Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czytam ten watek i inne na temat juz od jakiegos czasu i wciaz nie czyje sie ani troche blizej decyzji co wybrac. Co gorsze wciaz sie waham czy jednak nie podciagnac istalacji gazowej i...

Czy moge prosic o podanie optymalnej moc dla kotla na ecogroszek i inne dla domu z poddaszem uzytkowym o powierzchni 210 m2, podpiwniczonego. Syropian 15 cm na scianach, okna trzykomorowe, dach dobrze docieplony. Na podlodze w korytarzu, kuchni i lazienkach podlogowka.

 

Z gory dziekuje,

 

Jeśli masz możliwość podłączenia się do nitki z gazem ziemnym, to się nie zastanawiaj....spokój, bezobsługowość znacznie wyższa niż kocioł na ekogroszek a koszty przy zainstalowaniu kotła kondensacyjnego na gaz porównywalne

Ja niestety nie mam i nie będę miał, a propan i olej odpadają, bo strasznie drogie jest to paliwo do ogrzewania.....dlatego kupię kocioł na ekogroszek, tylko podobnie jak wielu innych mam ten sam problem.........w y b ó r ....ale wkrótce to nastąpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

darase nie tak hop...kotły na ekogroszek czy zwykłe piece wybierają raczej osoby które lubią ciepełko, bo co ci zalezy w te mrozy wsypac woreczek wiecej a gaz niestety kosztuje ,1 koszt instalacji,2ew podciągniecie gazu przez gazownie,3 20-30% wyższa cena+ oplaty przesyłowe i abonamentowe,Montując kociołek musiałes zdawac sobie z tego sprawę ze bedziesz palaczem ale zwróc uwagę ze u osob które ogrzewaja gazem sa niższe temperatury, w moim przypadku (lubie ciepełko, nie limituje cwu) nie mam gazu, koszt podciagniecia gazu gazownia wyliczyła mi(nie pamietam dokładnie) ale cos ponad 10tys, Pci uznałem na obecna chwile nieopłacalne( nie lubie limitowac ciepła) czyli został mi propan lub prad...gdzie ceny sa bardzo wysokie i tak oto zostałem palaczem....ale nie żałuje :) tep u mnie non stop ok 22st ciepłej wody pod dostatkiem a obsługi kotła mozna nauczyć nawet neandertalczyka ;)

 

Coś z tym musi być ...

 

Byłem u kumpla który dom ogrzewał tylko i wyłącznie drewnem. Jednak miał dość bo było z tym mnóstwo pracy i nie tak dawno temu przeszedł na gaz ziemny ...

 

Pamiętam jaki kiedyś jak u niego byłem bo jak palił drewno to miał bardzo ciepło 23-24 stopnie , bo niby lubił ciepełko ...

 

Teraz pali gazem i ma 19-20 stopni i nie przeszkadza mu ...

 

Zapewne gdyby grzał gazem do 23-24 stopni to nastąpiła by lekka załamka , albo może już nastąpiła i jego ulubiona temperatura stała się nagle kilka stopni niższa ???

 

Coś w tym musi być , że CI co grzeją prądem lub gazem od razu stają się zimnolubni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym musi być , że CI co grzeją prądem lub gazem od razu stają się zimnolubni ;)

 

No wiadomo......gaz czy olej są drogimi paliwami, więc ludziska wolą założyć na siebie dresy albo kocyk i oglądać tv w temp. 19 stopni, niż podwyższyć do 22-24 i zapłacić dodatkowo kilka setek co miesiąc za większe zużycie........

ale jak się ktoś w pracy zapyta: czym ogrzewasz dom? a snobek odpowie że gazem albo olejem, to od razu samozadowolenie wzrasta, IQ, nos do góry.........ale jak wróci do domciu to znowu " hyc" pod kocyk albo w dresy...... :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie wyboru kotła to powiem, że w środę w kilku sklepach widziałem kotły różnych marek, ale dwa zwróciły moją uwagę.

Pierwszy to ZEBIEC http://www.zebiec.com.pl/pl/kotly-co/wybierz-model/kpm-duo

Widziałem go w takim właśnie zestawieniu jak na zdjęciu, czyli czopuch na górze, kosz względem kotła też dokłądnie jak na foto. No co do jakości wykonania to nie można nic zarzucić. Kocioł ma palnik rynnowy.....czytałem chyba w DTR że może spalać ekogroszek i pellety....fajna sprawa. No i sterownik PERFEKT podobno dobry.....ale jedno co mi się podobało, że ma ruszt żeliwny i to palenisko tzw. awaryjne jest naprawdę duże. Żaden inny kocioł nie ma tak dużego paleniska awaryjnego...można tam palić drewnem i trochę mu nawrzucać.......jak ktoś ma ochotę grzać latem cwu drewnem, to jest to idealny produkt. Sam się nad tym kotłem zastanawiam, ale jest wysoki, kanały poziome i czyszczenie od przodu, chyba jednak wygodniejsze od tego z pionowymi kanałami......

Drugi produkt to tez bardzo ciekawy, ale nie mogę znaleźć na jego temat żadnych informacji, nawet na stronie producenta.....jest to kocioł firmy GREŃ z Pszczyny. Co prawda jest taka stronka, http://www.gren-pszczyna.com.pl/pl/eko/automatyczne_kot_y_co/ ale ten kocioł który widziałem jest okrągły: zarówno kocioł jak i zasobnik w formie dwóch walców.....bardzo fajnie wygląda i z tego co mi powiedziano w sklepie może przez to pracować w instalacji co w układzie zamkniętym. Ma sterownik fuzzy logic eco max 800, widać że solidny produkt : drzwiczki żeliwne, zasobnik ze stali nierdzewnej.....cena ok. 8600 złotych Nie znalazłem zdjęc tego kotła, ani na stronie producenta tez nic nie ma.

Co do ZĘBCA to w internecie jest wiele różnych opinii na jego temat, od dobrych po złe, natomiast od GRENIU nie bardzo można znaleźć, a jak już to jest malutko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jorgo jestem strasznie ciekawy jaki kupisz kocioł :) Szukasz, czytasz, sprawdzasz, obyś nie trafił jak "stara panna" ;) Byłeś na forum Skam-p + puma, ciekawe ciekawostki. Jak umiesz ustawiać pumę z "adhd" to może się skusisz. Nie będę wklejał problemów z tamtego forum, bo nie jestem "imć" pan Jarecki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jorgo . Pomysl która firma zagwarantuje Ci serwis. Przykładowo jeśli z pieca zacznie cieknąc woda chętniej wymieni Ci korpus większa firma dla której to kropla w morzu czy garażowy klepak dla którego to szczyt możliwości finansowych? Ja wybrałem jak na załączonym obrazku serwis jest sprawny, ale jak np patrzę na te kotły które powyżej podałeś to wątpliwości nie mam żadnych co do wyboru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szukam, szukam.......szukajcie a znajdziecie --ktoś tak kiedyś podobno powiedział......

Powiem Wam, że dzielę się na tym Forum tym co sam zaobserwuję. Wiem jak jest ciężko wybrać, więc dla ułatwienia innych jak wkleję parę linków to już o tyle ktoś ma łatwiej...... No wieczorkiem wejdę sobie na Skamp-a i poczytam.....

A co do "starej panny"........ myślę że dam rade......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jorgo . Pomysl która firma zagwarantuje Ci serwis. Przykładowo jeśli z pieca zacznie cieknąc woda chętniej wymieni Ci korpus większa firma dla której to kropla w morzu czy garażowy klepak dla którego to szczyt możliwości finansowych? Ja wybrałem jak na załączonym obrazku serwis jest sprawny, ale jak np patrzę na te kotły które powyżej podałeś to wątpliwości nie mam żadnych co do wyboru.

 

Oczywiście biorę pod uwagę i serwis, to bardzo ważna sprawa ....dlatego od samego początku nie biorę pod uwagę tych wszystkich tzw. okazji na Allegro........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jack18 wstawiłbys takią paskudę do kotłowni???

 

Wygląda jak pralka Frania z przystawką, albo nowy model koksownika z zasobnikiem :-D

 

Podobno jednak wygląd się nie liczy, tylko wnętrze ;-)

 

Co do tych kotłów spod linków to ciekawe jaka dmuchawa jest w tym Zębiec skoro piszą, że pobiera zaledwie 25 W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten watek i inne na temat juz od jakiegos czasu i wciaz nie czyje sie ani troche blizej decyzji co wybrac. Co gorsze wciaz sie waham czy jednak nie podciagnac istalacji gazowej i...

Czy moge prosic o podanie optymalnej moc dla kotla na ecogroszek i inne dla domu z poddaszem uzytkowym o powierzchni 210 m2, podpiwniczonego. Syropian 15 cm na scianach, okna trzykomorowe, dach dobrze docieplony. Na podlodze w korytarzu, kuchni i lazienkach podlogowka.

 

Z gory dziekuje,

Witam

Ggbym miał taki wybor jak Ty bym sie nie zastanawial,jestem uzytkownikiem kotla gazowego ciezko bedzie odzwyczaic sie od luksusu i zamienic na eko koszty wieksze o 20-30 % to tylko teoria

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jako całkiem nowy na Forum.

Tym razem ja poproszę o pomoc w dobraniu kotła na ekogroszek- chętnie z opcją pelet (samych pelet).

 

-Dom 180 m p.u. (35 cm poroterm+ 10 cm styropian) + wymiennik cwu 120 l.

- parter i piętro podłogówki z automatyką (głowice ze sterownikami w każdym pomieszczeniu).

- dobudowane ( na starym tarasie) pomieszczenie 40 m w którym jest betonowy basenik 6x2,5 (18 m3 wody)- grzanie wody przez wymiennik basenowy w układzie filtrowania wody.

- pomieszczenie basenu ogrzewane nagrzewnicą wodną LEO FB 15(max. 17 kW)

 

Chciałbym w sezonie ogrzewac wszystko łącznie z wodą w basenie, a poza sezonem wodę basenową i wymiennik cwu.

 

I oczywiście rozbieżności wśród instalatorów co do samej mocy kotła mam od 25 do 45 kW, a już nie wspomnę o opiniach co do producenta?

 

A dlaczego opcja peletu? Bo coraz więcej słyszę opinii, że z roku na rok coraz trudniej o ekogroszek dobrej jakości. Popyt przerasta podaż. Więc warto miec sensowną alternatywę, a u mnie w grę wchodzi tylko opał workowany.

Będę berdzo wdzięczny za pomoc w doborze chociażby mocy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwo Eko Plus też nie wybrałem, ponieważ panowie z Fuego przekonali mnie, że różnica między EKO a EKO PLUS to osobny, stały ruszt awaryjny i tyle.

Wybrałem Ogniwo EKO 15kW.

 

Jeszcze nie wiem jak sobie z tym poradzę...możliwości jest wiele :D

 

Pierwsza sprawa.

Panowie z Fuego zwyczajnie kłamią. EKO PLUS różni się od EKO palnikiem i wymiennikiem, a więc dwoma podstawowymi komponentami kotła. Polecają w tej chwili EKO, bo mają z pewnością jeszcze kilka nie sprzedanych egzemplarzy, a EKO PLUSA jeszcze nie mają, bo przechodzi końcowe testy.

EKO PLUS różni się od EKO na korzyść przede wszystkim walorami eksploatacyjnymi (unowocześnione konstrukcje palnika i wymiennika), szczególnie palnika BURNER-S, zdecydowanie lepszego od BRUCERa.

Ale nie musisz się martwić. Złego wyboru nie zrobiłeś. A pod względem sprawności energetycznej te dwa kotły różnią się minimalnie, bo przy poziomie sprawności 90% naprawdę trudno uzyskać dalszy postęp w tym zakresie.

 

Druga sprawa.

Najważniejsze - nie denerwuj się, nie podejmuj żadnych gwałtownych działań. Daj kotłowi spokojnie (bez Twojej ingerencji) pracować i opisuj swoje obserwacje. Są tu osoby, które ten kocioł konstruowały oraz osoby, które ten kocioł eksploatują.

Nie martw się. Wspólnie damy mu radę. To taki żart - bo nie będziesz miał wielkich problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojoj ;) i instalator Ci tego nie zrobił? Jeśli już mieszkasz to z uszczelnieniem poczekaj aż będzie cieplej,chociaż jak jesteście morsami(dla mnie tem. to minimum 22st,a najlepiej jak jest 23st) to wyłącz piec i poczekaj aż zgaśnie, następnie wybierz opał z palnika, chwyć go od góry i do góry ;) oczyść szczotką z pyłu, i nałóż sylikon od spodu w taki rowek wokół palnika, zakładając pamiętaj o kierunku strzałki lub takim małym nacięciu, żeby brucer ladnie się wpasował, sprawdź montaż przed nałożeniem sylikonu. Aaa i zakldj kilka szczelin od strony kosza, gdzieś Pan Jarecki napisał wyżej które zakleić. Pozdrawiam brakujące Ogniwo ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego opcja peletu? Bo coraz więcej słyszę opinii, że z roku na rok coraz trudniej o ekogroszek dobrej jakości. Popyt przerasta podaż. Więc warto miec sensowną alternatywę, a u mnie w grę wchodzi tylko opał workowany.

Będę berdzo wdzięczny za pomoc w doborze chociażby mocy kotła.

 

Od 2008r., kiedy to wyraźnie wzrósł deficyt dobrych ekogroszków (co za kretyńska nazwa, wymyślona przez służby marketingowe - ale niech tam), piszę ciągle:SPOKOJNIE, PRZYRODA I EKONOMIA NIE ZNOSZĄ PRÓŻNI. JEST POPYT - BĘDZIE I PODAŻ.

Wczoraj na targach EXPO-SILESIA odbyła się coroczna konferencja branży kotlarskiej, na której tradycyjnie referowany jest także temat paliw dla kotłów c.o. Dwaj najwięksi krajowi producenci węgla (Kompania Węglowa i Katowicki Holding Węglowy) w swoich referatach poinformowali o przygotowaniu na rynek paliw dla ogrzewnictwa indywidualnego nowych mieszanek paliwowych komponowanych z udziałem węgli importowanych o zerowej spiekalności. Zwróćcie uwagę - producenci węgla importują węgiel. Czy ktoś z Was brał wcześniej pod uwagę taką możliwość? POPYT WYMUSZA PODAŻ. Prawa ekonomii są prawami obiektywnymi.

Na konferencji przedstawiła się także duża firma (SZAR S.A. z Częstochowy) importująca od lat węgle rosyjskie, głównie z Zagłębia Kuźnieckiego. Do tej pory były to antracyty dla przemysłu hutniczego i elektrodowego. Teraz firma SZAR, skuszona dużym popytem, podjęła import węgla energetycznego o wysokich walorach użytkowych. Jest to węgiel niskopopiołowy i niskosiarkowy, o średniej wartości opałowej na poziomie 24GJ/tonę i o ZEROWEJ SPIEKALNOŚCI. Firma SZAR posiada w Sławkowie (na końcówce szerokiego toru z Rosji do Huty Katowice) obiekt technologiczny, wyposażony w urządzenia do kruszenia i sortowania węgla, gdzie już podjęła sprzedaż detaliczną tego węgla (na razie luzem, w niedalekiej perspektywie także w workach). Jestem przekonany, że niedługo ten węgiel pojawi się na składach opałowych w całej Polsce.

Nie martwcie się. Węgla nie zabraknie. Pomimo różnych manipulacji handlowców, którzy zawsze będą woleli sprzedać mało a drożej, niż dużo a taniej.

 

A baza surowcowa paliw drzewnych w Polsce jest bardzo skąpa. Mówię to jako jeden z prekursorów wdrażania do energetyki paliw biomasowych, zajmujący się tym tematem aktywnie od 2002r. Pelety drzewne już mają wysoką cenę, choć nie należą do paliw rozchwytywanych. Pomyślcie, co będzie jak wzrośnie ilość kotłów na pelety i tym samym popyt na to paliwo. To samo, co z kotłami retortowymi. Tylko pokryć dziurę podażową pelet będzie znacznie trudniej, niż w przypadku węgla. A pelety słomiane (i inne podobne) są nośnikiem tak dużych ilości chloru, że żywotność tradycyjnych kotłów stalowych skróci się drastycznie.

 

A w przypadku węgla istnieją jeszcze inne ogromne możliwości poszerzenia bazy paliwowej. Mam tu na myśli MIAŁ WĘGLOWY. Już od kilku lat na rynku krajowym występują sprawdzone technologicznie kotły zasilane miałem węglowym. Najnowsze konstrukcje, oparte na palniku BRUCER, czy nowszym BURNER-S, to naprawdę urządzenia o wysokim stopniu nowoczesności pod każdym względem - energetycznym, eksploatacyjnym i ekologicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...