Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sam dał pan przykład z brucera. Na mój chłopski rozum im mniej części ruchomych w palniku tym mniejsza awaryjność.

 

Zgadzam się, mam podobne zdanie, ale inne osoby maja prawo dobrać inną wagę do pewnych cech palnika.

 

Zgodzisz się chyba,że palnik Odegree oparty o palnik klasyczny nie jest mechanicznie skomplikowany a prawdopodobieństwo ścięcia zawleczki jest w nim mniejsze (żadne przy elektronicznym zabezpieczeniu), tyle,że z kolei ślimak stalowy...

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozwalaj wątku, chciałbym usłyszeć, czy ktoś ma pytanie odnośnie retorty z koronka zewnętrzną, dopiero później przejść do Brucera/Ekoenergii.

 

Poczekaj spokojnie 1dzień. Trochę czasu warto chyba dać innym czytelnikom, aby mogli zapytać o palnik obrotowy.

 

Staram się spokojnie przejść przez palniki, aby wszystko było jasne.

Niestety swoimi częstymi uwagami wraz z kolegami rozciągacie ten opis na kilka stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, jak jest okazja, bo boję się zapomnieć.

Teraz chciałbym zapytać, co stwierdziłeś w kanałach powietrznych po sezonie grzewczym pracy Brucera? A co po 2 m-cach?

 

WITAM.

WIEM. Będzie popiół?? U

mnie był tam popiół jak po tygodniu pracy odwaracałem korone brucera. Od roku tam nie zaglądałem i nie widzę na razie jakis ułomnosci w pracy palnika. Ale od jakiegoś czasu palę tylko ekogroszkiem do czego potrzebne jest mniejsze napowietrzenie. Od czasu do czasu daję dmuchawę na maxa i to tyle serwisu w temacie palnika.

 

PYTANIE Czy po 1/2 sezonu potrzeba robic jakiś serwis dot przekładni, silnika, itp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, jak jest okazja, bo boję się zapomnieć.

Teraz chciałbym zapytać, co stwierdziłeś w kanałach powietrznych po sezonie grzewczym pracy Brucera? A co po 2 m-cach?

 

U mnie po całym sezonie zimowym zeszłego roku było w kanałach może kilka deko popiołu. Wygląda że można nie zaglądać kilka lat, ale ja będę sprawdzał i czyścił co rok na wszelki wypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdejmij palenisko brucera, to się sam przekonasz, czy pył jest "cały" wydmuchany.

 

Do palników Brucer/Ekoenergia dojdziemy, wkleję również zdjęcia. Spokojnie.

Przypominam,że z Brucera też korzystam. Kolega jack18 na kilku radach skorzystał.

 

Tu akurat sie zgadza. Jesli ten ranking ma byc przydatny dla ludzi poszukujacych kotla to nich poznaja obiektywna ocene , budowe oraz wymogi dotyczace czyszczenia oraz plusow i minusow kazdej z czesci kotla. Palnik ,wymiennik, sterownik powinny byc dokladnie omowione...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko to piękne i przejrzyste pytanie czy jeśli w końcu po długich debatach dojdziemy do konsensusu i wybierzemy najlepszy palnik,retortę,sterownik, itp to czy uda się kupić taki kocioł żeby posiadał te wszystkie rzeczy

 

Moze sie uda ,albo i nie ale na pewno bedzie punkt odniesienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu akurat sie zgadza. Jesli ten ranking ma byc przydatny dla ludzi poszukujacych kotla to nich poznaja obiektywna ocene , budowe oraz wymogi dotyczace czyszczenia oraz plusow i minusow kazdej z czesci kotla. Palnik ,wymiennik, sterownik powinny byc dokladnie omowione...

 

Tak? Ciekawe, jak Ty rozumiesz pojęcie "obiektywna ocena".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak? Ciekawe, jak Ty rozumiesz pojęcie "obiektywna ocena".

 

No niby tak ,ale z drugiej jednak strony to najbardziej obiektywna jest ocena uzytkownika . Jako obiektywna rozumie prawdziwa i rzeczowa, bo mam nadzieje ze wiekszosc uzytkownikow uzytkujacych kotly nie ma w interesie ukrywania ich wad i zalet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby tak ,ale z drugiej jednak strony to najbardziej obiektywna jest ocena uzytkownika . Jako obiektywna rozumie prawdziwa i rzeczowa, bo mam nadzieje ze wiekszosc uzytkownikow uzytkujacych kotly nie ma w interesie ukrywania ich wad i zalet.

 

Właśnie tak sądzę. Dlatego najbardziej interesują mnie oceny użytkowników. To nie są wprawdzie oceny "obiektywne" a raczej "subiektywne", bo użytkownicy czasem robią błędy, ale porównując ich opinie można po krótkiej dyskusji taką ocenę "zobiektywizować" w znacznym stopniu.

Natomiast oceny "ekspertów" bywają w znacznym stopniu "nieobiektywne" (zwracam tu uwagę, że określenie "nieobiektywne" to nie to samo co "subiektywne"), bo...

Szczególnie niewiele warte są oceny nie poparte żadnymi praktycznymi wynikami badań (fotografie płomienia, popiołu itp. badania "na oko" - to nie są żadne wyniki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijan nie szanujesz czytelników, prosiłem Cię ja, prosiło kilku czytelników zainteresowanych opisem palników.

Wszystkich masz w nosie, bo Ty wiesz wszystko najlepiej, niestety cierpliwy z cała pewnością nie jesteś. Odrobina pokory jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

 

Palnik Brucer oraz Ekoenergia.

 

Ok. 2lata na rynku (w większej skali od początku 2008r)

Przeznaczony do spalania groszku oraz miału w zależności od ulotki reklamowej o granulacji od 0-31,5 do od 0 do 35mm.

 

Wykonany całkowicie z żeliwa, tj posiadający żeliwny, gruby ślimak, żeliwne palenisko, żeliwny korpus.

Potrafi spalić opały gorszej jakości, ale przy mocnym szlakowaniu.

 

Zredukowano skomplikowanie mechaniczne w porównaniu z modelami obrotowymi (brak kolejnej zawleczki w strefie spalania, brak obrotowego paleniska)

Za wzruszanie opału w strefie spalania odpowiada przeciwzwój na ślimaku.

 

Jakie są zauważalne niedociągnięcia po 2letniej eksploatacji:

- palnik radzi sobie z miałami oraz groszkami, nie toleruje jednak kompletnie zawartości kamienia. Słabym punktem jest przeciwzwój, który w momencie obrotu i zabrania kamienia lub twardszego elementu klinuje go o ścianę koryta, w którym pracuje, co w efekcie zrywa zawleczkę.

- przy paliwach mocniej szlakujących a także przy dużym zapotrzebowaniu na ciepło widac ciekawą prawidłowość, zgodnie z ruchem obrotowym ślimaka spada nam szlaka a po przeciwnej stronie popiół. W porównaniu do palnika klasycznego mamy zatem podobne zjawisko. Jakby palnik był po lewej stronie kotła, to szlaka spada na przód a popioł na tył.

 

Nieco później wkleję zdjęcia obu palników i rozszerzę opis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach są:

palniki Brucer, Ekoenergia, zdjęcia samego paleniska. Generalnie wymiarowo (otwór paleniska) są identyczne.

 

Rozbieralność w połowie modelu Ekoenergia tylko z mojego pkt widzenia producenta dała możliwość doszczelniania paleniska, z czym jest spory problem u instalatorów.

 

Generalnie pod względem spalania wielkich różnic nie ma.

 

 

Jak palniki mają iść na wyższej mocy, od strony zgodnej z ruchem obrotowym ślimaka mamy szlakę a po przeciwnej drobny pyłek.

Z kolei na malutkiej mocy pali się w fabrycznym brucerze bliżej kosza zasypowego, podczas gdy dalsza część paleniska robi się czarna (podobnie jest przy fabrycznej ekoenergii)

 

Nie mniej ze względu na mniejsze skomplikowanie mechaniczne, zastosowane materiały do produkcji, grubość ślimaka i sensowną uniwersalność paliw uważam ten model za lepszy od modeli obrotowych. Tyle,że ja stawiam na mniejszą komplikację mechaniczną, co potencjalnie powinno się przełożyć na niższą usterkowość.

Jak ktoś stawia na lepszy wygląd popiołu, to przy ppsm pancerpola wygląda to lepiej.

 

Serwis:

W przypadku obu palników są to początki, nie ma jeszcze typowych usterek, nie wiadomo co i w jakim czasie może się potencjalnie zużywać szybciej i wymagać wymiany eksploatacyjnej. W Brucerze wiem,że zdarzały się przypadki zerwania zęba sprzęgiełka kłowego, nie jest to jednak regułą, sam miałem jeden kłopot z przetartym korpusem palnika, ale to tylko 1szt. W Ekoenergi z kolei trafiło się uszkodzenie ślimaka w małym palniku, zostało jednak szybko wymienione.

 

Procedury serwisowe muszą zostać dopracowane, wymaga to dłuższej obecności palnika na rynku. Trzeba mu dać jeszcze 2-3seozny na rynku i dopiero będzie to można porównywać do palników klasycznych i obrotowych. Moim zdaniem na dzień dzisiejszy nie można tego parametru brać pod uwagę.

 

Prosze o pytania, sugestie

Brucer.JPG

Ekoenergia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są zauważalne niedociągnięcia po 2letniej eksploatacji:

- palnik radzi sobie z miałami oraz groszkami, nie toleruje jednak kompletnie zawartości kamienia. Słabym punktem jest przeciwzwój, który w momencie obrotu i zabrania kamienia lub twardszego elementu klinuje go o ścianę koryta, w którym pracuje, co w efekcie zrywa zawleczkę.

 

A co jest główną przyczyną zrywania zawleczek w palnikach nie mających ślimaka z przeciwzwojem? Czy może w tych palnikach zawleczki się nie zrywają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lewej Brucer a lekkim skosem Ekoenergia.

Celowo wkleiłem same paleniska, aby pokazać,że w tym miejscu praktycznie różnic nie ma.

 

Co jest przyczyną zrywania zawleczek w zwykłym:

- opory przy schodzeniu z kosza na wejściu węgla w koryto palnika (podobne ryzyko także w Brucerze/Ekoenergii oraz każdym modelu obrotowym)

Tutaj bryłki mogą tak się ustawić, że doprowadzają do blokady

- jakieś ukryte wady ślimaka (szczególnie jego końcówki)

 

Temat zwykłego palnika omawialiśmy wcześniej, wówczas prosiłem o pytania. (złośliwości w stylu "a może się nie zrywają" zostaw dla siebie, jeżeli można prosić...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Temat zwykłego palnika omawialiśmy wcześniej, wówczas prosiłem o pytania. (złośliwości w stylu "a może się nie zrywają" zostaw dla siebie, jeżeli można prosić...)

 

A co będzie, jeśli w zwyklym palniku znajdzie się kamień? Nic?

A co będzie, jeśli kamień znajdzie się w retorcie obrotowej? Też nic?

Edytowane przez zawijan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zwykłym palniku jeżeli kamień zejdzie z kosza to ma szansę być wypchnięty w palenisku, tam juz nic go o ścianę nie naciska jak ma to miejsce w brucerze.

Jeszcze mniejsze ryzyko zerwania zawleczki jest w palnikach korytowych, gdzie opory podawania są najmniejsze a paliwo wypychane jest tylko w poziomie.

 

Gorzej w obrotowym, tutaj ryzyko zerwania zawleczki większe, bo albo przeciwzwój albo zwężające się palenisko w stosunku do pręta, na którym mamy nawój ślimaka.

Były zdjęcia, szkice, opisy. Wówczas należało pytać.

 

Przypominam,że omawianie zwykłych palników zostało zakończone, teraz omawiamy Brucer/Ekoenergia.

 

Interesuje mnie odpowiedź współtwórcy na następujące kwestie:

 

 

- palnik Brucer radzi sobie z miałami oraz groszkami, nie toleruje jednak kompletnie zawartości kamienia. Słabym punktem jest przeciwzwój, który w momencie obrotu i zabrania kamienia lub twardszego elementu klinuje go o ścianę koryta, w którym pracuje, co w efekcie zrywa zawleczkę.

 

Prawda czy fałsz? Proszę rozwinąć odpowiedź.

 

- przy paliwach mocniej szlakujących a także przy dużym zapotrzebowaniu na ciepło widac ciekawą prawidłowość, zgodnie z ruchem obrotowym ślimaka spada nam szlaka a po przeciwnej stronie popiół. W porównaniu do palnika klasycznego mamy zatem podobne zjawisko. Jakby palnik był po lewej stronie kotła, to szlaka spada na przód a popioł na tył.

Dlaczego tak się dzieje?

 

-Z kolei na malutkiej mocy pali się w fabrycznym brucerze bliżej kosza zasypowego, podczas gdy dalsza część paleniska robi się czarna

Dlaczego tak się dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...