Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak to się zatem ma do kotła za 7-8tys. zł?? Tak boli te kilka złotych po 2latach za przegląd i ewentualną naprawę czy wymianę części eksploatacyjnej?

Nie przesadzajmy. Zysk w postaci sprawnego kotła jest chyba większy.

nie boli...tylko tak trudno podjąć decyzję odnośnie tego jednego właściwego najlepszego :) koszt gra drugorzędną rolę a najdroższy nie znaczy najlepszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli to pytanie skierowałeś do mnie - muszę Ci odpowiedzieć, że to nie ten adres.

O terminie sprzedaży decyduje producent. O terminie kupna decyduje klient.

Mnie w tym procesie nie ma.

ale w info o tej prezentacji jest napisane tylko o 16kW więc wnoszę że 24 jeszcze nie jest oferowany, liczyłam ze to może jakaś jego premiera ale czytam tylko o 16, stąd wniosek i pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zaproszenie :)

Jak tylko uda mi się wygospodarować dzień wolny, to zapewne wybiorę się do Zabrza.

Widok urządzenia w czasie pracy to chyba jak jazda próbna przed zakupem samochodu.

Swoją drogą kiedyś kupiłem auto które okazało się kupą złomu, a jazda próbna nic niepokojącego nie wykazała. Po prostu się nie znam.

Tak samo jest z u mnie kotłami.

 

Kocioł na naszym stanowisku badawczym to coś znacznie więcej, niż jazda próbna. Tam po prostu wszystko widać, co się w kotle dzieje. Trzeba to zobaczyć, żeby wiedzieć. A jak zobaczysz - to zrozumiesz.

Proszę o wcześniejszy kontakt telefoniczny, bo często wyjeżdżam i możemy się rozminąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wewnętrzny 173 jeśli się nie mylę.

Postaram się jeszcze w tym miesiącu. Soboty wchodzą w grę ?

 

Na razie 140. Jednakże lepiej podać na centrali moje nazwisko, bo ze względu na prace remontowe w instytucie zmieniłem miejsce i jeszcze raz je zmienię (nie wiem kiedy).

Soboty nie wchodzą w rachubę. W soboty Instytut jest nieczynny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mój miałowy SEKOM 25 obchodzi właśnie 11 urodziny.

Szukając jego następcy śledziłem różne wątki na forum i od roku moim faworytem był kocioł Ogniwo eko 15.

Powód - niski,mała pojemność wodna i piękne wykresy pracy brucera i eCoala na małej mocy,w "Poradniku użytkownika" Zawijana.

Jak się okazuje brucer + eCoal = mała moc to tylko na wykresach pracy.

Sztoker jak pisze w folderze może pracować z mocą od 2%. ( Historia lubi się powtarzać ?).

I pytanie do p.Zawilana ,jakie są orientacyjne % straty w opale gdyby ogniwo eko 15 przez kilka dni pracował z mocą np. 3 - 4 Kw.

Mój miałowy SEKOM 25 może nie dożyć 12 urodzin.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mój miałowy SEKOM 25 obchodzi właśnie 11 urodziny.

Szukając jego następcy śledziłem różne wątki na forum i od roku moim faworytem był kocioł Ogniwo eko 15.

Powód - niski,mała pojemność wodna i piękne wykresy pracy brucera i eCoala na małej mocy,w "Poradniku użytkownika" Zawijana.

Jak się okazuje brucer + eCoal = mała moc to tylko na wykresach pracy.

Sztoker jak pisze w folderze może pracować z mocą od 2%. ( Historia lubi się powtarzać ?).

I pytanie do p.Zawilana ,jakie są orientacyjne % straty w opale gdyby ogniwo eko 15 przez kilka dni pracował z mocą np. 3 - 4 Kw.

Mój miałowy SEKOM 25 może nie dożyć 12 urodzin.

Pozdrawiam

 

Zapraszam do Sekom, skoro był do tej pory taki...

Do Turku blisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale w info o tej prezentacji jest napisane tylko o 16kW więc wnoszę że 24 jeszcze nie jest oferowany, liczyłam ze to może jakaś jego premiera ale czytam tylko o 16, stąd wniosek i pytanie

 

Na targach SIBEX EXPO-SILESIA w Sosnowcu http://www.exposilesia.pl/silterm/15/3/pl/ będą prezentowane PLUSy 16kW i 25kW.

Taką informację otrzymałem z Biecza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mój miałowy SEKOM 25 obchodzi właśnie 11 urodziny.

Szukając jego następcy śledziłem różne wątki na forum i od roku moim faworytem był kocioł Ogniwo eko 15.

Powód - niski,mała pojemność wodna i piękne wykresy pracy brucera i eCoala na małej mocy,w "Poradniku użytkownika" Zawijana.

Jak się okazuje brucer + eCoal = mała moc to tylko na wykresach pracy.

Sztoker jak pisze w folderze może pracować z mocą od 2%. ( Historia lubi się powtarzać ?).

I pytanie do p.Zawilana ,jakie są orientacyjne % straty w opale gdyby ogniwo eko 15 przez kilka dni pracował z mocą np. 3 - 4 Kw.

Mój miałowy SEKOM 25 może nie dożyć 12 urodzin.

Pozdrawiam

 

Wyjaśnij proszę bliżej, o co Ci chodzi. Co to znaczy: "mała moc to tylko na wykresach pracy"?

A te wykresy to skąd się wzięły, jeśli nie z pracy?

I co to znaczy: "orientacyjne % straty w opale gdyby ogniwo eko 15 przez kilka dni pracował z mocą np. 3 - 4 Kw"? Na wykresach podano uzyskaną sprawność kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnij proszę bliżej, o co Ci chodzi. Co to znaczy: "mała moc to tylko na wykresach pracy"?

A te wykresy to skąd się wzięły, jeśli nie z pracy?

I co to znaczy: "orientacyjne % straty w opale gdyby ogniwo eko 15 przez kilka dni pracował z mocą np. 3 - 4 Kw"? Na wykresach podano uzyskaną sprawność kotła.

 

Na tym wątku były poruszane problemy brucera i ekoenergi , a konkretnie mały spręż powietrza na małej mocy i niedopalanie na końcu palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym wątku były poruszane problemy brucera i ekoenergi , a konkretnie mały spręż powietrza na małej mocy i niedopalanie na końcu palnika.

 

Brucer/Ekoenergia a jak widac po wpisach 2 kolegów nowego palnika problem nadal występuje...

 

Te palniki mają prowadzenie powietrza nad ślimakiem, rozbija się ono o ścianę paleniska i rozchodzi na około. Jak na długo zejdziemy na niższe moce, to wystarcza minimalna ilość powietrza, która dociera z przodu, od strony kosza. Pomaga w jakimś zakresie zaklejanie, ale prawdziwym rozwiązaniem jest produkcja ok. 3 wielkości, tak, aby dziura wyjściowa paliwa miała różne wielkości w zależności od zapotrzebowania na moc (inna wielkość do 12kW, inna do 25 czy 40kW). Paliwo napowietrzane jest tylko bokami a dociera powietrza tyle, na ile zgłaszamy zapotrzebowanie na moc. Nie napowietrzamy równo całości paleniska na stałej pracy z niską mocą.

 

To bardzo dobry palnik, ale ma swoje wady, nie widzę powodu, aby go idealizować. Obroni się sam, jak będzie dobrze dobrany do obiektów oraz kotłów.

On świetnie chodzi jak by to ująć w środku... tj. ani na max. mocy nie jest dobrze ani też na bardzo niskiej. W średnich zakresach pracuje bardzo ładnie.

Można na niskiej mocy lepiej dopalić paliwo przechodząc na pracę dwustanową lub stosując podbicia nadmuchu. Pozwala to na rozciągniecie strefy żaru.

 

Dlaczego jest inaczej w Sztokerze, ano tutaj 100%powietrza trafia pod 100%objętości węgla. Im mniejsza moc, tym niższa warstwa paliwa, napowietrzana wolno daje niską moc, wypala się doskonale, praktycznie im niższa moc, tym lepszy popiół. Dodatkowo na niskiej mocy żar bokami dotyka płaszcza wodnego bezpośrednio przekazując mu ciepło. Z tego właśnie powodu Sztoker jest bardziej oszczędny na niskich mocach. On jest tak skonstruowany, aby największe atuty pokazać właśnie na małym odbiorze ciepła. Na dużej mocy mogą być spieki. Tyle,że większość sezonu potrzebujemy mocy <50%.. także to jest obszar, o który należy walczyć.

 

To ciekawy i nowatorski wyrób, zobaczymy co pokaże rynek, jak będzie wyglądała jego praca po 3sezonach. Rynek jest weryfikatorem.

tak się pali w brucerze.JPG

palenie Sztoker.JPG

foto palenie sztoker.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na końcu palnika mam spieki czy nacięcie brucera po przeciwnej stronie kosza pomoże? Ktoś pisał, że ma takie nacięcia i spieków brak. Chodzi mi o takie nacięcia jakie są po dwóch stronach brucera.

 

Raczej Ci pomoże zaklejenie części szczelin bliżej kosza, to bowiem spowoduje, że większa część trafi na tył lepiej dopalając tam paliwo.

Wybiórczo, doświadczalnie zaklej część szczelin bliżej kosza.... yyy jakbyś jeszcze napisał, z której strony masz palnik, to bym uściślił, gdzie go zakleić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy podobny konstrukcyjnie palnik rynnowy z pumą też może pracować na małej mocy.

 

palnik rynnowy nie ma systemu deflektorów

palnik rynnowy nie ma też poduszki wodnej, nie chłodzi obszaru między paleniskiem a końcówką ślimaka, co często kończy się upalaniem końcówki ślimaka i cofką żaru do kosza, szczególnie na małej mocy. Żeliwo intensywnie się rozgrzewa, węgiel odgazowuje i odpala się wstecznie.

 

Puma zatem będzie z korytowym dobrze pracować, ale ten palnik nie jest tak bezpieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym wątku były poruszane problemy brucera i ekoenergi , a konkretnie mały spręż powietrza na małej mocy i niedopalanie na końcu palnika.

 

Niemniej jednak te wykresy, o których piszesz, są prawdziwe. I mamy takich więcej.

A moje zdanie jest takie: Palnik ma pracować skutecznie, a nie pięknie.

Ze złego węgla będą spieki na każdym palniku.

Palnik może się palić na środku i może się palić z boku (czy jeszcze gdzie indziej), byle nie zrzucał do popielnika niespalonego węgla.

BRUCER nie jest oczywiście palnikiem idealnym, ale przynajmniej dysponujemy wynikami charakteryzującymi jego efektywność. Czekam z utęsknieniem na podobne wyniki z innych palników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na końcu palnika mam spieki czy nacięcie brucera po przeciwnej stronie kosza pomoże? Ktoś pisał, że ma takie nacięcia i spieków brak. Chodzi mi o takie nacięcia jakie są po dwóch stronach brucera.

 

A czy napisał, że pali tym samym węglem, co Ty?

Nacięcia na zewnętrznej wąskiej ściance BRUCERA zlikwidowano, bo powstawała tam strefa intensywnego spalania i tworzyła się dziura, którą ulatywało fałszywe powietrze, trwoniąc ciepło.

Zwracam uwagę, że traconego ciepła nie widać, choć się traci.

Zwracam także uwagę, a właściwie mam do Was propozycję, żebyście przemyśleli kiedy 1% straty paliwa jest większym kosztem - czy wtedy kiedy spalamy go mało (z niską mocą), czy wtedy kiedy spalamy go dużo (z dużą mocą).

Zawsze jest coś za coś.

A kocioł jest kompromisem - jak stwierdził Jarecki. Mając zresztą słuszność w tym stwierdzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...