Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziękuję jack,że posuwasz dyskusję dalej.

Proszę innych o swoje domysły i wnioski dotyczące retorty klasycznej.

 

ps. Zawijan do rankingu potrzebne są opinie o palnikach, to one są sercem kotłów z podajnikiem.

Bardzo proszę nie rozciągać wątku.

 

Pójdźmy naprzód i czekam na dalsze uwagi odnośnie palnika klasycznego, najdłużej dostępnego na rynku.

 

Dla przypomnienia szkic i fotka retorty klasycznej na str.124

 

Tutaj wstępne przemyślenia:

 

uwagę zwracam na dysze powietrza antyspalinowego. W klasycznych palnikach sa to najczęściej 3otworki wykonane pod kątem ok.45stopni. Ich zadaniem jest minimalizacja cofania dymu do kosza. Istotny jest kolor czerwony na szkicu.

 

Ciekawa właściwość palnika klasycznego, napowietrzenie jest równomierne na około tzw wieńca paleniska, ale przy pracy na wyższej mocy szlaka spada na końcu tego palnika a popiół mamy po stronie kosza. To pierwsza ciekawostka nad którą chciałbym się pochylić, czekam na Wasze opinie, dlaczego Waszym zdaniem tak się dzieje?

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja placilem 750 za wegiel. Pewnie 100 zlotych roznicy to niewiele ale wegla spala sie 3-4 tony czyli to juz 300-400 zlotych. Tyle, ze jest pakowany w worki jutowe a te szczelne nie sa, wiec tak czy siak przy ich przenoszeniu syf w pomieszczeniu sie robic bedzie. To mialem na mysli piszac powyzej o spelnieniu pewnych warunkow.

 

Tym wpisem mylisz czytających, bo wynika z niego, że ten sam węgiel w workach jutowych jest o 100 zł na tonie tańszy od tego w foliowych.

Czy w Jutowych kupiłeś Ekores Vip z dostawą w okolice Wrocławia ?

 

Jeśli kupiłeś inny lub nawet z dostawą w inne miejsce to jak możesz porównywać ceny ?

 

Pokaż mi skład w którym ten sam węgiel w workach jutowych jest tańszy o 100 zł za tonę od tego samego w foliowych, bo widzę, że wyciągasz z tego mylnego założenia kolejne wnioski:

 

400 zlotych wiecej za wegiel paczkowany w worki foliowe chyba jest kosztem dodatkowym? Oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze jest to cena placona za mozliwosc chodzenia po kotlowni w skarpetkach, ale jak dla mnie jest to zbyt kosztowna przyjemnosc, za dodatkowe 5 minut pracy na szczotce.

 

Odpiszę na to krótko: mijasz się tu z prawdą.

 

Jesli spieki sa male nie ma problemu, jesli jednak zdarza sie wieksze kawalki to jest juz ciezko je wyjac razem z taca,przynajmniej u mnie - przed kotlem zaczyna sie robic popielnik-bis. Zeby nie bylo, nie twierdze, ze to jest dramat, ale w bialych skarpetkach robc tego nie bede bo mi sie nie chce ich prac, wole zalozyc ciuchy robocze do tej operacji.

 

W moim Enka Set nie ma tego problemu, bo nawet gdy są spieki i popiół dosięgnie flanszy palnika to mam tak sprytnie dobrany wielkością popielnik do rozmiaru otworu przez który go wyciągam, że nadmiar zostaje w piecu i prawie nic nie spada na podłogę.

Wtedy wystarczają rękawiczki - buty i ubranie robocze są zbędne.

 

To samo powiem o czyszczeniu pieca z kanalami poziomymi, bo mi sie w ogole nie podoba operacja czyszczenia pieca.

 

Rozumiem, że masz do tego podstawy, bo ktoś przy Tobie czyścił wymiennik z kanałami poziomymi i porównujesz to do czyszczenia Twojego wymiennika z kanałami pionowymi ?

 

Ale prosilbym abys z racji tego nie twierdzil, ze czyszczenie kotla w wymiennikiem poziomym to jest wedrowka przez pieklo, a ta sama operacja przy wymienniku poziomym to jak spedzanie wakacji na plazy, jesli tego sam nie robiles.

 

Jeśli już podajesz co ja twierdzę posługuj się cytatem a nie zmyślonymi przez siebie porównaniami bo znowu mijasz się z prawdą.

 

 

Powtarzam, byc moze czyszczenie wymiennika poziomego w Twoim piecu jest krotsze i ciut latwiejsze niz w moim, ale nie jest to w moim przypadku zaden dramat. Zajmuje mi to okolo 6 minut (plus dodatkowe 5 minut na wyczystke co drugie, trzecie czyszczenie i nie wygladam ani ja ani kociol po tej operacji jak po spedzeniu dnia w kopalni wegla.

 

Różnica o 50% to bardzo duże "ciut".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki;

czy tego typu problemy z nierównym dopalaniem paliwa występują tylko w tym rodzaju retorty, czy ogólnie w tego typu palnikach. Przyznam, że mój kocioł rzadko kiedy pracuje z całą mocą jednak nie zaobserwowałem aby tworzyły się spieki po przeciwnej stronie podajnika. Palenisko (nioobrotowe) w moim palniku wygląda podobnie do tego ppsm i ma dodatkowo pionowe szczeliny w jego dolnej części, przez co napowietrzenie paliwa jest wydaje się lepsze. Może to też zasługa miału (podobno Janina) który się mało spieka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz błąd.

Po pierwsze - pusty zasobnik sprzyja wykraplaniu się w nim wilgoci z węgla (większe zagrożenie korozyjne).

Po drugie - przy pracy na bardzo małych mocach istnieje w takim przypadku zagrożenie zasmołowania zasobnika (cofnięcie się do zasobnika oparów smołowych z palnika).

Korzystnie jest napełniać zasobnik jak najczęściej, nie czekając na jego opróżnienie.

Kocioł retortowy, choć nazywany jest często bezobsługowym, wcale takim nie jest.

 

Dzięki zawijan za informację - ja nie wiedziałem o tym i co prawda nie zasmołowało mi podajnika, ale wilgoć się kiedyś wykraplała przy mokrym ekogroszku, więc dobrze to wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co te pierdoły? Wiadomo że najlepsze palniki są żeliwne, więc piszmy co jest najlepsze. Znowu mamy dwa typy brucer i ekoenergia.

 

Przecież są jeszcze podajniki tłokowe, które musimy brać pod uwagę!

A także kotły na pellet z różnego rodzaju palnikami.

 

 

Pozdrowienia,

 

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy serce, to teraz czas na mózg czyli sterownik i znowu dwa typy widzę eCoal-bezobsługowy i dla tych co lubią i znają się na ustawieniach puma.

 

Zarówno eCoal, jak i Puma nie dominują na naszym rynku. Należy

włączyć do rankingu kilka innych firm i modeli sterowników, przynajmniej

tych najciekawszych lub najbardziej popularnych.

Może seria ecoMax firmy Plum? Coś z Techa?

 

Nie podzielam poglądu, że Puma jest dla tych, co lubią ustawienia.

Konstruując ją miałem odwrotne intencje... :-))

 

Pozdrowienia,

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję jack,że posuwasz dyskusję dalej.

Proszę innych o swoje domysły i wnioski dotyczące retorty klasycznej.

 

ps. Zawijan do rankingu potrzebne są opinie o palnikach, to one są sercem kotłów z podajnikiem.

Bardzo proszę nie rozciągać wątku.

 

Pójdźmy naprzód i czekam na dalsze uwagi odnośnie palnika klasycznego, najdłużej dostępnego na rynku.

 

Dla przypomnienia szkic i fotka retorty klasycznej na str.124

 

Tutaj wstępne przemyślenia:

 

uwagę zwracam na dysze powietrza antyspalinowego. W klasycznych palnikach sa to najczęściej 3otworki wykonane pod kątem ok.45stopni. Ich zadaniem jest minimalizacja cofania dymu do kosza. Istotny jest kolor czerwony na szkicu.

 

Ciekawa właściwość palnika klasycznego, napowietrzenie jest równomierne na około tzw wieńca paleniska, ale przy pracy na wyższej mocy szlaka spada na końcu tego palnika a popiół mamy po stronie kosza. To pierwsza ciekawostka nad którą chciałbym się pochylić, czekam na Wasze opinie, dlaczego Waszym zdaniem tak się dzieje?

 

hehe zgaduj zgadula

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Zawijan do rankingu potrzebne są opinie o palnikach, to one są sercem kotłów z podajnikiem.

Bardzo proszę nie rozciągać wątku.

Ciekawa właściwość palnika klasycznego, napowietrzenie jest równomierne na około tzw wieńca paleniska, ale przy pracy na wyższej mocy szlaka spada na końcu tego palnika a popiół mamy po stronie kosza. To pierwsza ciekawostka nad którą chciałbym się pochylić, czekam na Wasze opinie, dlaczego Waszym zdaniem tak się dzieje?

 

Ranking/sondaż to nie quiz. Nie polega na zgadywaniu czy dyskusji, tylko na przedstawianiu swoich wyników lub doświadczeń.

Powinny tam być opinie użytkowników różnych kotłów, zebrane i uporządkowane.

 

Widzę, że nie masz ochoty na zajęcie się takim działaniem.

To może Bobek Budowniczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie lecz ciekaw jestem do czego zmierza Jarecki

 

Do tego, że najlepszy palnik to dzielona Ekoenergia z otworkami przeciw dymowymi f-my SEKAM i oczywiście zamontowana w kotle SKAMP.

Czytałem już to ze sto razy i dlatego nie sądzę, aby tym razem mogło być coś innego.

 

Być może jest to prawda, ale np. ja wolałbym opinie użytkowników różnych palników - pozytywne i negatywne.

Mantrę Jareckiego znam już na pamięć i sądzę, że inni także.

Edytowane przez zawijan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze dla tych co szukaja odpowiedzi na tym forum kazdy kto ma swoje jakies typy wymieni 5 kotlow godnych uwagi w kolejnosci najlepiej alfabetycznej by ostacznego wyboru dokonal zainteresowany

 

Ja byłbym za tym, żeby wymieniał nie "swoje typy", tylko swoje doświadczenia z konkretnym kotłem. Co szło dobrze, a co źle. Z czego był zadowolony, a z czym miał problemy. Konkretnie. Także swoje opinie o jakości wykonania, o jakości serwisu itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego, że najlepszy palnik to dzielona Ekoenergia z otworkami przeciw dymowymi f-my SEKAM i oczywiście zamontowana w kotle SKAMP.

.

 

zawijan - mam prośbę - czy mógłbyś zacząć pisać poprawnie nazwę firmy SEKOM i pieca Skam-P bo piszesz niepoprawnie od dawna co zmyla czytających, którzy za diabła nie mogą znaleźć przez google pieca i producenta gdy podajesz złe nazwy.

 

Nie wiem czy robisz to przypadkiem, ale spróbuj poszukać w internecie firmy OGNIOWO i sterownika eColal to zobaczysz o co mi chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...