Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

palnik żeliwny na małej mocy źle pracuje, bo jest ZA DUŻY, kupcie sobie Ewmara, odpalcie to zobaczycie o ile niżej można zejść.

Nie ma się co zresztą podniecać. Będzie więcej użytkowników Brucer-a, gdzie palniki trafią do bardzo dobrze izolowanych domów i sprawa sama nabierze rozgłosu

 

Jaka jest więc alternatywa dla posiadaczy b.dobrze zaizolowanych domów z rekuperacją itp? Dać sobie spokój z kotłem na paliwa stałe z podajnikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest więc alternatywa dla posiadaczy b.dobrze zaizolowanych domów z rekuperacją itp? Dać sobie spokój z kotłem na paliwa stałe z podajnikiem?

 

Skąd, dobrać model z mniejszym palnikiem....

 

Przeprowadzaliśmy dłuższe testy z innym producentem palnika dla kotła o małej mocy.

Po sugestiach laboratorium została powiększona jak to określali tzw retencja żaru.

Wkleję fotkę poprawki malutkiego paleniska. Szykowana jest jeszcze mała poprawka na odlewnię.

To jest idealny palnik dla kotłów o mocy 8-12kW

 

Średnica zewnętrzna tego palniczka to tylko 21cm a środek trochę mniejszy jak denko szklanki.

 

Palnik uzyskuje moce 15-17kW w zależności od paliwa, ma idealny zapas mocy w stosunku do kotła dla przedziału mocy znamionowej 8-12kW, sugerowana dmuchawa małej mocy WPa07, próbowane sterowania z tym palnikiem Expert, Titanic, RT09pid v.5.15

początek testu.JPG

3bieg po 3h duża moc.JPG

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd, dobrać model z mniejszym palnikiem....

 

Przeprowadzaliśmy dłuższe testy z innym producentem palnika dla kotła o małej mocy.

Po sugestiach laboratorium została powiększona jak to określali tzw retencja żaru.

Wkleję fotkę poprawki malutkiego paleniska. Szykowana jest jeszcze mała poprawka na odlewnię.

To jest idealny palnik dla kotłów o mocy 8-12kW

 

Średnica zewnętrzna tego palniczka to tylko 21cm a środek trochę mniejszy jak denko szklanki.

 

Palnik uzyskuje moce 15-17kW w zależności od paliwa, ma idealny zapas mocy w stosunku do kotła dla przedziału mocy znamionowej 8-12kW, sugerowana dmuchawa małej mocy WPa07, próbowane sterowania z tym palnikiem Expert, Titanic, RT09pid v.5.15

 

A mam do Ciebie Jarecki79 taka prośbę......jakbyś tak mógł podać takie swoje typy kotłów dobierając właśnie moc palników w zależności od zapotrzebowania na moc, uwzględniając przy tym fakt, że kotły muszą działać zimą ale również latem tylko do c.w.u. Bo wskazujesz na ten palnik, ale tak jak dla mnie - zwykłego śmiertelnika - to nic nie mówi.

Natomiast gdy podasz nazwy kotłów, to każdy sobie poszuka i poczyta w internecie. A i chyba dobrze by było gdyby też wskazać jakie dane modele mają sterowniki. Jakby takie zestawienie zrobił zawijan...to dla mnie - potencjalnego użytkownika kotła, ale także i wielu innych ludzi na tym Forum byłoby zajeb........

Zdaję sobie sprawę, że jesteście ograniczeni obowiązkami itp........ale dla Was fachowców to betka.

 

Dodam i powiem zupełnie szczerze i bez jakiegokolwiek zażenowania czy poczucia wstydu, że ciężko jest mi wybrać świadomie - zaznaczam świadomie nie posiadając specjalistycznej wiedzy - odpowiedni produkt, w tym przypadku kocioł, po którym spodziewam się bezproblemowej eksploatacji, długiej w czasie, zabezpieczonej dobrym serwisem w razie nie daj bosze awarii, dobrego i relatywnie małego zużycia paliwa oraz ceny odzwierciedlającej jakość.

Z góry dzięki :-)

Proponuje pod uwagę wziąć zakresy mocy: 10-12 kW, 12-15 kW, 15 - 20 kW, 20-25 kW..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8-12kW ten palnik, który widzisz wyżej.

Stosowany jest m.in. w Galmecie (ale jeszcze bez tej poprawki, którą badaliśmy) oprócz naszej firmy.... czy jeszcze inne mają go w ofercie- pojęcia nie mam.

Tam pracuje z Expertem (galmet), my testy tez zaczęliśmy z Expertem, to ze względu na obsługę tej malutkiej dmuchawy WPa07

ps tutaj małe wersje tych żeliwnych palników też mogą pracować w zależności od typu izolacji budynku i jego wielkości, duże tj. brucer czy duża ekoenergia zdecydowanie NIE.

 

15-20kW tu już można myśleć o brucerze czy ekoenergii. Może być palnik klasyczny czy obrotowy. Zależy na jaki dom i jak docieplony. Zależy jakie kto ma preferencje względem palnika.

Jest mała ekoenergia... może też być większa nieco zmodyfikowana.

 

25-40kW tutaj brucer czy ekoenergia sa doskonałym wyborem.

 

Czekam jeszcze na wyniki badań nowego palnika. Pierwsza jego generacja miała obiecujące wyniki, na dniach do labo ma trafić drugi model, jak wyniki będą idealne, będziemy myśleć czy wejść w temat. Czekam w tym temacie na odzew dyrektora instytutu w Łodzi. Nie chcę jeszcze zdradzać szczegółów, zbyt wcześnie na to.

 

To oczywiście z retort, bo jest jeszcze ciekawy model Sztoker czy też konstrukcje tłokowe.

 

Wszystkie produkty mają zalety i wady, nie ma takiego, który ma tylko zalety.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były badane, ale wykonano tylko badania atestacyjne - nie eksploatacyjne.

 

Zgodnie z przyjętymi zasadami - nie oceniamy kotłów, które nie przeszły u nas badań eksploatacyjnych. Badania atestacyjne - to za mało, aby należycie ocenić kocioł.

Możemy jedynie stwierdzić (na bazie badań atestacyjnych), że swoją moc nominalną te kotły osiągają.

 

Jeśli możesz , to które - oprócz Ogniwa - kotły przeszły u Was badanie eksploatacyjne ? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki79...........a co powiesz o tym produkcie.....bo nie wiem jaką ma nazwę......http://www.e-instalacje.pl/a/3845,kociol-na-paliwa-stale

 

To Retklaster Premium 25kW

Produkt Pleszewskiego Klastra Kotlarskiego, pracuje tylko na ciągu wymuszonym (2wentylatory, jeden do palnika, drugi wyciągowy spalin)

Na zdjęciu widzisz pełną wersję:

od lewej zasobnik CWU, moduł filtra spalin, wymiennik a w zasadzie komora paleniska z płytami ceramicznymi, kosz z palnikiem z powietrzem wtórnym (podgrzewanym w module filtra spalin)

 

Mamy jako członek klastra kotlarskiego prawa do produkcji tego kotła oraz dokumentację do niego. Jest jednak zbyt drogi, jego cena netto ze względu na skomplikowanie technologiczne a także z tytułu praw intelektualnych oscyluje koło 20tys. zł.

 

Zobaczymy jednak, czy nie będzie produkowany jak zmienią się normy odnośnie emisji.

Badany był przez 2niezależne ośrodki tj. Urząd Dozoru Technicznego i chyba politechnikę śląską (nie pamiętam dokładnie)

 

Zdjęcie pochodzi z Międzynarodowych Targów Poznańskich "Instalacje 2008", na których się wystawialiśmy.

 

Mogę Ci wysłać zastrzeżenia patentowe tego kotła, zrozumiesz dlaczego jest tak drogi.

To jest dopiero czyste spalanie.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. U kolegi z forum o nicku Hiro wgrałem też wczoraj soft z nowym rozwiązaniem, aby zwiększyć ciśnienia w komorze spalania Brucera/Ekoenergi.

Jestem ciekaw jak to śmiga po jednej dobie.

 

Zostawiłem piec na samej podłogówce (łazienka dół i góra, kuchnia i przedpokój jakieś 60m2), z relacji teścia bo ja nie mogłem dojechać i sprawdzić samemu co się dzieje, przez dobę poszło 20 kg groszku, w popielniku czysto, piec pracował z mocą 14 % w danym momencie jak sprawdzał.

Edytowane przez hiro77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zajęty byłem, widzę,że Zawijan dalej pianę bije.

 

Nie da sobie powiedzieć,że palnik żeliwny na małej mocy źle pracuje, bo jest ZA DUŻY...

 

Tam, skąd pochodzę, jest w powszechnym użyciu takie powiedzenie: "Ty se mów, a ja zdrów."

A moja kochana Babcia, kiedy się za bardzo wymądrzałem, mówiła mi: "Oj Jacuś, ty jesteś taki mądry, że aż głupi."

 

A palnik ZA DUŻY rzeczywiście na małej mocy źle pracuje - wszystko jedno, czy jest żeliwny, czy inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest więc alternatywa dla posiadaczy b.dobrze zaizolowanych domów z rekuperacją itp? Dać sobie spokój z kotłem na paliwa stałe z podajnikiem?

 

Ja jestem zdania, że kocioł na paliwa stałe nadaje się nawet do małych dobrze izolowanych domów.

Czy w takich domach daje oszczędności finansowe takie, żeby warto było rezygnować z wyższego komfortu użytkowego, jaki dają inne rozwiązania - to całkiem inna sprawa.

Natomiast uważam, że używanie kotła na paliwa stałe do ogrzewania c.w.u. w lecie, a szczególnie kotła o wielkości zabezpieczającej ogrzanie dużego domu w zimie, jest mało logiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak jak piszesz ,ale i tak oba sterowniki maja zabezpieczenie nie przekroczenia danych parametrów a po ich przekroczeniu kocioł i tak wygasnie.

 

Jeżeli to nie problem odpisz mi na priv.

 

Połączenie możliwości Ecoala i Bruli uważam za bardzo ciekawą alternatywę i drogę o której producent powinien poważnie pomyśleć. Mówi się że w przypadku ecoala Elektro system bierze na siebie odpowiedzialność za prawidłowość procesu spalania. Nie rozmawiałem jeszcze z ludźmi z Kutna, ale wydaje mi się, że w gruncie rzeczy ogranicza się to do tego przegrzania i tym podobnych przypadków o których piszesz dalej. Z Brulim jest tak samo w zaawansowanych ustawieniach mamy przecież podobne parametry. Dodatkowo - będąc na stronie esterownik na koncie jednego z użytkowników tego właśnie sterownika zauważyłem możliwość ręcznego ustawienia max temp spalin czego w ecoalu nie ma a szkoda. Wydaje mi się, że ciekawym rozwiązaniem byłoby rozszerzenie parametrów w trybie ręcznym. Tak by użytkownik mógł swobodnie kształtować proces spalania. Do niego należałaby w pełni decyzja na co się zdecydować - pełny automat czy tryb ręczny. Ponadto w sterowniku mamy przecież kartę pamięci gdzie rejestrowany jest praktycznie każdy parametr, przejście miedzy trybami itp. Więc jeśli ktoś sknociłby przez swoja nieumiejętność, nieznajomość prawideł pracy kotła łatwo byłoby producentowi to udowodnić a co za tym idzie zdjąć z siebie odpowiedzialność w takich przypadkach. Sam poważnie się zastanawiam czy np za rok, kiedy poznam już w pełni swój piecyk, nie przesiąść się na Bruli. Ale to jak piszecie w tym momencie jest drogą tylko w jednym kierunku przynajmniej oficjalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo - będąc na stronie esterownik na koncie jednego z użytkowników tego właśnie sterownika zauważyłem możliwość ręcznego ustawienia max temp spalin czego w ecoalu nie ma a szkoda.

 

Co rozumiesz pod pojęciem ręcznego ustawienia max temperatury spalin?

Mnie się wydaje (nie znam sterownika bruli), że to jest ustawienie temp. spalin, przy której użytkownik otrzymuje sygnał, że źle ustawił podawanie-przerwę-nadmuch. Czyli taki alarm sygnalizujący błędy operatora. Temperatura spalin jest parametrem wynikowym a nie zakładanym. Parametrem zakładanym jest w każdym sterowniku temperatura wody.

eCoal tak steruje spalaniem, że temperatura spalin nie przekracza optymalnego poziomu dla danej mocy zapotrzebowanej. Temperatura spalin jest dla niego sygnałem charakteryzującym jakość spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest więc alternatywa dla posiadaczy b.dobrze zaizolowanych domów z rekuperacją itp? Dać sobie spokój z kotłem na paliwa stałe z podajnikiem?

 

Najpierw pomyślałbym nad PC, a potem nad kotłem na ekogroszek lub inne paliwo - zajrzyj tu:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153597-JAK-M%C4%84DRZE-I-TANIO-OGRZA%C4%86-MA%C5%81Y-DOM/page26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...