Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Teraz bardziej poważne pytanie, czy dodatek soli do węgla może poprawić spalanie?

Czy ilość soli 2,2kg/1tonę węgla rzeczywiście może poprawić sprawność kotła nawet o 12% (ewentualnie o 2,5%) ?....

Dodam,że pisze to poważnie, testy takie były robione dla zwykłego kotła zasypowego, czy możliwe jest, aby jakieś wartości dodane uzyskać także w modelach z podajnikiem?

Przy modelu zasypowym roczny koszt oszczędności na spalaniu obliczony został na poziom 15-20%....

Wspomina się o zmniejszeniu emisji tlenku węgla, zmniejszeniu emisji tlenków azotu nawet do 30%,, zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, zmniejszeniu objętości żużla o 2-2,5raza

 

Mówi się o soleniu jako o kompleksowej, wysokoefektywnej technologii..

 

Mam straszną ochotę zapoznać się ze sprawozdaniem z tych badań.

 

Dyskusję na ten temat trzeba zacząć od pytania: Jakiej soli?

Różnych soli w chemii i w przyrodzie jest całe mnóstwo. SÓL jest to związek chemiczny powstający z reakcji kwasu z zasadą. Solami są: chlorek sodu (sól kuchenna), węglan potasu (potaż), węglan sodu (soda), wodorowęglan sodu (soda oczyszczona), węglan wapnia oraz inne siarczki, chlorki , węglany itp.

O jaką sól chodzi w tym przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No, no, no...

No to teraz odpowiedz, ile wody musi być w kotle, żeby się w takiej sytuacji nie zagotowała?

 

Jacek, nie ciągnij proszę tego wątku.

 

Dla każdego kotła wyjdzie inny wynik, użytkownicy

forum nie mają z tego żadnej korzyści... To problem

- jeden z wielu - który konstruktor kotła powinien

brać pod uwagę.

 

Pozdrowienia,

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no, no...

No to teraz odpowiedz, ile wody musi być w kotle, żeby się w takiej sytuacji nie zagotowała?

 

Wiesz przecież,że to pytanie jest źle zadane. Wiesz też, co jest wynikową ilości wody w kotle, konstruowałeś przecież kotły....

 

Chodzi o dobre zabezpieczenia kotła, jak jest poważna groźba gotowania wody, to można np. stosować wężownice schładzające odbierające tzw moc szczątkową.

 

Chciałbym wrócić do ważniejszego pytania, które zadałem...

 

Teraz bardziej poważne pytanie, czy dodatek soli do węgla może poprawić spalanie?

Czy ilość soli 2,2kg/1tonę węgla rzeczywiście może poprawić sprawność kotła nawet o 12% (ewentualnie o 2,5%) ?....

Dodam,że pisze to poważnie, testy takie były robione dla zwykłego kotła zasypowego, czy możliwe jest, aby jakieś wartości dodane uzyskać także w modelach z podajnikiem?

Przy modelu zasypowym roczny koszt oszczędności na spalaniu obliczony został na poziom 15-20%....

Wspomina się o zmniejszeniu emisji tlenku węgla, zmniejszeniu emisji tlenków azotu nawet do 30%,, zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, zmniejszeniu objętości żużla o 2-2,5raza

 

Mówi się o soleniu jako o kompleksowej, wysokoefektywnej technologii..

 

dodam,że w trakcie badań dodatek wynosił 5-7g na 1m2 co 5-10min, co dało ok.2,2-2,3kg/tonę

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz przecież,że to pytanie jest źle zadane. Wiesz też, co jest wynikową ilości wody w kotle, konstruowałeś przecież kotły....

 

Chodzi o dobre zabezpieczenia kotła, jak jest poważna groźba gotowania wody, to można np. stosować wężownice schładzające odbierające tzw moc szczątkową.

 

Chciałbym wrócić do ważniejszego pytania, które zadałem...

 

Teraz bardziej poważne pytanie, czy dodatek soli do węgla może poprawić spalanie?

Czy ilość soli 2,2kg/1tonę węgla rzeczywiście może poprawić sprawność kotła nawet o 12% (ewentualnie o 2,5%) ?....

Dodam,że pisze to poważnie, testy takie były robione dla zwykłego kotła zasypowego, czy możliwe jest, aby jakieś wartości dodane uzyskać także w modelach z podajnikiem?

Przy modelu zasypowym roczny koszt oszczędności na spalaniu obliczony został na poziom 15-20%....

Wspomina się o zmniejszeniu emisji tlenku węgla, zmniejszeniu emisji tlenków azotu nawet do 30%,, zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, zmniejszeniu objętości żużla o 2-2,5raza

 

Mówi się o soleniu jako o kompleksowej, wysokoefektywnej technologii..

 

dodam,że w trakcie badań dodatek wynosił 5-7g na 1m2 co 5-10min, co dało ok.2,2-2,3kg/tonę

 

Jarecki cos Ci chyba sie pokickalo? Odpowiedz masz wyzej albo ja nie zrozumialem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam straszną ochotę zapoznać się ze sprawozdaniem z tych badań.

 

Dyskusję na ten temat trzeba zacząć od pytania: Jakiej soli?

Różnych soli w chemii i w przyrodzie jest całe mnóstwo. SÓL jest to związek chemiczny powstający z reakcji kwasu z zasadą. Solami są: chlorek sodu (sól kuchenna), węglan potasu (potaż), węglan sodu (soda), wodorowęglan sodu (soda oczyszczona), węglan wapnia oraz inne siarczki, chlorki , węglany itp.

O jaką sól chodzi w tym przypadku?

 

Tak, to mnie bardzo interesuje. Jest to zupełnie coś nowego. Jest tam mowa także o lepszym spalaniu gorszego paliwa.

Bardzo mnie interesuje, czy podobne procesy mogą zachodzić w podajniku, tj. czy mogą dać większe korzyści?

To byłaby cenna informacja dla użytkownika kotła. Nieważne jaki palnik czy kocioł.

 

Czy masz możliwość sprawdzenia takiego czegoś podczas testu jakiegoś Waszego kotła, który ogrzewa instytut?

 

Czy mam wkleić linki do tego artykułu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, nie ciągnij proszę tego wątku.

 

Dla każdego kotła wyjdzie inny wynik, użytkownicy

forum nie mają z tego żadnej korzyści... To problem

- jeden z wielu - który konstruktor kotła powinien

brać pod uwagę.

 

Pozdrowienia,

 

 

Włodek

 

A to czemu mam go nie ciągnąć? Przecież i Ty i Jarecki twierdzicie, że to taki ważny problem.

I zauważ, że to nie ja go zacząłem.

Ale skoro nie macie obaj z Jareckim nic konkretnego do powiedzenia na ten temat - to rzeczywiście trzeba go przerwać.

Przerywam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z

Teraz bardziej poważne pytanie, czy dodatek soli do węgla może poprawić spalanie?

Czy ilość soli 2,2kg/1tonę węgla rzeczywiście może poprawić sprawność kotła nawet o 12% (ewentualnie o 2,5%) ?....

Dodam,że pisze to poważnie, testy takie były robione dla zwykłego kotła zasypowego, czy możliwe jest, aby jakieś wartości dodane uzyskać także w modelach z podajnikiem?

Przy modelu zasypowym roczny koszt oszczędności na spalaniu obliczony został na poziom 15-20%....

Wspomina się o zmniejszeniu emisji tlenku węgla, zmniejszeniu emisji tlenków azotu nawet do 30%,, zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, zmniejszeniu objętości żużla o 2-2,5raza

 

Mówi się o soleniu jako o kompleksowej, wysokoefektywnej technologii..

 

No nie wiem , ale czy ta sól nie będzie przyspieszać korozji w układzie ogrzewania. ??? ...z drugiej strony sól doskonale wchłania wilgoć.....więc jakby ja dosypywać do ekogroszku to może w jakimś stopniu i w dłuższej perspektywie ochronić kosz zasypowy......natomiast czy powoduje wzrost sprawności urządzenia....w tym przypadku kotła???? nie potrafię tego powiedzieć........natomiast powiem co innego.....jako osoba lubią czasami coś fajnego ugotować wiem, że gdy do wody wsypie się soli np. na makaron to jakby szybciej osiągała wrzenie, ponadto sól dodana do ubijanego białka jajek tez powoduje że szybciej się ubije piana......w cieczach sól zwiększa gęstość wody, i to chyba ma związek z tym, że szybciej zagotuje się wodę zawierającą sól......Jarecki79 jak to się ma do kotła? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ja już Wam mówię....

Ja używam do swojego kotła specyfik o nazwie SADPAL. Każdy kto ma kocioł węglowy to pewnie używa i wie do czego służy.....właśnie wracam z kotłowni i tak jak byk napisane na opakowaniu: jest to substancja zawierająca sole nieorganiczne, poprawiająca spalanie., opakowanie jak otwarte to się lekko zbryla, bo wciąga wilgoć z otoczenia. Jak wsypię na żar, to pojawia się zielonkawy płomień, trzeba to sypać na żar i wtedy po wypaleniu zasypu sadza robi się taka jakby została spalona, łatwo odchodzi od ściany kotła, lepiej się czyści...........wobec tego faktycznie może dochodzić do poprawienia sprawności kotła..........czysta chemia...ale ja się na chemii nie znam....:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewno, że tak!

 

jorgo jak działa sadpal, to ja wiem.

 

2tygodnie temu redaktor Weiss z radia ZET prowadził akurat audycję, gdzie temat soli był poruszany, wówczas jakiś mistrz kominiarski i kilka innych osób stwierdziło,że są to brednie powtarzane przez babki. Konkretnie w audycji była mowa o wrzucaniu obierek ziemniaków i wspomniano też o soli.

 

Wczoraj natomiast spotkałem w czasopiśmie fachowym artykuł:

http://www.instalator.pl/archi/2011/mi2(150)/24.pdf

 

http://www.instalator.pl/archi/2011/mi2(150)/25.pdf

 

Bardzo interesujące, pytanie czy prawdziwe i czy może to przynieść jakieś korzyści przy modelach z podajnikiem?

Co z wpływem soli na wymiennik, podajnik, kosz?

 

Jacku z tego co wiem, jesteś z wykształcenia chemikiem. Możesz teoretycznie wytłumaczyć jakie moga być konsekwencje takiego dodatku, czy faktycznie można liczyć na poprawę spalania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat dodatku soli

 

Przeczytałem. Nic nie wiem.

Jakaś nieznana mieszanina nieznanych soli. Nieznane reakcje. Nieznane mechanizmy. Wszystko nieznane.

Nie ma o czym dyskutować.

 

Jak napisali autorzy - to przypadkowe odkrycie.

Pytanie zasadnicze: czy posiadają dostateczną ilość informacji, żeby odtworzyć takie badania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie o taką sól chodzi.

 

Śmieszny rysuneczek wskazuje na NaCl, czyli:

chlorek sodu, nazwa zwyczajowa sól kuchenna....

 

Dlaczego nie warto rozmawiać? To bardzo ciekawe..

Czy masz możliwość zrobienia takiej próby? przy okazji np. badania palnika burner? Jak coś się w zakresie spalania poprawi, to byłoby to cenna informacja dla wszystkich użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...