Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A ja wyskoczę trochę z innej beczki.Piszecie o przewymiarowanych dmuchawach,że pracują z wysoka mocą ,ale nikt nie bierze pod uwagę kwestii ciągu komina.O co mi chodzi?Może się mylę ,ale za duży ciąg komina powoduje ,że powietrze zostaje wysysane i dlatego wentylator pracuje z zwiększoną mocą.

 

Nie mylisz się. Tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gdy rozszczelnimy drzwiczki to wtedy dostanie się lewe powietrze do komory i zwiększy się ciąg ,czego raczej nie chcemy bo ilością powietrza jaka ma być podana do palnika steruje sterownik odczytując temp spalin.Za duży ciąg powoduje,że dmuchawa pracuje o wiele bardziej,musi dostarczyć więcej tlenu,który został wyssany ,z wysysaniem tegoż ciepłego powietrza powoduje wzrost temp spalin w skutek czego ciepło jest wysysane do komina.

Ja zmniejszyłem ciąg kominowy takim sposobem,że wprowadziłem rurę do wyczystki pod rura z pieca,ogólnie ciąg jest ten sam ale nie wysysa powietrza z pieca tylko rura z piwnicy w skutek czego ciepło pozostaje w piecu a nie w kominie.

 

Jest troszkę inaczej. Silny ciąg kominowy powoduje, że różnica ciśnień pomiędzy otoczeniem (wlotem powietrza do dmuchawy) a komorą dopalania (wylotem z paleniska) jest większa, niż przy słabszym ciągu kominowym. To tak jak piszesz. W związku z tym dmuchawa ma przy silniejszym ciągu większą wydajność. To tak jak piszesz. Jednak nie dlatego, że "musi dostarczyć więcej tlenu, który został wyssany" - tylko dlatego, że jej wydajność zależy od różnicy ciśnień na wlocie i wylocie. Dmuchawa nie uzupełnia wtedy "wyssanych ilości tlenu" - tylko dostarcza dodatkowe (nadmiarowe) ilości tlenu. "Tlen wyssany przez komin" musi przecież wcześniej przejść przez palnik - nie ma innej możliwości. Im mniejsze ciśnienie w komorze powietrznej palnika - tym silniej występuje to zjawisko. Przy dużych ciśnieniach w komorze powietrznej palnika jest ono prawie niezauważalne. Sterownik taki jak eCoal zareaguje na to korektą obrotów dmuchawy (jeśli jest w obszarze obrotów i ciśnień, gdzie jeszcze jest możliwość takiej korekty). Jeśli jest poza tym obszarem - nie ma możliwości zareagowania. I wtedy jest tak, jak piszesz - osłabienie ciągu (np. Twoim sposobem) spowoduje, że chwilowa wydajność dmuchawy zmniejszy się.

Edytowane przez zawijan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest troszkę inaczej. Silny ciąg kominowy powoduje, że różnica ciśnień pomiędzy otoczeniem (wlotem powietrza do dmuchawy) a komorą dopalania (wylotem z paleniska) jest większa, niż przy słabszym ciągu kominowym. To tak jak piszesz. W związku z tym dmuchawa ma przy silniejszym ciągu większą wydajność. To tak jak piszesz. Jednak nie dlatego, że "musi dostarczyć więcej tlenu, który został wyssany" - tylko dlatego, że jej wydajność zależy od różnicy ciśnień na wlocie i wylocie. Dmuchawa nie uzupełnia wtedy "wyssanych ilości tlenu" - tylko dostarcza dodatkowe (nadmiarowe) ilości tlenu. "Tlen wyssany przez komin" musi przecież wcześniej przejść przez palnik - nie ma innej możliwości. Im mniejsze ciśnienie w komorze powietrznej palnika - tym silniej występuje to zjawisko. Przy dużych ciśnieniach w komorze powietrznej palnika jest ono prawie niezauważalne. Sterownik taki jak eCoal zareaguje na to korektą obrotów dmuchawy (jeśli jest w obszarze obrotów i ciśnień, gdzie jeszcze jest możliwość takiej korekty). Jeśli jest poza tym obszarem - nie ma możliwości zareagowania. I wtedy jest tak, jak piszesz - osłabienie ciągu (np. Twoim sposobem) spowoduje, że chwilowa wydajność dmuchawy zmniejszy się.

 

Oczywiście,że tak jest ale bardziej miałem na myśli ciepłe powietrze co może nie jasno napisałem.Ciąg ciągiem i gdy wentylator pracuje z większą mocą tym więcej komin wyciągnie ciepłego powietrza co u mnie widzę na wykresach im większy ciąg tym większa temp spalin.Zawsze piec czyściłem 2x w tygodniu jak dochodziło do ok 180* teraz już chyba 5 dzień pracuje bez czyszczenia a spaliny oscylują na granicy 140* więc chyba coś z tym wysysaniem było . Mało tego ,zauważyłem,że dmuchawa pracuje o ok 6% ze zmniejszoną mocą może to nie wiele dla innych ale moim zdaniem to dużo.Dlatego myślę,że warto jak ktoś ma wysokie temp spalin pokombinować bo chyba w moim przypadku się to sprawdziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście,że tak jest ale bardziej miałem na myśli ciepłe powietrze co może nie jasno napisałem.Ciąg ciągiem i gdy wentylator pracuje z większą mocą tym więcej komin wyciągnie ciepłego powietrza co u mnie widzę na wykresach im większy ciąg tym większa temp spalin.Zawsze piec czyściłem 2x w tygodniu jak dochodziło do ok 180* teraz już chyba 5 dzień pracuje bez czyszczenia a spaliny oscylują na granicy 140* więc chyba coś z tym wysysaniem było . Mało tego ,zauważyłem,że dmuchawa pracuje o ok 6% ze zmniejszoną mocą może to nie wiele dla innych ale moim zdaniem to dużo.Dlatego myślę,że warto jak ktoś ma wysokie temp spalin pokombinować bo chyba w moim przypadku się to sprawdziło.

 

Spokojnie. Masz rację. Tak jest.

Tylko ciąg przyczynowo-skutkowy jest nieco inny.

Taki poglądowy przykład z innego obszaru: Gorączka jest skutkiem choroby, a nie jej przyczyną. A poza tym jest tak jak piszesz - najczęściej obie występują równocześnie.

Najprawdziwszą prawdą jest to, co napisałeś: "gdy wentylator pracuje z większą mocą tym więcej komin wyciągnie ciepłego powietrza".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Masz rację. Tak jest.

Tylko ciąg przyczynowo-skutkowy jest nieco inny.

Taki poglądowy przykład z innego obszaru: Gorączka jest skutkiem choroby, a nie jej przyczyną. A poza tym jest tak jak piszesz - najczęściej obie występują równocześnie.

Najprawdziwszą prawdą jest to, co napisałeś: "gdy wentylator pracuje z większą mocą tym więcej komin wyciągnie ciepłego powietrza".

 

Czyli w takim przypadku sensem było by montowanie na wylocie z pieca przesłony ograniczającej ciąg,czego Ogniwo nie posiada a szkoda choć można takie rozwiązanie zastosować w rurze kominowej ale to podnosi jej cenę.

Miałem zasypowego Zębca i tam taka przesłona była montowana fabrycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem wrogiem tej zastawki w czopuchu przy kotłach z dmuchawą. To nie jest dobry pomysł.

 

Zbyt silny ciąg występuje w małej ilości przypadków. Czasami jest tak,że nawet przy postoju dmuchawy komin przez nią i węgiel na retorcie przeciąga temp. i samoczynnie wypala opał (w efekcie przeciąga tez temp. i powoduje przepały). Sposobem na takie zachowanie jest lekkie rozszczelnienie popielnika, bo wówczas kominowi łatwiej wyciągnąć powietrze przez popielnik, co przygasza palnik i nie doprowadza do wypalania i rozżarzania paliwa.

 

W jakimś zakresie pomaga przysłonka na dmuchawie, to taki substytut tej klapki w czopuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w takim przypadku sensem było by montowanie na wylocie z pieca przesłony ograniczającej ciąg,czego Ogniwo nie posiada a szkoda choć można takie rozwiązanie zastosować w rurze kominowej ale to podnosi jej cenę.

Miałem zasypowego Zębca i tam taka przesłona była montowana fabrycznie.

 

Proponuję pozostawić ten temat na później, po wyczerpaniu tematu palników i sterowników. Wtedy będzie łatwiej - uwierz mi.

Trzeba wyraźnie rozgraniczać dwie rzeczy - sposoby poprawiania złego stanu istniejącego oraz sposoby konstruowania stanu poprawnego.

Znowu poglądowy przykład z innej dziedziny: Jeśli masz wysoki krawężnik na wjeździe do garażu i haczysz podwoziem - to można oczywiście chcieć, żeby samochody miały wyższe podwozie, ale chyba lepiej by było, gdyby obniżyć ten krawężnik (bo nie wszyscy chyba mają takie wysokie krawężniki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten palnik Ewmar można kupić, może później machnę fotki i wkleję jego zdjęcie.

Cały czas mówię,że Brucer jest dobrym palnikiem. Zwracam tylko uwagę na rzeczy, które przy jego uzytkowaniu napotkałem.

Sygnalizuję też na podstawie Ekoenergii, że pomocne w wielu przypadkach kłopotu z miejscem w kotłowni jest rozbieranie palnika w połowie. Byłoby pięknie, gdyby Brucer był z 2części i miał lekko odsunięte mocowanie kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposobem na takie zachowanie jest lekkie rozszczelnienie popielnika, bo wówczas kominowi łatwiej wyciągnąć powietrze przez popielnik, co przygasza palnik i nie doprowadza do wypalania i rozżarzania paliwa.

 

A co wtedy ze sprawnością kotła (większa strata kominowa)?

Powtórzę jeszcze raz: Trzeba wyraźnie rozgraniczać dwie rzeczy - sposoby poprawiania złego stanu istniejącego oraz sposoby konstruowania stanu poprawnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, tyle,że jak jest kłopot, to komina sie juz nie zmieni.

Nie wiadomo co lepsze, czy przepalanie i przeciąganie temp. przez komin, czy rozszczelnienie popielnika.

 

Oba sposoby nie sa dobre.

 

Jak poprawę daje przysłonka na dmuchawie, czy jakis materiał do przysłonięcia wlotu dmuchawy (rodzaj filtra), to jest dużo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Wami ,ale uważam,że gdyby zaszła potrzeba używania przesłony to kto będzie się bawił w odsuwanie pieca aby taka rurę z przesłona zamontować?

Gdyby była w piecu to problem byłby rozwiązany.

Dlaczego Zębiec nie myślał inaczej tylko je montował od razu?

Myślę,że dla producenta Pieca to koszt nie wielki a czy ktoś będzie używał czy nie to dowie się dopiero tak jak ja jak zamontuje piec.

Co do rozszczelniania drzwiczek ,hm,kiedys wyczytałem aby piec był szczelny na maxa,montować palniki na silikonach i dobrze uszczelniac je w miejscu przykrecania do pieca oraz zaślepka z przeciwnej strony.Każde lewe powietrze wychładza piec i moim zdaniem źle to wpływa na jego pracę co innego piec zasypowy zwykły bez dmuchawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem

Czy jest może szansa na lekkie odsunięcie mocowania kosza? Ewmarowi się to udało, tez nie jest rozbieralny w połowie, ale lepiej z montażem kosza i dmuchawy, dziura jest odsunięta dalej od kołnierza i nie trzeba robić przejściówki do odsunięcia dmuchawy.

 

Postaram się zrobić fotki i wkleić, aby inni mogli zobaczyć o czym rozmawiamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, tyle,że jak jest kłopot, to komina sie juz nie zmieni.

Nie wiadomo co lepsze, czy przepalanie i przeciąganie temp. przez komin, czy rozszczelnienie popielnika.

Oba sposoby nie sa dobre.

 

Zgadza się. Ale może pomyśleć o jakiejś modyfikacji palnika?

Oczywiście trudno by było pracować nad tym u użytkownika. Ale u producenta kotła...?

Oczywiście to kosztuje. Wiem o tym. Ale co nie kosztuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozszczelniania drzwiczek ,hm,kiedys wyczytałem aby piec był szczelny na maxa,montować palniki na silikonach i dobrze uszczelniac je w miejscu przykrecania do pieca oraz zaślepka z przeciwnej strony.Każde lewe powietrze wychładza piec i moim zdaniem źle to wpływa na jego pracę...

 

Podpisuję się pod tym, co napisałeś.

Przypomnę także nieśmiało, że w piecu z dmuchawą często występuje nadciśnienie (w stosunku do otoczenia). Zresztą w piecu bez dmuchawy także może wystąpić nadciśnienie. W takim przypadku rozszczelnianie drzwiczek może być niebezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonaliśmy klika testów przysłonięcia danych sektorów palnika (otworów), w zalezności od sytuacji mamy 2 sposoby na poprawę sytuacji.

(2 wzory przysłonięcia, które sprawdzają się w innych warunkach pracy)

 

Tyle,że ten kłopot dotyczy wszystkich palników a nie tylko Brucera (mam na myśli kłopot z dużym ciągiem komina). To jest tak jak mówisz z tym krawężnikiem...

Skoro w 90%przypadków praca jest dobra, to owe 10% jest odchyłką od stanu normalnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet więcej,nakazał bym takie przesłony montować w piecach choćby z powodu ochrony środowiska bo nie dopalone sadze i gazy przez ten ciąg są wydmuchiwane na zewnątrz.A ciepło ma być w piecu a nie w kominie i ma się maksymalnie dopalać wszystko. :)

Co do palnika ,mozna poprawić spalanie ,oczywiście ale co zrobic z tym co sie nie dopali tylko wyleci za piec do atmosfery?

Trzeba to cos ograniczyc na maxa aby sie dopaliło i taka przesłona zapewne w tym pomoze tam gdzie ciąg jest za duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...