Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja również czyszczę swojego SASa bez wyłączania, uwijam się w 15 minut - wyrabiam się między załączeniami podtrzymania.

Jak się sprawuje ten kocioł, rozumiem że masz "SAS GRO-ECO"

http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-gro-eco.html

 

Możesz coś więcej napisać, jaka moc, sterownik. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja ostatnio rozmawiałem z instalatorem i powiedział zę jest problem z poziomymi kanałami ponieważ trzeba je częściej czyścić, jak to jest.

fakt sprzedaje piece ogniwo i ponar (ale tłumaczył mi łopatologicznie siedziałem u niego 3 godziny).

 

 

Widział na badaniach model Klimosz Ling 50kW, w rozmowie z pracownikami OTGiS mogę powiedzieć,że konstrukcja była chwalona.

 

Wiem,że użytkownicy chwalą ich palnik z zewnętrzną głowica obrotową umożliwiający spalanie miału.

Wymiennik ma budowę, którą osobiście preferuję ze względu na szybkość i łatwość czyszczenia.

 

Sam poleciłbym Skam-P Premium, ale Klimosza uważam za dobry wyrób.

SaS z tego co kojarzę ma kanały pionowe, ja wolę poziome przy modelach z podajnikiem ślimakowym, generalnie też dobra firma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja ostatnio rozmawiałem z instalatorem i powiedział zę jest problem z poziomymi kanałami ponieważ trzeba je częściej czyścić, jak to jest.

fakt sprzedaje piece ogniwo i ponar (ale tłumaczył mi łopatologicznie siedziałem u niego 3 godziny).

 

Cofnij się kilka stron na tym wątku, to zobaczysz jak łatwo i szybko czyści kanały poziome Suspenser czy Bobek_budowniczy a ile czasu i z jaką gimnastyką potrzeba na kanały pionowe w ogniwie, sam oceń, co szybciej i łatwiej.

 

Podajniki czyścimy w zależności od węgla między 7-14dni, niezależnie od kanałów, poczytaj wątki o kotłach, to zobaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robicie tu niezły "kanał" , tak jakby kanały były najważniejsze, łatwiej otwiera się drzwiczki niż odkręca 4 motylki ale to nie jest problem, według mnie od gòry też powinny być drzwiczki. Najważniejsze w piecu to mòzg i serce czyli sterownik i palnik, oczywiście budowa konstrukcji też jest ważna ale nienajważniejsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się sprawuje ten kocioł, rozumiem że masz "SAS GRO-ECO"

http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-gro-eco.html

 

Możesz coś więcej napisać, jaka moc, sterownik. Pozdrawiam

 

Posiadam (rodzice także) taki kocioł o mocy 17 kW od dwóch sezonów, w nowym standardowo ocieplonym domu120m2 (właściwie to bliźniak). Sterownik ST-37, teraz dają nowsze. Retorta obrotowa PPSM produkcji Pancerpolu przystosowana do spalania miału. Kocioł (kotły) pracują w układzie otwartym wyłącznie z podłogówką. Zastosowałem zawory mieszające 4d, kotły mają zadaną temp. 74 st. niezależnie od warunków pogodowych. W mojej instalacji zaworem 4d steruje automatyka pogodowa, u rodziców co jakiś czas trzeba zmienić ustawienie ręcznie (przy dużych zmianach temp. zewnętrznej). Zastosowanie mieszaczy powoduje spełnienie warunku minimalnej temp. powrotu - wynosi ona ok.55 stopni.

Kotły sprawują się dobrze, latem spalamy resztki drewna budowlanego na ruszcie pospawanym z żebrówki, jednorazowe załadowanie komory spalania (dość małej) wystarcza na zagrzanie 100 l bojlera. Nie mam problemów ze spiekami, niedopalaniem, dymu z komina jeszcze nie widziałem. Zużycia groszku nie będę podawał - nie jest moją intencją udział w jakiejkolwiek rywalizacji...

W razie pytań.... pytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram darase ilość spalania ekogroszku a co za tym idzie koszty ogrzewania to podstawa - w przeciwnym wypadku ogrzewałbym zapewne gazem albo jakimś silnikiem cieplnym. Czyli całkowicie prawie bezobsługowym źródłem ogrzewania a nie machałbym ciągle szczotką i łopatką w moim Kielarze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie wszytskich witam w nowym 2011 roku.

Po zakonczonym sezonie grzewczym ( czyli podobno wiosną tego roku) mam zamiar zmodernizowac kotlownie w swoim domku.

Na początek przedtswię kilka danych:

powierzchnia ogrzewana - 177,5 m kw.

budynek pietrowy

suporeks 24 plus welna mineralna 5 cm plus suporeks 12 plus styyropian 5 cm i tynk

gora od strychu ocieplona 10 cm styropian, natomiast dach nieocieplow - mam to zamiar dopiero zrobic

w chwili obecnej uzywam archaicxnego pieca nieistniejacej firmy OGMET - zuzywam na sezon okoli 4,5 tony wegla

stolarka okienna i drzwiowa plastikowa

komin murowany z cegly, wysokosc cos ok. 10 m

niestety - woda latem ogrzewana pradem, wiec wiecie jakie ponosze koszty

modernizacja aktualnie posiadanego kotla nieoplacalna

dlatego chce zakupic piec na ekogroszek aby:

1. nie czuc sie jak gornik przodowy ( piec niestety wymaga posiwecenia mu mojego cennego czasu, ktory moglbym w tym czasie spedziec na czyms bardzije przyjemnym)

2. latem wykorzystac go do grzania c.w.u. ( przy wykorzystaniu posiadanego w chwili obecnje bojlera z grzalka elektryczna)

 

w zwiazku z powyzszym, po analizei wielu, wielu watkow, artykulow, roznych forum....biorac pod uwage srosunek mozliwosci do ceny sklaniam się ku kilku modelom, ale nie chcialbym nic sugerowac, tylko poprosic o prawdziwe, szczere i realne doradztwo w tym zakresie, kilka np. 4-5 typow.

ponadto w odniesieniu do parametrwo jakie podalem wyżej jaką moc kotla sugerujecie

chcialbym tez zasiegnać informacji, czy zakupiony piec musi instalowac polecany przez producenta instalator, czy moge to wykonac wlasnym sumptem - i jak sie to ma do gwarancji ?

prosilbym także o podpowiedź, czy te ceny kotłów są sztywne, czy można cos urwać z ceny

Bardzo prosze o szeroki odzew i liczę na Was

pozdrawiam i czekam

Edytowane przez jorgo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie 180m2 ogrzejesz jeszcze mocą 17kW, osobiście jednak polecam juz wybór 25kW, będzie bardziej oszczędny na takiej powierzchni.

 

Co do kotła, na ostatnich stronach opisano już stosowane retorty, pokazano czyszczenie danych typów wymienników.

 

Dobre sterowania: RT09pid (wysoko sobie cenię ten model sterownika), Ognik PID, PUMA (kolorowy wyświetlacz, wyjście usb do aktualizacji softu, wykresy pracy kotła), inni chwalą też eCoal.

 

Sugestie pewnie się pojawią za kilka chwil.

Czy zakładasz jakis ruszt awaryjny? Ewentualnie jak często chcesz z niego korzystać i w jakim celu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście zakładam opcje "ruszt awaryjny" , a wiadomo ze chcialbym korzystac jak najrzadziej, byc moze kilka razy w roku

 

Mam jeszcze takie pytanie: czy te palniki z obrotowa retortą są gorsze od BRUCERA lub EKOENERGII.... a jeśli tak to w czym?

pytam, gdyz w zasadzie malo jest pieców z wyżej wymienionymi palnikami, ......wiekszość - nawet te polecane marki - maja w swojej ofercie te wlasnie oborotwe

 

mieszkam w woj, lodzkim , wiec niejako jestem skazany na ekogroszek jaki bedzie dostepny na rynku, wiec z tego co zrozumialem ( a jak żle to mnie poprawcie ) że te dwa palniki poradza sobie z gorszym jakosciwo paliwem

Edytowane przez jorgo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowałem zawory mieszające 4d, kotły mają zadaną temp. 74 st. niezależnie od warunków pogodowych. ... . Zastosowanie mieszaczy powoduje spełnienie warunku minimalnej temp. powrotu - wynosi ona ok.55 stopni.

Zużycia groszku nie będę podawał - nie jest moją intencją udział w jakiejkolwiek rywalizacji...

.

 

Przy tak wysokiej temperaturze kotłów na pewno straty kominowe i spalanie są spore.

 

Według mnie zwłaszcza przy podłogówce kocioł może pracować nawet na 55 st jeśli przy tej temp. generuje odpowiednią moc (u mnie zwykle pracuje na 50 st aż do około -2 st na dworze, ale mam głównie grzejniki).

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście zakładam opcje "ruszt awaryjny" , a wiadomo ze chcialbym korzystac jak najrzadziej, byc moze kilka razy w roku

 

Mam jeszcze takie pytanie: czy te palniki z obrotowa retortą są gorsze od BRUCERA lub EKOENERGII.... a jeśli tak to w czym?

pytam, gdyz w zasadzie malo jest pieców z wyżej wymienionymi palnikami, ......wiekszość - nawet te polecane marki - maja w swojej ofercie te wlasnie oborotwe

 

mieszkam w woj, lodzkim , wiec niejako jestem skazany na ekogroszek jaki bedzie dostepny na rynku, wiec z tego co zrozumialem ( a jak żle to mnie poprawcie ) że te dwa palniki poradza sobie z gorszym jakosciwo paliwem

 

Jeżeli chodzi o SKAM-P, to moc 17kW badana była w Łodzi. Odległość jest stosunkowo niewielka.

 

Palniki obrotowe moga być gorsze lub lepsze od tych żeliwnych, zależy co cenisz sobie wyżej.

Ja korzystam z 2typów obrotowych, jak każdy wyrób mają swoje zalety i wady.

 

Wadą jest większe skomplikowanie mechaniczne, więcej zabawy po sezonie z wyczyszczeniem i konserwacją palnika, co nie oznacza,że jest to niewykonalne.

Należy zapoznać się z instrukcją palnika i będzie dobrze.

 

Palnik AZP-MRŻ ma dużą dziurę zsypową od strony kosza, co ułatwia schodzenie nawet wilgotnego miału, ale nie zapobiega w 100% w jego zawieszaniu.

 

Zobacz na wątek:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma/page13

nezpers jest z okolic Głowna, ma palnik żeliwny, pali mokrym miałem, co niestety powoduje okresowe wieszanie się paliwa.

Wkleiłem też tam fotkę palnika obrotowego w odpowiedzi na jego pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cofnij się kilka stron na tym wątku, to zobaczysz jak łatwo i szybko czyści kanały poziome Suspenser czy Bobek_budowniczy a ile czasu i z jaką gimnastyką potrzeba na kanały pionowe w ogniwie, sam oceń, co szybciej i łatwiej.

 

Podajniki czyścimy w zależności od węgla między 7-14dni, niezależnie od kanałów, poczytaj wątki o kotłach, to zobaczysz.

 

jarecki to nie jest tak, że się czepiam tylko chce poznac wasza opinie. wiadomo gość będzie zachwalał to co ma. dodatkowo powiedział ze nie jest zwolennikiem czujki pokojowej tylko zewnętrznej ponieważ kocioł szybciej koroduje (oczywiście walnąl mi wywód ale ogólnie smiem twierdzic ze jakies pierdy opowiadał).

 

P.S. Mam ptanie odośnie czopucha. bo u mnie komin tak nieciekawie wychodzi ze musiałbym mieć rurę łączącą czopuch z kominem pod kątem prostym. czytałem gdzieś że nie jest to dobre rozwiązanie. powiedzcie jak to ogarnąć (poniże wklejam link) bo jak narazie jest to najwiekszy mój problem w projekcie.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c38699ec1518caab.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaremy, zależy od wyjścia czopucha z kotła.

Jak wychodzimy w górę, to kolanko ma być takie, aby "zakręt" był łagodny (nie 90stopni), przy łagodnym zagięciu spaliny idą praktycznie całą szerokością, przy 90stopniach mniej jak połową średnicy, co rodzi problemy.

 

Zobacz, czyszczenie było pokazywane i opisywane dla obu konstrukcji, trzeba tylko poszukać:

Wolanty, kanały pionowe:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4453084&viewfull=1#post4453084

 

Bobek_Budowniczy, kanały poziome:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4450497&viewfull=1#post4450497

 

Chochla72 czyści swój kocioł z kanałami pionowymi:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4456225&viewfull=1#post4456225

 

gdzieś jeszcze były fotki z czyszczenia poziomych Suspensera, ale przegapiłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak wysokiej temperaturze kotłów na pewno straty kominowe i spalanie są spore.

 

Według mnie zwłaszcza przy podłogówce kocioł może pracować nawet na 5 st jeśli przy tej temp. generuje odpowiednią moc (u mnie zwykle pracuje na 50 st aż do około -2 st na dworze, ale mam głównie grzejniki).

 

Jak spełnić warunek minimalnej temperatury powrotu? SAS podaje że ma wynosić minimum 55 stopni. Odnośnie strat kominowych - trudno zaprzeczyć, ale zawsze "coś za coś". Wpływ skroplin na życie kotła został już dawno udowodniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Trochu póżno ale,od 4 lat używam wodnego ogrzewania podłogowego ułożonego pod panelami.

Oprócz kurzu nie zauważyłem nic co dyskwalifikowałoby ten rodzaj grzejnika,warunek wysuszona posadzka.

Pozdrawiam

witam

wiem ze moze napisze nie na temat mam dylemat podlogowka czy grzejniki,zaraz ktos powie bym uzyl google wiem jest wiele informacji na ten temat lecz tu jest wiele fachowcow i uzytkownikow podlogowki wiec najlepiej zapytac sie u zrodla .W podłogowce nie podoba mi sie i gdyby nie to to nanapewno bym taka instalacje zalozyl ze trzeba zakladac raczej na calosci plytki w salonie plytki choc teraz jest naprawde wielki wybor raczej mi nie odpowiedaja.Wiem ze mozna tez klasc drewno trafilem na kilka takich artykulow ale z czystego rozumowania połozmy stope na ceramice a na drewnie.drewno kojazy mi sie bardziej z izolatorem a nie przewodnikiem jak ceramika.Isc na ustepstwo rezygnowac z podlogi drewnianej w salonie?Pisza ze podlogowka jest bardziej ekonomiczna?moze ma tos jakies porownanie o ile ?co o tym myslicie.sory za ta zmiane tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaremy, zależy od wyjścia czopucha z kotła.

Jak wychodzimy w górę, to kolanko ma być takie, aby "zakręt" był łagodny (nie 90stopni), przy łagodnym zagięciu spaliny idą praktycznie całą szerokością, przy 90stopniach mniej jak połową średnicy, co rodzi problemy.

 

Zobacz, czyszczenie było pokazywane i opisywane dla obu konstrukcji, trzeba tylko poszukać:

Wolanty, kanały pionowe:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4453084&viewfull=1#post4453084

 

Bobek_Budowniczy, kanały poziome:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4450497&viewfull=1#post4450497

 

Chochla72 czyści swój kocioł z kanałami pionowymi:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=4456225&viewfull=1#post4456225

 

gdzieś jeszcze były fotki z czyszczenia poziomych Suspensera, ale przegapiłem...

 

dzisiaj przeglądałem dziennik użytkownika VAFEL i on ma kocioł z czopuchem od góry i tam ma podobne wejście do komina. jarecki czy mógłbyś zerknąć do jego dziennika i odpowiedzieć mi czy o takie wejscie do komina ci chodziło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...