Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

On świetnie chodzi jak by to ująć w środku... tj. ani na max. mocy nie jest dobrze ani też na bardzo niskiej. W średnich zakresach pracuje bardzo ładnie.

 

Dlaczego jest inaczej w Sztokerze, ano tutaj 100%powietrza trafia pod 100%objętości węgla. Im mniejsza moc, tym niższa warstwa paliwa, napowietrzana wolno daje niską moc, wypala się doskonale, praktycznie im niższa moc, tym lepszy popiół. Dodatkowo na niskiej mocy żar bokami dotyka płaszcza wodnego bezpośrednio przekazując mu ciepło. Z tego właśnie powodu Sztoker jest bardziej oszczędny na niskich mocach. On jest tak skonstruowany, aby największe atuty pokazać właśnie na małym odbiorze ciepła. Na dużej mocy mogą być spieki. Tyle,że większość sezonu potrzebujemy mocy <50%.. także to jest obszar, o który należy walczyć.

 

To ciekawy i nowatorski wyrób, zobaczymy co pokaże rynek, jak będzie wyglądała jego praca po 3sezonach. Rynek jest weryfikatorem.

 

O!!! A co znowu jest źle na maksymalnej mocy? Do tej pory nic takiego nikt nie mówił. Chyba, że to chodzi o te palniki, które przerobiono specjalnie na małą moc. Wtedy rzeczywiście mogą pracować źle na dużej. Kocioł jest kompromisem...

 

Nie mogę się doczekać także na chociaż jeden wykres z pracy tego ciekawego i nowatorskiego wyrobu. Nie mam na tyle wyobraźni, żeby Twoje zachwyty przenieść na wykres. Taki jestem tępy - niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panie Jarecki za odpowiedź, czyli nie nacinać a lepiej zakleić, wezmę się za to dopiero po sezonie zimowym. Powstające spieki daję ponownie na palenisko. Kosz mam po lewej stronie.

 

To jest takie dwuznaczne.

 

tj. jak spieki masz, bo kocioł idzie na wyższej mocy, to mogą pomóc nacięcia na tej ściance. Jak palnik ma iść na dużej mocy, to pomoże.

 

jak spieki masz na niskiej mocy, niska t.spalin, to pomoże wybiórcze zaklejenie części szczelin bliżej kosza.

 

Jak masz kosz po lewej stronie kotła

to otwierając drzwiczki na tylnej ścianie masz rzadziej zrobione nacięcia a od frontu jest ich więcej.

Na tej ściance tylnej, gdzie są wykonane rzadziej patrząc od kosza zaklej co druga szczelinę od kosza do ok. 2/3długości paleniska

Na ściance od przodu zaklej 2szczelinki, zostaw jedną, ponownie dwie szczelinki zaklej i zostaw jedną, tak lekko za połowę palnika.

 

To taka zabawa w zależności od pracy palnika.

Tak naprawdę bardzo by pomogło, jakbyś do niskich mocy miał opcję przeskoczenia na sterowanie dwustanowe (taka praca awaryjna)

Są opały, z którymi inaczej się nie da. Jakoś trzeba okresowo podbić nadmuch, bo inaczej nic z tego na tym palniku nie wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej Ci pomoże zaklejenie części szczelin bliżej kosza, to bowiem spowoduje, że większa część trafi na tył lepiej dopalając tam paliwo.

Wybiórczo, doświadczalnie zaklej część szczelin bliżej kosza.... yyy jakbyś jeszcze napisał, z której strony masz palnik, to bym uściślił, gdzie go zakleić.

 

darase

Jeśli nie masz przepadu niedopału - to po co zaklejać jakieś szczeliny? Kto chce - niech sobie zakleja. Kto nie musi - niech nie zakleja.

Takie jest moje zdanie na dzisiaj i takie samo będzie w dniu jutrzejszym i nie daję sobie prawa do jego zmiany w żadnym momencie, nawet z podaniem przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pytanie do znawców tematu:

Mam instalację z wymuszonym obiegiem wody, kocioł gazowy po zaniku napięcia po prostu przestaje działać i nie ma żadnego niebezpieczeństwa związanego z przegrzaniem.

Czy kocioł węglowy z podajnikiem można bezpiecznie zostawić uruchomiony przed wyjściem z domu?

 

Teoretycznie powinno zgasnąć, ale nie musi.

Patrząc na bezpieczeństwo oraz przepisy...

 

Kotły na paliwa stałe mogą pracować w układzie zamkniętym, jeżeli zastosujesz urządzenie do odbioru nadmiaru mocy (mocy szczątkowej)

Ja polecam wężownicę schładzającą. Mocuje się ją na zasilenie kotła, dalej z niej wychodzi na instalację.

Jeżeli miałoby dojść do zagotowania wody, zawór termostatyczny połączony z bieżącą zimną wodą z kranu otwiera jej przepływ, wężownica miedziana gęsto nawinięta wewnątrz urządzenia cały czas odbiera nadwyżkę mocy przelewając i odbierając gorącą wodę.

 

Poszukaj urządzenia o nazwie WZS-1 OSP lub WZS-2 OSP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panie Zawijanie za info, wcześniej już pisałem o jakości paliwa, mam jeszcze takie pytanie czy te nacięcia występowały w dużej ilości? Może wystarczyłyby dwa lub jedno nacięcie? I przy mniejszej ilości nacięć nie byłoby dziury?

 

Brak mi siły. Spieki koksowe - powtarzam - biorą się z własności spiekających węgla. Spieki żużlowe biorą się z niskiej temperatury topliwości popiołu, ale także ze zbyt wysokiej temperatury środowiska spalania, spowodowanej najczęściej silnym przedawkowaniem powietrza do spalania. Trzeba zmniejszać ilość powietrza, a nie robić nacięcia.

I powtórzę raz jeszcze - jeśli jest dobrze, to nie należy robić nic. A już z pewnością nie należy robić wszystkiego, co robią inni, bo nie zawsze robią dobrze, choć tego nie widzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda, że SZTOKER ma tylko opcję 25 kW, Jarecki79 czy są może ocja 17 lub 20kW czy raczej nie ma się co łudzić?

 

Zobacz jak małe jest to palenisko, ono jest na szerokość uzwojenia ślimaka.

Na mocy 25kW t.spalin jest w granicy 250st.C.

Wyniki spalania z innej jednostki badawczej możesz ściągnąć ze strony producenta

W Łodzi przy badaniu tego wymiennika, ale z innym podawaniem (jako e-24) t.spalin była dokładnie na tym poziomie.

 

Zatem przy 20 czy 17kW będą niższe t.spalin, ten sam kocioł bez żadnego kłopotu będzie dobrze chodził jako tzw 20 czy 17kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi i sorki za zawracanie gitary, nie mam nie spalonego paliwa w popielniku, przy podawaniu 3s nie ma szans żeby groszek przesypał się do popielnika. Jedynie ogień bardziej widać od strony kosza ale to taki urok. Jeszcze raz sorki za spowodowane zamieszanie. :)

 

Ależ bardzo dobrze, że to napisałeś. Wreszcie ktoś pracuje na małej mocy i nie traci paliwa do popielnika. Czyli - można tak. Co nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co wspólnego ma szlaka z niedopałem?

 

Nudny jesteś, upierdliwy i złośliwy. Świętego potrafisz z równowagi wyprowadzić.

 

Wróć sie te 20 czy 30stron i przypomnij sobie zdjęcia, opisy, fotki popiołu.

Na tylnej ściance był sypki popiół, także u użytkowników ogniwa i ecoala a w przedniej części, zgodnej z ruchem ślimaka była gruba szlaka.

Z jednej strony zatem palnik dopalał do pyłku a z drugiej walił spiekami.

 

Przestań wracać do tematów, które były już po naście razy opisane.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tylnej ściance był sypki popiół, także u użytkowników ogniwa i ecoala a w przedniej części, zgodnej z ruchem ślimaka była gruba szlaka.

Z jednej strony zatem palnik dopalał do pyłku a z drugiej walił spiekami.

 

Być może się nie rozumiemy. Szlaka to jest spiek ze stopionego popiołu, a nie niedopalony spiek koksowy. Czasem wewnątrz takiego spieku szlakowego może być trochę niedopalonego węgla, który otoczony stopionym popiołem nie miał szans dostać powietrza. Ale na taki przypadek nie ma siły w żadnym palniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje czy SZTOKER ma tylko opcję 25 kW? Czy jest moze planowane w produkcji 18KW lub 20KW?

 

Jak pisałem wyżej....

 

Zobacz jak małe jest to palenisko, ono jest na szerokość uzwojenia ślimaka.

Na mocy 25kW t.spalin jest w granicy 250st.C.

Wyniki spalania z innej jednostki badawczej możesz ściągnąć ze strony producenta

W Łodzi przy badaniu tego wymiennika, ale z innym podawaniem (jako e-24) t.spalin była dokładnie na tym poziomie.

 

Zatem przy 20 czy 17kW będą niższe t.spalin, ten sam kocioł bez żadnego kłopotu będzie dobrze chodził jako tzw 20 czy 17kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może się nie rozumiemy. Szlaka to jest spiek ze stopionego popiołu, a nie niedopalony spiek koksowy. Czasem wewnątrz takiego spieku szlakowego może być trochę niedopalonego węgla, który otoczony stopionym popiołem nie miał szans dostać powietrza. Ale na taki przypadek nie ma siły w żadnym palniku.

 

ehhhh

 

Wytłumacz dlaczego po jednej stronie palnika to samo paliwo wypalone jest do pyłku a z drugiej spiekane i wywalane w formie szlaki do popielnika.

 

Zobacz, że w np. modelu obrotowym trio tego problemu nie ma. Tam popiół jest równo na całym obrębie paleniska wypalany (lepiej czy gorzej, ale równo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehhhh

Wytłumacz dlaczego po jednej stronie palnika to samo paliwo wypalone jest do pyłku a z drugiej spiekane i wywalane w formie szlaki do popielnika.

Zobacz, że w np. modelu obrotowym trio tego problemu nie ma. Tam popiół jest równo na całym obrębie paleniska wypalany (lepiej czy gorzej, ale równo).

 

Przeczytaj proszę jeszcze raz, co to jest szlaka i skąd się bierze. Ja naprawdę nie wiem, o czym Ty piszesz.

W palnikach typu BRUCER paliwo jest spiętrzane (pchane z dwóch kierunków i wypiętrzane do góry). Jeśli z jakichś powodów tworzą się większe spieki (czy to koksowe nie nazywane szlaką, czy żużlowe nazywane szlaką) w takich warunkach następuje segregacja ziarnowa ziaren o różnych wielkościach (to wynika z fizyki). Zauważ, że segregacja występuje zawsze, kiedy mamy do czynienia z dużą rozpiętością uziarnienia, np. nawet w zasobniku paliwa grubsze ziarna zsypują się nad tyłem otworu zsypowego (do tyłu zbiornika).

W modelu obrotowym też to zjawisko występuje, jednak ruchoma głowica przemieszcza na górze złoża te kawałki i zjawisko jest niewidoczne.

Jeszcze raz powtarzam - problemem nie jest kierunek usuwania szlaki czy miejsce występowania płomienia, problemem może być dopiero niespalanie węgla. Trzeba tylko dobrze zidentyfikować przyczyny takiego stanu rzeczy, które mogą być różne.

Ideą przewodnią palnika BRUCER było, aby w przypadku kiedy z jakichś powodów utworzą się spieki, były one łatwo samoczynnie usuwane ze strefy roboczej, bez konsekwencji w postaci zakleszczeń, które zdarzały się w retortach konwencjonalnych. Ideą przewodnią retorty obrotowej jest kruszenie spieków. To są dwie różne idee - obie mają swoje zalety i wady. Ja nie znam wszystkich zalet i wad retort obrotowych, bo jakoś ich producenci nie kwapią się do wykonania stosownych badań i przedstawienia ich wyników klientom. Czy ktoś widział takie wyniki? Zwróćcie uwagę, że spieki widać gołym okiem, ale zawartości tlenu czy tlenku węgla w spalinach nie widać, ani nie widać strat ciepła wynikających ze zbyt dużego nadmiaru tlenu w spalinach (zbyt dużego nadmiaru powietrza).

Jeszcze raz powtarzam - oko jest bardzo kiepskim instrumentem badawczym. Czy np. wykonałeś choć raz analizę tych popiołów, które oglądasz i fotografujesz w celu określenia zawartości w nich części palnych. Myślę, że nie wykonałeś, bo w przeciwnym przypadku pochwaliłbyś się tym.

Nie mam zamiaru idealizować BRUCERa, ale zauważ proszę, że u jednych użytkowników są spieki i niedopały, u drugich są spieki bez niedopałów, a u trzecich nie ma spieków i niedopałów. Trafią się z pewnością także użytkownicy, którzy będą mieli niedopały bez spieków. Ty zakładasz, że jesteś tak perfekcyjnie doskonałym operatorem kotła, że wszelkie nieprawidłowości które powstają, powstają bez Twojej winy. Ja bym nie był tego taki pewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...