Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ogniwo eko widziałem i powiem że po opini użytkowniczki z forum nie zachwyca, żeby nie było nie piszę PLUS

Skam-p Premium ale 17 KW ma moja kuzynka i bardzo mi się podoba jak pracuje (ster. Ognik II Pid)

Kolega darase z forum ma ogniwo eko plus ten nowy, jest nim wprost zachwycony chociaż mnie do tych kanałów pionowych nie przekonał, może gdybym zobaczył i miał porównanie ile on pracuje a ile ja ?

Nie mówię nie, bo nie widziałem, ważne że on jest zadowolony. Może jakby on też widział ile mnie zajmuje obsługa też troszkę zmieniłby zdanie. Każdy robi tak jak uważa i ważne żeby cieszyło go to za co zapłacił i dobrze mu to służyło.

 

Nie jestem pewien do konca ale darase ma chyba z tego co pamietam ogniwo eko a nie plus ,ale moge sie mylic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie ma w zasadzie jeszcze ceny sprzedaży.

Nie ma o nim też informacji na stronie producenta.

 

Mam model testowy, w przybliżeniu jest to, czy też będzie to pułap cenowy Tatarka RT09pid, mam nadzieję na cenę detaliczną sprzedaży w pobliżu 450zł, całkiem możliwe,że będzie to trochę mniej.

 

Najpierw jednak to ja muszę sprawdzić jak on sobie radzi i jak pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojego doświadczenia mogę dodać ze ogniwo eko to solidny kociołek. Sterownik jak dotąd zaadoptował sie do każdego opalu jaki testowałem a kilka juz ich było. Daje sobie fajnie rade w trybie lato i jest praktycznie bezproblemowy. wymiennik pionowy co do wygody użytkowania zdania sa podzielone. Dla mnie nie sprawia jakiegoś wielkiego kłopotu ale ja wcześniej korzystałem z pieca węglowego i kupując miałem świadomość ze to nie jest gaz i jaki by nie był trzeba go czasem czyścic. Ja robie to raz na 7 dni, można by rzadziej ale widzę po temp spalin ze wzrasta i kocioł zaczyna oddawać ciepło do komina. O palniku nic pisał nie będę bo brucer był dokładnie opisany kilka stron wcześniej. Kociołek ma tez kilka wad ale nie sa one uciążliwe , dotyczą bardziej ergonom kotła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma w zasadzie jeszcze ceny sprzedaży.

Nie ma o nim też informacji na stronie producenta.

 

Mam model testowy, w przybliżeniu jest to, czy też będzie to pułap cenowy Tatarka RT09pid, mam nadzieję na cenę detaliczną sprzedaży w pobliżu 450zł, całkiem możliwe,że będzie to trochę mniej.

 

Najpierw jednak to ja muszę sprawdzić jak on sobie radzi i jak pracuje.

 

Zapowiada się na bardzo fajny sterownik i bardzo prosty w obsłudze. Tylko ta kaloryczność, przy dostawie nawet z jednej kopalni wychodzą niekiedy ładne jajca.

Ale też będzie pole manewru tak myślę że jakby coś to można będzie go trochę oszukać np. wprowadzić wyższą lub niższą wartość i poobserwować co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jaki kocioł na eko groszek i jakiej mocy polecacie do ogrzania domu 160 m2 użytkowej czesciowo bedzie podlogowka a czesciowo grzejniki !!! Jaka moc kotla bedzie najlepsza i jaki kociol polecacie ! czy z podajnikiem slimakowym czy tlokowym ? Chodzi mi tez oto aby miec mozliwosc sterowania tak kotlem ze gdy nikogo niema w domu grzeje z mniejsza temperatura a jak ktos bedzie to moze sobie ustawic na wieksza temp !!! Doradzcie cos !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi tez oto aby miec mozliwosc sterowania tak kotlem ze gdy nikogo niema w domu grzeje z mniejsza temperatura a jak ktos bedzie to moze sobie ustawic na wieksza temp !!! Doradzcie cos !!!

To nie kocioł o tym decyduje a sterownik pieca i ewentualnie dodatkowy sterownik temperaturowy zainstalowany w salonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jaki kocioł na eko groszek i jakiej mocy polecacie do ogrzania domu 160 m2 użytkowej czesciowo bedzie podlogowka a czesciowo grzejniki !!! Jaka moc kotla bedzie najlepsza i jaki kociol polecacie ! czy z podajnikiem slimakowym czy tlokowym ? Chodzi mi tez oto aby miec mozliwosc sterowania tak kotlem ze gdy nikogo niema w domu grzeje z mniejsza temperatura a jak ktos bedzie to moze sobie ustawic na wieksza temp !!! Doradzcie cos !!!

 

W zasadzie Pawelo odpowiedział.

 

Opcje jakie mogę doradzić:

1. Sterownik jakiegoś tam producenta na kotle z wyjściem na termostat, odpowiednio wykonana instalacja. Wówczas na termostacie w pokoju steruje w jakich godzinach chcę mieć dane temp. To wymaga oczywiście dokupienia termostatu i odpowiedniego rozwiązania instalacji.

 

2. Sterowniki typu RT09pid czy też PUMA mają programowane strefy czasowe. Zatem na sterowniku kotła mogę w danych godzinach zadać niższe temp i w danych godzinach wyższe bez potrzeby dokupowania termostatu pokojowego. To się sprawdza przy grzejnikach, nie wiem jak to odnieść do podłogówki, bo tam puszczana jest niższa temp. a ona jest dławiona najczęściej zaworem mieszającym.

 

Nie mam jednak wystarczającej wiedzy n/t sterowania podłogówką, teoretycznie to ona ma za dużą bezwładność, aby szybko reagować na polecenia z termostatu pokojowego, reakcja z dużym opóźnieniem.

 

Na 160m2 polecam 17kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze w tych wszystkich postach zagubił sie ten ranking . Jarecki będzie jeszcze cos w temacie czy koniec na tym podsumowaniu palników?

 

Chciałem, aby wszyscy mogli poczytać o palnikach dla wykonania wyboru w/g własnego przekonania czy priorytetu. Tyle,że te opisy rozmyły się przez kłótnie, docinki itp.

Chciałbym jeszcze poczekać na kilka słów Zawijana odnośnie palnika, bo wspominał,ze chce jeszcze cos dodać.

Następnie chcę pobieżnie opisać sterowniki, które znam, tak z grubsza. Mam na myśli te z ciągłym nadmuchem i jakąś formę pid/fl.

 

To wszystko, co dotąd napisano tutaj o palnikach, to jest tylko – mówiąc obrazowo – „czubek góry lodowej”. Dlatego też – moim zdaniem – za wcześnie jeszcze, aby zacząć pisać o sterownikach do tych palników. Jak tu pisać o sterowaniu czymś, o czym się wie tak mało?

 

Tak – mam zamiar napisać jeszcze trochę o palnikach. Niepokoi mnie jednak całkowity brak odzewu z Waszej strony na mój wpis n/t przewymiarowanych dmuchaw do palników retortowych. Nie czytacie? Nie rozumiecie? Nie interesuje Was to?

A przecież to jest NAJWAŻNIEJSZY problem - szczególnie obecnie, kiedy wdrażane są nowe generacje sterowników, które starają się aby proces spalania w retortach był ciągły (bez przechodzenia w stan „podtrzymania”). Przy starych sterownikach „dwustanowych” („praca” – „podtrzymanie”) ten problem był kompletnie nieistotny, bo palnik albo pracował z pełną mocą, albo stał w podtrzymaniu, więc „przydławienie” dmuchawy w celu zmniejszenia jej wydajności nie niosło za sobą żadnych skutków negatywnych. Teraz, gdy sterowniki próbują prowadzić palnik w sposób ciągły na zmniejszonych mocach, pojawia się istotny problem – jak skutecznie sterować spalaniem w obszarze mocy dmuchawy poniżej 40% jej wydajności nominalnej, kiedy ciśnienia w komorze powietrznej palnika spadają do wartości bliskich zeru.

 

To, co do tej pory napisał o palnikach Jarecki – to jest opis tego „jak jest”. Brakuje jednak opisu tego „jak powinno być”. No bo jak tu wybrać „swój” palnik spośród opisanych, skoro nie wiadomo, jak daleko (czy jak blisko) ma on do stanu pożądanego.

 

Dlatego zostawmy jeszcze sterowniki. Ich „pobieżne opisanie” – jak napisał Jarecki – nic nie da, dopóki nie zrozumiemy istoty procesów zachodzących w palniku. A nim przejdziemy do sterowników (czyli regulatorów) kotłów, musimy wbić sobie do głów, że w regulatorze kotła są DWA STEROWNIKI, jeden do sterowania procesem spalania w palniku i drugi do sterowania procesami przepływu w układzie wodnym c.o./c.w.u. Ale na to – jak ja uważam – jeszcze za wcześnie.

Edytowane przez zawijan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijan, nie rozpętuj burzy w szklance wody.

 

Napisałem,że masz rację szukając mniejszych dmuchaw.

Sprawdzaliśmy jednak, co pisałem wcześniej, jak to jest.

Testowaliśmy WBS6aAL, RV-12Pmd, WPa07.

Pierwsze 2 to bardzo drobna różnica w nast. max, wydatku powietrza, dobre dla mocy 17-40kW. Trzeba jednak je inaczej dostosować, jak wspomniałem przy trochę większej dmuchawie mamy mniejszy wycinek jej charakterystyki pracy. Jedną z metod jest przysłonka na dmuchawie.

 

WPa07 jest doskonała dla palników małych mocy, tak aby zestaw osiągał moc 8-15kW (choć bez problemu przy tej dmuchawie można wyciągać z danego palnika 25 czy 30kW).

 

Problemem jest mnogość dmuchaw na rynku i mnogość sterowań.

Niektóre sterowania nie są w stanie dobrze wysterować całej krzywej danego typu dmuchawy.

Tu jest jeden z kłopotów, który mogłeś napotkać w swoich testach.

 

Jak widzisz np. po koledze Jack18 to,że ma DM32SF nie zmieniło faktu gorszej jakości spalania na palniku (pali się w rogu przy koszu a na końcu paleniska niedopala.

Instytut konkurencyjny twierdzi,że właściwy dobór palnika (pod warunkiem jego dobrej konstrukcji) polega na mocy większej o ok.20% od mocy kotła, aby spalało dobrze i całkowicie.

 

Oczywiście,że droga bardzo daleka zarówno w palnikach jak też kotłach czy sterownikach.

Trzeba pracować sumiennie.

 

Nie widze natomiast problemu, aby przedstawić podstawowe sprawy w sterownikach, nie musisz się z tym zgadzać.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został trochę zdominowany przez produkty dwóch producentów ;) A co powiecie na temat tego cena nie najgorsza.

Czy znacie dystrybutorów kotłów Sekom i Ogniwo w okolicy Torunia. Chciałem pooglądać na żywo i trochę po marudzić ;)

 

Najgorsza może nie, ale najlepsza także nie.

 

Ważne co dostajesz za tą cenę - jeśli klasyczny palnik i sterownik dwustanowy to lepiej za te pieniądze mieć do wyboru nowoczesny palnik Brucer/Ekoenergia i sterownik Ognik/eCOAL/PUMA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsza może nie, ale najlepsza także nie.

 

Ważne co dostajesz za tą cenę - jeśli klasyczny palnik i sterownik dwustanowy to lepiej za te pieniądze mieć do wyboru nowoczesny palnik Brucer/Ekoenergia i sterownik Ognik/eCOAL/PUMA.

 

Zgadza się cena średnia. Niestety nie wiem jaki jest tam palnik anie sterownik. Może ktoś z forumowiczów ma większą wiedzę na ten temat.

 

Jarecki79 dzięki za PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wiedza na temat konstrukcji, o której myślisz jest z 2009r.

W tamtym czasie mieli swoje palniki, albo zwykły w standardzie albo swoją wersję palnika obrotowego z głowicą zewnątrzną (za dopłata 600 czy 800zł, nie pamiętam dokładnie).

Ta firma stawia na urządzenie marki Recalart. Od bardzo krótkiego czasu recalart opracował jakąś formę pid do swoich sterowań, nie mampojęcia jak to wychodzi w podajnikach. Aktualnie dostałem ich sterownik o nazwie Optima eco do wypróbowania na kotle zasypowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Jakiej firmy polecacie kotly ?? Jaka firme wybrac ? Podajnik slimakowy czy tlokowy ?

 

Ślimak- bardziej stabilny proces spalania, mniejsze wychyłki, łatwiej zaprogramować do trybu lato. Mniejsze w stosunku do niektórych tłoków zabezpieczenie kosza, zrywające się zawleczki w przypadku kamienia, śruby...

 

Tłok - znacznie mocniejszy mechanizm podawania, sinusoidalna charakterystyka pracy, trudniej zaprogramować aby np. nie gasło w trybie lato, lepiej zabezpieczony w niektórych konstrukcjach kosz zasypowy, nie muszą się zrywać zawleczki, bo ich zwyczajnie nie musi być (zabezp. elektroniczne).

 

Jak nie chcesz palić na wodę latem i masz cierpliwośc do regulacji sterownika, to tłok jest fajnym rozwiązaniem.

Jak zależy Ci na stabilnym procesie spalania, mniejszych kłopotach z gaśnięciem w trybie lato, nie przeszkadza Ci,że czasami trzeba zmienić zawleczkę, to wybierz ślimak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się cena średnia. Niestety nie wiem jaki jest tam palnik anie sterownik. Może ktoś z forumowiczów ma większą wiedzę na ten temat.

 

Jarecki79 dzięki za PW

 

Kiedys mnie ten kociolek zainteresowal i szukalem opini . Znalazlem na temat pid w tym sterowniku niestety malo pochlebne . Wiem ze ten ster dziala o wiele lepiej w zwyklym trybie bez pid. Palnik zblizony do tradycyjnego za doplata ponad 900zl obrotowa koronka zewnetrzna..Kociol ponoc solidny (znajoma ma taki} ale z dodatkami cena kosmos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę wtrącić par słów odnośnie doboru dmuchaw i jej sterowania.. Do właściwego spalenia porcji paliwa potrzebna jest - wiadomo, odpowiednia ilość powietrza. Nie za mało i nie za dużo. Właściwy dobór dmuchawy i odpowiednie jej sterowanie w określonych warunkach ( mam na myśli ujemną temp. zewnętrzną np. - 20*C) załóżmy że jest właściwa. Teraz pytanie: Jak zareaguje " inteligentny " sterownik kotła ( nie wymieniam nazwy ) i czy w ogóle zareaguje na zmiany temperatury zewnętrznej do powiedzmy + 10*C?. Wiadomo, że na pracę dmuchawy nałoży się różny ciąg kominowy, inny przy dużej różnicy temperatury, a inny przy małej. W praktyce w zwykłym sterowniku dwustanowym musiałem korygować poziom siły nadmuchu. Szczególnie dobitnie widać to, gdy grzejemy tylko CWU latem.

A jak to jest w najlepszych sterownikach dostępnym na rynku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reakcją jest inne zapotrzebowanie na ciepło.

Sterowania z płynną regulacją mocy reagują na trendy zmiany temp. i zapotrzebowanie na produkcję ciepła.

 

Dla przykładu zwykły sterownik X:

- 20st.C:

zadajesz np. 10sek praca, 40sek pauza, 40%nadmuch i do tego podtrzymanie np. co 5minut na 10sekund

+10st.C:

7sek podawanie, 70sekund pauza, 25%nadmuch i do tego podtrzymanie np. co 10minut na 10sekund

 

Sterownik z płynną regulacją mocy sam dobiera paliwo i nadmuch do zapotrzebowania na ciepło.

 

Zatem tak w skrócie - im cieplej, tym mniej podaje i słabiej dmucha. Jak nie mieści się w przewidzianym w sofcie dla danego typu dmuchawy zakresie stałego nadmuchu- wpada w podtrzymanie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy, pytanie czy masz miejsce w kotłowni na każdy z potencjalnych kotłów, o których myślisz?

 

Tłok - najczęściej konstrukcja wąska ok. 50-60cm szerokości, bokiem może być przy ścianie, zatem można to brać też za głębokość

Jest jednak dłuższy od ślimaka, ok. 150-160cm (przy górnym wyjściu spalin ok.135cm). Do tego trzeba zostawic ok.30cm od strony kosza a czasami po przeciwnej stronie ok. 60cm, jeżeli tam są drzwiczki do rozpalania i czyszczenia

 

Ślimak:

Górnokanałowy, szerokość z koszem to ok. 130-135cm, do tego trzeba dodać chociaż 40cm na obsługę, gdy palnik rozbieralny lub 60cm jak stały, w jednym fragmencie.

Na głębokość ok. 95cm już z czopuchem, z tego schowa się ok. 5-10cm w kominie. Przy górnym wyjściu spalin głębokość może zejść do ok.65-70cm

 

Z kanałami pionowymi, podobnie na szerokośc ok. 130-135cm, od kosza dobrze zostawić ok.60cm, aby dojść do wyczystki kanału pionowego

Na głębokość razem z przyłączem kominowym ok.135cm

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...