Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Koledzy

Przez krótką chwilę było tu fajnie. Rodziła się ciekawa koncepcja rankingu, opartego na doświadczeniach własnych poszczególnych użytkowników. Moim zdaniem - to było to. Pomysły były ciekawe i - co najważniejsze - realne. Ale gdzieś zostało znowu przysypane różnymi bzdetami, które z tematem rankingu mają raczej mało wspólnego. Czy to taki nasz polski obyczaj, żeby - Boże broń - nie pisać na temat?

Wydaje mi się, że dobrze byłoby jednak już założyć ten nowy wątek dot. PRAWDZIWEGO rankingu i już tam tworzyć jego zasady. PRZESTRZEGAJĄC Z ŻELAZNĄ KONSEKWENCJĄ TEMATU, by nie stał się jeszcze jednym wątkiem o wszystkim i niczym.

Doskonalenie wyrobów pozostawmy konstruktorom i producentom, a doskonalenie wyrobów przestarzałych technicznie zostawmy... nawet nie wiem komu. Niech zakładają swoje wątki (jak np. BRUCER+eCoal, czy Skam-P+PUMA i inne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam, aby stworzyć ranking, trzeba przeanalizować dostępne palniki.

 

Zawijan, dla Ciebie palnik klasyczny może być z lamusa, dla innych niekoniecznie.

np. użytkownik Odegree ma powstały na bazie palnika klasycznego model umożliwiający z tego co kojarzę spalanie miału, także nie mów, że to przeżytek, zostawić, zakopać. Retorta fajkowa, palenisko okrągłe, ale nacięcia pionowe, radzi sobie z groszkami spiekającymi.

 

Miałem nadzieję,że Odegree coś dopisze przy omawianiu retorty klasycznej.

Ponawiam już prośbę do niego bezpośrednio, Odegree, możesz wkleić fotkę swojego palnika wraz z paleniskiem?

 

Przejdziemy przez palniki, krótko podsumujemy wady i zalety każdego, to pozwoli na wyrobienie sobie opinii w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam, aby stworzyć ranking, trzeba przeanalizować dostępne palniki...

 

Mnie się wydaje, że trzeba zebrać opinie konkretnych użytkowników konkretnych kotłów. Trzeba im tylko jasno przekazać, o czym mają w tych opiniach pisać - zrobić jakiś wzór. Tak jak kilku kolegów próbowało proponować.

Dyskusja o wadach i zaletach jakichś tam bliżej nieokreślonych wyrobów, czy ich elementów składowych - to właśnie dyskusja, a nie ranking.

Jarecki

Posłuchaj opinii "ludu". Mogą być one trochę inne od Twoich, czy moich.

Ja w każdym razie jestem bardzo ciekaw tych opinii. To jest właśnie "samo życie".

Twoje opinie akurat znam bardzo dobrze, bo pełno ich na różnych forach i wątkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując pracę kotła X z kotłem Y trzeba wiedziec o jakim palniku mowa, bo wsadzone w dany wymiennik pracuja podobnie.

 

To serce kotła i dlatego nalezy od niego zaczynać. Będziemy mieli przegląd 4-5typów palników, ustawimy cechy, które nas w palnikach interesują i na tej podstawie można dawać plusy czy minusy dla danego kotła.

 

Bardzo Cie prosze o cierpliwość, sam zobaczysz,że to ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując pracę kotła X z kotłem Y trzeba wiedziec o jakim palniku mowa, bo wsadzone w dany wymiennik pracuja podobnie.

 

To serce kotła i dlatego nalezy od niego zaczynać. Będziemy mieli przegląd 4-5typów palników, ustawimy cechy, które nas w palnikach interesują i na tej podstawie można dawać plusy czy minusy dla danego kotła.

 

Bardzo Cie prosze o cierpliwość, sam zobaczysz,że to ma sens.

 

Jestem bardzo cierpliwy.

Przypominam jednak, że to jest ranking kotłów a nie palników. ISTNIEJĄCYCH KOTŁÓW - a nie wymyślonych. Przynajmniej ja tak to rozumiem.

Jeśli producent do dobrego wymiennika wsadza zły palnik - to kocioł jest zły. Tak samo jak wtedy, kiedy do złego wymiennika wsadza dobry palnik. itp.

To producent odpowiada za dobór dobrych elementów całego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja o wadach i zaletach jakichś tam bliżej nieokreślonych wyrobów, czy ich elementów składowych - to właśnie dyskusja, a nie ranking.

 

Wyniki rankingu powinny zostać poparte dyskusją. Trafiają się osoby na wątku które twierdzą, że ich kocioł jest najlepszy i wystawiają prawie same 5 w skali 1-5. Dziękuję za taki ranking. Wolę sam ocenić jakieś rozwiązanie po dyskusji - nie muszę wtedy go posiadać we własnym kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przerobimy możliwe palniki, wtedy będzie można się skupić na pozostałych kryteriach. Nie porównujmy producentów, ale kryteria jakie pomagają ocenić kocioł. Takie podejście jest bardzo skalowalne, bo umożliwi ocenę jakiegokolwiek kotła, który być może ktoś będzie chciał zakupić. Może ktoś w swojej okolicy ma producenta kotła, ale nie wie czy ten kocioł warto kupować. Jak przejdzie przez kryteria to otrzyma ocenę tego kotła w porównaniu z innymi. Czasem warto "wziąć" trochę gorsze rozwiązanie (ze zrozumieniem) w imię bliskiego serwisu czy tez niższej ceny. Co kto woli...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam, aby stworzyć ranking, trzeba przeanalizować dostępne palniki.

 

 

 

Miałem nadzieję,że Odegree coś dopisze przy omawianiu retorty klasycznej.

Ponawiam już prośbę do niego bezpośrednio, Odegree, możesz wkleić fotkę swojego palnika wraz z paleniskiem?

 

 

Tak jak pisałem wcześniej, bez większych kłopotów spalam miał z domieszką owsa, 3 doby paliłem ekogroszkiem - 50kg kupiłem na próbę bo byłem ciekawy jak to będzie wyglądać. Jedynie co potrzeba było zrobić to zmniejszyłem o ok 1 sekunde podawanie, spieków nie było. Cóż więcej można dodać, retorta klasyczna ze stali, palenisko żeliwne, ślimak stalowy. Przeniesienie napędu z przekładni na ślimak za pomocą wpustu - brak zawleczki , zastąpione elektronicznym zabezpieczeniem które wyłączy kocioł oraz uruchomi alarm kiedy coś zablokuje ślimak. Zabezpieczenie jest ustawione na taką samą moc jaka w innych konstrukcjach zrywa zawleczkę, dodatkowo jest przełącznik który pozwala mi na wycofanie paliwa czyli obroty w lewo.

<a href=http://images38.fotosik.pl/347/f771a1731a22db79m.jpg' alt='f771a1731a22db79m.jpg'>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna to wszystko mieć sens piszecie na temat. Pomysł z opisem palników bardzo mi sie podoba, bo faktycznie bardzo dużo od nich zależy. Nie ukrywajmy że konstrukcje kotłów stalowych to nie jest statek kosmiczny. W większosci przypadków maja podobną do siebie konstrukcję, z reguły dzielą sie na te z kanałami pionowymi i pozimymi, ale zostały tak czegółowo opisane że chciałbym aby taka sama dyskusja była prowzdzona na temat palników i sterowników. Było by super. Mozna by było poruszyć temat piecy takzwanych DUO czyli z podwójnymi rusztami czy to ma sens, jeżeli tak to czy lepszy ruszt żeliwny, czy wodny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna by było poruszyć temat piecy takzwanych DUO czyli z podwójnymi rusztami czy to ma sens, jeżeli tak to czy lepszy ruszt żeliwny, czy wodny?

 

Nie gniewaj się, ale było to już pisane i dyskutowane z kilkadziesiąt razy w różnych miejscach. Także na tym forum.

Jeszcze raz - nie gniewajcie się, ale ja nie mam czasu i ochoty pisać bez przerwy w kółko to samo i od nowa dowiadywać się, że ktoś woli pytać niż czytać.

Są tacy, co piszą w kółko to samo wiele, wiele razy, bo... Ustępuję im miejsca.

Czy czytałeś http://zawijan.wordpress.com/kotly-retortowe/ruszt-wodny-tak-czy-nie/ ? Jeśli nie - to przeczytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za link może mi to gdzieś umkneło ale teraz jestem jaśnie oświecony. Napewno informacaja taka przyda sie dla nowych urzytkownikó forum.

Nie gniewaj się, ale było to już pisane i dyskutowane z kilkadziesiąt razy w różnych miejscach. Także na tym forum.

Jeszcze raz - nie gniewajcie się, ale ja nie mam czasu i ochoty pisać bez przerwy w kółko to samo i od nowa dowiadywać się, że ktoś woli pytać niż czytać.

Są tacy, co piszą w kółko to samo wiele, wiele razy, bo... Ustępuję im miejsca.

Czy czytałeś http://zawijan.wordpress.com/kotly-retortowe/ruszt-wodny-tak-czy-nie/ ? Jeśli nie - to przeczytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zatem przejść do omówienia retorty obrotowej z koroną zewnętrzną na przykładzie palnika AZP-MRŻ.

 

W tym palniku mamy kilka fajnych udogodnień typowo eksploatacyjnych.

Od strony kosza duża gardziel zsypowa, aby nawet lekko wilgotny miał nie wieszał się w zasobniku. Ważna informacja, także od strony kosza zastosowano inne wykonanie ślimaka, taki a'la warkocz, aby wzruszac wilgotny miał od spodu.

Duży kosz zasypowy

Koronka obrotowa napędzana jest od zewnątrz palnika, co troche ułatwia ewentualne serwisowanie tego mechanizmu w porównaniu z PPSM

Koronka robi jednak częściowy ruch w lewo i prawo, popiół nie jest tak fajnie rozgarniany na palenisku jak w PPSM, wystarcza jednak do wzruszenia paliwa

Obrót zewnętrzny ma jednak wadę- część powietrza ucieka pod paleniskiem (koronka jest kładziona na wierzch doszczelnionego kwadratowego paleniska, jednak na sobie także ma nacięcia, do których powietrze dochodzi z kwadratowego paleniska do dopalenia resztek paliwa na talerzu obrotowym.

 

Zaletą przy zastosowaniu koksującego paliwa i złych nastawach (doprowadzenie do przytopienia koronki obrotowej) jest możliwośc dalszej pracy i spalania przy zdjętej koronie obrotowej. Mozna zatem czekac na nową koronke a jednocześnie nadal palić w palniku.

 

Ogromnym plusem jest także mechanizm półautomatycznego czyszczenia strefy napowietrzania. Jest to dźwignia zamontowana koło kosza zasypowego, raz na 2-3tygodnie można ją dokonac ruchu w lewo i prawo, dzięki czemu pył spada do popielnika.

Czynność ta w palniku klasycznym czy obrotowym DUO polega na odkręceniu dekielka wewnątrz paleniska pod palnikiem. Ze względu na większą uciążliwośc wykonywana jest najczęściej po sezonie grzewczym.

W Brucerze/Ekoenergii aby wyczyścić strefę napowietrzania paleniska trzeba palnik wygasić, zgarnąć szlakę z paleniska, zdjąć żeliwny odlew paleniska i w rękawicy wywalić z rowka pył do popielnika.

 

W tym elemencie pod względem wygody czyszczenia napowietrzania ten typ palnika jest najlepszy.

 

Poniżej dokumentacja fotograficzna.

Czekam na komentarze, pytania.

żeliwny1.jpg

część żeliwna.jpg

palec obrotowy.jpg

Mocowanie kosza obrotowy.JPG

zewnętrzne czyszczenie.JPG

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Jarecki znowu panu 'koronki' w głowie? ;)

 

pan Jarecki napisał ''W Brucerze/ Ekoenergii aby wyczyścić strefę napowietrzania paleniska trzeba palnik wygasić, zgarnąć szlakę z paleniska, zdjąć żeliwny odlew paleniska i w rękawicy wywalić z rowka pył do popielnika.'' jest pan w błędzie, swojego brucera czyszczę przy obsłudze kotła tzn. co 5 lub 10 dni obecnie( tzn.czyszczę go co 1 lub 2 zasypy). Mam takie urządzenie grzebcze znane jako 'haczyk', wystarczy go użyć w palniku aby cały zalegający pył zastał wydmuchany.

Edytowane przez darase
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...