Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Powiem szczerze- tylko na prąd. Wówczas nastawa temp. i nic więcej człowieka nie obchodzi.

Gaz- prawie bez obsługi, wymaga wizyt serwisanta i opłat, są one rzadkie, ale konieczne

 

Nieważne jaki model kotła na ekogroszek wybierzesz, podstawy są takie same:

- musi ktoś go podłączyć

- palenisko musi być szczelne

- okresowo należy czyścić kanały dymne, powinien Ci to pokazać instalator, producent kotła, to forum czy też DTR dołączona do kotła

tutaj sam wybierz, czy kobiecie łatwo będzie się schylać jak będzie wyczystka z boku i wyciągać wszystkie rzeczy od góry, czy wygodniej w sposób pokazany przez Budowniczego czy suspensera - na wysokości klatki, tylko od przodu. To kwestia gustu

- okresowo należy z popielnika wywalić popiół

- czasami zajrzeć na palnik, może zwalić jakąś grudę

- obsłużyć sterownik, są mniej i bardziej rozbudowane, to,że nie zadaje się np. poprawki ilości paliwa czy nie ogranicza powietrza niekoniecznie świadczy o tym,że sterownik jest mało rozbudowany, bo może mieć rozbudowany tryb CWU, strefy, itp. rzeczy. Jeden producent blokuje wszystko, drugi część dając do kombinacji np. samo powietrze z wykrojonej części, inny udostępni 2-3parametry. Jest kilka prostych w obsłudze, wrzuciłbym tu eCoal, Ognika PID (tutaj najmniej funkcji), PUMĘ, chyba też idzie dołożyć w to miejsce pluma, przynajmniej tak wynika ze słów Budowniczego (a to co mówi słyszałem też w OTGiS, myślałem jednak,że chodzi o innego producenta)

- trzeba wrzucić groszek do kosza, ew. miał węglowy jak palnik obrotowy (PPSM-DUO, AZP-MRŻ), korytowy (np.Elgomax) czy Brucer/Ekoenergia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze odnośnie rankingu, widzę: że nikt nie wspomina o lokalnych producentach a przecież tacy istnieją i często można trafić na bardzo udane konstrukcje, a przy tym tanie. Wcześniej jednak opiszę moją historię zakupu aby było wszystko jasne:

Po nieoczekiwanym końcu mojego starego pieca rozważałem zakup następnego zasypowego miałowca, bo niestety kupiłem już miał na całą zimę. Jednak po zachętach znajomych zacząłem patrzeć na kotły z podajnikami - niestety, ceny dwa razy wyższe. Wniosek był jeden, jeżeli z podajnikiem to trzeba znaleźć dobry, ale i tani;) Kilka dni szperania po forach i już wiedziałem co piec musi mieć aby był dobry. Palnik Brucer lub ekoenergia, sterownik PID (spodobała mi się PUMA), odpowiednio dobrana moc. Przegląd ofert kotłów "firmowych" nie pozostawiał złudzeń.... Zacząłem więc pytać po znajomych, jakie kotły mają i skąd. Okazało się, że mój bliski znajomy właśnie niedawno zamontował kocioł lokalnej produkcji. Pojechałem do niego, obejrzałem, spodobał mi się. Następnego dnia byłem już w owej lokalnej firmie. Sprzedawca zaczął pokazywać mi kociołki, jednak ja od razu powiedziałem czego mi trzeba: kocioł taki jak u znajomego, palnik ekoenergia i sterownik PUMA. Za dwie godziny odebrałem telefon: cena taka, trzy dni oczekiwania (kocioł jest).No i w zasadzie to tyle jeśli chodzi o typowy zakup. Jednak jak się później okazało mój przypadek nie był typowy, i niestety większość przypadków właśnie taka jest - nietypowa.

I tu zaczyna się sedno sprawy. Przekonałem się jakie zalety ma zakup kotła u lokalnego producenta. Ale po kolei. Wybrany przeze mnie zestaw przyjechał po kilku dniach. Kocioł, palnik, sterownik, wentylator i dodatki do kotła (narzędzia, ruszt, szuflada). Montaż miał wykonać sam sprzedawca kotła. Pomyślałem, że musi się na tym znać skoro te kotły robi, nie będzie problemów z gwarancją skoro on sam podłączył, no i mieszka w tym samym miasteczku co ja. Jednak następnego dnia przyjrzałem się bliżej palnikowi i zaniepokoiły mnie jego rozmiary. Miarka w ręce i mierzę komorę spalania. 3,5cm między palnikiem a ścianką kotła - to chyba nie jest wystarczająca przestrzeń na swobodne spadanie spieków z miału? Dzwonię do sprzedawcy-montera i zanim wydeklamowałem co odkryłem to już się dowiedziałem, że on też na to wpadł i zaraz zamówił ten zmniejszony palnik ekoenergii (10-25kW). Przestudiowałem dokumentację palnika i wyszło, że wolnej przestrzeni będzie 5 cm co i tak do końca mnie nie zadowalało. Na dodatek nie byłem pewien czy ten mały palnik będzie sobie dobrze radził z miałem. Więc znów dzwonię do sprzedawcy i pytam czy jest możliwość wymiany kotła na większy i proszę o wymiary. Ten co już stoi w garażu ma powierzchnię grzewczą 2m2 a większy ma mieć 2,5m2 (powiedzmy, że 25kW). Tym razem będzie 6,5cm miejsca między palnikiem a ścianką kotła, co mnie zupełnie zadowala. Dopłata za większy kocioł 700zł, ale do negocjacji (ostatecznie dopłąciłem 400zł). Biorę. Ponieważ takiego nie ma na stanie (kosz z lewej strony) to czekam kilka dni aż go wyprodukują. Po kilku dniach (w sobotę) przyjechali panowie, wymienili kocioł. Jestem zadowolony. Zgodnie z umową sprzedawca-monter wraz z pomocnikiem przyjechali w poniedziałek po południu. Zażyczyłem sobie dwa obiegi (co i cwu) - nie ma problemu. Podłączyli piec do komina specjalnie dorobioną przelotką, przekuli się z rurami do sąsiedniego pomieszczenia (stara, jeszcze działająca kotłownia). Następnego dnia miałem wygasić stary piec, co zrobiłem ok 15.00. Panowie przyjechali ok. 17.00 i zabrali się za podłączenie pomp, wymianę zaworów w kaloryferach (teraz będą termogłowice), odpięcie starego pieca i podłączenie nowego kotła do instalacji. Przy okazji wyszło, że część instalacji jest niewłaściwie wykonana - cztery kaloryfery zasilane są z jednej cienkiej nitki 1/2" - wymienili więc newralgiczny odcinek rur na 3/4". O 23.00 rozpalili nowy kocioł, odpowietrzyli układ i ok. 2 w nocy pojechali do domu. Następnego dnia patrzyłem na pompę od CWU (dla oszczędności kazałem zamontować pompę, która do tej pory była na CO). Patrzyłem więc na starą zardzewiałą pompę i pomyślałem, że tak być nie może. Dzwonię więc do montera i mówię, że pompę od CWU trzeba wymienić, poza tym mam wrażenie, że nawet jak pompa nie chodzi to i tak płynie woda bo rura jest cały czas ciepła. Pan powiedział, że będzie po południu. Wieczorem miałem już zamontowaną nową pompę na CWU z jakimś automatycznym zaworem, który nie przepuszcza wody jak pompa nie pracuje. Ponadto panowie dokończyli montaż, wyeliminowali dwa przecieki, zaizolowali rury. Posprzątali. Zabrali narzędzia i...poszliśmy się rozliczyć. Tak, to też ciekawa rzecz. Zapłaciłem za kocioł, który już grzał mi dom, po sprawdzeniu szczelności instalacji, po poprawkach i spełnieniu moich zachcianek. Łącznie panowie dwa razy opróżniali układ z wody, a trzy razy zmniejszali ciśnienie aby coś poprawić w układzie. Mam wszystko tak jak chciałem mieć. Na dodatek tanio (nie wiem czy mogę podać kwoty - może na priv). Po kilku dniach okazało sie, że trzeba doszczelnić palnik. Telefon do sprzedawcy-montera i po południu sprawa była załatwiona. Zażyczyłem sobie jeszcze dodatkowej szuflady o konkretnych wymiarach. Nie było żadnego problemu. Już w użytkowaniu wyszło, że dobrze zrobiłem biorąc większy piec - mój dom pochłania energię jak smok (poprzedni piec miał 38kW).

A co gdybym kupił kocioł gdzieś w Polsce - już sobie wyobrażam jak wyglądały by sprawy serwisowe, ile bym się nadzwonił, naczekał, a na słowo wymiana kotła pewnie usłyszałbym dźwięk odkładanej słuchawki. O kosztach dostaw, dojazdów nie wspomnę. Dlatego proponuję do rankingu dodać kryterium: obsługa klienta po zakupie, koszty pozakupowe. To też ważne kwestie. Ja byłem wręcz rozpieszczany, kosztów transportowo-dojazdowych nie ponosiłem, no i ... jestem zadowolony z zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie idzie się przyzwyczaić z tym czyszczeniem i nie jest aż tak źle.

Z tym, że wydaje mi się, że na wymienniku żeliwnym cały pył bardziej osiada ( zwłaszcza na tych żeberkach) niż na wymiennikach stalowych i powinno się mój kocioł czyścić raz na tydzień aby zachować jego jako taką sprawność.

 

Paradoksalnie - te żeberka, które sprawiają najwięcej kłopotu przy czyszczeniu, z punktu widzenia efektywności wymiany ciepła są zbędne. Takie rozwijanie powierzchni (żeberkowanie) ma sens tylko po stronie odbioru ciepła (np. w grzejnikach po stronie powietrza, czyli na zewnątrz), po stronie gorącej nic nie daje, bo przecież nie zwiększa powierzchni kontaktu z wodą (powierzchnia kontaktu z wodą, czyli wewnątrz wymiennika, jest płaska).

Natomiast żywotność takiego wymiennika jest nieporównywalnie wyższa od stalowych, bez względu na ich konstrukcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a Zawijan jako spec zajmujący się od lat badaniem kotłów mógłby w tym temacie pomóc... chyba,że zna tylko jeden palnik i kocioł, wówczas robienie rankingu mija się z celem.

 

Nie jeden. Znam dwa palniki - BRUCER i BURNER-S. A kotły znam cztery, no może pięć.

Dlatego - jak widzicie - nie porównuję ze sobą palników i kotłów, tylko opisuję te, które znam. Za to opisuję je w miarę dokładnie i precyzyjnie oraz z przytoczeniem sporej ilości rzeczywistych wyników badań.

Nie uważam, żeby czytelnicy byli na tyle głupi, że nie potrafią tych wyników zrozumieć - dlatego nie wtłukuję im do głowy swoich koncepcji. Wyniki i tylko wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfi u mnie to było całkiem inaczej, dużo szybciej, wiedziałem co chcę i to dostałem, bez czekania. Nie pisz ceny bo u mnie było taniej. Też jestem zadowolony. Czekanie u mnie nie wchodzi w grę, ma być na wczoraj bo mogę się rozmyśleć. Ważna sprawa nie chcę oglądać serwisu na oczy :D

Ja tam wolę poczekać, ale mieć to co chcę i jak chcę. Rzadko jest tak, że "od ręki" masz to co chcesz, zwłaszcza w szczycie sezonu. Poza tym to mój pierwszy piec podajnikowy i wielu rzeczy zwyczajnie w świecie nie byłem świadom - wychodziły w praniu, i tu miałem ten luksus, że wszystko mogłem zmienić nawet kocioł. Może Ty już miałeś wcześniej kocioł podajnikowy i wcześniej nauczyłeś się na swoich błędach, problemach czego chcesz, ja nie.

Serwisu chyba nikt nie chce oglądać i każdy wierzy, że urządzenie będzie pracować długo i szczęśliwie, jednak chyba lepiej jak ten serwis jest i to blisko;) W kwestii ceny, kiedy kupowałeś kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalnie - te żeberka, które sprawiają najwięcej kłopotu przy czyszczeniu, z punktu widzenia efektywności wymiany ciepła są zbędne. Takie rozwijanie powierzchni (żeberkowanie) ma sens tylko po stronie odbioru ciepła (np. w grzejnikach po stronie powietrza, czyli na zewnątrz), po stronie gorącej nic nie daje, bo przecież nie zwiększa powierzchni kontaktu z wodą (...).

 

Zwracam uwagę, że żeberka stykają się z gorącymi spalinami, dopiero potem

przekazując ciepło wodzie. I tu zwiększanie ich powierzchni ma sens, wpływa to

na poprawę wnikania ciepła na styku spaliny- woda.

To zasada znana od dawna i szeroko stosowana w technice.

 

Cyt.@zawijan: " Takie rozwijanie powierzchni (żeberkowanie) ma sens tylko po stronie odbioru ciepła"

To właśnie jest odbiór ciepła. Od spalin.

Edytowane przez hes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jak już wcześniej pisałem kocioł skam p-premium 17 kw + puma zamontowany, obecnie testuje ustawienia, aby zminimalizować spieki chętnie też poznam kody do pumy czy ktoś posiada listę kodów???

Jeśli chodzi o kocioł to całkiem sympatyczny nie mogę mieć zastrzeżeń palnik ekoenerigii też pracuje pozytywnie. Wnerwiłem się tylko na ekogroszek PIEKLORZ - straszne spieki i z tym walczę, ale oczywiście to nie jest wina kotła ani pumy.

Panowie jakie macie nastawy kotła: podawanie, pauza, dmuchawa, wysokość kopca, itp. Obecnie potrzebuje minimalną temeraturke w domu - budowa jakie tu nastawy proponujecie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jeden. Znam dwa palniki - BRUCER i BURNER-S. A kotły znam cztery, no może pięć.

Dlatego - jak widzicie - nie porównuję ze sobą palników i kotłów, tylko opisuję te, które znam. Za to opisuję je w miarę dokładnie i precyzyjnie oraz z przytoczeniem sporej ilości rzeczywistych wyników badań.

Nie uważam, żeby czytelnicy byli na tyle głupi, że nie potrafią tych wyników zrozumieć - dlatego nie wtłukuję im do głowy swoich koncepcji. Wyniki i tylko wyniki.

 

Równiez podziwiam talent marketingowy.

Pracownik instytutu badającego kotły od X lat zna tylko dwa palniki i 4kotły a chwali się setkami przebadanych konstrukcji.

Sorry, ale to się kupy nie trzyma. To się nazywa ukryty biznes....

 

Zgadzam się,że zwykły palnik jest tylko na ekogroszek, ale jako współtwórca Brucera i burnera nie masz prawa kategorycznie przekreślac innych wyrobów.

Inni uzytkownicy moga miec kompletnie inne zdanie. Zwykły palnik znacznie rzadziej zrywa zawleczkę, co dla kilku osób może mieć kluczowe znaczenie.

 

Z tego właśnie powodu prosiłem o opinię o palnikach, nie wierzę,że znasz tylko 2.

Opis zalet i wad 4-5palników występujących na rynku rozświetli klientom alternatywy.

Znając wady i zalety każdej konstrukcji można podjać decyzję o zakupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jak już wcześniej pisałem kocioł skam p-premium 17 kw + puma zamontowany, obecnie testuje ustawienia, aby zminimalizować spieki chętnie też poznam kody do pumy czy ktoś posiada listę kodów???

Jeśli chodzi o kocioł to całkiem sympatyczny nie mogę mieć zastrzeżeń palnik ekoenerigii też pracuje pozytywnie. Wnerwiłem się tylko na ekogroszek PIEKLORZ - straszne spieki i z tym walczę, ale oczywiście to nie jest wina kotła ani pumy.

Panowie jakie macie nastawy kotła: podawanie, pauza, dmuchawa, wysokość kopca, itp. Obecnie potrzebuje minimalną temeraturke w domu - budowa jakie tu nastawy proponujecie??

 

Witam!

Zapraszam na wątek o kotle Skam-P ze sterowaniem PUMA:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam uwagę, że żeberka stykają się z gorącymi spalinami, dopiero potem

przekazując ciepło wodzie. I tu zwiększanie ich powierzchni ma sens, wpływa to

na poprawę wnikania ciepła na styku spaliny- woda.

To zasada znana od dawna i szeroko stosowana w technice.

 

Cyt.@zawijan: " Takie rozwijanie powierzchni (żeberkowanie) ma sens tylko po stronie odbioru ciepła"

To właśnie jest odbiór ciepła. Od spalin.

 

I to mnie cieszy - moje żeberka zostały obronione - czyli cały ich wysiłek czyszczenia nie idzie na marne. Widzę w tym głeboki sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na zdjęcie, które wkleił kolega chochla z czyszczenia kotła.

Na tylnej ścianie jest tylko króciutkie wyjście kominowe, ja pytam gdzie jest wyczystka tego wyjścia?

Będziesz musiał to przedłużyć, aby wejść w komin i w tym przedłużeniu musisz zrobić wyczystkę. Zatem wyjdzie Ci coś koło 120-130cm.

Moje wyjscie kominowe to dwa standardowe kolana nastawne z wyczystka. W zwiazku z tym na tym wyjsciu mam je nawet dwie. Nie potrzeba zadnego przedluzenia.

 

Kolega Chochla ma dokupione przedłużki czopucha, które wychodzą w górę, widać na elementach wyczystki.

W zdaniu powyzej pytales sie gdzie jest wyczystka tego wyjscia. Tutaj piszesz, ze ja widac. Czy tylko ja czegos tutaj nie rozumiem? :)

 

To jest dodatkowy zakup oraz dodatkowe miejsce montażu.

 

Tak czy siak musisz dokupic jakas rure, ktora polaczysz czopuch z kominem a czy bedzie to rura z wyczystka czy bez wydatek Cie nie ominie.

Czy fakt ze piec posiada w standardzie wyczystke w czopuchu czy nie moze byc tak zaleta jak i wada. Jesli masz duza kotlownie i nie zalezy Ci na miejscu, to tak, oszczedzasz na wyczystce i jest to jeden punkt montazowy mniej. Ale co jesli kotlownia jest waska i zalezy Ci na jak najwiekszym przytuleniu pieca do sciany? Placisz dodatkowa kase za cos co pojdzie do kosza bo trzeba bedzie czopuch skracac.

Edytowane przez chochla72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odp.Jarecki ja po prostu szukam takiego pieca ze gdybym wyjechal na 2 tygodnie w delegacje to moja zona ma bez problemu dac sobie z nim rade bez wczesniejszej wiedzy z uzytkowania.

 

tutaj sam wybierz, czy kobiecie łatwo będzie się schylać jak będzie wyczystka z boku i wyciągać wszystkie rzeczy od góry, czy wygodniej w sposób pokazany przez Budowniczego czy suspensera - na wysokości klatki, tylko od przodu. To kwestia gustu

 

Jak ktos chce swoja kobiete do obslugi kotla weglowego gonic. Coz jak pisalem, wolny kraj, wolna wola :)

Tak czy siak bedziesz raczej prosil o pomoc kumpla/sasiada/ojca/tescia o pomoc przy zasypie bo raczej watpie, zeby kobieta sama zasypala wegiel z worka. A propozycja przesypywania suchego wegla z worka do wiaderka i potem zasypywania zasobnika. Moze niektore to nawet polubia, kto wie? Ale zadaj swojej najpierw pytanie czy nalezy do tej grupy. Moze Ci to pomoc uniknac karczemnej awantury po powrocie :)

 

A w kwestii czyszczenia. Jesli raz na jakis czas, szczegolnie przy kanalach pionowych, ominiesz w ktorys lykend czyszczenie pieca to uwierz mi, ani piec nie eksploduje z tego powodu, ani Ty nie zbankrutujesz. W/g mnie bardziej istotna w takich przypadkach jest latwosc obslugi sterownika niz pieca.

Edytowane przez chochla72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za info.Jarecki ty napewno wiesz o czym piszesz tylo ja za bardzo łapie np. Skam P glebokosc 95 cm, Ogniwo Eko 97,5cm przy czopuchu w tył wedlug mnie oba piece zajmna tyle samo miejsca?Ja przy wyboze bede musiał zastosowac kolano w lewo.Orientujesz sie moze ile bede potrzebowal miejsca ,chodz mi głownie o szerokosc?

Kamil77. Zrobisz oczywiscie jak chcesz ale moja rada jest taka. Wybierz sobie kilka piecow, ktore Cie interesuja - z uwagi na obsluge, sterownik czy co tam dla Ciebie jest wazne. Obejrzyj piec na zdjeciach lub jeszcze lepiej obejrzyj go na zywo. Sprawdz dokladnie gabaryty kotla i umiejscowenie podlaczen. Nastepnie znajdz instalatora, ktory Ci bedzie piec montowal i z tymi wszystkimi danymi popros go aby Ci dla kazdego pieca powiedzial, w ktorym miejscu bedzie musial on stac (jesli masz jakies pojecie o okrecie to mozesz pokusic sie samemu to okreslic). Wtedy sam sobie ocenisz czy model, ktory Cie zainteresowal nadaje sie dla Ciebie . Pamietaj o jednym, w przypadku malych kotlowni diabel tkwi w szczegolach, a Twoja kotlownia jest mala. Szczegolem moze byc cokolwiek: wyjscie komina, ksztalt kotlowni, umiejscowienie rozdzielni instalacji grzewczej, o ktorym to szczegole nikt doradzajacy na forum nie wie bo przeciez nie widzial na oczy Twojej kotlowni. A potem przez taki szczegol, okaze sie, ze tak doradzany Tobie na forum kociol X zatruje Ci zycie na kilka lat bo nie da sie go w zaden rozsadny sposob ustawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wyjscie kominowe to dwa standardowe kolana nastawne z wyczystka. W zwiazku z tym na tym wyjsciu mam je nawet dwie. Nie potrzeba zadnego przedluzenia.

 

Zatem pytam o ile te kolanka wydłuzyły gabaryty kotła??

 

W zdaniu powyzej pytales sie gdzie jest wyczystka tego wyjscia. Tutaj piszesz, ze ja widac. Czy tylko ja czegos tutaj nie rozumiem? :)

 

Bo w kotle tej wyczystki nie ma, masz ją dopiero po dokupieniu tych przedłużeń...

 

Tak czy siak musisz dokupic jakas rure, ktora polaczysz czopuch z kominem a czy bedzie to rura z wyczystka czy bez wydatek Cie nie ominie.

Czy fakt ze piec posiada w standardzie wyczystke w czopuchu czy nie moze byc tak zaleta jak i wada. Jesli masz duza kotlownie i nie zalezy Ci na miejscu, to tak, oszczedzasz na wyczystce i jest to jeden punkt montazowy mniej. Ale co jesli kotlownia jest waska i zalezy Ci na jak najwiekszym przytuleniu pieca do sciany? Placisz dodatkowa kase za cos co pojdzie do kosza bo trzeba bedzie czopuch skracac.

 

To nieprawda, bo jak kupujemy kocioł i dopiero robimy komin, to podstawiając Skam-P pod komin żadnej przedłużki nie potrzebujesz, co więcej końcówkę można zrobić pod dane fi. Przedłużkę muszą kupić użytkownicy z wyjściem w górę, wówczas te gotowe kształtki. Przy wyjściu bocznym jak komin nie jest daleko też do Skam-P nie dokupujesz przedłużki, bo wszystko jest z kotłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...