Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sa takie piece z tak zwanym rusztem awaryjnym - z własnego doświadczenia jak coś jest do wszystkiego - to jest do niczego -.

Paląc na ruszcie awaryjnym komputer nigdy nie dobierze idealnych warunków i część węgla zamieni się w sadze osadzając na wymienniku i tworzy izolator w postaci sadzi lub mazi . - dodatkowe czyszczenie i zwiększenie spalania ekogroszku - nieopłacalne R.B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję popracować nad parametrami spalania - skoro jestes czarny - piec nie spala wegla dokladnie i odkłada sie czarna sadza - scianki wymiennika powinny być siwe , jasno brązowe pomaranczowe a płyty ceramiczne białe . Wymiennik pionowy jest pod względem czyszczenia rewelacyjny - jak ciągniesz wycior do góry to nawet jeśli wyciągniesz syf to za chwilę spadnie on z powrotem do pieca . pozdrawiam R.B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, polecam film w którym pokazana jest obsługa, ustawienia,czyszczenie i spalanie pieca na ekogroszek firmy komiz sztoker 25 kw. Ciekawy piec z podajnikiem taśmowym. Mam taki i jestem zadowolony. https://youtu.be/GgfqyPBmI40

 

Po co to czyszczenie prętem skoro jest czyszczak - wystarczy oskrobać z grubsza i to wszystko - nie ma sensu się zdzierać i czyścić do gołej blachy.

 

Kiedy sprawdzałem u siebie jak gruby musi być nalot, żeby miał znaczący wpływ na sprawność i dopiero przy 2-3 mm powoli zaczyna ona spadać więc szkoda czasu na dokładne i częste czyszczenie - to nie auto, żeby je myć co tydzień.

 

Szczotkę w ogóle bym sobie odpuścił bo tylko nabrudzić można i się narobić a efekt będzie znikomy - oczywiście jak ktoś lubi i ma za dużo czasu to może nawet szczoteczką drucianą rozmiaru szczoteczki do zębów szorować, albo np. polerować kamienie jak "detektyw Monk" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, polecam film w którym pokazana jest obsługa, ustawienia,czyszczenie i spalanie pieca na ekogroszek firmy komiz sztoker 25 kw. Ciekawy piec z podajnikiem taśmowym. Mam taki i jestem zadowolony. https://youtu.be/GgfqyPBmI40

 

Załamka. Jak ktoś już napisał, proces spalania na niskim poziomie.

Po co kupować taki kocioł przy którym jest tyle roboty. Porażka:x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam.

Mam pytanie odnośnie pieca.

Do ogrzania około 160 mkw plus jakieś tam podgrzewanie piwnicy i garażu. Dom z lat 70 z zuzlobetonu w sierpniu będzie ocieplony styropian 10 cm. Na strychu na podłodze folia żółta plus około 25-40cm wełny rozłożone. Drzwi do domu nowe brama garażowa nowa ocieplona okna z 2007 czyli w miarę nowe. Fundament ocieplony styrodur em 3cm.

Instalacja nówka grzejniki nówki KFA.

CWU 140l dla 5 osób przez cały rok.

I teraz jaki piec wziąść .

Najbardziej kieruje się w stronę ogniwo eko plus 16kw. Ma ktoś? Jak z paleniem w nim? Gorszy mial w lato łyknie? Lub jakie inne kotły polecacie?

Podobno 10 kw by dał radę ale w domu lubimy ciepło a 3 kobiety w domu to cwu troche pójdzie.

Jak z paleniem w lato w tym kotle. Na ile starcza zasobnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam dom z lat 70 ale ocieplenie 15cm.Strop troche słabo ale w tym roku będzie docieplony. 320m2 ogrzewa RBR-K 12kW z palnikiem Batory 10 (obecnie z palnikiem na pellet) zamontowany w drzwiczkach.Palę pelletem z łusek słonecznika. Ten kocioł ma być też produkowany z podejściem pod palnik pelletowy (na zamówienie) wtedy mamy kocioł na 2 różne paliwa. Na Twój dom zastanowił bym się nad dociepleniem 15cm styropianu i kotłem na pellet.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o kotle na pellet ale pellet jest jeszcze drogi a piece typowe pod pellet są drogie. Mieszkam w okolicy kilku kopalni m.in. brzeszcz bieruń czechowice także dostęp do węgla lepszego i gorszego mam bez problemu.

Jakbym wiedział ze Spale 3 t pelletu to bym wziął taki kocioł ale ile Spale po ociepleniu to nie wie nikt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. To mój pierwszy post na tym forum i liczę na sensowną pomoc. Jestem właścicielem kamienicy z przybudowaną do niej hala (która słuzy obecnie jako sala bankietowa i restauracja). Obecnie ogrzewam to wszystko dwoma kotłami Logiterm ekoMAX 38kW i ekoMAX 75kW na ekogroszek z podajnikiem (latem działa tylko mniejszy do cwu). Sterownik GECO G-403-P02. Z obliczeń ze strony cieplowlasciwe.pl wynika, że kotły są "przewymiarowane" o ok. 20kW (powinienem miec ok. 93 kW - juz z zapasem ok 5kW). Ogólnie piece wysłuzyły już swoje lata (montaż w 2006 roku - firma, która je montowała być może naciągnęła moją mame - nie wiem miałem wtedy 20 lat i byłem na 1 roku studiów ;) więc nadszedł czas, abym powoli rozgladał sie za wymianą na inne nowoczesniejsze. Piece chodzą praktycznie nieprzerwanie cały rok (zwłaszcza mniejszy z przerwami na czyszczenie) Obsługa pieca to katorga. Ustawienia trzeba zmieniać często. Jak tylko zmienia sie choc troche pogoda czy spada zużycie wody piec "zasmala" się szybko, albo powstają spieki, albo od sadzy i popiołu zatykają się kanały górne -płomienie odbiją się od deflektora i uchodzą drugim pierścieniem. Do czyszczenia potrzeba 2 osób (do zdjęcia pokrywy górnej i wewnętrznej). Najpierw szablą wszystkie pionowe kanały między pierścieniami potem czyszczenie szczotą, które trwa z 2 godziny dla kazdego pieca (niski sufit trzeba najpierw czyscic na przedłużeniu dół po czym na krótkim góre pieca). Wychodze czarniejszy niz górnik i pomimo maski pluje sadzą cały nastepny dzień nie wspominając o syfie w piwnicy. Temat pomp ciepła już mam za sobą- ogrzewanie grzejnikowe musiałbym zastąpić podłogowym w całym budynku - finansowo nierealne. Poszukuje piecy, których czyszczenie nie bedzie zabierać mi kilku godzin, a dostęp do niego będzie łatwiejszy + jakaś sensowna automatyka sieciowa. Większy może zostać 75kW mniejszy ok 20kW głównie do cwu (wymiennik mam 560l- duzy pobór ze względu na restauracje i pokoje gościnne) -chyba, że proponujecie inne proporcje mocy. Proszę o polecenie jakiejś sprawdzonej konstrukcji i firmy. Czy SAS z czujnikiem żaru to jedyna firma takowy oferująca? Jest to faktycznie tak pomocne i "rewolucyjne"? Interesują mnie piece na ekogroszek z podajnikami ślimakowymi, garażówki odpadają. Piece mają byc porządne, ale znowu nie chce przepłacać za jakieś "japońskie wynalazki", w moim przypadku raczej dodatkowy ruszt nie będzie wykorzystywany (chyba, że zaczałbym palic w nim kartony:) ale jak jest to w jakmiś stopniu funkcjonalne to może być. Za konkretne odpowiedzi, będę szczegolnie wdzięczy.

Pozdrawiam

Edytowane przez 0sk1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Do czyszczenia potrzeba 2 osób Wychodze czarniejszy niz górnik i pomimo maski pluje sadzą cały nastepny dzień nie wspominając o syfie w piwnicy.

Pozdrawiam

Czy to musi być nadal węgiel?

Kup sobie tą maskę 3M™ + filtry 6035 ta nie przepości pyłu.

bfcfcb764206b9acd9fd9a5d4144

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. To mój pierwszy post na tym forum i liczę na sensowną pomoc. Jestem właścicielem kamienicy z przybudowaną do niej hala (która słuzy obecnie jako sala bankietowa i restauracja). Obecnie ogrzewam to wszystko dwoma kotłami Logiterm ekoMAX 38kW i ekoMAX 75kW na ekogroszek z podajnikiem (latem działa tylko mniejszy do cwu). Sterownik GECO G-403-P02....

 

Obsługa pieca to katorga. Ustawienia trzeba zmieniać często.

 

Jeśli paliwo jest takie samo [rodzaj węgla] to porządny sterownik internetowy załatwiłby kwestię zmian nastaw i dałby możliwość podglądu pracy oraz jej optymalizacji zdalnej.

 

 

Jak tylko zmienia sie choc troche pogoda czy spada zużycie wody piec "zasmala" się szybko, albo powstają spieki, albo od sadzy i popiołu zatykają się kanały górne -płomienie odbiją się od deflektora i uchodzą drugim pierścieniem. Do czyszczenia potrzeba 2 osób (do zdjęcia pokrywy górnej i wewnętrznej). Najpierw szablą wszystkie pionowe kanały między pierścieniami potem czyszczenie szczotą, które trwa z 2 godziny dla kazdego pieca (niski sufit trzeba najpierw czyscic na przedłużeniu dół po czym na krótkim góre pieca). Wychodze czarniejszy niz górnik i pomimo maski pluje sadzą cały nastepny dzień nie wspominając o syfie w piwnicy.

 

Kwestia budowy kotła - są znacznie łatwiejsze w obsłudze konstrukcje np. RBR-Ekouniwersal.

 

Temat pomp ciepła już mam za sobą- ogrzewanie grzejnikowe musiałbym zastąpić podłogowym w całym budynku - finansowo nierealne.

 

 

Przy pompach typu HT pewnie grzejniki by mogły zostać, ale cena takich pomp byłaby wysoka.

 

Poszukuje piecy, których czyszczenie nie bedzie zabierać mi kilku godzin, a dostęp do niego będzie łatwiejszy + jakaś sensowna automatyka sieciowa. Większy może zostać 75kW mniejszy ok 20kW głównie do cwu (wymiennik mam 560l- duzy pobór ze względu na restauracje i pokoje gościnne) -chyba, że proponujecie inne proporcje mocy. Proszę o polecenie jakiejś sprawdzonej konstrukcji i firmy..

 

Jak już napisałem RBR wg mnie spełnia te warunki.

 

 

Czy SAS z czujnikiem żaru to jedyna firma takowy oferująca? Jest to faktycznie tak pomocne i "rewolucyjne"?.

 

 

Rozwiązanie znane od lat z którym jego producent latał po producentach kotłów i jakoś specjalnie się nie sprawdziło - póki co SAS w nie ostatnio wszedł - jak podziała na dłuższą metę się okaże - jakiś powód jest, że nikt wcześniej z tego nie skorzystał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piece chodzą praktycznie nieprzerwanie cały rok (zwłaszcza mniejszy z przerwami na czyszczenie) Obsługa pieca to katorga. Ustawienia trzeba zmieniać często. Jak tylko zmienia sie choc troche pogoda czy spada zużycie wody piec "zasmala" się szybko, albo powstają spieki, albo od sadzy i popiołu zatykają się kanały górne -płomienie odbiją się od deflektora i uchodzą drugim pierścieniem. Do czyszczenia potrzeba 2 osób (do zdjęcia pokrywy górnej i wewnętrznej). Najpierw szablą wszystkie pionowe kanały między pierścieniami potem czyszczenie szczotą, które trwa z 2 godziny dla kazdego pieca (niski sufit trzeba najpierw czyscic na przedłużeniu dół po czym na krótkim góre pieca). Wychodze czarniejszy niz górnik i pomimo maski pluje sadzą cały nastepny dzień nie wspominając o syfie w piwnicy. Temat pomp ciepła już mam za sobą- ogrzewanie grzejnikowe musiałbym zastąpić podłogowym w całym budynku - finansowo nierealne. Poszukuje piecy, których czyszczenie nie bedzie zabierać mi kilku godzin, a dostęp do niego będzie łatwiejszy + jakaś sensowna automatyka sieciowa. Większy może zostać 75kW mniejszy ok 20kW głównie do cwu (wymiennik mam 560l- duzy pobór ze względu na restauracje i pokoje gościnne) -chyba, że proponujecie inne proporcje mocy. Proszę o polecenie jakiejś sprawdzonej konstrukcji i firmy.

Wstawiłbym 75kW na zimę i 17kW do bojlera. Można by oczywiście rozważyć jeden kocioł do wszystkiego ale pobór tej wody musiałby być naprawdę spory bo utrzymywanie przy "życiu" klocka 75kW latem tylko do wody nie za bardzo ekonomiczne będzie.

Zobacz w moją stopkę pod postem masz link do podglądu kotła RBR który ogrzewa mój domek, tak wygląda podgląd i dostęp do kotła w sterowniku internetowym eCoal, na tym sterowniku mógłby być mniejszy kocioł, większy zaś na sterowniku tej samej firmy z identycznym dostępem o nazwie Bruli.

Dostęp do kotłów masz wszędzie gdzie tylko jest dostęp do internetu, masz pełny dostęp z komputera, tabletu czy nawet z telefonu komórkowego z systemem Android.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam wszystkich.

Jaki polecicie kocioł na ekogroszek.

W tej chwili jest kocioł olejowy ale od 5 stycznia poszło oleju za 3tyś.

Mieszka w nim jedna starsza osoba, dom ok. 150m2 góra podgrzewana tylko minimalnie.

Ktoś doradził zastosować palnik na pellet w miejsce olejowego ale nie wiem czy to dobry pomysł.

Znam sterownik eCoal i może coś z tym sprzętem. Komin jest bardzo niski to może klasa 5 jeśli jest duża różnica w czystości spalania. Proszę o pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...