Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No tak, ale dlaczego od razu zakładasz, że ten piec będzie zły? Przecież nie robi go jakiś idiota, który chce resztę życia spędzić na reklamacjach. Każdej firmie zależy, żeby jej produkty były dobre, podglądają inne konstrukcje, ulepszają. Myślisz, że pierwszy kocioł Ogniwa już był idealny? A jakie widzisz przeszkody w zastosowaniu tego czy innego palnika w tym konkretnym kotle (no może poza prostym faktem, że musi się zmieścić z jakims luzem, żeby np: spieki mogły spadać)?

 

To moja osobista opinia a założyłem,że będzie zły bo jak dla mnie to duży kocioł o pojemności wodnej 1ool i dobrym palnikiem a tylko 19kw.Co mam o tym myśleć?Parę postów wcześniej napisałem,że wygląda dobrze i solidnie i ma dobry palnik ale jak na taki duży kocioł to za mało kw i dlatego u mnie by odpadł.Dla Ciebie kocioł jest dobry ale dla mnie nie.To tyle na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wyszło ,tylko przeczytałem sprawność dla danego paliwa w linku z allegro a poza tym u producenta tego kotła nie ma http://www.kotly-witkowski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=59&Itemid=67 więc trudno o tym cokolwiek myśleć.Chyba,że to nie ten witkowski .

Na stronie kotly-witkowski podają, że sprawnośc jest lepsza niż 80% - więc taki ogół jak u wszystkich. Co do pojemności wodnej to im jest większa tym piec ma większą bezwładność cieplną. Dla jednych jest to zaleta (bo dłużej trzyma ciepło, mniej waha temperaturą), dla innych wada(bo dłużej się nagrzewa). Ale gadanie, że piec nie dobry bo ma tyle a tyle wody jest co najmniej nie na miejscu. Dobrej nocy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moja osobista opinia a założyłem,że będzie zły bo jak dla mnie to duży kocioł o pojemności wodnej 1ool i dobrym palnikiem a tylko 19kw.Co mam o tym myśleć?Parę postów wcześniej napisałem,że wygląda dobrze i solidnie i ma dobry palnik ale jak na taki duży kocioł to za mało kw i dlatego u mnie by odpadł.Dla Ciebie kocioł jest dobry ale dla mnie nie.To tyle na ten temat.

 

Ale to 19kW to wartość orientacyjna czy tam uśredniona. W rzeczywistości moc zależy od palnika i pewnym stopniu od wymiennika. Chcesz wiedzieć w jakim zakresie mocy może pracować to zapytaj o rodzaj palnika i powierzchnię wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie kotly-witkowski podają, że sprawnośc jest lepsza niż 80% - więc taki ogół jak u wszystkich. Co do pojemności wodnej to im jest większa tym piec ma większą bezwładność cieplną. Dla jednych jest to zaleta (bo dłużej trzyma ciepło, mniej waha temperaturą), dla innych wada(bo dłużej się nagrzewa). Ale gadanie, że piec nie dobry bo ma tyle a tyle wody jest co najmniej nie na miejscu. Dobrej nocy;)

 

Właśnie na stronie witkowski nie ma pieca 19kw a sprawność jest 85%.Co więcej dziwne że w ogóle na stronie producenta są inne piece z wyglądu niż ta prezentowana na allegro no ale może to taki kaprys producenta.Porównaj dane techniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na stronie witkowski nie ma pieca 19kw a sprawność jest 85%.Co więcej dziwne że w ogóle na stronie producenta są inne piece z wyglądu niż ta prezentowana na allegro no ale może to taki kaprys producenta.Porównaj dane techniczne.

Na allegro mają dopisek PLUS, moze to coś zmienia? Sprawność jest podana poniżej 85%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro mają dopisek PLUS, moze to coś zmienia? Sprawność jest podana poniżej 85%.

 

Zgadza się ale wygląd pieca z allegro a tego z ich strony www to całkiem inne piece Znamionowa moc cieplna

kW

22

28,5

36

50

75

100

150

200

Pow. ogrzewanych pomieszczeń

m2

do 120

120-200

200-300

300-400

400-700

700-1000

1000-1300

1300-150

Pojemność zbiornika paliwa

kg

200

350

450

550

650

Zużycie paliwa

kg/h

2,5

3,7

5,8

8,1

12,2

16,0

24

31,5

Sprawność cieplna

%

83 - 85

Maksymalna temperatura

oC

95

Minimalna temperatura powrotu

oC

50

Pojemność wodna

dm2

80

120

180

220

370

460

580

610

a wychodzi na to,że to jeden palnik.Po co robić piece 19kw skoro może być 22kw i odwrotnie?Ja temat kończę bo mam swoje zdanie a Ty swoje.Dobranoc :)

Edytowane przez minertu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się ale wygląd pieca z allegro a tego z ich strony www to całkiem inne piece

(...)

a wychodzi na to,że to jeden palnik.Po co robić piece 19kw skoro może być 22kw i odwrotnie?Ja temat kończę bo mam swoje zdanie a Ty swoje.Dobranoc :)

 

Wydaje mi się, że na allegro jest kocioł z kanałami poziomymi, a Ty przytoczyłeś parametry kotła z kanałami pionowymi.

Jakiś sens robienia mniejszego kotła jest. Na pewno wychodzi mniej materiału, więc może być tańszy. Na pewno będzie też trochę mniejszy, co może mieć znaczenie w przypadku małej lub trudno ustawnej kotłowni. Natomiast co do mocy to chodzi o to, że ten wymiennik osiągnie najlepszą sprawność przy 19kW, co wcale nie oznacza, że nie pójdzie z 25kW, bo pójdzie...tylko mniej ekonomicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się ale wygląd pieca z allegro a tego z ich strony www to całkiem inne piece Znamionowa moc cieplna

kW

22

28,5

36

50

75

100

150

200

Pow. ogrzewanych pomieszczeń

m2

do 120

120-200

200-300

300-400

400-700

700-1000

1000-1300

1300-150

Pojemność zbiornika paliwa

kg

200

350

450

550

650

Zużycie paliwa

kg/h

2,5

3,7

5,8

8,1

12,2

16,0

24

31,5

Sprawność cieplna

%

83 - 85

Maksymalna temperatura

oC

95

Minimalna temperatura powrotu

oC

50

Pojemność wodna

dm2

80

120

180

220

370

460

580

610

a wychodzi na to,że to jeden palnik.Po co robić piece 19kw skoro może być 22kw i odwrotnie?Ja temat kończę bo mam swoje zdanie a Ty swoje.Dobranoc :)

 

No i właśnie.....jak normalny użytkownik i potencjalny nabywca pieca do domu ma w tym mętliku zakupić piec..........to jakaś paranoja jak dla mnie, bałagan...nie wiem co jeszcze.....jeden producent ma 30 kW i grzeje 150....a drugi robi 22 kW na 120 m kw......jak wytłumaczyć taką sytuację........nie powinno to być jakoś znormalizowane? Jeśli producent podaje sprzeczne czy też chaotyczne dane techniczne.....to ja mu jako nabywca nie ufam.

 

W takim razie proszę mi powiedzieć jaki mam piec kupić przy takich parametrach budynku ( pytałem już, ale podałem złą powierzchnie ogrzewaną wtedy, teraz wsio zmierzyłem dokładnie): powierzchnia ogrzewana – 140 m kw. budynek pietrowy suporeks 24 plus wełna mineralna 5 cm plus suporeks 12 plus styropian 5 cm i tynk . Poddasze nieużytkowe ocieplone na stropie 10 cm styropian ( w planie mam zamiar położyć 20 cm wełny ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie,a usredniajac jaka jest zywotnosc kotla z podajnikiem?

 

no to dobre pytanie.........na mojego czuja to ja myślę że 10 lat to spoko.....ja mam piec ( odnalzałem specjalnie książkę DTR i gwarancyjną ) w którym palę 11 albo 12 rok, a wyprodukowany był w 1997 roku, normalny węglowy, wg DTR tego pieca ma zastosowane blachy stalowe St3s o grubości 5 i 4 mm, palę w nim węglem ( nigdy miału nie spalałem) drewnem i papierami.....i nadal grzeje. Jest ocieplony wełną i ma 2 komorę spalania, w cągu zimy spala mi od 4 do 5 ton węgle. Ma moc 23 kW i 75% sprawność , waga 243 kg, ma druga komorę dopalającą obłożoną ceramiką. Wtedy to nie był zły piec chyba,.....

Mimo tego jednak chcę go zmienić, bo już mam go dosyć......za bardzo się do mnie przywiązał :D

Edytowane przez jorgo
dopisanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj żeby się nie zemścił i nie pękł dzień przed świętami :))

 

No znam taki przypadek, gdy się wprowadziłem do swojego domu na święta w grudniu , wstałem rano, włączyłem tv a tu......dymek....a służył wiernie ładnych parę lat.

To tzw. złośliwość przedmiotów....i chyba wcale nie martwych. :lol2:

Poproszę drogich Forumowiczów o odpowiedz na mój post, w kwestii doboru mocy kotła, bo wydaje mi się ze 16-17 kW mi wystarczy...... tak sobie wyliczyłem według wzoru jak niżej:

 

Moc zainstalowanego kotła powinna wynosić ok. ¾ mocy zainstalowanych grzejników, aby zapobiec przegrzewaniu się instalacji i nadmiernemu zużyciu paliwa (gazu, oleju opałowwego, węgla, itp.)

 

PRZYKŁAD:

 

Dla domku jednorodzinnego o powierzchni ok. 120 m² i wysokości pomieszczeń ok. 3 m potrzebujemy:

 

 

Grzejniki: 120 m² × 3 m = 360 m³ × 45 W/m³ = 16 200 W czyli ok. 16,2 kW

 

Kocioł: 16,2 kW × ¾ = 12,15 kW

 

Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć czy to dobrze? Mnie wyszła moc ok. 15 kW, i najbardziej skłaniam się ku Ogniwo Eko Plus 16 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No znam taki przypadek, gdy się wprowadziłem do swojego domu na święta w grudniu , wstałem rano, włączyłem tv a tu......dymek....a służył wiernie ładnych parę lat.

To tzw. złośliwość przedmiotów....i chyba wcale nie martwych. :lol2:

Poproszę drogich Forumowiczów o odpowiedz na mój post, w kwestii doboru mocy kotła, bo wydaje mi się ze 16-17 kW mi wystarczy...... tak sobie wyliczyłem według wzoru jak niżej:

 

Moc zainstalowanego kotła powinna wynosić ok. ¾ mocy zainstalowanych grzejników, aby zapobiec przegrzewaniu się instalacji i nadmiernemu zużyciu paliwa (gazu, oleju opałowwego, węgla, itp.)

 

PRZYKŁAD:

 

Dla domku jednorodzinnego o powierzchni ok. 120 m² i wysokości pomieszczeń ok. 3 m potrzebujemy:

 

 

Grzejniki: 120 m² × 3 m = 360 m³ × 45 W/m³ = 16 200 W czyli ok. 16,2 kW

 

Kocioł: 16,2 kW × ¾ = 12,15 kW

 

Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć czy to dobrze? Mnie wyszła moc ok. 15 kW, i najbardziej skłaniam się ku Ogniwo Eko Plus 16 kW.

 

Przedewszystkim zwróć uwagę jakiej mocy jest palnik. Bo jeżeli bierzesz kociołek 16kW a palnik w nim jest 40kW no to sam wiesz, że nie zaoszczędzisz na opale (jezeli o to Ci chodziło) - w takim przypadku równie dobrze możesz wziąć większy kociołek. Może ten mniejszy ma inne zalety - np: jest sporo tańszy - wtedy można o nim pomyśleć... Z pół tej nocy pisałem, żeby się nie sugerować mocą podawana przez producenta bo to tyle znaczy co "Palenie zabija" na papierosach. Patrzymy jaki jest palnik, powierzchnia wymiennika, ile kosztuje i wtedy kalkulujemy co nam się bardziej opłaci. Jarecki gadał, że niekiedy większy piec mniej spali niż mniejszy i tak właśnie jest. Jeżeli dwa kotły mniejszy i większy mają taki sam palnik a różne wymienniki to zwykle mniejszy wymiennik będzie miał mniejszą sprawność (zwłaszacza w zakresach większej mocy). Wniosek stąd, że podstawowe kryterium to powinna być moc palnika, następnie powierzchnia wymiennika (np: czy nie za mały). Pomijam kwestie praktyczne jak jakość palnika, łatwość obsługi kotła, rodzaj sterownika - to sa oddzelne kryteria i też ważne. Teraz widzisz, dlaczego trudno jest dobrać właściwy kocioł i niewiele pomogą inni (może ogólnie, że ta czy tamta firma jest solidniejsza od innej), ponieważ nie znają Twoich preferencji czy parametrów ogrzewanego obiektu. No ale podałem na co trzeba zwrócić uwagę, więc kombinuj, pytaj, wyciągaj wnioski - a bardzo możliwe, że będziesz zadowolony po zakupie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedewszystkim zwróć uwagę jakiej mocy jest palnik. Bo jeżeli bierzesz kociołek 16kW a palnik w nim jest 40kW no to sam wiesz, że nie zaoszczędzisz na opale (jezeli o to Ci chodziło) - w takim przypadku równie dobrze możesz wziąć większy kociołek.;)

 

ElFi.....w takim mam to tak rozumieć, że zarówno palnik Ekonergii - zakres mocy 15-35 kW jak i Brucer - zakres mocy 5 do 40 kW są mało ekonomiczne??....jak się to ma w do zakresu mocy tych palników?? bo teraz toi już nie wiem.

Czy zakres mocy danego pieca - tak na chłopski rozum- to jest stosunek mocy palnika w odniesieniu do pojemności grzewczej/wodnej danego pieca?? :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedewszystkim zwróć uwagę jakiej mocy jest palnik. Bo jeżeli bierzesz kociołek 16kW a palnik w nim jest 40kW no to sam wiesz, że nie zaoszczędzisz na opale (jezeli o to Ci chodziło) - w takim przypadku równie dobrze możesz wziąć większy kociołek. Może ten mniejszy ma inne zalety - np: jest sporo tańszy - wtedy można o nim pomyśleć...;)

 

Z Twojego toku rozumowania wynika ze taki palnik w wymienniku bedzie pracowal przez caly czas na 40 KW a wymiennik jest zbyt mały i reszta Ciepła bedzie szla w komin? Ja osobiście uważam ze sie mylisz. Palnik moim zdaniem wytworzy tylko tyle ciepła na ile dostanie zapotrzebowanie od sterownika. Jeśli sterownik Bedzie prowadził palnik prawidłowo to strat ciepła być nie musi. Dla przykładu powiem Ci ze nie zauważam u siebie kotle jakichś strat cieplnych ze względu na nadwymiarowy palnik. Mam kocioł 15KW z palnikiem który może spokojnie być w kotle 30KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ElFi.....w takim mam to tak rozumieć, że zarówno palnik Ekonergii - zakres mocy 15-35 kW jak i Brucer - zakres mocy 5 do 40 kW są mało ekonomiczne??....jak się to ma w do zakresu mocy tych palników?? bo teraz toi już nie wiem.

Widzisz, zaczynasz dobrze kombinować. Zakres mocy Ekoenergii i Brucera jest podobny i rzeczywiście POZA ZAKRESEM (czyli poniżej 8kW lub powyżej 40kW - to jeszcze zalezy od jakości opału) zaczynają tracić na sprawności. Jednak trzeba podkreślić, że dotyczy to KAŻDEGO innego palnika. Każdy palnik dobrze się czuje w pewnych zakresach mocy a poza zakresem idzie mu gorzej lub nawet źle. Dwie strony temu była mowa o wadach palników - było także o tym, że na małych mocach zaczynają się problemy ze spalaniem.

Czy zakres mocy danego pieca - tak na chłopski rozum- to jest stosunek mocy palnika w odniesieniu do pojemności grzewczej/wodnej danego pieca?? :bash:

No tak to można ująć. Palnik najlepiej pracuje w jakimś zakresie mocy, wymienik też najlepiej odbiera ciepło w pewnym zakresie mocy - ważne aby dobrze to było skorelowane bo zakres pracy palnika jest o wiele szerszy niż zakres odbioru wymiennika. Zwróć też uwagę, że moc palnika możemy sami zmienić (choć nie zawsze mamy do tego łatwy dostęp) poprzez zmianę ilości podawanego opału, powierzchni wymiennika nie zmienimy. Szanująca się firma sprzedaje kocioł w którym moc palnika jest dopasowana do możliwości odbiorczych wymiennika - wtedy wystarczy nacisnąć START i po kłopocie. Lokalne produkcje nie zawsze mają prawidłowe ustawienia, choć znając palnik, wielkość wymiennika i zapotrzebowanie na moc sami możemy sobie poradzić z ustawieniami, zwykle kwestia finansów - płacimy i wamagamy, albo osczczędzamy i sami dobieramy - jak kto woli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Twojego toku rozumowania wynika ze taki palnik w wymienniku bedzie pracowal przez caly czas na 40 KW a wymiennik jest zbyt mały i reszta Ciepła bedzie szla w komin? Ja osobiście uważam ze sie mylisz. Palnik moim zdaniem wytworzy tylko tyle ciepła na ile dostanie zapotrzebowanie od sterownika. Jeśli sterownik Bedzie prowadził palnik prawidłowo to strat ciepła być nie musi. Dla przykładu powiem Ci ze nie zauważam u siebie kotle jakichś strat cieplnych ze względu na nadwymiarowy palnik. Mam kocioł 15KW z palnikiem który może spokojnie być w kotle 30KW.

To była wymiana zdań dla konkretnego przypadku dlatego mogłeś źle odebrać. Oczywiście, że moc palnika jest zmienna i może być regulowana przez sterownik. Tam chodziło o przypadek gdy ktoś wybiera mniejszy piec bo wydaje mu się, że mniej spali. A nie zawsze tak jest. Nieraz bardziej opłaci się wziąc większy kociołek szczególnie, gdy palnik jest w obu ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam podobne spostrzeżenia. Próbowałem nawet jakiś czas temu dyskutować na ten temat z Jareckim. Nie pamiętam już, kiedy to było i na jakim wątku, ale to nieważne, bo kilkunastodniowa dyskusja nie dała konkretnych wyników. Sterowniki PID zainicjowały modę na ciągłą pracę palnika, która trwa do dzisiaj. eCoal też poszedł w tym kierunku. Ja natomiast, od czasu kiedy wnikliwie obserwuję pracę eCoala na niskich mocach, nie mogę z czystym sumieniem potwierdzić, że jest to droga prawidłowa. Z producentem eCoala już od pewnego czasu dyskutujemy na ten temat i niebawem podejmiemy stosowne badania innego sposobu pracy eCoala. Istotą algorytmu eCoala nie jest ciągła praca palnika (jak to niektórzy twierdzą), tylko wyeliminowanie konieczności ręcznego ustawiania (korygowania) parametrów podawania i nadmuchu przez użytkownika. To jest serce eCoala. Można tę ideę zrealizować zarówno przy pracy eCoala w sposób ciągły (jak PID-y) lub dwustanowy (jak sterowniki zwykłe). Za jakiś czas zobaczymy, co z tego wyniknie.

 

Uważam,że akurat nasza dyskusja miała wówczas sens.

Chciałbym tu wspomnieć o sterowniku RK2006, który działa na zasadzie opisywanej wcześniej przez nowego użytkownika.

tj. jego modulacja mocy polega na ustawieniu strefy modulacji (z tego co pamiętam) i tak np. do 10st.C przed temp. zadaną sterownik idzie ze stałym podawaniem, przerwa i nadmuchem dla 100%mocy, na 10st.C przed zadaną zaczynamy modulację mocy polegająca na rozciąganiu przerw i obniżaniu siły nadmuchu. Ten proces możemy ustawić sami (granice do jakich sterownik ma schodzić). Następnie sterownik osiąga wartość zadaną i mamy przedmuch. On nie stara pracowac się z ciągłym nadmuchem, on tylko łagodnie dochodzi do trybu podtrzymania.

 

Jeżeli chodzi o pracę RT09pid:

Tutaj mamy tryb pracy zwykłego sterowania, nastawianą histerezę (punkt nieczułości) to wyjście ostateczne dla kłopotów ze spaleniem kiepskiego paliwa. Wówczas sterownik pracuje w/g jednego podawania i pauzy ale w/g dwóch sił nadmuchu, jedna bez pracy podajnika i druga, gdy podajnik pracuje, osiągamy wartość zadaną i przedmuch. (przedmuch jest wówczas programowany w/g pauza przedmuchu i krotnośc podawania-liczba cykli)

 

Ale w trybie PID mamy opcję ustalenia granic pracy algorytmu, co może załatwić zjawisko tej czarnej plamy w palniku. Zadaję bowiem max. siłę nadmuchu gdy palnik pracuje, dalej max. siłę nadmuchu, gdy palnik nie pracuje oraz minimalną siłę nadmuchu, do jakiej algorytm może zejść. Mając zrobione testy znam też granice podawania algorytmu, ale mogę je korygować. Min. pauza 40sekund, max.400 (może być też 600). To tylko granica, zatem mogę pracę wypłaszczać lub pracowac bardziej 0/1.

Algorytm bowiem, jeżeli dojdzie do wniosku,że przy danych granicach nadmuchu i podawania nie utrzyma się w trybie ciągłego grzania - wchodzi w podtrzymanie.

 

Tutaj wkleję może szkic obrazujący o czym mówię.

RT09pid zasada działania.JPG

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...