Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

...W drugim dniu z grubsza wiadomo ile węgla należy wrzucić do kosza, kocioł jest wyczyszczony i rozpalany od nowa.

Stabilizacja pracy np. zajęła 2h... jak dobrze pamiętam wybiera się wówczas popiół z kotła, z kosza wyciąga nadwyżkę opału do "płaskości", waży się to i odejmuje od bilansu zasypu, wsypuje się odpowiednią ilość węgla np. 15kg i rozpoczyna pomiar....

Mija owy czas np.6godzin, maszyny stop

Z kosza na oko wyciąga się węgiel do podobnego stanu płaskości - tutaj możliwość błędu, zależy jak ułożą się bryłki. Całość się waży, popiół chyba czeka do drugiego dnia i przekazywany jest do analizy do laboratorium. Dalej dane z czujników spalin, są tam tez takie waciki wymieniane w odpowiednich sekwencjach czasu podczas palenia. To wszystko się analizuje.

Generalnie jednak o te kilka gram można się właśnie pomylić przy zasypie i ważeniu.

 

A nie widziałeś czasem, że kocioł w czasie badania stoi na wadze i waży się na bieżąco?

Strasznie lubisz badać "na oko". A ten błąd z badania "na oko" - to nie kilka gram a kilka deko. A może kilkadziesiąt deko? To już dużo.

 

A tak generalnie - jakie to ma znaczenie? Sprawność u klienta i tak jest znacznie, znacznie niższa. Ze względu na trudności z ręcznym "na oko" dobraniem nastaw regulatora kotła. Naprawdę mało kto potrafi dobrze ustawić proces spalania w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej byl opisywany wodny punkt rosy oraz punkt rosy spalin.

 

Nie widziałem kotła na stanowisku badawczym postawionego na wadze, widziałem jak jest ważony opał i popiół, ale metoda, która opisałem.

 

Tak, był opisywany przez Ciebie. Ja jednak zapytałem, czy jesteś pewien tego, co napisałeś - a nie czy był opisywany punkt rosy.

 

Taki kocioł na wadze możesz zobaczyć u nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominałem także podczas dawnych dyskusji o awaryjności modeli zasypowych z kanałami pionowymi oraz poziomymi.

 

Model tłokowy produkujemy od 2000roku w obu wersjach i prawidłowość z modeli zasypowych tutaj także występuje.

nie wiem czy tak będzie przy retortach, nie chcemy już tego powtarzać. Czas pokaże, jak będzie.

 

Cieszy mnie,że w tym elemencie jesteście o krok naprzód w stosunku do konkurencji (kocioł na wadze).

Zobaczymy jaki będzie rok, może będziemy chcieli jeszcze cos sprawdzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta sama norma 303-5 wymaga tez badania na 30%mocy i podania danych.

 

Muszę sprostować jeszcze jedną rzecz.

Norma PN-EN 303-5 niczego nie wymaga, bowiem nie jest ona normą obligatoryjnie obowiązującą. Ona tylko radzi, jak należy prowadzić badania kotła.

Natomiast normą obligatoryjnie obowiązującą jest PN-EN 12809 (dla kotłów o mocy do 50kW). Nie wymaga ona badania na 30% mocy. Być może - nie wszyscy producenci o tym wiedzą, choć bez tych badań kotłów sprzedawać nie wolno (bez badań według normy PN-EN 12809).

Edytowane przez zawijan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

przeczytałam te 165 stron dotyczących doboru kotła, zajęło mi to pół nocy, i proszę uwierzcie mi , nic mi to nie pomogło w wyborze kotła. Dla zwykłego użytkownika, który kupuje pierwszy raz kocioł, zna się na tym tyle co nic jest, to niesamowicie trudny wybór. Właśnie stoję przed takim wyborem. Dom postawiony w zeszłym roku, będzie ocieplany z zewnątrz 15 cm styropianem, dach dwuspadowy z wełną 15+5, Najgorsze w tym wszystkim tych wszystkich podpowiedzi wybrałam trzy, ale niestety teraz muszę wybrać tylko jeden . A który to nie wiem.

- tilgner EKR 15 kw

- enka set3 ( drogi jak djabeł

- futura ekono mini 16kw , ten mi najbardziej odpowiada, ze względu na komin z góry, gabaryty , proponowali nawet z palnikiem Brucera

Może jakaś mała podpowiedź?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Najgorsze w tym wszystkim tych wszystkich podpowiedzi wybrałam trzy, ale niestety teraz muszę wybrać "

ze zmęczenia powstał bład, nałożyły się dwa zdania.

 

powinno być:

Najgorsze w tym wszystkim jest to , że kotłownia jest bardzo mała, (miał być gaz, ale niestety nie będzie). Z tych wszystkich podpowiedzi wybrałam trzy kotły, ale niestety teraz muszę wybrać jeden

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, wielu producentów jest w stanie wykonać wyjście spalin do góry choćby firmy sekom (gdzie pracuje Jarecki), dziubarczyk ( mam z takim wyjściem kocioł), rbr ekouniwersal (seryjne wykonanie czopuchów do góry z ecoalem), cichewicz (również seryjne wyjście do góry), tilgner itd. Zawsze można zadzwonić do producenta danego kotła i zapytać o możliwość takiej przeróbki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

przeczytałam te 165 stron dotyczących doboru kotła, zajęło mi to pół nocy, i proszę uwierzcie mi , nic mi to nie pomogło w wyborze kotła. Dla zwykłego użytkownika, który kupuje pierwszy raz kocioł, zna się na tym tyle co nic jest, to niesamowicie trudny wybór. Właśnie stoję przed takim wyborem. Dom postawiony w zeszłym roku, będzie ocieplany z zewnątrz 15 cm styropianem, dach dwuspadowy z wełną 15+5, Najgorsze w tym wszystkim tych wszystkich podpowiedzi wybrałam trzy, ale niestety teraz muszę wybrać tylko jeden . A który to nie wiem.

- tilgner EKR 15 kw

- enka set3 ( drogi jak djabeł

- futura ekono mini 16kw , ten mi najbardziej odpowiada, ze względu na komin z góry, gabaryty , proponowali nawet z palnikiem Brucera

Może jakaś mała podpowiedź?

 

Tu masz mala ciekawostke na temat jednego z podanych przez Ciebie kotlów http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8215-cichewicz-najgorszy-serwis-z-jakim-sie-spotkalem/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłem, który jest bardzo ciekawy jest model Sztoker-25 z paleniskiem klepsydrowym (tutaj bardzo fajna praca na niskich mocach)

Zajmuje na szerokość 50cm

Wysokość 135cm, wyjście czopucha górne

Długośc od drzwiczek do kosza 119cm

 

Po rozmowie z twórcą tego kociołka wiem,że od strony kosza wystarczy zostawić tylko 10cm, nawet jak zajdzie konieczność wymiany ślimaka można to zrobić poprzez drzwiczki wymiennika- przód kotła.

 

Pod względem ustawności jest to więc model typowy do tłoka. Dla wąskich kotłowni.

 

Haniu zależy zatem jakie wymiary ma kotłownia oraz gdzie jest komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o czopuch u góry, to chyba każdy producent może Ci wyprodukować taki kociołek......poczytaj sobie DTR każdego z tych producentów, czasami diabeł tkwi w szczegółach......nie wiem jak Enka czy Tilgner, ale Futury Econo nie zalejesz zwykła wodą, obowiązkowy przegląd coroczny ( dodatkowe koszty) itp.,

A co do wątpliwości, to każdy chyba tak ma...im więcej się czyta, rozmawia, porównuje....tym więcej ich ma......

z palnikami Brucera jest jeszcze kilku innych producentów.......wpisz w google i znajdziesz bez problemu.....

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłem, który jest bardzo ciekawy jest model Sztoker-25 z paleniskiem klepsydrowym (tutaj bardzo fajna praca na niskich mocach)

Zajmuje na szerokość 50cm

Wysokość 135cm, wyjście czopucha górne

Długośc od drzwiczek do kosza 119cm

 

Po rozmowie z twórcą tego kociołka wiem,że od strony kosza wystarczy zostawić tylko 10cm, nawet jak zajdzie konieczność wymiany ślimaka można to zrobić poprzez drzwiczki wymiennika- przód kotła.

 

Pod względem ustawności jest to więc model typowy do tłoka. Dla wąskich kotłowni.

.

 

W internecie jednak mało informacji na temat tego kotła.........a i na Forum też....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

przeczytałam te 165 stron dotyczących doboru kotła, zajęło mi to pół nocy, i proszę uwierzcie mi , nic mi to nie pomogło w wyborze kotła. Dla zwykłego użytkownika, który kupuje pierwszy raz kocioł, zna się na tym tyle co nic jest, to niesamowicie trudny wybór. Właśnie stoję przed takim wyborem. Dom postawiony w zeszłym roku, będzie ocieplany z zewnątrz 15 cm styropianem, dach dwuspadowy z wełną 15+5, Najgorsze w tym wszystkim tych wszystkich podpowiedzi wybrałam trzy, ale niestety teraz muszę wybrać tylko jeden . A który to nie wiem.

- tilgner EKR 15 kw

- enka set3 ( drogi jak djabeł

- futura ekono mini 16kw , ten mi najbardziej odpowiada, ze względu na komin z góry, gabaryty , proponowali nawet z palnikiem Brucera

Może jakaś mała podpowiedź?

 

Szybko czytasz, bo naprawdę sporo się tego nazbierało ...

 

Ja już pisałem, które polecam i dlaczego, więc nie będę się powtarzał, ale mając Enkę Set polecam Skam-P Premium, którego używa już jeden z moich sąsiadów i między tymi dwoma kotłami jest kolosalna różnica technologiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. ale mając Enkę Set polecam Skam-P Premium, którego używa już jeden z moich sąsiadów i między tymi dwoma kotłami jest kolosalna różnica technologiczna.

 

SUSPENSER....kolosalna różnica zabrzmiała co enigmatycznie......... na czyją korzyść ????? .....uzasadnij te różnice

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...