Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja palę na okrągło cały rok i ani mi się śni coś rozbierać. Może jestem w błędzie ale po co to rozbierać, malować, itp jak wg. mnie ta farba będzie na kilka obrotów ślimaka. Jeśli kocioł pracuje na okrągło a z eko nie leje się woda to nie powinno nic rdzewieć. Ślimak podczas podawania węgla kamiennego sam się czyści. Naturalnie zużywa się przez tarcie i żadna warstwa farby go przed tym nie uchroni. Gdy kocioł nie pracuje latem to jestem jak najbardziej na TAK.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odp. JORGO - sorki za to przeinaczenie nicku, ale powiedz ile można chwalić w kòłko swòj piec? "Mocno" się zastanawiałem nad piecem, na początku byłem zdecydowany na Opal-a Skam , jednak ze względu na dziurawą kieszeń wybrałem Ogniwo. Dlaczego po raz drugi wybrałbym ten sam piec? Sypię suchy groszek kupiony w czerwcu raz na 5dni, wtedy go czyszczę,wybieram popiòł i nic mnie więcej nie obchodzi, żadne ustawienia przedmuchòw i innych " pieprzot" , tak wygląda obsługa kotła. Piec ma podłączenie do internetu i wszystko można zrobić przez internet jeśli chodzi o ustawienia. Na telefon można dostawać powiadomienie kiedy kończy się opał w zasobniku. Ostatnio odkryłem że nie trzeba wyłączać pieca żeby wyczyścić kanały, żaden dym nie leci, nawet przy załączonej dmuchawie. W handlu najważniejszy jest klient ktòry wraca i ja nim jestem, następny też będzie Ogniwo ze sterownikiem eCoal.

 

Aby nie było ... nie mam żadnego pieca. Piec będę kupował za kilka miesiecy ..

 

Nie ukrywam że wybór jest pomiędzy Sekom Skam-P Premium 12KW a Ogniwo Eko 15KW.

Ogniwo Eko Plus jest za drogie ...

 

Myślałem o tych piecach ze względu na sterowniki PID.

 

Nie chce w sterownikach nic grzebać i ustawiać i kombinować. Chce ustawić temperaturę i ... zapomnieć ...

 

Byłem pewny że sterownik Ognik PID II to sterownik gdzie nie trzeba NIC robić i NIC ustawiać ...

Czemu sądzisz że należy ustawiać coś więcej poza temperaturą CO I CWU ?

 

Jeśli trzeba coś dodatkowo ustawiać w Ogniku aby działał on optymalnie to do kitu ta cała "automatyka" i PID ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaszpir07

Ognik jest sterowaniem uniwerslanym, czyli takim, które pracuje z kilkoma palnikami i mocami kotłów.

 

Ogólna obsługa polega na nastawie temp. C.O., CWU i naciśnięciu start.

Zapytaj o to Karokę.

 

Ale jest tez menu do korekcji, gdzie 3parametrami moge skorygowac spalanie, jeżeli mi się nie podoba.

 

Teraz tez zaczynam testy sterowania, gdzie wprowadzam kaloryczność paliwa i moc kotła i finito.

Zobacz na link, który zamieściłem wyżej.

Obsługuje małą dmuchawę WPa07, co jest ważne dla kotła 12kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze może tak, przy przewymiarowaniu grzejników można mieć w domu 23-24st.C przy temp. wody zasilającej 40-45st.C. Jak grzejniki będa dobrze dobrane, to 23st.C osiągniemy w tym samym obiekcie na nastawie np. 55-60st.C

 

a jak to sie ma do podłogówki ?

gdzie np temp zadana na kotle to 50 temp puszczona w podloge to 28 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W przypadku palnika BURNER-S przekonstruowaliśmy więc układ nadmuchu w taki sposób, że palnik uzyskuje moc 25kW przy wydajności dmuchawy 100%, przy zachowaniu ciśnienia nadmuchu 155-165Pa przy zawartości tlenu w spalinach poniżej 10% (wykres C). Do obsługi zakresu mocy poniżej 25kW pozostał więc cały 100%-owy zakres wydajności i ciśnień dmuchawy. Jakie były rzeczywiste wydajności nadmuchu (w m3/h) w poszczególnych przypadkach – nie wiemy. Można jednak stwierdzić, że właśnie takie jakie były potrzebne do uzyskania tych konkretnych mocy.

 

.

 

A czy nie łatwiej było dopasować wentylator o mniejszej wydajności [ oraz mocy ] ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie łatwiej było dopasować wentylator o mniejszej wydajności [ oraz mocy ] ?

 

Nie ma na rynku mniejszego od WPa07 czy tego DM32SF.

Siła nadmuchu tych wentylatorów to tak obrazowo mocniejsze dmuchnięcie człowieka.

 

Projektowany i testowany jest trochę mniejszy prototyp przez MplusM, ale jego gabaryty są mniejsze od wszystkich przyłączeń przy obecnie produkowanych palnikach

Jest wymyślony z myśla o najmniejszym palniku pancerpol-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Nie chce w sterownikach nic grzebać i ustawiać i kombinować. Chce ustawić temperaturę i ... zapomnieć ...

 

Byłem pewny że sterownik Ognik PID II to sterownik gdzie nie trzeba NIC robić i NIC ustawiać ...

Czemu sądzisz że należy ustawiać coś więcej poza temperaturą CO I CWU ?

 

Jeśli trzeba coś dodatkowo ustawiać w Ogniku aby działał on optymalnie to do kitu ta cała "automatyka" i PID ...

Ostatnim parametrem oprócz tych które wymieniłeś jest czas podawania i to wszystko. Ze Skam-p 17 KW kupiła ten sterownik moja kuzynka. Po zainstalowaniu i odpaleniu kotła początkiem chyba października praca przy nim polega na dosypaniu eko groszku co kilku dni i wysypaniu popiołu. Powiedziałem im żeby najlepiej co zasobnik lekko omieść kocioł co zapewni lepszą jego sprawność i niższe spalanie. Tego się trzymają, są zadowoleni i to bardzo.

Na pewno nie kupuj ze zwykłym sterownikiem bo po tym co piszesz to mniemam że go przeklniesz a kocioł za tydzień skończy na złomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie było ... nie mam żadnego pieca. Piec będę kupował za kilka miesiecy ..

 

Nie ukrywam że wybór jest pomiędzy Sekom Skam-P Premium 12KW a Ogniwo Eko 15KW.

Ogniwo Eko Plus jest za drogie ...

 

Myślałem o tych piecach ze względu na sterowniki PID.

 

Nie chce w sterownikach nic grzebać i ustawiać i kombinować. Chce ustawić temperaturę i ... zapomnieć ...

 

Byłem pewny że sterownik Ognik PID II to sterownik gdzie nie trzeba NIC robić i NIC ustawiać ...

Czemu sądzisz że należy ustawiać coś więcej poza temperaturą CO I CWU ?

 

Jeśli trzeba coś dodatkowo ustawiać w Ogniku aby działał on optymalnie to do kitu ta cała "automatyka" i PID ...

 

Już tu pisałem, ale napiszę jeszcze raz.

U nas w domu pracuje już drugi sezon kocioł Ogniwo Eko z Brucerem i ecoalem, moc 35kw. To duży dom 350m2 przedwojenny, nie wiem jak budowany bo się na tym nie znam. kocioł uruchomiony w październiku 2009roku, poprzednio był gaz. Kocioł został podpięty do tej samej instalacji gdzie pracował gazowy, instalacji wodnej nie przerabiano. Mamy 18 grzejników w tym 16 z głowicami termostatycznymi Danfoss a 2 bez żadnych głowic w łazienkach, tak jak było przy gazie.

Od samego początku do dzisiaj kocioł pracuje bez żadnych problemów i samoczynnie się ustawia, nic nie ustawiamy poza temperaturą zadaną wody, ustawiamy ją od 50 do 58 stopni zaleznie od potrzeb, ustawimy ręcznie według tego czy jest nam ciepło czy nie, doregulowujemy na głowicach. Zużycie węgla w sezonie 2009 na 2010roku wyniosło trochę ponad 7 ton, kupiliśmy 8 ton a zostało trochę mniej niż tona. Nie wiem czy to dużo czy mało, chętnie posłucham opinii znawców, ale my jesteśmy bardzo zadowoleni bo analiza rachunków za gaz, prąd i węgiel pokazała, że w tym sezonie wydaliśmy na ogrzewanie o ponad 5 tysięcy złotych mniej niż przedtem na gazie. A na gazie bardzo oszczędzaliśmy i w domu nie było za ciepło, dziadkowie narzekali i to bardzo. Teraz grzejemy do woli.

Nie mamy żadnego doświadczenia na weglu więc teraz czytam różne materiały żeby się nauczyć dobrze palić. Widzę że nie jest to takie łatwe, tak wynika z zapisów na forach więc jeszcze bardziej nas cieszy, że nie mamy problemów.

W tym sezonie palimy od września i mamy spalone do dzisiaj około 4 tony. Na razie nic nie kombinujemy żeby nie popsuć, może potem jak coś się nauczę.

Jeszcze jedno, nie mamy ecoala z internetem, u nas jest wersja 1 bez internetu, teraz jest już chyba wersja 2.8, ale specjalnie nam na internecie nie zależy. Najważniejsze że nie trzeba samodzielnie regulować palnika. To nie to co gaz, to przecież węgiel, trzeba ładować, czyścić i jest popiół, ale jakieś bardzo uciążliwe to nie jest.

Pozdrawiam wszystkich z ecolami i innych też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnim parametrem oprócz tych które wymieniłeś jest czas podawania i to wszystko. Ze Skam-p 17 KW kupiła ten sterownik moja kuzynka. Po zainstalowaniu i odpaleniu kotła początkiem chyba października praca przy nim polega na dosypaniu eko groszku co kilku dni i wysypaniu popiołu. Powiedziałem im żeby najlepiej co zasobnik lekko omieść kocioł co zapewni lepszą jego sprawność i niższe spalanie. Tego się trzymają, są zadowoleni i to bardzo.

Na pewno nie kupuj ze zwykłym sterownikiem bo po tym co piszesz to mniemam że go przeklniesz a kocioł za tydzień skończy na złomie.

 

A ten czas podawania to skąd wziąć ?

 

Jeśli poza ustawianiem temperatur trzeba coś jeszcze ustawiać (zapewne doświadczalnie) to sterownik ten nie jest w pełni automatyczny a jedynie półautomatyczny ...

Jesli ten parametr ustawia się samemu doświadczalnie i nigdy nie wiadomo czy ustawienie przez nas wprowadzone jest optymalne to bezopbslugowość i inteligencja tego sterownika daje dużo do życzenia ...

 

Chyba jednak zdecyduje się na Ogniwo Eko , z czego co czytałem tamta elektronika jest całkowicie bezobsługowa i dzięki temu że elektronika została zrobiona tylko i wyłącznie pod jeden kocioł działa optymalnie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten czas podawania to skąd wziąć ?

 

Jeśli poza ustawianiem temperatur trzeba coś jeszcze ustawiać (zapewne doświadczalnie) to sterownik ten nie jest w pełni automatyczny a jedynie półautomatyczny ...

Jesli ten parametr ustawia się samemu doświadczalnie i nigdy nie wiadomo czy ustawienie przez nas wprowadzone jest optymalne to bezopbslugowość i inteligencja tego sterownika daje dużo do życzenia ...

 

Chyba jednak zdecyduje się na Ogniwo Eko , z czego co czytałem tamta elektronika jest całkowicie bezobsługowa i dzięki temu że elektronika została zrobiona tylko i wyłącznie pod jeden kocioł działa optymalnie ...

 

Producent kotła wgrywa daną wyjściową do Ognika w zależności od mocy kotła i danego palnika.

Klient ma nastawiac temp. i dusić start, jak trafi na dziwny węgiel ma 3parametry do poprawy, jeżeli chce poprawiać.

 

w drugim produkcie są przygotowane 2softy wgrywane w zalezności od mocy kotła z palnikiem brucer/burner.

 

Jak widzisz kuzynka ustawia tylko temp. i czyści kocioł, nie ustawia niczego w sterowniku. Możesz jednak wybrac ogniwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolanty myślę że na taką powierzchnię to dobry wynik ale najważniejsze że jesteście zadowoleni no i w kieszeni ładna kaska zostaje. Nic bym nie kombinował jak jest dobrze. Ja te wszystkie rekordy podawane przez niektóre chwalipięty traktuję z przymrużeniem oka. Niektórzy spalają 2,5 tony eko zapominając czasami o dwóch przyczepach drzewa do kominka ale co zrobić. Jak moja mama mówi: nie ma większej biedy jak zimno w domu. Ja się tego trzymam. Sypię i mam mieć ciepło. Nie po to człowiek tyra całymi dniami żeby we własnym domu marznąć.

Zarabiam grosze ale siebie i rodziny mroził nie będę żeby za wszelką cenę zaoszczędzić a na forum będę pisał że temperatura w domu to 19,5 stopnia bo taką lubimy. BZDURA chyba że byłbym eskimosem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak krowa to piękny ptak ;) a nie trzeba korygować ustawień gdy zmieniamy opał? ,a skąd mam wiedzieć jaki kalorycznie kupuję opał to co napisane nie zawsze się zgadza , w swoim Ogniwie paliłem dwoma diametralnie ròżnymi paliwami żytem gdy było cieplej i ekogroszkiem obecnie, przy zmianie paliwa nic nie ustawawiałem. Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent kotła wgrywa daną wyjściową do Ognika w zależności od mocy kotła i danego palnika.

 

 

 

 

Jak widzisz kuzynka ustawia tylko temp. i czyści kocioł, nie ustawia niczego w sterowniku. Możesz jednak wybrac ogniwo.

Ja im ustawiłem 60 stopni bo dusili kocioł na 42. Nie wiedzieli że w instalacji jest zamontowany zawór 4D a już tym bardziej do czego on służy. Do tej pory miałem od niej tylko jeden telefon z problemem, tzn. że eko się jej kończy i kiedy może przyjechać.

Nie jestem jakimś fachowcem, bazuję na tym co czytam na forum plus swoje doświadczenia. Widziałem zaledwie kilka sterowników jak pracują ale prostszego od ognika nie widziałem. Nikt w okolicy nie ma eCoala ani Pumy, chętnie bym zobaczył co to za cuda techniki i nie jest to żadna drwina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak krowa to piękny ptak ;) a nie trzeba korygować ustawień gdy zmieniamy opał? ,a skąd mam wiedzieć jaki kalorycznie kupuję opał to co napisane nie zawsze się zgadza , w swoim Ogniwie paliłem dwoma diametralnie ròżnymi paliwami żytem gdy było cieplej i ekogroszkiem obecnie, przy zmianie paliwa nic nie ustawawiałem. Pozdro.

 

Twoje teksty znowu mają charakter atakujący. Chcesz znowu doprowadzić do jakiś przepychanek.

 

Z drugiej strony, wgrywasz nowy soft i jak pisza uzytkownicy przesypuje i co - dupa blada, patrzysz jak leci w popielnik, nic nie możesz zrobić.

 

W Ogniku przy zmianie na inny groszek nic nie ruszam, może dla miału drobna korekcja. Mam jednak mozliwość korekcji

 

Sa osoby, które chcą miec mozliwość korekcji a sa takie osoby, które tego nie preferują. Jest wybór, można go przemyśleć.

 

Dla jednych wygoda jest,że ognik to tylko nastawa temp. na c.O. i CWU bez żadnych wyborów trbów lato, priorytet CWU, nastawy korekcji godzinowych... to przecież musisz robić. Znowu pytanie co dla kogo jest automatem?

 

To są dobre sterowania, adresowane do innych odbiorców. co jest dobre dla Darase, nie musi być dobre dla np. Budowniczego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak krowa to piękny ptak ;) a nie trzeba korygować ustawień gdy zmieniamy opał? ,a skąd mam wiedzieć jaki kalorycznie kupuję opał to co napisane nie zawsze się zgadza , w swoim Ogniwie paliłem dwoma diametralnie ròżnymi paliwami żytem gdy było cieplej i ekogroszkiem obecnie, przy zmianie paliwa nic nie ustawawiałem. Pozdro.

 

No właśnie ...

 

Wiem że ciężko zarówno Zawijanowi jak i Jareckiemu być bo obydwoje pracują w można powiedzieć konkurencyjnych firmach i każdy chwali swój produkt ...

 

Czytałem o Ogniku i jego PID i niby wszystko idealnie i itd ...

Ale wyczytałem też że Ognik/Puma ma wgrane "oprogramowanie" z danymi dotyczących różnych opałów i różnego typu węgla i dane pochodza te z wyników laboratoryjnych i itd ..

Wszystko pięknie , ale skąd elekttronika wie z jakim dokładnie ma do czynienia węglem i itd jak korzysta z gotowych "schematów" ?

 

Z tego co czytałem elektronika Ogniwa dziala zupełnie inaczej. Ma jakieś specjalne algorytmy i na bierząco porównuje parametry spalania i koryguje według algorytmu.

Według mnie ma to większą szanę na optymlaną pracę w przypadku nawet dziwnego opału ...

 

Gdyby było tak idealnie ze sterowaniem Ognika/Pumy to nikogo by nie interesowały jakies czas podawania i itd , bo i po co ?

Jeśli trzeba podawać te czasy to jaką mamy pewnośc że przy następnym worku opału ustawiania te będą ok a nawet przy zmianach zapotrzebwania na moc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...