Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Edde ponowne dzięki. Próbowałam ale znów mi nic nie chciało wejść. Co mam robić po kolei-klikam IMG, potem wchodzę w album, otwieram dane zdjęcie, po prawej stronie zdjęcia jest link i próbuję go przekopiować i nic.

proponuję korzystać z fotosik.pl, tam wydaje się być prostsze linkowanie zdjęcia

a w tym onecie, hmm, ja link bezpośredni skopiowałem z właściwości obrazka (klikasz prawym klawiszem myszki na obrazku, właściwości i adres obrazka, kończyć się powinien rozszerzeniem .jpg) i wstawiłem forumowy IMG :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sorry Jarecki, nie chciałem cię obrazić. Trochę się wkurzyłem, bo usiłujesz, może i słusznie, przestrzegać ludzi przed pewnymi problemami, które jednak są efektem złego funkcjonowania pieca a nie jego wadą, czy naturalnym faktem. Wkleiłem zdjęcia, by można łatwiej pokazać na przykładzie o czym mówię.

 

By móc naprawdę konkretnie doradzić, trzeba mieć dokładne dane i o to prosiłem dagę, zamiast zachwalać jej to czy inne rozwiązanie. Przy okazji, daga, co z tym usytuowaniem drzwi? Podaj te dane.

Co do Linga, wiem na co ten piec stać. Idea tego wymiennika jest mi znana z praktyki od wielu lat a jego łatwość adaptacji do własnych potrzeb jaką uzyskano w Lingu jest godna polecenia. Dzięki temu jest to rozwiązanie dość uniwersalne.

Znam też z praktyki inne rozwiązania wymienników. Ale to nie jest takie istotne. Każdy system można doprowadzić do stanu używalności, tylko po co się gimnastykować nadmiernie, jeśli jest prostszy sposób?

 

To, że od dwóch miesięcy nie czyszczę pieca, poza dolnym paleniskiem retorty i osadzanym na jej deflektorach pyle, nie znaczy, że mi się nie chce, tylko, że nie ma co czyścić. Lekki sypki nalot zabrudzony z wierzchu sadzami, grubości 2mm w porywach, który się utrzymuje niezmiennie, to raczej w piecu zwykła rzecz. Rurę spalinową mam z wyczystkami i bezproblemowym dojściem i co pewien czas tam zaglądam, ale jakoś tej sadzy tam nie przybywa a ta co jest, no cóż nie zakładam, że tylko goła blacha ma być. Zresztą ilekroć tam grzebię, to z pod czerni sypie się beżowy proszek ale nie jest mi on do niczego potrzebny, więc póki co niech sobie tam jest. Podczas ostatniego czyszczenia z całego systemu dymówek, czopucha i rury było go z litr, o ile dobrze pamiętam, bo to było dawno. O tym też pisze Rodowity. Jak tam u ciebie z ilością sadzy?

Co do sterowników, nie używam automatu, bo nie widzę takiej potrzeby u siebie i nie sadzę, by zastąpiły dobrze dobrany system z buforem. Zwłaszcza zaś sterowniki, których sterowanie polega nom stop na przerywaniu procesu palenia i postojem na tzw. podtrzymaniu. Z tego są te tony sadzy i dym i problemy z ciągłym szorowaniem w piecu i co rusz wyziębianie systemu z tego powodu. Ważniejsze jest stworzyć optymalny system a potem dać mu ewentualnie automat do sterowania i tylko dynamiką palnika a nie jego wygaszaniem czy mechanicznym dławieniem. Ale to nie na forum rozwiązuje się te kwestie, tylko przy projekcie domu lub na miejscu z kimś, kto ma konkretny wgląd na całość. A sam piec to tylko element w tym systemie i powinien być optymalny, dostarczać ciepło a nie problemy.

Ja chodzę do kotłowni suszyć węgiel, wyciągać popiół zpieca i posłuchać sobie szumu dmuchawy

:wink: .. mogę też ewentualnie zaśpiewać sobie z Młynarskim.. co by tu jeszcze spieprzyć Panowie? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodowity. Jak tam u ciebie z ilością sadzy?

 

Czyściłem kocioł w sobotę, wcześniej ponad miesiąc tego nie robiłem. No i pare litrów tego było, chyba 1/3 separatora 19l.

Natomiast inna rzecz mnie dziwi. Po czyszczeniu kocioł dostał głupawki :D Ma nastawy 57 CO/45 CWU i mniej więcej do czyszczenia tak było, chodził bez problemu. Wczoraj tem CWU zjechała o 10 st. a temp. CO o 8 st.i kocioł miał wyraźnie problemy z nabraniem mocy. Temp. CWU potrafiła wzrosnąc o kilka stopnia a potem spaść. Czopuch delikatnie ciepły. Dzisiaj znowu rozpędził się do 66 st. CO a temp. CWU 45. Jutro ma przyjść kominiorz, myślę, że po 4 miesiącach palenia mogą być problemy z cugiem, zwłaszcza po sobotnim wychłodzeniu kotła i komina przed pucowaniem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak często czyści się komin przy ekogroszku?

 

W zgodzie z prawem naszej RP - 4x w roku :D Obowiązek!

Jak masz krechę w banku/ubezpieczenie to lepiej posiadać kwit od kominiarza z terminowym czyszczeniem komina... Na wszelki wypadek...tfu, tfu..

 

Odnośnie pracy kotła to są moje przypuszczenia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daga, tak by to można usytuować. Zapomniałem tam dodać, że z rusztem obrotowym ten Ling. To bardzo ważne! Bufor trudno mi tam zmieścić. Pozostaje umieścić zasobnik c.w.u. nad kotłem, bliżej narożnika z reku. U mnie jest Galmet 140l dwupłaszczowy, też na ścianie ale obok, bo nisko zawieszony. Pięć osób i dwie łazienki spokojnie wystarcza przy temperaturze 50şC. Pytałem o drzwi, bo myślałem, że tu z przodu dało by się coś postawić na posadzce, ale musisz mieć dojście do wyczystki w kominie.

Co do sterownika, to dowiedz się o pogodowy, z programem, który utrzymuje ciągłą pracę palnika, bez przerywania dochodzeniem do tzw. podtrzymania. I koniecznie zawór drogowy, wystarczy trójdrogowy, usytuowany na powrocie. Może też być na zasilaniu, ale moim zdaniem lepiej na powrocie. Jednego jeszcze nie wiem, co ty masz w instalacji c.o., kaloryfery, podłogówkę, zawory termostatyczne..

Po otwarciu drzwiczek u ciebie powinno zostać jeszcze około 22cm ( od ich końca rzecz jasnna). Wycior z drucianną szczotą ma około metra ale i u ciebie wejdzie spokojnie bez problemu z lekkiego skosu. Sprawdziłem to u siebie w kotłowni. Szufladę taż da się wyjąć bez problemu. Trzeba to robić codziennie, bo jest nieduża. U siebie ją w ogóle wyjąłem z pieca na stałe.

 

http://picasaweb.google.pl/lh/photo/uTdVqjF_DsmJI87f59Ij1Q?feat=directlink

 

daga, a gdzie ty masz doprowadzenie końcówek instalacji c.o.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodowity:

Jarecki mam takie pytanko. W sterowniku PID przejście na sezon letni odbywa się poprzez ustawienie temperatury CO na poziom "OFF". Czy oprocz ustawienia tem. na "OFF" muszę pamiętac o zakręceniu/odkręceniu czegoś w instalcji CO? I czy w każdej chwili mogę zadać sterownikówi temperaturę i powrocić do cyklu grzania CO?

 

Temp. CWU ustawia się zaczynając od naciśnięcia guzika "-", zakres nastaw od off poprzez 40 do 70st.C

 

Temp. C.O. ustawia się zaczynając od naciśnięcia guzika "+", zakres nastaw od off poprzez 40 do 80st.C

 

W zależności jak ustawisz temp. na bojler i co tak sam algorytm dobiera właściwy tryb pracy, nie wybierasz żadnych priorytetów czy np. trybu lato, jesień itd.

Jak ustawisz np. 60na bojler a 50 na c.o. to kocioł pracuje do temp. bojlera a mniejsza temp. na c.o. przeliczana jest poprzez cykliczną pracę pompy c.o.... np.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mendras:

Sorry Jarecki, nie chciałem cię obrazić. Trochę się wkurzyłem, bo usiłujesz, może i słusznie, przestrzegać ludzi przed pewnymi problemami, które jednak są efektem złego funkcjonowania pieca a nie jego wadą, czy naturalnym faktem. Wkleiłem zdjęcia, by można łatwiej pokazać na przykładzie o czym mówię.

 

Efekty złego funkcjonowania pieca, to problemy z właściwym ciągiem komina lub źle wykonaną wentylacją czy też złą jakością paliwa. Zła jakość paliwa nie oznacza miału, bo ostatnio często paliwa miałowe są lepsze od tzw. ekogroszków.Wczoraj miałem okazję widzieć rodzaj miału z kopalni ziemowit (nie taki piasek, tylko drobne ziarna od ok.4 do ok.20mm) na kotle tłokowym i szczęka mi opadła. Wypalony do przysłowiowego pyłku z papierosa od ponad 2lat nie widziałem tak wypalonego ekogroszku.

 

Twój sterownik ma tryb przedmuchu, tylko Ty potrafiłeś go tak ustawić,że głównie pracuje na trybie grzania. Twoje rady odnośnie programowania sterownika biorą się z budowy softu w sterowniku recalart. Sugerujesz krótkie czasy podawania i krótkie przerwy. W Twoim sterowniku w przedmuchu razem z dmuchawa podawane jest paliwo, może dlatego nie zwróciłeś uwagi, kiedy masz przedmuch a kiedy pracę. Potrafisz sobie zaprogramować sterownik, dlatego jesteś zadowolony.

 

Resztę postów postaram się skomentować wieczorkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, Jezeli ktoś narzekał, że ma mało miejsca w kotłowni to chciałem go pocieszyć :) Poniżej postaram się wkleić rzut pomieszczenia, gdzie muszę zmieścić kocioł na eko-groszek. Zastanawiam się od dłuższego czasu co tam dać. Myślałem o Futura Econo Czechowicza, bo ma wyjście do komina od góry lub o kotle HEF Plus U bo jest mniejszy (wyjście do komina z tyłu).

Które kotły proponujecie dla takiego małego pomieszczenia? Pozdrawiam

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/70b6690aab8af1f0.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...