Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przyznam, że czytając o zaletach palników retortowych, zacząłem żałować, że wybrałem tłoka. Narzekałem na duże ilości sadzy, teraz, po kilku miesiącach z sadzą sobie poradziłem, dach jest czysty i czytając o problemach z nierównomiernym spalaniem opału w brucerze, spiekach, koksiku itd dochodzę do wniosku, że dobrze wybrałem.

Używałem różnych gatunków węgla i nigdy nie miałem spieków, tzn, czasem kawałki ekogroszku się lekko sklejały, ale zanim spadły z paleniska do popielnika przeistaczały się w drobny proszek z niewielkimi tylko grudkami koloru prawie białego. Nie wydaje mi się żeby występowały jakiekolwiek niedopały. Co ciekawe, zauważyłem, że o wiele lepiej spala mi się miał, ostatnio kupiłem workowany za 460 zł/t, niż ekoret kupiony za 860 zł/t (obydwa workowane).

Wiem, że w tłokach problemem bywa ich nierówna praca, dla mnie nie robi to różnicy, bo między kotłem a grzejnikami mam bufor.

Piszę to, bo wiele osób szuka tutaj kotłów dla siebie, a dyskusja wokół retort nieco ludzi wystraszyła.

 

Miał spala Ci się lepiej, bo jest bardziej sypki, dokładnie przykrywa palnik, co w efekcie daje lepsze spalanie. Ekoret jako taki jest jednym z najgrubszych ekogroszków na rynku, powietrze łatwo śmiga między jego bryłkami.

Dla czystego spalania na tłoku potrzeba: małej porcji, ceramiki w palenisku, żeliwnego palnika, elementu dopalającego, dysz powietrza wtórnego.

Mamy jeszcze ambitny plan wprowadzić i wytestować do końca roku 2 rewolucyjne poprawki. Jak się uda, to po testach wewnętrznych na koniec roku postaramy się to ponownie sprawdzić w jakimś instytucie.

 

RADAMS BARDZO WAŻNA SPRAWA, JAK BĘDZIESZ PALIŁ MIAŁEM MUSISZ GO SKŁĄDOWAĆ W WARUNKACH UMOŻLIWIAJĄCYCH JEGO PRZESCHNIĘCIE. Paląc mokrym szuflada bardzo szybko Ci skoroduje, palenisko obklei smołą, możesz zniszczyć też łożyska prowadzące. Suche paliwo jest podstawą dobrego palenia na tłoku.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

] po kilu miesiącach użytkowania kotła zapomniałem co to sadza ( montując we własnym zakresie deflektor). Nie dysponuję aparaturą pomiarową, ale jeżeli w czasie ok. 90 % pracy kotła nie widać najmniejszego nawet dymku z komina, to chyba o czymś świadczy. Poza tym nie wiem , co to np. niedopalanie opału na małych mocach ?.

Po czterech sezonach użytkowania nie żałuję ,że wybrałem tłoka.

 

Tak, to prawda, tłok ale też Sztokery pracując na małej mocy bardzo ładnie dopalają popiół. Właśnie dlatego, że spalanie jest powolne, ale na 100%rusztu z dziurkami musi przejść 100%opału, nie ma martwych stref nadmuchu, czarnych plam.

Tłoka ciężej jednak ustawić dla trybu lato, tutaj jest nieco łatwiej w przypadku Sztokera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tłokowcach pisze się mniej, bo technologia produkcji tłokowców jest bardzo trudna i tylko niewielu producentów potrafi sobie z nią poradzić. .

 

To prawda. Tłoka robi się od podstaw. Na rynku jest bardzo duża liczba konstrukcji, każda firma rozwijała to w swoją stronę.

Z tego powodu tak ciężko pomóc obcej osobie przy nastawach. Jedyną słuszną radą wydaje się kontakt z producentem.

 

Są różne skoki tłoków (długości pracy posuwu), różne palniki (głównie wiercone płytki stalowe), mało opcji z ceramiką, bardzo mało z dyszami powietrza wtórnego.

Są też różne sposoby przekazania napędu. Ogromne różnice są w poziomie zabezpieczenia kosza a to uważam za bardzo istotną sprawę.

 

Dla mnie pod względem spalanych paliw jest fajny balans między tłokiem a brucerem, można to dobrać w zależności od miejsca w kotłowni oraz preferencji danej osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem,że problemy z brucerem dotyczą małej ilości palników a sprawa się ciągnie, bo nie przyznajesz się do tego, mimo, iż wielu użytkowników o tym wspominało przy różnych konstrukcjach kotłów.

 

Umiem czytać. Właśnie dlatego napisałem, że problem jest wyolbrzymiony. Dotyczy on bowiem małej ilości palników i nie ma pełnego rozpoznania rzeczywistych przyczyn tych różnych negatywnych zjawisk.

Takie jest moje zdanie w dniu dzisiejszym, jednakże bez żalu go zmienię, jeśli trafię na fakty udowadniające coś innego.

P.S.

Troszkę mnie intryguje, jak wielu użytkowników mogło wspominać o małej ilości palników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę mnie intryguje, jak wielu użytkowników mogło wspominać o małej ilości palników.

 

Małe- dotyczące np. mojej firmy, więcej oznacza użytkowników różnych konstrukcji, m.in. ogniwo, tilgner, cichewicz...

 

Ująłbym to nawet inaczej. Na forum najczęściej trafiaja osoby szukające rozwiązania jakiegoś problemu. Jest kilka osób, które starają się pomóc. Osoby, które nie mają żadnego kłopotu, odpalają kocioł i on dobrze pracuje... nie ma zatem potrzeby szukania pomocy.

Sam mówiłeś o tysiącach sprzedanych brucerów, równie wielkie ilości sprzedaje ekoenergia (twierdzę,że dużo większe od brucera, ale to mało istotne). Patrząc na tysiące sztuk- te kilka wpisów jest kroplą w morzu, nie oznaczającą jednak, że problemu nie ma.

 

Czytałeś i widziałeś zdjecia na tym wątku wielokrotnie, nie rozumiem, dlaczego tę sytuację negujesz?

Inne osoby odnoszą wrażenie, że problem jest większy właśnie z powodu tego,że non stop do tego wracasz i temu zaprzeczasz.

Ja natomiast nie chcąc wybielać produktu, bo jest na tyle dobry,że tego nie potrzebuje, przypominam,że zdarzają się zakłócenia jego pracy.

 

Zapraszam Cię kolejny już raz do obiektu testowego, możesz zabrać swoje przyrządy pomiarowe, jeżeli masz taką potrzebę/ochotę

Tutaj akurat taka sytuacja ma miejsce. Będziemy mogli o tym spokojnie porozmawiać, jeżeli zechcesz.

Przyszły tydzień jestem na szkoleniu, także po 26-ym możemy się jakoś umówić, jeżeli będzie Ci po drodze.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę okazyjnie kupic DEFRO KOMFORT EKO 25 kW, przeczytałąm temat o nim jednak nie doczytałam jaki tam jest sterownik, jest ciut tańszy niż Ogniwo ktory do tej pory jest nr 1 na mojej liście, (czekam kiedy wejdzie na rynek Ogniwo Plus 24 kW) troche sie waham bo wolę chyba dopłącić do Ogniwa ale wcześniej chciałąbym poznać Wasze zdanie

na pewnym forum podano jeszcze Buderus Funke Econo 25kW miedzy tymi 2 piecami...

 

i jeszcze jedno - na stronie Ogniwa nie podają że można w nim spalać na dodatkowym ruszcie drewno i inne opały (poza brykietem)...ma w końcu ten dodatkowy ruszt czy nie

Edytowane przez queene
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

queene

Z tego, co wiem defro korzysta ze sterowań TECH a także palników firmy Elgomax (zwykłe, obrotowe-"dziwnie podobny do ppsm pancerpola..". lub korytowe).

 

Dowiedz się jaki typ palnika jest w tym egzemplarzu. Z każdym sterownikiem idzie sobie poradzić, ja akurat entuzjastą tech-a nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okazja polega na tym ze w firmie w której robie inne rzeczy maja akurat ten kocioł w sprzedaży :)

 

ale raczej go sobie odpuszczę, czytałam teraz różne fora i jakoś sie nie przekonałam

 

Jarecki dzieki za info odnosnie rusztu, nie znalazłam tej info w opisie na ich stronie dlatego sie zawahałam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

queene

ja pisałem,że ten kocioł może mieć 3typy palników:

- klasyczny fajkowy z Elgomax (mieli wtopę w krótkiej serii z brakiem otworów w kolanie, czego konsekwencją było gaśnięcie)

- obrotowy (podobny do ppsm/duo pancerpol, ale pancerpola charakteryzuje wyższa jakość i precyzja wykonania)

- korytowy, zwany też łyżką czy palnikiem samoczyszczącym, małe opory podawania, ale wrażliwy na programowanie, trzeba uważać, aby nie cofnąć żaru i nie spalić końcówki ślimaka. Plusem jest najmniejszy kłopot z zawleczkami. Niestety odkryte palniki korytowe kopcą.

 

Ruszt awaryjny jest natomiast chyba żeliwny, z tego co pamiętam od znajomego instalatora.

 

Trzeba się dokładnie przyjrzeć, sprawdzić palnik, zobacz jak ten model się czyści, czy jest to wygodne.

Sterownik, jaki by nie był idzie opanować. Jak masz dobrą ofertę, przyjrzyj się dokładnie temu egzemplarzowi.

Jak napiszesz, jaka jest retorta - mogę Ci podać jej słabsze i mocniejsze strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pozwolenie. Jednakże nie mam takiej potrzeby/ochoty.

 

Nie wypisuj zatem:

"Takie jest moje zdanie w dniu dzisiejszym, jednakże bez żalu go zmienię, jeśli trafię na fakty udowadniające coś innego"

 

...bo obiekt, gdzie można to udowodnić jest dostępny, w każdej chwili, gdy zmienisz zdanie - zapraszam.

Tutaj znajdziesz fakty udowadniające co innego.... możesz analizować przyczyny powstawania tego zjawiska, które na stanowisku obok na innej konstrukcji kotła z tym samym opałem nie występuje.

Okolice Kępna, zatem do Pleszewa dojeżdżać nie ma potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tłokowcach pisze się mniej, bo technologia produkcji tłokowców jest bardzo trudna i tylko niewielu producentów potrafi sobie z nią poradzić. Natomiast retortowce produkuje się tak, jak pierwsze popularne komputery - metodą składania z gotówek. Kupuje się gotowe wymienniki, palniki z napędami, zasobniki i składa do kupy, owijając izolacją i blachą. I... do klienta, robiąc przy tym jak najwięcej krzyku marketingowego. Do takiej produkcji wystarczy nawet niewielki garaż.

Tłokowce od renomowanych producentów biją na głowę całą tę masówkę retortową. Podkreślam jednak - RENOMOWANYCH. Niemniej jednak retorta spala nieco czyściej, niż palnik rusztowy w tłokowcu.

Ja podsumowałbym to tak - najważniejsza jest renoma producenta, a dopiero potem rodzaj kotła. Oczywiście w odniesieniu do relacji tłokowiec/retortowiec.

 

Tydzień temu miałem hydraulika w domu, żeby się rozejrzął w temacie przeróbek i określił mniej więcej cenę...no i cenę określił, ale proponował mi, abym nie bawil się w kocioł retortowy, tylko zainsdtalował:

1. kocioł z kanałami poziomymi,

2. żeby to był kocioł typu tłokowego

Jeśli chodzi o markę to wspomnial BRASTAL - jest to firma produkująca kotły które są montowane już od kilku lat, kotły te instaluje firma CARBON II i jak z nimi rozmawialem, to chwalili te kotły; ponadto mój znajomy ma takiego tłokowca i sob ie chwali. natomiast kanały poziome polecał ze względu na czysczenie wymiennika, jak to określił czyszczenie kotła z kanałami poziomymi jest łatwe, szybkie i przyjemne. o i tyle....

 

http://www.brastal.pl/kotly_co_k.php?id=1

Edytowane przez jorgo
uzu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wypisuj zatem:

"Takie jest moje zdanie w dniu dzisiejszym, jednakże bez żalu go zmienię, jeśli trafię na fakty udowadniające coś innego"

 

...bo obiekt, gdzie można to udowodnić jest dostępny, w każdej chwili, gdy zmienisz zdanie - zapraszam.

Tutaj znajdziesz fakty udowadniające co innego.... możesz analizować przyczyny powstawania tego zjawiska, które na stanowisku obok na innej konstrukcji kotła z tym samym opałem nie występuje.

Okolice Kępna, zatem do Pleszewa dojeżdżać nie ma potrzeby.

 

Uważam, że dwóch ekspertów na jednym kotle to za dużo. Jeden wystarczy. To przecież Twój kocioł. Powinieneś dać sobie radę bez mojej pomocy. Poinformuj o wynikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brucera nie odlewam, w związku z tym jego konstrukcji zmienić nie mogę... nie dysponuję jego formami odlewniczymi.

w przeciwieństwie do tłoka, którego produkujemy od 11lat....

 

Myślałem,że jako twórca brucera chociaż trochę interesujesz się jego pracą, jeżeli nie, to mi to nie przeszkadza.

Zaproszenie jest cały czas aktualne, jeżeli zmieniłbyś zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu miałem hydraulika w domu, żeby się rozejrzął w temacie przeróbek i określił mniej więcej cenę...no i cenę określił, ale proponował mi, abym nie bawil się w kocioł retortowy, tylko zainsdtalował:

1. kocioł z kanałami poziomymi,

2. żeby to był kocioł typu tłokowego

Jeśli chodzi o markę to wspomnial BRASTAL - jest to firma produkująca kotły które są montowane już od kilku lat, kotły te instaluje firma CARBON II i jak z nimi rozmawialem, to chwalili te kotły; ponadto mój znajomy ma takiego tłokowca i sob ie chwali. natomiast kanały poziome polecał ze względu na czysczenie wymiennika, jak to określił czyszczenie kotła z kanałami poziomymi jest łatwe, szybkie i przyjemne. o i tyle....

 

http://www.brastal.pl/kotly_co_k.php?id=1

 

Sztoker jest konstrukcją opierającą swoja zasadę pracy na modelach tłokowych, tj. płaskie podawanie z małymi oporami, podobna do tłoków konstrukcja paleniska.

Zaletą jest podawanie malutkich dawek, w dodatku mogących się różnić pod względem wielkości porcji, czego w tłoku zrobić nie idzie.

Jest czyszczony w poziomie.

 

Tłok:

szukaj z ceramiką, dyszami powietrza wtórnego, polecam też z żeliwnym palnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jorgo o to Ci chodziło?

 

"Wymiennik pionowy zachodzi drobinkami

popiołu w niewielkim stopniu gdyż blacha

elektrostatycznie przyciągnie do siebie

niewielką część brudu reszta pod wpływem

grawitacji spada do popielnika . Dzięki temu

taki wymiennik możemy czyścić raz na

wypalona tonę opału, a nie raz na trzy dni

jak w wymiennikach poziomych( płaszcze

wodne usytuowane jeden na drugim ) . "

 

Jest to tekst z ich strony. Opisują wyższość kanałów pionowych na poziomymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brucera nie odlewam, w związku z tym jego konstrukcji zmienić nie mogę... nie dysponuję jego formami odlewniczymi.

w przeciwieństwie do tłoka, którego produkujemy od 11lat....

Myślałem,że jako twórca brucera chociaż trochę interesujesz się jego pracą, jeżeli nie, to mi to nie przeszkadza.

Zaproszenie jest cały czas aktualne, jeżeli zmieniłbyś zdanie.

 

To po co się bierzesz za jakieś kiepskie Brucery, skoro nie potrafisz sobie dać z nimi rady. Sprzedawaj tłokowce - jeśli masz je dobre.

Przypominam Ci, że to Ty sprzedałeś klientowi kocioł z kiepskim Brucerem - nie ja. To Ty się interesuj tym wyrobem - bo to jest Twój wyrób (kocioł).

Kontakt ze mną mógł Ci się przydać w fazie przygotowania produkcji tych kotłów. Wtedy prawdopodobnie mógłbym Ci pomóc. Co wtedy robiłeś? Przypomnieć Ci? Teraz to jest sprawa Twoja (firmy, która Ci płaci) i Twoich instalatorów. Ja nie wiem, gdzie leży przyczyna złej pracy tego konkretnego palnika. Nie ja go odbierałem, nie ja sprawdzałem jego jakość, nie ja go montowałem w kotle. JA GO TYLKO WYMYŚLIŁEM (oczywiście nie sam, żeby nie było, że się podszywam).

Czy Ty naprawdę nie rozumiesz, jakie obowiązki mają podmioty gospodarcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...