Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

oni sprzedają chyba tylko, nie znalazłem na ich stronie dokumentacji DTR....natomiast znalazłem coś innego o podbnej nazwie....http://www.lumo.com.pl/index.php?lumo=kotly_na_paliwa_stale_vulcanus

masz tam dokumemtację DTR i inne dane techniczne....sterownik ecoMAX 800 R1fuzzy logic.......podobno bardzo dobry, ale Jarecki79 wie najlepiej :)

a tu masz cenę....http://allegro.onet.pl/kociol-na-eko-groszek-lumo-vulcanus-25-raty-1-bos-i1400022751.html

:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

przepraszam że wchodze w temat ale potrzebują porady:)

Co myślicie na temat tego kotła?A może ktoś korzysta z niego i podpowie mi czy warto go kupić?dziękuje

 

http://www.bimsplus.com.pl/strony_p/426/331/32/Kotły%20ekologiczne%20na%20paliwo%20stałe

 

Czyżby instalator, który ma rabat w Bims na niego nalegał ?

 

Znam to z autopsji, bo mój bardzo chciał mi "załatwić" grzejniki ;-)

 

Napisz trochę więcej jaką masz kotłownię (wymiary), jaki dom (metraż, docieplenie, ewentualnie zapotrzebowanie na ciepło wg projektu w kW) to na pewno wskażemy kilka najlepszych propozycji i unikniesz przykrych niespodzianek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S Zawsze mnie interesowało na jakiej podstawie i jakimi kryteriami kieruje się portal FUEGO dokonując ocen co do jakości, ekonomiczności i stopnia obsługi danej konstrukcji. Czyżby pracownicy przed przystąpieniem do sprzedaży każdy kocioł osobna testowali? Czy może zależy to od innych mniej obiektywnych kryteriów.

 

Ja CI odpowiem.

Tak,oni testują kotły,i piszę to dlatego,że mam do nich 10km i widziałem na oczy,nawet testują różne paliwa od naszych groszków po czeskie i ukraińskie,kotły tłokowe i ślimakowe.Są dystrybutorem różnych producentów ,a na śląsku jest ich nie mało.Testy nie polegają na tym,że co 2 tyg zmieniają piec ale co sezon.Dodam,że jest to firma nie duża ale wiedzą co mówią.

Maja również sprawdzonych instalatorów, od których też czerpią dużą wiedzę,a ja moge powiedzieć tylko tyle,że firmy sa podzielone na całą Polskę bo w różnych rejonach różne piece sa polecane aby każdy coś zarobił.Nie ukrywam tego,że ode mnie tez sporo się dowiedzieli o ogniwie a to dla tego,ze często u nich bywam i ogladam jak spalają sie rózne paliwa na tłoku,którego swego czasu chciałem kupić.

Sprzedawca nie zagwarantuje ci 100% dobrego pieca,od tego są takie fora jak to bo oni je też czytają,bo niby skąd mieli by to wszystko o piecach wiedzieć?Z instrukcji?

Tak działają wszyscy ale wiem,że fuego.pl ma bardzo dobre ceny i można jeszcze co nie co urwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

podaje Panu dane o jakich Pan pisał

Kotłownia ma 5.5metra

dom parterowy z urzytkowym poddaszem łącznie 150m powierzchi urzytkowej.Docieplić chemy stryropianem 15 okna 3 szybowe budwaru przeniklowość U-0.6

Zapotrzebowanie na ciepło (napisze to co znalazłam ale nie wiem czy to to)

-obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną Qco=6850W

-w odniesieniu do kubatury ogrzewanej q=13,98 W/m3

będe wdzięczna za każdą podpowiedz.A może jeszcze napiszecie swoje sugestie na temat wyboru grzejników.Dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qco 6850 to na okrągło 7kW mocy do potrzeb grzania

 

a jest tam gdzieś jeszcze Qcwu??

 

Patrząc na to to myślałbym o 12kW, patrząc na 150m2 z doświadczenia proponowałbym 17kW

 

Możesz rozpisać owe 5,5metra kotłowni?

Tj. ile szerokości, ile długości i w którym miejscu komin? W rogu danej ściany, na środku? Wystaje wgłąb tego pomieszczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qcwu =9630W

Co do kotłowni :

szerokość -2,20 ,długość -2,60Mamy małe zmiany.Drzwi z kotłowni zostały zamienione i wychodza na wiatrołap a nie na hol

Komin znajduje sie w prawym rogu

poniżej przesyłam link do rzutów domu

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/kornelia/rzuty.html?Bookmark=1

W projekcie proponują piec o mocy 19kw

dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qcwu =9630W

Co do kotłowni :

szerokość -2,20 ,długość -2,60Mamy małe zmiany.Drzwi z kotłowni zostały zamienione i wychodza na wiatrołap a nie na hol

Komin znajduje sie w prawym rogu

poniżej przesyłam link do rzutów domu

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/kornelia/rzuty.html?Bookmark=1

W projekcie proponują piec o mocy 19kw

dziękuje

 

Generalnie 17kW.... bym tu widział.... jak wspomniałem wcześniej.

 

 

Ale ta kotłownia jest dziwna, tj. jak coś na paliwo stałe ma tam wejść?

Ile jest cm od komina do początku drzwi do garażu?

Ile jest cm od komina do przeciwnej ściany (zwężenie pom.nr2 po drugiej stronie)?

 

Może wciśnie się tu górnokanałowy z czopuchem górnym, aby w miarę wygodnie go obsłużyć.

Albo, przy dostatecznej długości od komina do ramy drzwi garażu idealnie idzie wpasować tego nowego Sztokera. Drzwiczki do obsługi wypadły by przy wejściu z garażu a przejście zostaje w stronę tej wnęki z numerem2, bo na szerokość ten kocioł zajmie tylko 50-55cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

podaje Panu dane o jakich Pan pisał

Kotłownia ma 5.5metra

dom parterowy z urzytkowym poddaszem łącznie 150m powierzchi urzytkowej.Docieplić chemy stryropianem 15 okna 3 szybowe budwaru przeniklowość U-0.6

Zapotrzebowanie na ciepło (napisze to co znalazłam ale nie wiem czy to to)

-obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną Qco=6850W

-w odniesieniu do kubatury ogrzewanej q=13,98 W/m3

będe wdzięczna za każdą podpowiedz.A może jeszcze napiszecie swoje sugestie na temat wyboru grzejników.Dziękuje

 

Witam,

 

Przy tak małej kotłowni (pewnie w projekcie jest ogrzewanie gazowe - jak u mnie) wybór kotłów będzie ograniczony.

 

Co do mocy 17 kW wg mnie będzie ok - przy podobnej powierzchni mam 18 kW i choć początkowo myślałem, że to zbyt dużo to okazało się, że jest w sam raz (trochę przewymiarowany kocioł mniej spala).

 

Gdy podasz dokładne wymiary wtedy będzie można polecić konkretne modele.

 

Co do grzejników to ja mam Delonghi i są ok - są pokazane tu:

http://www.fuego.pl/Delonghi_podl._dolne_idc=9_15.html

 

Tu trochę info o grzejnikach:

http://e-grzejniki.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł jak było wspominane to produkt pewnych kompromisów.

Trzeba dobrać grubość blach w taki sposób, aby optymalnie odbierały ciepło a jednocześnie zapewniły odpowiednią żywotność.

Za gruba- ciepło w komin (mocniej grzać, aby tak samo podgrzać wodę jak przy odpowiednio dobranej grubości), za cienka - krótka żywotność.

 

Zewnętrzne to już inna historia, niech sobie inni producenci sami dochodzą.

Wynik lat doświadczeń stawia tutaj inne aspekty do rozważenia. Polecam taka książkę Kotarbińskiego pt. "traktat o dobrej robocie"

 

Kotarbiński Wam nie odpowie - bo to filozof przecie.

Jarecki Wam nie odpowie - bo nie chce.

Przeczytajcie ten krótki rozdzialik http://zawijan.wordpress.com/ciekawe-historie/wymienniki-stalowe/

Dodam tylko, że o efektywności wymiany ciepła decydują:

-rodzaj materiału użytego na wymiennik ciepła (współczynnik przewodzenia ciepła),

-wielkość powierzchni wymiany ciepła,

-grubość ścianki wymiennika (pomiędzy spalinami a wodą),

-różnica temperatur pomiędzy spalinami a wodą,

-prędkości przepływu spalin i wody.

Zwiększenie grubości ścianki można niwelować nie tylko zwiększeniem temperatury spalin (zwiększeniem różnicy temperatur), ale także zwiększeniem powierzchni wymiany ciepła lub zwiększeniem prędkości przepływu mediów (czyli odpowiednią konstrukcją wymiennika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijan......jak mógłbyś rozwinąć i wyjaśnić jak to jest z mocą kotłów?? Bo np. producent sprzedaję kocioł o mocy 20 kW a rozpiętość mocy podawana w nawiasach jest od 7 do 25 kW).....o co tu chodzi? ja rozumiem to tak, że dane urządzenie może pracować na minimalnej mocy 7 a maksymalnej 25 kW? ale nie wiem czy dobrze myślę?? Wyjaśnij ten problem, bo w Twoim poradniku też tego nie znalazłem....:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijan......jak mógłbyś rozwinąć i wyjaśnić jak to jest z mocą kotłów?? Bo np. producent sprzedaję kocioł o mocy 20 kW a rozpiętość mocy podawana w nawiasach jest od 7 do 25 kW).....o co tu chodzi? ja rozumiem to tak, że dane urządzenie może pracować na minimalnej mocy 7 a maksymalnej 25 kW? ale nie wiem czy dobrze myślę?? Wyjaśnij ten problem, bo w Twoim poradniku też tego nie znalazłem....:)

 

Zwróć uwagę na rozdział http://zawijan.wordpress.com/6-badania-kotlow-2/

Napisałem tam: "Trzeba wyraźnie zwrócić uwagę, że moc nominalna (czyli – według normy PN-EN 303-5 – maksymalna trwała moc ustalona przez wytwórcę przy spalaniu określonego paliwa) nie musi być tożsama z mocą optymalną (czyli mocą, przy której kocioł uzyskuje najkorzystniejsze wyniki eksploatacyjne – energetyczne, emisyjne i ekonomiczne). Dla każdego kotła można drogą specjalistycznych badań określić zakres mocy optymalnej i wyniki eksploatacyjne uzyskiwane w tym obszarze oraz wyniki eksploatacyjne uzyskiwane powyżej i poniżej tego zakresu. Uważamy, że takie wyniki pozwolą potencjalnym nabywcom dokonać optymalnego wyboru w fazie decyzji o zakupie kotła, unikając pułapki zachęt marketingowych tworzonych przez specjalistów od reklamy."

Zwróć uwagę - moc nominalną ustala wytwórca. Instytut w badaniach atestacyjnych tylko SPRAWDZA, czy kocioł taką moc rzeczywiście uzyskuje i jakie ma wtedy parametry pracy. Więcej o kotle można się dowiedzieć tylko z badań eksploatacyjnych.

Sam jestem ciekaw, jak producenci ustalają te zakresy mocy, które podają - nie dysponując stosowną aparaturą badawczo-pomiarową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wytwórca danego kotła powinien mi udostępnić dane z takich badań... czy tylko łaskawie może??, lub czy w ogóle takie dane można uzyskać?

 

Przecież zawsze możesz mu powiedzieć, że jak Ci takich danych nie dostarczy - to nie kupisz jego kotła. I zawsze możesz tak zrobić - czyli nie kupić.

Obawiam się jednak, że tylko nieliczni będą w stanie takie dane Ci przedstawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...