Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wkleję może fotkę 2letniego Brucera pracującego na Ogniku PID, tutaj odbiór mocy bardziej skokowy, palik podnosi się na większe grzanie.

Kłopotu nie było przez pierwsze sezony grzewcze, zaczął się kłopot w tym roku przy zakupie nowego ekogroszku.

 

Spieki zgodnie z ruchem obrotowym ślimaka i po przeciwnej stronie pyłek.

Dlaczego tak się dzieje przy wyższym odbiorze ciepła?

Pytanie do konstruktora....

DSC_0171.JPG

DSC_0172.JPG

DSC_0175.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

(...)- przy paliwach mocniej szlakujących a także przy dużym zapotrzebowaniu na ciepło widac ciekawą prawidłowość, zgodnie z ruchem obrotowym ślimaka spada nam szlaka a po przeciwnej stronie popiół. W porównaniu do palnika klasycznego mamy zatem podobne zjawisko. Jakby palnik był po lewej stronie kotła, to szlaka spada na przód a popioł na tył.

Dlaczego tak się dzieje?

-Z kolei na malutkiej mocy pali się w fabrycznym brucerze bliżej kosza zasypowego, podczas gdy dalsza część paleniska robi się czarna

Dlaczego tak się dzieje?

A czy to ma jakiekolwiek znaczenie dla efektywności spalania? Niech się pali gdzie chce byleby czysto i oszczędnie. Czyż nie?

 

A ja mam takie pytanie do znawców tematu. Co możecie powiedzieć na temat tego podajnika/palnika. Produkowany (i skonstruowany podobno) przez Kotły Żywiec. Wg zapewnień producenta spala węgle typu 31 i 32 o granulacji 0-30mm

45278.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to ma jakiekolwiek znaczenie dla efektywności spalania? Niech się pali gdzie chce byleby czysto i oszczędnie. Czyż nie?

 

Ma to znaczenie takie, że po stronie przeciwnej do podajnika węgiel się niedopala i niespalony spada do popielnika. Tym samym marnuje się (bo zużywasz go, a on nie produkuje ciepła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie tego spalania, które wkleiłem pochodzi z kotła Ogniwo sterowanego przez model eCoal.

Może jego użytkownik je rozpoznaje i napisze jak to wygląda.

 

Pytanie brzmi dlaczego tak się dzieje na małej mocy?

 

Zauważyłem pewna zależność. Czym większa siła nadmuchu tym większa powierzchnia aktywna palnika. Myślę ze pomogło by rzadsze rozmieszczenie szczelin napowietrzających od strony zasobnika a gęściejsze od strony przeciwnej. Nie mam jednak wiadomości jak i czy to rozwiązanie miało by wpływ na ekonomie i czystość spalania. Kolega wyżej napisał o niedopalaniu przez brucera paliwa i co do tego u mnie tego nie zauważyłem . A tak przy okazji, ta fotka jest mojego brucera z pomniejszona korona..

Edytowane przez jack18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkleję może fotkę 2letniego Brucera pracującego na Ogniku PID, tutaj odbiór mocy bardziej skokowy, palik podnosi się na większe grzanie.

Kłopotu nie było przez pierwsze sezony grzewcze, zaczął się kłopot w tym roku przy zakupie nowego ekogroszku.

 

Spieki zgodnie z ruchem obrotowym ślimaka i po przeciwnej stronie pyłek.

Dlaczego tak się dzieje przy wyższym odbiorze ciepła?

Pytanie do konstruktora....

 

he he, chciałbym mieć takie spieki :), u mnie czasem powstanie taki duży jakby lej, sięgający głębiej do palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dorzucam fotkę spalania na dużej Ekoenergi, po zmianach, które dokonaliśmy żar przesunął się na środek, nieważne czy mała moc czy zbiera się do wyższych obrotów.

 

ps. przy rozpalaniu i dochodzeniu do zadanych 60st.C spieki miały wielkość butelki napoju 0,5L, dopiero po stabilizacji na temp zadanej palenisko się unormowało, paliwo jak to określam twarde, niby pieklorz.

 

paliwo dalej tworzy spieki, co widać na niewyczyszczonym palenisku, ale zostają one na tyle długo na palniku,że popiół wygląda dobrze, mało większych spieków.

może do końca tygodnia uda mi się zrobić fotkę popiołu z tego kotła.

 

Sterowanie RT09pid dane granic podawania algorytmu 10s/40s/300s, /podtrz 450s powietrze, granice dla algorytmu 20%/37%/44%/20sek przedłużenie

Ekoenergia duża palenie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

Szukam dobrego pieca na węgiel, drzewo, eko-groszek, pelet, proszę o poradę na ten temat, co myślicie o piecach Defro???

Przeczytaj wontek przynajmniej od 120 strony i sam bedziesz wiedział na co zwrócic uwage i co jest najwarzniejsze w piecu. Wtedy sam sobie odpowiesz na pytanie " co myślicie o piecach Defro???" Chyba że chcesz wydać 8 tys. bez zgłebiania się w temat na gratuluje odwagi.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebuję kocioł na groszek i miał (głównie groszek)... na powierzchnię 290m2 (800m3)

- w tym 100m2 podłogówki. Budynek stara konstrukcja lata 80-90te po generalnym wykończeniu - ocieplenie ścian 12cm styro, ściany silka i beton, stropy żelbet (2 kondygnacyjny).

Mam obecnie piec gazowy konwekcyjny 28kW Buderusa... niestety koszt gazu masakra.

 

Ile minimalnie powinienem szukać kW żeby nie za mało..i żeby nie przesadzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy kiedyś wygasło mi Ogniwo wybierając popiół z palnika zauwarzyłem dużą szczelinę na krótkim boku palnika od strony kosza pomiędzy talerzem a wargą korpusu palnika. Myślę że tamtędy przepływa powietrze które powinno przepływać nacięciami do przeciwległej strony palnika. Wtedy na małej jak i na większej mocy paliło by się dobrze.

Montując talerz można go w zakresie ok. 4mm przesuwać w lewo-prawo. Zauwarzyłem to gdy po raz drugi uszczelniałem Brucera. Zaskoczony tym luzem nie wiedziałem jaki to będzie miało wpływ na spalanie i ustawiłem talerz pośrodku zakresu tego luzu.

Gdy będzie okazja do demontażu talerza to wkleję go odsuniętego od kosza maksymalnie aby ta szczelina była najmniejsza. A jeśli ta szczelina nadal będzie duża to wypełnię ją silikonem 1200*C.

 

Tylko Brucer i eCoal !

 

Jeśli ktoś chce zobaczyć Ogniwo EKO 15 kW z Biecza w akcji i jest z okolic Bydgoszczy zapraszam, najlepszy kocioł na rynku ! (jest jeszcze EKO plus)

 

Tylko Brucer i eCoal ! - powtórzmy i pamiętajmy :)

 

Nie, tylko Puma i Skam Premium, albo Puma i Sztoker!!!! :-)

 

 

Pozdrowienia,

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też racja p.Włodku...

 

Generalnie jednak staram się zwrócic uwagę,że przy problemie z jakościa groszku, wyraźnie zauważalnym w tym sezonie, mało istotne jest, czy ktoś ma ogniwo z ecoalem, czy Skam-P z PUMĄ, czy Skam-P z RT09pid czy też model Tilgnera jak Vafel, brucer ma kłopot z właściwym spalaniem twardszych groszków (zwykła retorta juz kompletnie klęka >20RI). Na małej mocy pali się blisko kosza a na końcu retorty niedopalany węgiel a z kolei na większej mocy spieki, które spadają zgodnie z ruchem obrotowym ślimaka.

 

Nie jest to zatem kwestia kotła czy sterowania, bo prawidłowości są identyczne.

 

W zasadzie należałoby brutalnie napisać, że w obecnym sezonie, jeżeli nie chcesz produkować spieków- kup sobie retopal albo jaret plus, bo pieklorz czy nawet ekoret spalany samodzielnie może przyprawic o bóle głowy.

 

Dołączam widok popiołu ze spalania ekogroszku, kolego Jack18 możesz przybliżyć jak nazywa się ten Twój groszek?

popiol z brucera.JPG

popiol z brucera2.jpg

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

W zasadzie należałoby brutalnie napisać, że w obecnym sezonie, jeżeli nie chcesz produkować spieków- kup sobie retopal albo jaret plus, bo pieklorz czy nawet ekoret spalany samodzielnie może przyprawic o bóle głowy.

No to już teraz na wszystkich składach będą mieli tylko retopala i jareta plus. Hehehe.

Z retopala też trochę szlaki zostaje. Jak macie takie problemy ze spiekaniem to można mieszać ze zwykłym jaretem albo z dobrym czeskim eko, najlepiej z kopalni Komorany. Spieków nie będzie ale pojawi się trochę sadzy. Wypróbowane w tamtym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza fotka..... miałem to samo twarde sklejajace sie kupki ekogroszku... ograniczyłem te spieki zmiejszajac moc kotła(mogę sobie na to pozwolic bo mam przywymiarowany-w sumie do czegoś sie przydał wiekszy kocioł ;) zmiejszyłem moc kotła, ograniczyłem nadmuch, i jest częstsze podawanie cos w stylu retorty obrotowej ,wymusiłem wiekszy ruch na palenisku, i teraz owszem są spieki ale nie takie twarde tylko bardzo kruche i rozlatujące sie, wiec jak sie oprze o sciankę kotła to niema żadnego problemu bo spiek poprostu się złamie:) inna sprawa ze przeszkadzają w poprawnym spalaniu eko... ale tu to już Zawijan

 

Miałem bardzo podobnie i podobnie zrobiłem - faktycznie spory zapas mocy kotła ratuje sytuację :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli gazowy Ci wystarczył 28kw miałeś ciepło, masz dom docieplony 12cm styro, to 30kw da spokojnie radę.

 

Nie koniecznie.

 

Znajomy ma olejowy 23 kW, kupił na ekogroszek 25 kW i ma problem bo olejowy bez problemu nagrzewał mu dom (ponad 200 m2 i 24-25 st w środku - ciepłolubna żona), a ten na ekogroszek ma spore problemy (zwłaszcza, że węgiel kupił w Castoramie).

 

Lepiej mieć zapas o czym jak widzisz ja i Bobek już się przekonaliśmy.

 

Do tego wolałbym posłuchać Jareckiego, który ma duże doświadczenie niż kogoś kto widział w życiu maksymalnie kilka kotłów i nie zajmuje się ich dobieraniem (bez urazy darase - piszę tu także o sobie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W zasadzie należałoby brutalnie napisać, że w obecnym sezonie, jeżeli nie chcesz produkować spieków- kup sobie retopal albo jaret plus, bo pieklorz czy nawet ekoret spalany samodzielnie może przyprawic o bóle głowy.

 

Dołączam widok popiołu ze spalania ekogroszku, kolego Jack18 możesz przybliżyć jak nazywa się ten Twój groszek?

 

Kilka dni temu miałem dostawę Pieklorza z Bobrek-Bobrek zamówionego w Angora we Wrocławiu, spalam go i jest w porządku.

 

Spieków mało i to miękkich.

 

Jeśli więc ktoś kupi nie oszukany węgiel to będzie ok.

 

Jutro wrzucę zdjęcia to zobaczycie sami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też racja p.Włodku...

 

Generalnie jednak staram się zwrócic uwagę,że przy problemie z jakościa groszku, wyraźnie zauważalnym w tym sezonie, mało istotne jest, czy ktoś ma ogniwo z ecoalem, czy Skam-P z PUMĄ, czy Skam-P z RT09pid czy też model Tilgnera jak Vafel, brucer ma kłopot z właściwym spalaniem twardszych groszków (zwykła retorta juz kompletnie klęka >20RI). Na małej mocy pali się blisko kosza a na końcu retorty niedopalany węgiel a z kolei na większej mocy spieki, które spadają zgodnie z ruchem obrotowym ślimaka.

 

Nie jest to zatem kwestia kotła czy sterowania, bo prawidłowości są identyczne.

 

W zasadzie należałoby brutalnie napisać, że w obecnym sezonie, jeżeli nie chcesz produkować spieków- kup sobie retopal albo jaret plus, bo pieklorz czy nawet ekoret spalany samodzielnie może przyprawic o bóle głowy.

 

Dołączam widok popiołu ze spalania ekogroszku, kolego Jack18 możesz przybliżyć jak nazywa się ten Twój groszek?

 

Jest to wegiel firmy carbo stal w bialo zielonym worku.Ten wegiel prawdopodobnie jest oparty na chwalowickim pieklorzu. Dokladniejszy opis w linku. http://www.hotfrog.pl/Firmy/POLMARK-Technika-Grzewcza/W%C4%99giel-ekogroszek-workowany-Pieklorz-KWK-Chwa%C5%82owice-sprzeda%C5%BC-Wroc%C5%82aw-opa%C5%82-ekologiczny-16294

Moze Karoka cos tu doda bo on ma wiecej wiadomosci ale ja sadze ze jest to na bazie groszku a nie eko i spiekalnosc tego to z 40RI nie 20...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser "spoko loko" jeśli przewymiarowanie jest tak dobre dla słabego opału to wycofuję się i zmieniam piec na 30kw, bo zamierzam w cieplejsze dni palić żytem. Tylko jaka będzie strata w postaci sadzy,dałem wcześniej pytanie gdzie więcej się spali jadąc na 2-ce 40km/h czy jadąc na 5-ce 40km/h prędkość ta sama a spalanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...