Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja ogrzewam podobną powierzchnię 200 m2 (240 po podłogach) kotłem 25kW firmy Dziubarczyk, typ kotła kwm-sgr dodatkowo boiler 140 litrów. Jak dotąd nigdy nie miałem problemów z nim, palę tylko miałem 19000kJ dodatkowo mam założony ruszt żeliwny do spalania drewna którego nawet teraz nie wyciągam z pieca. Jest to mój pierwszy sezon w którym jeszcze wygrzewam dom po budowie. Kocioł jest wyposażony w palnik elgomax do spalania miałów/ekogroszków który doskonale pracuje na małych jak i na dużych mocach, nie ma zawleczki tylko elektroniczne zabezpieczenie, sterownik RK 2006L2 - wg. mnie prosty w obsłudze z modulacją mocy. Z racji tego że dom jest nowy i ocieplony styro. 12cm a w poddaszu 25 cm wełny, zużycie miału to max 25kg/doba w duże mrozy do -20*C , w ostatnim czasie kiedy było cieplej cały zasobnik miału ok 200kg wystarczyło na 13 dni, (temp. w domu 21-23 *C) ja jestem z tego wyniku zadowolony. W grudniu dodatkowo na ruszcie żeliwnym dokładaliśmy trochę drewna - odpadki z budowy, deski wówczas kocioł pozostawał głównie w podtrzymaniu. Jedyny kłopot z palenia miałem to duża produkcja popiołu, z całej doby ok 7-8 litrowe wiaderko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Proszę o pomoc w doborze mocy i marki,producenta kotła .........

Coś mi się zdaje że tym postem wywołasz kolejną wojnę na forum - bo każdy zaraz zacznie zachwalać swój piec . ....... A ja palę Tilgnerem EKR25 ze sterownikiem RT09PID i też jestem zadowolony - dom podobny wielkością do Twojego , temp w domu 23, 5 stopnia ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i chyba zdecydowałem kupię piec protech eko plus duo 18,5 kw bo serwis w okolicy i myślę że będę zadowolony. Jak powiedział mi jeden ze sprzedawców że nie ważna jest marka tylko funkcjonalność a to można przypisać każdemu z pieców produkowanemu w Polsce jeden spisze się lepiej a drugi może być gorszy tak więc myślę że dobry eko groszek i nie powinno być żadnego problemu. pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliwo ekogroszek,drzewo

 

Prosze o pomoc sprawa bardzo pilna.

Najważniejsza sprawa priorytetem jest bezawaryjność kotła,cena na drugim miejscu.

Pozdrawiam

 

Ja polecam Skam-P Premium ze stałym rusztem wodnym - poleciłem go sąsiadowi w zeszłym roku i sprawuje się bardzo dobrze.

Sąsiad zaczął od palenia ekogroszkiem, potem poszły deski z budowy i miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i chyba zdecydowałem kupię piec protech eko plus duo 18,5 kw bo serwis w okolicy i myślę że będę zadowolony. Jak powiedział mi jeden ze sprzedawców że nie ważna jest marka tylko funkcjonalność a to można przypisać każdemu z pieców produkowanemu w Polsce jeden spisze się lepiej a drugi może być gorszy tak więc myślę że dobry eko groszek i nie powinno być żadnego problemu. pozdrawiam.

 

No można i takie kryteria przyjąć......ale biorąc pod uwagę różnorodność wytwarzanych modeli kotłów na ekogroszek oraz stosunek ceny do możliwości ( kryterium stosowane przez czasopisma komputerowe), to ja bym nie polegał tylko na funkcjonalności. A z kolei czytając wiele różnych opinii na temat paliwa i ich spalania....to nawet najlepsze paliwo na nic, jak kociołek do d........(piiiii)

Ponieważ właśnie w dniu dzisiejszym Kamil Stoch skoczył na 1 miejsce, a szczypiorniści wygrali z Serbami to ja.......:wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i chyba zdecydowałem kupię piec protech eko plus duo 18,5 kw bo serwis w okolicy i myślę że będę zadowolony. Jak powiedział mi jeden ze sprzedawców że nie ważna jest marka tylko funkcjonalność a to można przypisać każdemu z pieców produkowanemu w Polsce jeden spisze się lepiej a drugi może być gorszy tak więc myślę że dobry eko groszek i nie powinno być żadnego problemu. pozdrawiam.

 

Czyli wg tego sprzedawcy wszystkie są podobne ?

 

Dlaczego więc nie kupić najtańszego ze stałą retortą i sterownikiem 2 stanowym np. w Ceneo ?

 

Jaki palnik ma ten protech (retorta stała, obrotowa, Brucer), jaki sterownik (typ) bo nie widzę tego na stronie ?

 

Widzę za to taki opis: "Eko Plus nie wymaga częstej obsługi i ciągłego nadzoru. Polega ona na uzupełnianiu zasobnika z opałem oraz usuwania żużlu z popielnika"

 

Jeśli wg nich w popielniku ma lądować żużel [ a nie popiół ] to raczej źle wróży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie jestes od producenta przypadkiem albo dystrybutora kolo?")

 

Nie dość, że nie jestem to sam mam kocioł Enka Plus i "bezczelnie" go nie polecam.

 

Dlaczego polecam ten a nie inny napisałem jakiś czas temu - jak poszukasz to znajdziesz [ wtedy robiłem rozpoznanie dla sąsiada, któremu winien byłem przysługę a przez 2 sezony na "kotłowaniu" trochę się poznałem, pomogłem też znajomym ustawić ich kotły różnych producentów dzięki czemu wiem co i jak działa ].

 

Jeśli ktoś mnie przekona argumentami, że inny kocioł jest lepszy to będę polecał inny [ zwłaszcza nowym sąsiadom, którzy powoli budują domy obok, a niedługo także szwagrowi].

 

Jak nie dowierzasz zweryfikuj mnie - porozmawiaj z ludźmi z Grupy Wrocławskiej np. z wojgoc, Trociu [ byli u mnie i wiedzą czym się zajmuję ], karoka65 też zna moje nazwisko bo zamawiałem u niego węgiel, więc może łatwo wygooglać kim jestem i czym się zajmuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obawy co do doboru mocy kotła. Jak już pisałem 170m2 +kotłownia około 80m2 podłogówki CWU ~150L

Czy 25 to nie będzie za dużo?. W projekcie mam Gazowy o mocy 20KW tyle ,że w projekcie był garaż a ja zrobiłem pokój.

Niektórzy piszą ,że 25KW ogrzewają grubo ponad 200m2 i jest ok.

 

Wiesz, że sama powierzchnia to za mało danych. Najważniejsze to z czego zbudowany domek, jakie ocieplenie ścian i stropów oraz dachu, stolarka...itp, itd.

Kotłownie to z tego co się zorientowałem można śmiało odliczyć, bo kociołek będzie i tak ogrzewał. Jeśli 170 m kw. powierzchnia ogrzewana a w tym 80 m kw. podłogówki oraz bojler 150 l....to chyba ok. 2o kW mnie więcej będzie akurat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obawy co do doboru mocy kotła. Jak już pisałem 170m2 +kotłownia około 80m2 podłogówki CWU ~150L

Czy 25 to nie będzie za dużo?. W projekcie mam Gazowy o mocy 20KW tyle ,że w projekcie był garaż a ja zrobiłem pokój.

Niektórzy piszą ,że 25KW ogrzewają grubo ponad 200m2 i jest ok.

 

W pokoju będziesz miał cieplej niż w garażu, który był w założeniach - z drugiej strony nie będzie tam wielkiej bramy, którą ucieka ciepło.

 

Ja miałem w projekcie gazowy 12 kW, a mam kocioł 18 kW na ekogroszek i wydaje mi się w sam raz [ choć wg wyliczeń generuje maksymalnie średniodobowo do 8 kW przy największych mrozach ].

Dzięki zapasowi mocy ma małe straty kominowe i spala mało węgla.

 

Wg mnie 25 kW przy projekcie pod gazowy 20 kW będzie odpowiedni, ale dopytaj kolegę Jarecki79 który ma duże doświadczenie w doborze kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, że sama powierzchnia to za mało danych. Najważniejsze to z czego zbudowany domek, jakie ocieplenie ścian i stropów oraz dachu, stolarka...itp, itd.

Kotłownie to z tego co się zorientowałem można śmiało odliczyć, bo kociołek będzie i tak ogrzewał. Jeśli 170 m kw. powierzchnia ogrzewana a w tym 80 m kw. podłogówki oraz bojler 150 l....to chyba ok. 2o kW mnie więcej będzie akurat.

 

Jakieś dziesięć stron w tył pisałem wszystko i podpowiedzi były na 25KW Nie wiem jakie będę miał zapotrzebowanie bo nie robię zgodnie z projektem(zmieniam materiały,producentów) W każdym razie nowo budowany 25+15styro dach 25cm wełny powierzchnia podłóg 168m2 około 600m3 nie liczę kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dość, że nie jestem to sam mam kocioł Enka Plus i "bezczelnie" go nie polecam.

 

Dlaczego polecam ten a nie inny napisałem jakiś czas temu - jak poszukasz to znajdziesz [ wtedy robiłem rozpoznanie dla sąsiada, któremu winien byłem przysługę a przez 2 sezony na "kotłowaniu" trochę się poznałem, pomogłem też znajomym ustawić ich kotły różnych producentów dzięki czemu wiem co i jak działa ].

 

Jeśli ktoś mnie przekona argumentami, że inny kocioł jest lepszy to będę polecał inny [ zwłaszcza nowym sąsiadom, którzy powoli budują domy obok, a niedługo także szwagrowi].

 

Jak nie dowierzasz zweryfikuj mnie - porozmawiaj z ludźmi z Grupy Wrocławskiej np. z wojgoc, Trociu [ byli u mnie i wiedzą czym się zajmuję ], karoka65 też zna moje nazwisko bo zamawiałem u niego węgiel, więc może łatwo wygooglać kim jestem i czym się zajmuję.

 

nie zlosc sie:) ja sam juz prawie mam ten kociol ale wiele osobowosci robi podchody.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś dziesięć stron w tył pisałem wszystko i podpowiedzi były na 25KW Nie wiem jakie będę miał zapotrzebowanie bo nie robię zgodnie z projektem(zmieniam materiały,producentów) W każdym razie nowo budowany 25+15styro dach 25cm wełny powierzchnia podłóg 168m2 około 600m3 nie liczę kotłowni

 

W takim razie: 600 m szesc. x 50 W/m szec. = 30 kW

30 kW x 3/4 = 22,5 kW

22,5 kW plusx 30% ( na c.w.u.) = 29,25 kW

To w takim razie 25 kW musi być.

Pozdro

A jaka masz wysokośc pomieszczeń?

Edytowane przez jorgo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka masz wysokośc pomieszczeń?

 

285cm

 

Dlaczego polecam ten a nie inny napisałem jakiś czas temu - jak poszukasz to znajdziesz [ wtedy robiłem rozpoznanie dla sąsiada, któremu winien byłem przysługę a przez 2 sezony na "kotłowaniu" trochę się poznałem, pomogłem też znajomym ustawić ich kotły różnych producentów dzięki czemu wiem co i jak działa ].

 

Nawiązując do tematu to może podasz swoje typy kotłów?

Edytowane przez marcek10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

600m3 to jest kubatura podana prawdopodobnie ze strychem, chodzi tutaj o realną powierzchnie do grzania, czyli 170m2x 2,85 czyli ok 480 m3, pewnie na poddaszu są skosy czyli powierzchnia użytkowa ok 130-150 m2. Dobrze ocieplony dom 15cm styro+ 22 wełny to ok 60-80kww zależnosci od błędów wykonawczych , czyli 150m2x max 80w( 12KW+ 30% na zasobnik max) 16-17 KW- wynika z tego, że 20 spokojnie wystarczy nawet w czasi silnych mrozów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Jarecki też proponuje 25KW Twierdzi ,że będzie bardziej oszczędny od np.17KW Ale co latem kiedy będę chciał grzać tylko CWU?

 

17kW, 25kW czy więcej - CWU jest opcją w sterowniku. Zalezy jakie zużycie CWU, takie tez spalanie. Jaki bojler (starty ciepła), takie też spalanie, kestia wykonania instalacji.

Część rzeczy mozna korygować sterowaniem.

 

Ja tylko powtórzę wystarczy 17kW, ale 25kW będzie bardziej oszczędny.

W projekcie był gaz 20kW, robiłes zmiany... ja bym dodał 5kW i wybrał 25-kę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...