów różnych producentów tej samej mocy w tych samych warunkach i daję głowę że rozbieżność będzie pewnie 2 tony na sezon

 

To dodaj jeszcze, że zasilanych dokładnie tym samym paliwem w tych samych warunkach fizycznych tj, wilgotności powietrza i jego temperatury oraz kierunku i siły wiatru mającego wpływ na ciąg kominowy.

Wówczas okaże się, czy twoja teza jest prawdziwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
To dodaj jeszcze, że zasilanych dokładnie tym samym paliwem w tych samych warunkach fizycznych tj, wilgotności powietrza i jego temperatury oraz kierunku i siły wiatru mającego wpływ na ciąg kominowy.

Wówczas okaże się, czy twoja teza jest prawdziwa.

No właśnie to byłby idealny wybór zanleść takiego lidera co spala ileś tam paliwa mniej , myślę że większość producentów by się mocno napociła i bynajmniej nie z nadmiaru ciepła :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to byłby idealny wybór zanleść takiego lidera co spala ileś tam paliwa mniej , myślę że większość producentów by się mocno napociła i bynajmniej nie z nadmiaru ciepła :lol2:

 

A znasz sposob jak to zrobić?

 

Bo ja tylko znam EN-PN303-5:2012 ale to wielu uwiera, niczym ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a żeby tak jeszcze między tymi kotłami z piątą klasą zrobić ranking dodatkowy ile każdy z nich spala w danych tych samych warunkach , bo znając życie postawię pięć kotłów różnych producentów tej samej mocy w tych samych warunkach i daję głowę że rozbieżność będzie pewnie 2 tony na sezon

 

2 tony na sezon spalają w nowszych domach, więc raczej liczyłbym na różnice poniżej 500 kg / sezon co powinno dać do myślenia czy to istotna różnica i czy miałoby sens takie badanie ?

 

Chociaż jeśli masz zbędne pieniądze do wydania możesz takie porównanie zrobić i pochwalić się wynikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat.

 

Mam stary nieocieplony dom z kamienia, pow. ok. 80 m2, (część z tego oddalona w drugim budynku, rura ok. 12-15 m. zakopana dobrze ponad 120 cm.) plus dwa boilery (140 i 100l). Razem do kupy zamontowane 65 żeberek w grzejnikach alu i dwie drabinki w łazienkach (jedna 600W, druga ciut większa, ale mocy nie pamiętam).

Właśnie dogorywa u mnie piec po równo 10 latach - Ogniwo S8WC 20. Dodatkowo waląc wodą w wydech wykańcza mi komin - na poddaszu atmosfera jak na bagnach i piękne wykwity :(

 

Wybrałem sobie piece mocy ok 14-15 kW (wydaje się, że wystarczy, jeśli nie - proszę mnie poprawić) - KBO KMG DUO EKO-LUX 15 (wiem, wiem - ruszt wodny), KAMEN Multi 14 lub DEFRO EKR 14.

Który z nich będzie najlepszy jakościowo ? Na jeden z nich mam dobrą cenę, ale nie chce sugerować doradcom :)

A może coś innego - dobrego jakościowe ale w przystępnej cenie ?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób - rozumiem, że chodzi Ci o przyczynę zeżarcia pieca :) ?

No niestety moja wina - tylko w sezonie, całe lato stał (zamknięty), brak zaworu na powrocie a woda wracała zimna. Co do reszty - temp. między 54 a 60, nigdy nie przegrzany. Instalację robiłem sam i takich oczywistości nie znałem.

Co do ilości - nie przekroczyłem worka na dobę, poza przypadkiem gdy kupiłem wczesną wiosną parę worków z OBI - wtedy szły nawet dwa !

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wybudowałem dom i jestem na etapie wyboru kotła. Z tego co piszecie i z tego co sam wywnioskowałem mając 270m2 (z garażem i kotłownią ok50m2) powinienem założyć kocioł 12-15kW, dobrze rozumiem?

Wszystkie przeliczniki mocy kotłów są ponoć przeliczane w zakresie zapotrzebowania na ciepło rzędu 80-100W/m2 a ja mam zapotrzebowanie maksymalne w projekcie wyliczone rzędu 47,2W/m2.

Czy dobrze celuję w kocioł 12-15kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam!Wybudowałem dom i jestem na etapie wyboru kotła. Z tego co piszecie i z tego co sam wywnioskowałem mając 270m2 (z garażem i kotłownią ok50m2)
Koszt tych 270m2 wyniósł ok.600-700tys.zł ?Żal Ci wydać 4% tego na to,żebyś był normalnym człowiekiem i nie babrał się w syfie codziennie czy powiedzmy jest to jakaś choroba z dzieciństwa ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...