Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Opiszę może jeszcze kwasowy punkt rosy, wyjaśni to dlaczego kotły sa tak budowane, aby temp. spalin na pełnej mocy były w granicy 200st.C

 

Podczas spalania oprócz SO2 powstają także niewielki ilości SO3, którego ilość w ogólnej emisji siarki wynosi ok.1% zawartości SO2 (wyrażonej w ppm). Poniżej temp. 200st.C reaguje on z parą wodną H2O zawartą w spalinach i w wyniku odwracalnej reakcji powstaje kwas siarkowy H2SO4, który następnie ulega kondensacji tworząc higroskopijny aerozol. Kwas siarkowy stwarza wiele problemów ze względu na swoje silne działanie korozyjne szczególnie w przypadku przekroczenia kwasowego punktu rosy.

 

Punkt rosy kwasu siarkowego określa się jako temp. rosy spalin, która w dużym stopniu zależna jest od ciśnienia cząstkowego H2SO4 i H2O w spalinach.

Typowe wartości dla spalin ze spalania węgla kamiennego kształtują się na poziomie 90-120st.C. Należy zwrócić uwagę na to,że H2SO4 oraz H2O skraplają się,a co za tym idzie stężenie skroplin kwasu jest o tyle większe, o ile mniejsza jest zawartość pary wodnej spalin i im większa temp. skraplania.

 

Kwasowy punkt rosy determinuje końcową temp. spalin, która może wynosić 90-120st.C, zwykle jednak z uwagi na częstą pracę kotła przy niższych wydajnościach lub co gorsza na tzw podtrzymaniu kotły projektuje się przy założeniu końcowej temp. spalin za kotłem na poziomie ok.180-200st.C

 

Jak widac po tym opisie bardzo ważne jest stosowanie suchego paliwa a niewymownym plusem sterowań z pid, generalnie z tzw ciągłym nadmuchem jest walka z tym zjawiskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego że wystarczy na piecu utrzymać tylko 40stopni ?

 

40st.C przy lambda=1,4 i suchym węglu kamiennym

To jednak tylko wodny punkt rosy, bo mamy jeszcze kwasowy, który opisałem wyżej.

Tutaj już większe zabawy, bo na 40st.c możemy pracować z większą lub mniejszą mocą kotła.

Za to odpowiadają warunki docieplenia budynku, ale też właściwy dobór kaloryferów. W zasadzie głównie dobór kaloryferów.

 

Napisze może tak, przy przewymiarowaniu grzejników można mieć w domu 23-24st.C przy temp. wody zasilającej 40-45st.C. Jak grzejniki będa dobrze dobrane, to 23st.C osiągniemy w tym samym obiekcie na nastawie np. 55-60st.C

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Jarecki napisał "Napisze może tak , przy

przewymiarowaniu grzejników

można mieć w domu 23 - 24 st.C przy

temp. wody zasilającej 40- 45 st. C. Jak

grzejniki będa dobrze dobrane , to

23 st .C osiągniemy w tym samym

obiekcie na nastawie np .

55 - 60 st.C" mam pytanie jak ma się to do ilości spalanego opału? Jeżeli przy niższej temperaturze spalanie będzie wymiernie mniejsze to na skorodowaną blachę przyspawam łatę. Druga ciekawa sprawa to kwasowy punkt rosy, czy temperatura spalin w granicach od 150°-180° przy suchym paliwie ochroni nas przed nim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, trzeba by przeprowadzić jakieś porównanie. Może w przyszłym sezonie wykonam taki eksperyment: w moim bliźniaku będę utrzymywał wysoką, a u rodziców niską temperaturę. Wyniki po tygodniu powinny być miarodajne. W tym sezonie odpada - dom rodziców jest zbyt świeży. Oczywiście obie instalacje prawie identyczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plamiak to nic nie da.

Porównuj w tym samym obiekcie.

 

Jak masz zawór mieszający, ustaw temp. na kotle na np.60st.C a zaworem na grzejniki np.45st.C

Druga próba - w porównywalnych warunkach pogodowych ustaw 45st.C, odkręć zawór na maksa, aby to co na kotle szło też na dom.

 

Jak będę utrzymywał teoretycznie zdrowe 19st.C w pomieszczeniu, to będę spalał mniej, ja jednak wolę 23st.C, sa osoby, które chcą 21.... Kurcze to zupełnie inne kwestie. Co innego nastawa wody na kotle, co innego temp. przy tej nastawie w pomieszczeniu a jeszcze co innego temp. spalin i wykorzystanie danej mocy kotła do osiągnięcia tych celów.

 

Darse czytaj ze zrozumieniem.

 

Jeszcze z innej strony na kotle mogę miec 45st.C i będzie to praca na np.50%mocy a w innym budynku o tej samej powierzchni i innej instalacji na tej samej temp. ten sam kocioł będzie pracował na 20%mocy z niższymi temp. spalin oraz mniejszym spalaniem.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się upewnić, czyli wynika z tego: opał ma być suchy jak pieprz, piec nie przewymiarowany żeby temperatura spalin nie była zbyt niska, przewymirowne kaloryfery żeby wystarczyła niższa tem. na piecu i to zapewni nam w miarę małe spalanie,pomijając dobry kalorycznie groszek i super ocieplenie co jest podstawą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy taki jestes z natury, czy chcesz mi zrobić na złość.

 

Kocioł ma byc dobrany optymalnie

Grzejniki również

Opał ma być suchy (czyli o wilgotności max. do 20%)

 

Praca kotła ze sterowaniem z modulacją mocy odbywa się najczęściej w przedziałach t.spalin 100-200st.C, zalezy z jaką moca kocioł idzie.

Po to jest ciągły nadmuch, także w Twoim sterowaniu, aby zwalczac negatywne skutki pewnych procesów zachodzących przy spalaniu paliw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Jarecki bez obrazy pytam joko "prostak" fachowca, wszystkim zależy na małym spalaniu, wiem ze wcześniejszych wpisòw że był pan zwolennikiem większej mocy pieca w stosunku do zapotrzebowania. Jestem ciekawy tych optymalnych warunkòw źeby jak najwięcej zostało w kieszeni i z tego powodu dopytuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miałem pytać przed następnym sezonem ale nieszczęście przyszło wcześniej.

Proszę o pomoc w doborze kotła.

Dom 120m/parterowy/ podłogówki 25m reszta grzejniki. Budowany w 2008r/ocieplony. Do tej pory kocioł miałowy z 3 metrowym wymiennikiem (nie wiem ile KW).

Podczas ogrzewania temperatura na piecu około 45 st to w domu 24 bez dużej różnicy na temperaturę zewnetrzną. (łącznie z ogrzewaniem c.w.u.)

Całkowite zapotrzebowanie w/g projektu to 11630 W przy kotle proponowanym viessmann vitopend 100 WHEAz zasobnikiem vitocell 100 poj 120 dm*

Czy Ogniwo Eko Plus 16 KW bedzie dobrym rozwiązaniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak określić albo zbadać ten współczynnik nadmiaru powietrza?

 

Bez analizatora spalin się nie da.

Wystarczy najprostszy, aby mierzyć CO oraz CO2

Dla palnika ślimakowego tak nalezy ustawic pracę,aby CO było 0,01% lub w innej skali <100ppm a CO2 w zakresie powyżej 12%, optimum dla ślimaka żeliwnego typu Brucer ok.14%, klasyczne palniki na dobrym gorszku można ustawić nawet na 16%CO2 przy minimalnym CO.

 

Generalnie zakładając,że mamy CO 0,01%

a CO2 ok.13% można przyjąć dla węgla kamiennego wartość 19

Teraz 19/13 = lambda (współczynnik nadmiaru powietrza) dla węgla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miałem pytać przed następnym sezonem ale nieszczęście przyszło wcześniej.

Proszę o pomoc w doborze kotła.

Dom 120m/parterowy/ podłogówki 25m reszta grzejniki. Budowany w 2008r/ocieplony. Do tej pory kocioł miałowy z 3 metrowym wymiennikiem (nie wiem ile KW).

Podczas ogrzewania temperatura na piecu około 45 st to w domu 24 bez dużej różnicy na temperaturę zewnetrzną. (łącznie z ogrzewaniem c.w.u.)

Całkowite zapotrzebowanie w/g projektu to 11630 W przy kotle proponowanym viessmann vitopend 100 WHEAz zasobnikiem vitocell 100 poj 120 dm*

Czy Ogniwo Eko Plus 16 KW bedzie dobrym rozwiązaniem ?

 

Zakres mocy 12-17kW będzie dobry. Bliżej 17kW będzie bardziej oszczędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzicie Panie i Panowie jeden wpis i dwie interpretacje, Suspenser atakuje mnie że źle piszę o panu Jareckim, drugi pan jargo atakuje mnie że chwalę pana Jareckiego. Gdyby tak się komuś chciało poczytać forum z ok. 2 misięcy wstecz to można się zorientować "co z czym się je". Świtny przegląd piecy pana Jareckiego, cenne wskazòwki Zawijana na co zwròcić uwagę, wszystko jest napisane wystarczy poczytać nawet 1 miesiąc do tyłu.

 

darase...

po 1- jorgo a nie jargo

po 2 - nie atakuje cie

a po 3 - to pochwal się jako użytkownik pieca Ogniwo jak się sprawuje, pochwal mi się jako doświadczony użytkownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od strony kosza w zależności od palnika, który wybierzesz musi mieć min. od ok.40cm do jakiś 80cm miejsca.

Palniki rozbieralne w połowie takie jak Ekoenergia, Pancerpol PPS czy Pancerpol obrotowy PPSM ok.40cm jest na styk, można je rozbierać systematycznie, tj. odkręcić przekładnię, dalej przy kotle połowę rury ślimaka i pod kątem uda się to wysunąć z kotła.

 

Przy palnikach typu Brucer lub AZP-MRŻ, gdzie nie mamy demontażu palnika w połowie minimum miejsca to ok. 60-80cm, aby wysunąć ślimak.

 

Dobrym rozwiązaniem, jeżeli jest na to miejsce po drugiej stronie ściany jest wykonanie okienka na wysokości silnika podajnika, aby zapewnić sobie dostęp do czynności konserwacyjnych.

 

No to mam problem, bo jak wziąłem rozmiary kilku piecy, to w moim przypadku od strony kosza zasypowego do ściany pozostaje jakies 20 cm......:-(

i trzeba teraz pomyśleć nad inną koncepcją........ale nie bardzo wiem jak, bo jak wyczytałem na forum, czopuch może być skręcony na maks. 45 stopni....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten czopuch był dobrze wykonany.

Na Darase i jego zaczepki nie zwracam uwagi, taki ma charakter i trzeba mu wybaczyć.

 

Jaremy

Wkleję Ci kotły tłokowe u użytkowników z forum (mikoz, bryndal), fakt,że zaraz po budowie.

Wkleję Ci tez fotke wymiennika, którą bym proponował do Twojej kotłowni. To takie wykonanie jak widziałeś u Vafla

 

jarecki i sunspensor dzieki wielki jestem spokojniejszy. dzisiaj chyba przespie noc., ale mam jeszcze jedną prośbę do jareckiego, aby dal mi jakies namary na ich zaufanych instalatorów z którymi współpracują, abym mógł sobie chwilkę z nim pogadac. jeszcze raz dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam problem, bo jak wziąłem rozmiary kilku piecy, to w moim przypadku od strony kosza zasypowego do ściany pozostaje jakies 20 cm......:-(

i trzeba teraz pomyśleć nad inną koncepcją........ale nie bardzo wiem jak, bo jak wyczytałem na forum, czopuch może być skręcony na maks. 45 stopni....

 

Nie wiem czy wszystko doczytałem ale czy nie masz więcej miejsca po drugiej stronie żeby kupić kocioł z zasobnikiem po stronie przeciwnej ? Ewentualnie jak sugerował chyba jarecki żeby jak jest możliwość wykuć otwór w ściance od strony motoreduktora żeby w razie wojny można było wyciągnąć ślimak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam problem, bo jak wziąłem rozmiary kilku piecy, to w moim przypadku od strony kosza zasypowego do ściany pozostaje jakies 20 cm......:-(

i trzeba teraz pomyśleć nad inną koncepcją........ale nie bardzo wiem jak, bo jak wyczytałem na forum, czopuch może być skręcony na maks. 45 stopni....

 

Jorgo, możesz wkleić szkic swojej kotłowni, rzut z góry, z wymiarami ścian i umiejscowieniem komina?

Ewentualnie, czy możesz mi to wysłać na maila, odrysuję jakie masz możliwości manewru.

 

Odezwę się na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...