Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dom masz podobny do Tomiego

 

Ten garaż to pewnie myślisz o +10st.C, zalezy jakie tam będą straty ciepła.

 

Generalnie wygląda to w przybliżeniu tak:

Nie licząc garażu:

140 * ok.60W/m2 straty ciepła = ok.8,4kW na C.O. plus ok.2-3kW na CWU

Lekko zatem 12kW daje radę.

 

Doliczając garaż:

180m2 * ok.60W/m2 straty ciepła = ok.10,8kW na C.O. plus ok. 2-3kw na CWU, ten 12kW jeszcze by sobie radził, najwyżej w wyższe mrozy poszedłby z nadwyżką mocy,

 

Generalnie wybrałbym moc 15-17kW, tak, aby był mały zapas (gorsze paliwo, jakies większe straty ciepła, nieprzewidziane zmiany w projekcie, większa powierzchnia grzejników czy podłogówki)

 

To ja już teraz nic nie rozumiem:(:(

Do 140m2 +cwu będzie dobry 12KW a na 180m2+cwu 15-17KW

A u mnie 170m2+cwu i 25KW ma być ok? :eek:

Edytowane przez marcek10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Marcek ale Ty podajesz kubaturę 600m3, mówiłeś z tego co pamiętam o pow. grzewczej 170m2 plus do tego pow. kotłowni i chyba cos o podłogówce wspominałeś.

Masz wyliczony kocioł gazowy 20kW, stąd sugestia, aby wybrać 25kW na ekogroszek.

 

A kolega ma 140m2 plus ledwo ogrzewany garaż.

 

U Ciebie widzę 17kW jako dobrany na styk a 25kw jako lekki zapas.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie do Jareckiego konkretnie wasz piec 25 KW kupiony w grudniu boczny czopuch generalnie dobrze działa ale bez względu na ustawienia nie od strony podajnika tylko z drugiej wysypuje nie spalony groszek tzn jakby otwory od strony podajnika dmuchawy dobrze działały a z drugiej strony nie dodam ze piec na wymienniku płytowym z teromstatem pokojowym

 

O tym było przy okazji palników żeliwnych. Jack18, Vafel i kilka osób ma podobny kłopot, jest to jakis kłopot palnika żeliwnego przy pracy na danym poziomie mocy

Wspominałem i pytałem Zawijana skąd taka zależność,że jedną strona dopala a z drugiej spada szlaka.

Odpowiedź była, że to taka fizyczna cecha palnika żeliwnego....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę ten wątek i podobne już ponad rok i po tym czasie mam już pewne typy.

Seban ja też jestem na etapie wyboru pieca do podobnego domu, 135m2 użytkowej + garaż i kotłownia w budynku (30m2), ocieplenie 10cm podloga, 20cm sciany, 30cm dach, okna 3 szyby, wentylacja grawitacyjna, dodatkowo cwu zasobnik 300l (ponieważ docelowo myślę o solarach).

Jeśli chodzi o moje typy to są to Zębiec KP 15kw z podajnikiem lub Ogniwo Eko Plus 16kw; myślę że taka moc starczy spokojnie. Jeśli chodzi o Zębca to firma z tradycjami, bardzo dobre wyniki spalania - sprawność ok 90%, nadstawka do spalania pelet, na stronie mają wszystkie potrzebne specyfikacje techniczne (np. spalanie min. i max. ile kg jakiego opału), tego mi brakuje przy Ogniwie nowy piec, niby zachwalany na forach, ale lakoniczny opis na stronie producenta (Zawijan może Ty podasz jakieś info o zapotrzebowaniu tego pieca na opał przy różnych mocach)

Za miesiąc są w mojej okolicy targi budowlane (w Sosnowcu) i mam nadzieję że tam rozwieję moje wątpliwości bo za dwa miesiące muszę kupić piec.

Miał ktoś może do czynienia z w/w kotłem Zębca bo widzę, że ograniczacie się w tym wątku praktycznie do 2 kotłów, a na rynku jest przynajmniej kilkanaście innych ciekawych propozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser jaki masz duży zasobnik na wodę i na ilu użytkowników bo te spalanie w okresie letnim faktycznie intrygujące.

Myślę że jak chcecie zrobić ranking to spalanie powinno być czynnikiem najważniejszym (ok 50% całości oceny), ewentualnie rozbitym na okres letni i zimowy, z zapotrzebowaniem min. i max. na spalane paliwo, do tego obsługa, cena zakupu, dostępność serwisu, możliwości urządzenia (wielopaliwowość, dodatkowe interfejsy itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do GZM

Zębiec KP to fajny kocilek lecz nic nie znalazłem na temat sterowania oraz jaki on ma palnik ? kanaly wydaje mi sie ze pionowe

?solidne wykonanie moze ktos napisze cos wiecej na ten temat poniewaz wydaje mi sie on godny uwagi.

 

KP ma pionowy i poziomy, a KPP DUO i KPM DUO poziome....

 

tu masz link do instrukcji: http://www.zebiec.com.pl/pl/serwis/instrukcje/kotly-co

 

A sterowniki ma PERFECT

Edytowane przez jorgo
uzu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom masz podobny do Tomiego

 

Ten garaż to pewnie myślisz o +10st.C, zalezy jakie tam będą straty ciepła.

 

Generalnie wygląda to w przybliżeniu tak:

Nie licząc garażu:

140 * ok.60W/m2 straty ciepła = ok.8,4kW na C.O. plus ok.2-3kW na CWU

Lekko zatem 12kW daje radę.

 

Doliczając garaż:

180m2 * ok.60W/m2 straty ciepła = ok.10,8kW na C.O. plus ok. 2-3kw na CWU, ten 12kW jeszcze by sobie radził, najwyżej w wyższe mrozy poszedłby z nadwyżką mocy,

 

Generalnie wybrałbym moc 15-17kW, tak, aby był mały zapas (gorsze paliwo, jakies większe straty ciepła, nieprzewidziane zmiany w projekcie, większa powierzchnia grzejników czy podłogówki)

Jarecki, dzięki za podpowiedź.

A obliczając niezbędną moc grzejnika w danym pomieszczeniu powinienem przyjąć również ok. 60W/m2? Tak jak to przyjąłeś w przypadku doboru mocy pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat Zębca dobrze by było gdyby się wypowiedział ktoś kto go użytkuje, bo na ich stronie wszystko wygląda pięknie i ładnie jeśli chodzi o osiągi pieca ciekaw jestem jak to wygląda w rzeczywistości

 

Popieram......teoria to za mało.....mógłby się ktoś podzielić informacjami jak się piec sprawdza w praktyce.....ale widocznie mało jest użytkowników tego kotła.

 

tu opinie o tych kotłach

link: http://www.ceneo.pl/;0151379259-10.htm

Edytowane przez jorgo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja znalazłem tutaj http://e-kotly.com/zebiec-kp/ - opinie są różne i bądź tu mądry

 

hej chłopaki opninie o tym kotle nie sa rozne tylko wszyscy narzekaja na slimak ktory w wiekszosci przypadków pada po pierwszym sezonie,przestaje go brac pod uwage za duzo negatywnych opinii

SEKOM czy OGNIWO oto jest pytanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebca ma mój przyszły sąsiad a nawet dwóch (z podajnikiem a drugi zasypowy). I powiem ,że na podstawie jego opinii bylem bardzo zdecydowany na ten piec.Wiem ,że chatkę ma dokładnie jeszcze raz tak duża jak moja ale nie ogrzewa całości (podwójny garaż 15*C i jakieś pomieszczenie na poddaszu) Jak patrzyłem przy -5* na dworze piec się włączył to za czopuch mogłem swobodnie trzymać.W mieszkaniu 21* cwu 47* spalanie zeszłej zimy niecałe 3tony eko. Tak mi mówił i bardzo się dziwiłem ale dom ma 24-suporeks +5styro+12suporeks poddasze 25wełna. Jak dla mnie to świetny wynik. Jak będę się z nim widział to wypytam raz jeszcze dokładnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już teraz nic nie rozumiem:(:(

Do 140m2 +cwu będzie dobry 12KW a na 180m2+cwu 15-17KW

A u mnie 170m2+cwu i 25KW ma być ok? :eek:

 

U mnie w projekcie był gazowy 12 kW CO + CWU dla 5 osób, a mam 185 m2 po podłogach (w tym 25m2 ogrzewanego garażu), więc jak widzisz powierzchnia to nie wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER

 

Widzę, że masz bardzo małe zużycie ekogroszku w trybie letnim ( no około 170 kg na 5 tygodni - tak to na oko wyliczam). U mnie jest to znacznie więcej i muszę coś z tym zrobić bo lato się zbliża - mam nawet pomysł na pewną przeróbkę to trzeba się spieszyć.

 

Dokładnie to 125 kg/ 5 tygodni, ale CWU dla 2 osób ( jedna codziennie kąpie się w wannie, bo lubi ) i dla zmywarki.

 

Zasobnik 120 l Galmet Neptun Kombi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to 125 kg/ 5 tygodni, ale CWU dla 2 osób ( jedna codziennie kąpie się w wannie, bo lubi ) i dla zmywarki.

 

Zasobnik 120 l Galmet Neptun Kombi.

 

No u mnie to w ubiegłym roku w okresie letnim wychodziło szacunkowo gdzieś 220 kg ekogroszku na 1 miesiąc dla 4 osób (czasami ktoś używa wanny - ale w zasadzie to korzystamy z prysznicy) Bojler Elektromet 200 litrowy z wężownicą. Zmywarka chodzi na zimnej wodzie.

 

Wydaje mi się, że to zużycie ekogroszku u mnie w okresie letnim dla potrzeb CWU można ograniczyć i rozważam pewne przedsięwzięcia w tym zakresie. (zobaczymy co z tego wyjdzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...