Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

może Zawijan coś więcej napisze o zapotrzebowaniu na paliwo nowego Ogniwa Eko Plus 16kW - spalanie ekogroszku przy mocy minimalnej, nominalnej

i maksymalnej, bo nigdzie nie mogę znaleźć, a do targów się nie mogę doczekać bo to jeszcze cały miesiąc a chciałbym uściślić moje typy i tylko się upewnić na owych targach. Może na tym Waszym esterowniku dorzucicie taką opcję, żeby było pokazane zapotrzebowanie dobowe lub godzinowe, myślę że było by to bardzo użyteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GMZ kalkulatora nie masz? Sterownik nie przewidzi zapotrzebowania na opał do przodu, a w tył to nie filozofia i sam możesz obliczyć, podaję Ci zapotrzebowanie: na minutę średnio spalam 0.0189 kg. 150m2(10m*10m dwie kondygnacje) słabo docieplonego domu, cwu dla 4 osób+dziecko,jedna zmywarka na ciepłej wodzie,piec ogniwo eko 15kw. Dlaczego słabo docieplony? bo latem na piętro ciepło wdziera się do środka tak że są tropiki, to zimą ciepło podobnie ucieka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Jarecki awaria juz u mnie usunięta i wstyd sie przyznać ale serwis zrobił to w 3 min, a ja po prostu tego nie zauważyłem. W przekładni wytworzyło się ciśnienie i olej ściekał z pod uszczelki słabo dokręconego korka oleju..

 

Czasami są pierdoły.... ze zdjęcia myślałem,że cieknie przez ta czarną zaślepkę.

Dobrze, że wszystko działa, bardzo mnie to cieszy ;-)

 

Kolego GMZ:

Model Skam-P Premium 17kW:

100%mocy - 2,7kg/h (17kW)

30%mocy określanej jako minimalna 4,8kW - 0,83kg/h (w okolicy 30%mocy kotły dobrze dobrane pracuja przez 80%dni zimowych)

Średnio na dobę w zależności od zapotrzebowania budynku na ciepło 19-28kg/24h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może Zawijan coś więcej napisze o zapotrzebowaniu na paliwo nowego Ogniwa Eko Plus 16kW...

 

Mogę napisać tylko, że zapotrzebowanie na paliwo (ciepło) ma dom - nie kocioł. Kocioł tylko uzupełnia ciepło tracone przez dom. Jak dom traci więcej - to kocioł spala więcej. Jak dom traci mniej - to kocioł spala mniej.

Wszystkie kotły OGNIWO EKO PLUS mają sprawność na mocy nominalnej na poziomie 90%. Kocioł 16kW spalał wtedy średnio 2,43kg/godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę napisać tylko, że zapotrzebowanie na paliwo (ciepło) ma dom - nie kocioł. Kocioł tylko uzupełnia ciepło tracone przez dom. Jak dom traci więcej - to kocioł spala więcej. Jak dom traci mniej - to kocioł spala mniej.

Wszystkie kotły OGNIWO EKO PLUS mają sprawność na mocy nominalnej na poziomie 90%. Kocioł 16kW spalał wtedy średnio 2,43kg/godz.

 

zawijan......ponieważ jestem zainteresowany zakupem Ogniwo Eko Plus 16 kW proszę wytłaumacz, co to znaczy średnie spalanie 2,43 kg/godz.? jak mam to odczytywać, bo w sumie na dobę wychodzi 58,32 kg ...:o

Także proszę - gdybyś mógł się odnieść do moich wypowiedzi ( str. 83 ) w kwestii zalet i wad kanałów poziomych i pionowych w wymienniku kotła.....wiem że piszesz o tym na swojej stronie......ale jakbyś to mógł przedstawić w kontekście wychładzania spalin i wytwarzanie się skroplin w piecu?

Będę wdzięczny :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawijan......ponieważ jestem zainteresowany zakupem Ogniwo Eko Plus 16 kW proszę wytłaumacz, co to znaczy średnie spalanie 2,43 kg/godz.? jak mam to odczytywać, bo w sumie na dobę wychodzi 58,32 kg ...:o

Także proszę - gdybyś mógł się odnieść do moich wypowiedzi ( str. 83 ) w kwestii zalet i wad kanałów poziomych i pionowych w wymienniku kotła.....wiem że piszesz o tym na swojej stronie......ale jakbyś to mógł przedstawić w kontekście wychładzania spalin i wytwarzanie się skroplin w piecu?

Będę wdzięczny :-)

 

To znaczy dokładnie tak:

W trakcie 6 godzinnego testu według normy PN-EN 303-5, kiedy to kocioł przez cały czas pracował z mocą 16kW, spalił on 14,6kg węgla o wartości opałowej 27MJ/kg. Daje to w przeliczeniu 58,4kg/dobę. Podkreślam - przy ciągłej pracy z mocą 16kW. W rzeczywistości w domu spalasz znacznie mniej, bo kocioł dobrze dobrany nigdy nie pracuje z mocą nominalną (no - może raz na kilka lat), bo nigdy nie ma tak niskich temperatur otoczenia, jakie musi brać projektant do wyliczenia zapotrzebowania mocy. Projektant powinien liczyć moc kotła na warunki najniższych temperatur, które mogą wystąpić w danej strefie klimatycznej.

Ze względu na Twoją dociekliwość i wyraźną chęć zrozumienia, o co chodzi w kotle, zacząłem już po Twoim pierwszym długim wpisie pisać odpowiedź dla Ciebie. Niestety, brak czasu nie pozwala mi jej skończyć dość szybko. Nie chcę jej publikować po kawałku, bo to może utrudnić jej odbiór. Tak więc - jeszcze trochę cierpliwości.

Edytowane przez zawijan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał przeliczyć model 17kW w/g węgla i sprawności z badań na 16kW, to wyjdzie ok. 2,49 -2,51kg/h dla mocy 16kW

 

Ta sama norma 303-5 wymaga tez badania na 30%mocy i podania danych.

 

30% mocy jest to zakres, wokół którego kocioł pracuje przez ok.80%dni grzewczych.

To jest najważniejsze. Cały myk polega na tym, aby przy tej małej mocy zachować temp. spalin w przedziale 90-130st.C.

 

Zbyt mocne wychłodzenie spalin to w skrócie korozja, poniżej 90st.C temp. spalin łatwo osiągany jest punkt rosy spalin, pisałem o tym wcześniej.

Nie chcąc wielce się szarpać - poczekamy 3-4lata i wszystko samo wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam a ile metrow ma ten domek sasiada?ze spalil 3 tony i jakim groszkiem palil?

jak dlugo sasiad go uzytkuje czy byly jakies awarie?w jakim regionie mieszkasz?

 

Nie chcę teraz strzelać jak nie jestem pewien ale na pewno jeszcze dokładnie zapytam.Raczej nie podejrzewam żeby miał powód bajerować.Ale kto to wie ;)

A mieszkam w Kujawsko-Pom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy raport z badań ma zapis,że możliwy jest błąd pomiarowy i obliczeniowy, bo część rzeczy jest wynikiem obliczeń a nie pomiarów.

Z tego co pamiętam ok.10% granicy błędu....

 

Jak liczone jest spalanie i jak badane jest to 100%mocy od strony zasypu węgla

Otóż 1dzień to testy, nastawy sterowania, układu itp. itd., wychodzi w tym dniu m.in. ile czasu potrzebuje dany palnik w kotle, aby ustabilizować swoja pracę, ten żeliwny potrzebuje ok.2,5h, musi się zażużlować, ustabilizować.

 

W drugim dniu z grubsza wiadomo ile węgla należy wrzucić do kosza, kocioł jest wyczyszczony i rozpalany od nowa.

Stabilizacja pracy np. zajęła 2h... jak dobrze pamiętam wybiera się wówczas popiół z kotła, z kosza wyciąga nadwyżkę opału do "płaskości", waży się to i odejmuje od bilansu zasypu, wsypuje się odpowiednią ilość węgla np. 15kg i rozpoczyna pomiar....

Mija owy czas np.6godzin, maszyny stop

Z kosza na oko wyciąga się węgiel do podobnego stanu płaskości - tutaj możliwość błędu, zależy jak ułożą się bryłki. Całość się waży, popiół chyba czeka do drugiego dnia i przekazywany jest do analizy do laboratorium. Dalej dane z czujników spalin, są tam tez takie waciki wymieniane w odpowiednich sekwencjach czasu podczas palenia. To wszystko się analizuje.

 

Generalnie jednak o te kilka gram można się właśnie pomylić przy zasypie i ważeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ważne jest jednak sprawdzanie kotłów, niezależnie od instytutu.

Widzę różnice między badaniami, ale to są już osobne kwestie, sprawdzać i badać należy.

 

Ważne jest też prowadzenie własnych prac, praca nad rozwojem i poprawkami.

 

Co kilka lat proces należy powtarzać, weryfikować nowe założenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Cały myk polega na tym, aby przy tej małej mocy zachować temp. spalin w przedziale 90-130st.C.

 

Zbyt mocne wychłodzenie spalin to w skrócie korozja, poniżej 90st.C temp. spalin łatwo osiągany jest punkt rosy spalin, pisałem o tym wcześniej.

Nie chcąc wielce się szarpać - poczekamy 3-4lata i wszystko samo wyjdzie.

Uuu, no to u mnie kiepsko to wygląda, ponieważ temp. spalin najczęściej waha się w przedziale 55-60 st.C, przy zadanej 48 st.C. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuu, no to u mnie kiepsko to wygląda, ponieważ temp. spalin najczęściej waha się w przedziale 55-60 st.C, przy zadanej 48 st.C. :(

 

Jak to mierzysz, czym to mierzysz i w jakim punkcie mierzysz?

 

30%mocy to t.spalin 100st.C, chyba,że praca na jeszcze mniejszej mocy....

Czy po otwarciu wyczystki widzisz kropelki wody, albo czy takie kropelki wody zauważasz w wyjściu kominowym (czopuchu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuu, no to u mnie kiepsko to wygląda, ponieważ temp. spalin najczęściej waha się w przedziale 55-60 st.C, przy zadanej 48 st.C. :(

 

może masz kondensacyjny??? oczywiście żartowałem........

a poważnie to sie za bardzo nie znam, ale masz coś chyba złe nastawy kotła.....

Edytowane przez jorgo
uzu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche poszperałem i znalazłem zdjęcie tego termometru na innym wątku...

 

Kolega pisał chyba do Włodka_PID...

Czy to nie jest zwykły termometr ze skalą do 100st.C służący normalnie do pomiaru temp. wody w kotle?

Jego skala jest stanowczo za mała...

 

Jak chcesz mieć klasyczny termometr ze stałym pomiarem t.spalin to zajrzyj na strony polskiej grupy instalacyjnej

http://sklep.pgi.com.pl/termometr-bimetaliczny-pomiaru-temperatury-spalin-zakres-500c-p-15794.html

 

lub tutaj:

http://www.afriso.pl/rt80-fi-80-mm-tuleja-100-mm-0350-stc-kl-20-p-2521.html?cPath=1_577_1164

 

Ten do 350st.C jest wystarczający dla pracy podajnika, jak chcesz jednak popędzic kocioł na drewnie przy ruszcie awaryjnym, to wybierz lepiej ze skalą do 500st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...