Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie martwię się :) Kocioł mi się podoba, ciepło jest, a spieki będę sobie kruszył na bieżąco do czasu aż się dogadamy z kociołkiem :D

 

Wydaje mi się / jestem pewien, że przed zaktualizowaniem oprogramowania eCoal, spieków nie miałem. Ale to pewnie zbieg okoliczności. Drugą rzecz, którą zrobiłem w tym samym czasie co aktualizację, to nawiew do kotłowni bezpośrednio z zewnątrz - ale to chyba lepiej ?

 

Zauważyłem tez, że Retopal workowany jest odrobinę wilgotny - worki papierowe trzywarstwowe z czego środkowa warstwa to folia - myślałem że to celowe, alby zachować jakiś tam % wilgotności.

 

No to teraz spokojnie - po kolei.

 

Napisałeś, że palisz Retopalem. Napisałeś też, że masz spieki, które kruszysz. Co to są za spieki? Czy kruszysz je po to, żeby łatwiej spadały do popielnika? Czy też kruszysz je po to, żeby zawrócić je do zasobnika paliwa? To znaczy - czy to są spieki koksowe (palne), czy spieki żużlowe (niepalne)?

Retopal nie tworzy spieków koksowych, tylko spieki żużlowe (ma niskotopliwy popiół).

 

Którą masz wersję oprogramowania eCoala? Którą opcję mocy masz wybraną w ustawieniach fabrycznych?

 

Nawiew do kotłowni zostawmy na boku, jako mało istotny.

 

Worki z paliwem podziurkuj - niech schnie. Im bardziej będzie suche, tym lepiej.

Edytowane przez zawijan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z tą strzałką to mnie masz.... w ogóle nie zwróciłem na nią uwagi :( Jak ma być ? Pójdę wygasić kocioł, długo to nie potrwa.

Nie mogę się doszukać o zaklejaniu ...pamiętasz może gdzie o tym pisano ?

 

Spokojnie, po kolei.

Opisz najpierw, jak wyglądają nacięcia na poszczególnych bokach korony.

Strzałka powinna być skierowana w stronę przeciwną od zasobnika, ale były już przypadki, że wykańczający palnik nacinali otwory niezgodnie ze strzałką. Napisz więc najpierw - jak wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ją wymontowałem z kotła za pomocą rękawic spawalniczych :D Trochę się przeliczyłem ale bąbli nie będzie :D

Nacięcia są pionowe na trzech bokach, na boku pod strzałką nie ma nacięć.

 

Na razie tyle:

1. Bok bez nacięć ma być przy zasobniku. Niezależnie od tego, w którym kierunku pokazuje strzałka. Rozumiem, że okrągłych otworków wokół górnej krawędzi korony nie masz.

2. Do rowka pod górna powierzchnią korony nałóż NIEDUŻO silikonu,połóż jakąś deseczkę i dobij delikatnie młotkiem. Wcześniej dobrze sprawdź, żeby dolna krawędź korony weszła za taką wargę uszczelniającą, która jest na korpusie palnika.

3. W sterowniku znajdź w menu "Zmień ustawienia fabryczne" i ustaw na EKO 15kW.

To na razie wszystko. Uruchom sterowanie i spokojnie czekaj, aż praca kotła się ustabilizuje. Potem napisz, co się dzieje.

 

Jeżeli pojawia się spieki - to niestety trzeba im pomagać spadać do popielnika, ale dopiero wtedy, kiedy nazbiera się ich naprawdę dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Jarecki napisał "To jest takie dwuznaczne.

tj . jak spieki masz, bo kocioł idzie na

wyższej mocy , to mogą pomóc

nacięcia na tej ściance . Jak palnik

ma iść na dużej mocy , to pomoże .

jak spieki masz na niskiej mocy,

niska t.spalin , to pomoże wybiórcze

zaklejenie części szczelin bliżej

kosza .

Jak masz kosz po lewej stronie kotła

to otwierając drzwiczki na tylnej

ścianie masz rzadziej zrobione

nacięcia a od frontu jest ich więcej.

Na tej ściance tylnej , gdzie są

wykonane rzadziej patrząc od kosza

zaklej co druga szczelinę od kosza

do ok . 2/ 3 długości paleniska

Na ściance od przodu zaklej

2 szczelinki, zostaw jedną , ponownie

dwie szczelinki zaklej i zostaw jedną ,

tak lekko za połowę palnika.

To taka zabawa w zależności od

pracy palnika." Tak to wygląda, mała moc zaklejamy, duża nacinamy po przeciwnej stronie kosza. Sprawdzamy opał jeśli na innym eko nie ma spieków to 3 rozwiązanie ani nie zaklejamy, ani nie nacinamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Jarecki napisa...

 

darase

Wolałbym, żebyś raczej napisał coś od siebie. Swoje doświadczenia z tym palnikiem. Masz je przecież niemałe.

Porady Jareckiego zostawmy na boku. Jak się pokaże - niech sam doradza.

Coś Ty nagle tak uwierzył w moc Jareckiego?

 

werb

Nie możesz słuchać wszystkich jednocześnie. Chyba, że wszyscy mówią to samo - to wtedy tak.

Musisz kogoś wybrać na początek.

I musisz postępowac metodycznie, a nie rzucać sie gwałtownie na wszystkie strony, w zależności od kolejnej podpowiedzi.

 

To na razie tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam okrągłych nacięć, widziałem o co chodzi na stronie FAQ eCoal. Kurcze już zakleiłem pionowe nacięcia od strony podajnika tak jak przedstawia foto na stronie sterownika, tak że mam tylko nacięcia po dłuższych bokach. Wyczyścić to jak było, tylko zamontować pełnym bokiem do podajnika ?

 

Zostaw tak, jak zrobiłeś.

OD STRONY PODAJNIKA NIE POWINNO BYĆ NACIĘĆ. TO JEST NAJWAŻNIEJSZE!!!

Najprawdopodobniej - w Twoim przypadku oba krótsze boki powinny być bez nacięć.

Zawsze będziesz mógł je wydłubać.

Edytowane przez zawijan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od strony gdzie były "gorsze" spieki jest mniej pionowych nacięć - 5 sztuk, od strony drzwiczek jest 10 nacięć, po odwróceniu korony te gorsze spieki powinny łatwo spadać do popielnika. Jak długo czekać z rozpaleniem po nałożeniu silikonu ?

 

Jeśli spojrzysz na to od strony podajnika - to mniejsza ilość nacięć powinna być po lewej stronie.

Jeśli ślimak obraca się w prawą stronę. Piszę tyle "jeśli", bo już z informacji użytkowników wiem, że radosna twórczość producentów i instalatorów nie zna granic. Zakładam więc, że wszystko jest możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zrobić porządek z koroną bo nie doszczelniając jej zawaliłem sprawę to jest oczywiste. Puki co zrobiłem tyle co pokazano w FAQ na stronie sterownika. Teraz chciałbym się upewnić że zrobiłem dobrze lub źle. Proszę się nie denerwować.

 

Dobrze jest.

Rób spokojnie wszystko po kolei.

Będzie jeszcze lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2008r., kiedy to wyraźnie wzrósł deficyt dobrych ekogroszków (co za kretyńska nazwa, wymyślona przez służby marketingowe - ale niech tam), piszę ciągle:SPOKOJNIE, PRZYRODA I EKONOMIA NIE ZNOSZĄ PRÓŻNI. JEST POPYT - BĘDZIE I PODAŻ.

Wczoraj na targach EXPO-SILESIA odbyła się coroczna konferencja branży kotlarskiej, na której tradycyjnie referowany jest także temat paliw dla kotłów c.o. Dwaj najwięksi krajowi producenci węgla (Kompania Węglowa i Katowicki Holding Węglowy) w swoich referatach poinformowali o przygotowaniu na rynek paliw dla ogrzewnictwa indywidualnego nowych mieszanek paliwowych komponowanych z udziałem węgli importowanych o zerowej spiekalności. Zwróćcie uwagę - producenci węgla importują węgiel. Czy ktoś z Was brał wcześniej pod uwagę taką możliwość? POPYT WYMUSZA PODAŻ. Prawa ekonomii są prawami obiektywnymi.

Na konferencji przedstawiła się także duża firma (SZAR S.A. z Częstochowy) importująca od lat węgle rosyjskie, głównie z Zagłębia Kuźnieckiego. Do tej pory były to antracyty dla przemysłu hutniczego i elektrodowego. Teraz firma SZAR, skuszona dużym popytem, podjęła import węgla energetycznego o wysokich walorach użytkowych. Jest to węgiel niskopopiołowy i niskosiarkowy, o średniej wartości opałowej na poziomie 24GJ/tonę i o ZEROWEJ SPIEKALNOŚCI. Firma SZAR posiada w Sławkowie (na końcówce szerokiego toru z Rosji do Huty Katowice) obiekt technologiczny, wyposażony w urządzenia do kruszenia i sortowania węgla, gdzie już podjęła sprzedaż detaliczną tego węgla (na razie luzem, w niedalekiej perspektywie także w workach). Jestem przekonany, że niedługo ten węgiel pojawi się na składach opałowych w całej Polsce.

Nie martwcie się. Węgla nie zabraknie. Pomimo różnych manipulacji handlowców, którzy zawsze będą woleli sprzedać mało a drożej, niż dużo a taniej.

 

A baza surowcowa paliw drzewnych w Polsce jest bardzo skąpa. Mówię to jako jeden z prekursorów wdrażania do energetyki paliw biomasowych, zajmujący się tym tematem aktywnie od 2002r. Pelety drzewne już mają wysoką cenę, choć nie należą do paliw rozchwytywanych. Pomyślcie, co będzie jak wzrośnie ilość kotłów na pelety i tym samym popyt na to paliwo. To samo, co z kotłami retortowymi. Tylko pokryć dziurę podażową pelet będzie znacznie trudniej, niż w przypadku węgla. A pelety słomiane (i inne podobne) są nośnikiem tak dużych ilości chloru, że żywotność tradycyjnych kotłów stalowych skróci się drastycznie.

 

A w przypadku węgla istnieją jeszcze inne ogromne możliwości poszerzenia bazy paliwowej. Mam tu na myśli MIAŁ WĘGLOWY. Już od kilku lat na rynku krajowym występują sprawdzone technologicznie kotły zasilane miałem węglowym. Najnowsze konstrukcje, oparte na palniku BRUCER, czy nowszym BURNER-S, to naprawdę urządzenia o wysokim stopniu nowoczesności pod każdym względem - energetycznym, eksploatacyjnym i ekologicznym.

 

Bardzo ciekawe jest to co piszesz. Moim skromnym zdaniem producenci krajowi są poniekąd zmuszeni do importu bo zapotrzebowanie na dobry nie spiekający ekogroszek jest a takiego w Polsce zaczyna brakować. Innym argumentem dla nich ,przemawiając za importem jest różnica w cenie ekogroszku w Polsce i Rosji. No i jak tez napisałeś rynek nie znosi pustki jak nie oni to ktoś inny się tym zajmie a im będzie ciężko wtedy stać się konkrecyjnymi na zapchanym już rynku. Mailem nawet przez jakiś czas okazje palić Rosyjskim ekogroszkiem z firmy ekopal i wcale nie był gorszy od tego z Kazimierz Juliusz a na pewno był tańszy. Ciekawi mnie tylko czy zjawisko importu węgla zatrzyma wzrost cen ekogroszku z polskich zasobów? To co ma miejsce teraz na rynku to wola o pomstę do nieba, choć mam świadomość ze ceny na rynku rosną głownie przez podwyżki u pośredników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze jeśli Kompania Węglowa przestała by traktować paliwo ekogroszkowe jako przysłowiowa kule u nogi (może tak się stanie przy rosnącym popycie} to otwarcie większej ilości ich własnych punktów sprzedażny dla odbiorców detalicznych na terenie polski moglu by załatwić sprawę. No ale pewnie to by wymagało niemałych wkładów finansowych ze strony Kompani.Po cenach pośredników niestety raczej nie widać zróżnicowania w cenie zależnej od pory roku. Edytowane przez jack18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Zawijan, Pan Jarecki jak każdy człowiek powie ("czasami" ;) ) coś mądrego, u mnie jest tak: dmuchawa daje najwięcej czadu od strony kosza po przeciwnej stronie drzwiczek. Muszę trochę zakleić otworów ale mam takie odczucie i przekonanie im mniej spędzam czasu w kotłowni tym lepiej dla mnie i dla mojego wolnego czasu :) Wszelkie udoskonalenia zostawiam na lato.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Zawijan, Pan Jarecki jak każdy człowiek powie ("czasami" ;) ) coś mądrego, u mnie jest tak: dmuchawa daje najwięcej czadu od strony kosza po przeciwnej stronie drzwiczek. Muszę trochę zakleić otworów ale mam takie odczucie i przekonanie im mniej spędzam czasu w kotłowni tym lepiej dla mnie i dla mojego wolnego czasu :) Wszelkie udoskonalenia zostawiam na lato.

 

Proponuję, abyśmy skonsultowali wtedy te wszystkie udoskonalenia Jareckiego. Pisząc "skonsultowali", mam na myśli "sprawdzili w praktyce". Warto sprawdzić także jak wygląda Twój palnik od środka. Choć podobno nie jestem praktykiem, jednak sugeruję, żebyś mnie posłuchał.

A zrobisz - jak zechcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

 

Myślę, że co jakis czas ze względu na masę wpisów należy przypominać,że podstawą palenia jest szczelny palnik.

Należy zwracać uwagę na jego szczelność.

 

Co do eCoala-pumy. Przy brucerze bywają kłopoty, użytkownicy eCoala aktualizują softy, przestawiają moce palnika, użytkownicy pumy szukają rozwiązania poprzez menu serwisowe, choć mają dostępne menu korekcji.... Generalnie jakby było ok, nikt by nie grzebał. Sterowniki się rozwijają.

 

Konkluzja : problemy się zdarzają. Trzeba mieć trochę cieprliowści i niezbyt gorącą głowę. Częściowe zaklejanie pomaga w przypadku konkretnych kłopotów...

 

Złośliwości zostawiam na boku.

ps.Jorgo w Skam-P masz równie duży ruszt awaryjny w przypadku rusztu żeliwnego jak w wymienionej przez Ciebie wcześniej konstrukcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja znowu w temacie.......dla wszystkich tych którzy planują zakup kotła załączam fajna stronkę. Jest na niej wiele kociołków, a co najważniejsze można je porównywać....trochę mało jest o nich danych.....ale zawsze można wejść na stronę producenta....

http://topten.info.pl/index.php?page=automatyczne_podawanie_paliwa

 

Jarecki79......naprawdę w Zębcu ta komora jest duża..........sam kocioł ma przeszło 150 cm wysokości....

Edytowane przez jorgo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje miei dokładnie ten pkt

Zmieni się coś dla nas? malutkich klientów mieszkających po kilkaset km od sląska... nie koniecznie w wielkich aglomeracjach..

 

Wiesz jak to jest. Gadu-gadu, smerdu-smerdu, a życie robi swoje.

Najważniejsze z tego - moim zdaniem - jest to, że pojawiają się inne węgle i inni gracze na rynku. To rokuje nadzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...