Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Obecnie użytkuję kociołek z dolnym spalaniem na drewno, węgiel i chcę go sprzedać. I nasunął mi się pomysł, że jak nie będę miał kupca na niego, czy mogę do istniejącej instalacji wpiąć kocioł HEF?

Zwiększył bym sobie komfort wykorzystania do spalania różnych paliw. A jak mam ten stary kocioł odstawić na bok i żeby rdzewiał, to mogę go od czasu do czasu odpalać. Ten sam pomysł podsunął mi hydraulki. Tylko zastanawiam się, czy instalacja i kotły nie będą się "gryzły"? Czy to będzie wszystko chodziło tak jak potrzeba. Narazie to wszystko jest w fazie rozmyślań. Oczywiście jak tylko nadarzy mi się okazja go sprzedać, to zrobię to.

Gdzie będą wyższe koszty przeróbki instalacji?

Czy wógole jest sens użytkowania obu kotłów?

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jarecki, :) fajne te pole Miki :lol:

U Dagi już wyliczyłem, że ślimaka da się wyjąć a u Piotrka jest o 2cm więcej miejsca. Powiem ci, że wolałbym nawet zrobić w tym miejscu w ścianie poziomą szczelinę na wysokości osi podajnika, nawet 10cm w głąb, dla pełnego luzu a nie zmieniać ustawienia.

Co do tłoka, sam mówisz, że brudzi a poza tym tłokowe mają to swoje ulubione dymienie, o które tyle lamentu na forach. Retorta może bezdymnie, ba, nawet bez sadzy, bo ta, która powstaje, kiedy muszę zatrzymać piec by wyjąć popiół i trochę odpylić komorę spalania, z tą radzi sobie Sadpal i mam jej trochę na dnie komina. Nad kominem, odkąd przestałem palić węglem brunatnym, nie ma nawet pary.

 

Daga, nie da się, kolano z wyczystką prawie dochodzi już do ściany a wyczystkę masz do rury pod skosem, i drugą od spodu na czopuchu. I tak to ustawienie umożliwia tylko rozkręcane i regulowane kolano. Rura koło suszaka odprowadza powietrze z daszku nad piecem do kanału wentylacyjnego. Gorący kurz i dym podczas usuwania popiołu z pieca. To ciepły kanał. W sąsiedztwie spalinowego. Mam jeszcze obok dwa kanały kominkowe i wentylacyjny. Razem blok ceglany pomyślany jako element grzejny, bo ściana jest wewnątrz domu i dopiero po 8m wychodzi nad dach.

 

Tomek, dziękuję, miło czytać słowa uznania. Wybacz, na forum nie używam form Pan, Pani.

Palenie w górnym palenisku można porównać z dołożonym do systemu kominkiem z płaszczem wodnym. Im plus, bo o sprawności Linga i bez strat na izolacji osobnego paleniska. Power jest w dodatku znacznie bardziej dynamiczny od powiększania mocy samego palnika i ma też aspekt ekologiczny. No i ten zapach dębu. Piękną aurę płomienia widać niestety tylko na zdjęciach, chyba że Klimosz zrobi do Linga Duo drzwi z szybą ceramiczną. :D

 

W piecu są dwie proste modyfikacje i obniżone położenie tylnej płyty deflektora. To zmienia układ przebiegu spalin z maksymalnym akcentem na tył i boki, czyli ścianki wymiennika; przede wszystkim zaś dostarcza powietrze poza paleniskiem, które umożliwia równoczesne palenie w górnej komorze. W sumie, korzystając z możliwości konstrukcji fabrycznej Linga, dodałem tylko 3 płytki szamotowe (2/3 pow. rusztu), zamykając dla spalin przebieg wzdłuż przedniej ściany, którą tworzą drzwi. Na skutek silnego zawirowania jakie powstaje w górnej części paleniska, opada na nie pewna ilość lotnych części spalania. Same płytki zwiększają również efekt termiczny paleniska retorty, co nie jest bez znaczenia, zważywszy, że stopa Linga również jest wymiennikiem.

 

Co do ekonomii, licząc cenę drewna 100zł mp, tyle zapłaciłem jesienią, kupując drewno do kominka, dla mnie OK. Załadunek jest kwestią kilku minut ale muszę zatrzymać piec. Strata max do1şC na kotle. Pułap maksymalny, przy starcie (wczoraj popołudniu) z 55şC w granicach 68şC, po godzinie od aplikacji. W systemie c.o. daje to plus 5şC na zasilaniu i powrocie. To wszystko samoczynnie bez zmiany regulacji odczuwalne przez około 4godz. Ilość 0,3 m x 0,3m x 0,3m = 0,027mł drewna, czyli około 0,03mp o wartości 3zł.

Cała ta czynność porównywalna jest z załadunkiem kominka. Tyle, że odbywa się to w kotłowni.

 

Leszko, myślę, że jest to wyczerpująca odpowiedź również na twoje pytanie. Robię to, by wieczorem było trochę cieplej i o tej porze jest też zwiększony pobór c.w.u. Węgiel muszę suszyć a tak mam ustabilizowane palenisko 5/30 – 32 / 65% mocy dmuchawy. Do -3ş na zewnątrz, mój system oddaje 5şC do wnętrza, poniżej wydatek wzrasta nawet do 7şC. W ten sposób mam mniej roboty z węglem a czynność staje się rutynowa. Dodaję parę klocków więcej i zachowuję stabilność temperatury wnętrza domu. Przez wyczystkę górnego kolana na rurze spalinowej obserwowałem, że płomień aplikacji dochodził do dymówek, bo dawał poświatę w głębi rury na dolnym kolanie. Przypuszczam, że daje to też efekt samooczyszczenia tej części wymiennika. Wypalania sadzy i zrywania osadu części lotnych.

 

Jacku, trochę bez sensu. Sens ma jeden piec z dodatkowym stałym paleniskiem.

 

Dodałem zdjęcia usuwania popiołu z pod retorty.

http://picasaweb.google.pl/meandras/LingDuoPlus35kWPlusPareProstyhUspawnienBezTrwalejIngerencjiWJegoStanFirmowy?authkey=kMwRmOSkLOk#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszyskich serdecznie.jestem na etapie wykończeniówki w swoim domku jak i też wyboru kotła,który ma być uzytkowany przez ceły rok,latem ma podgrzewać wodę.mój dom to sandra z archipelagu z antresolą i garażem zaadoptowanym na pokój razem ok 300 po podłodze.dodam,że nie za bardzo jestem zorientowana bo jak dla kobiety to temat mi strasznie obcy :roll: interesuje mnie kocioł ekonomiczny i w miare dobrej firmy. :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mendras, mi chodzi o fakt,że znakomita większość producentów palników w dokumentacjach żąda miejsca na obsługę palnika, w innym wypadku albo utrata gwarancji albo opłata.

 

To,że tłok jest bardziej brudny oznacza tylko tyle,że raz na ok.2tygodnie trzeba mopem pod koszem sprzątnąć. Ślimak ma rurę i pył z niej wydobywa się okresowo w/g zaleceń producenta palnika. W tym celu przynajmniej raz po sezonie grzewczym należy wyjąć ślimak.

W tłoku jest szczelina, którą ten drobny pył ucierany w procesie podawania usuwany jest w minimalnych ilościach pod kosz.

 

Tłok dobrze ustawiony nie dymi, ilośc sadzy zależy od jakości węgla. Posiadający ceramikę również dobrze dopala części lotne. Zaletą tłoka jest też bardziej trwały i znacznie mocniejszy mechanizm podający. Odpowiednia konstrukcja tłoka separuje dawkę podawaną od węgla w koszu, a w ślimaku węgiel w koszu jest zawsze połączony z tym spalanym na retorcie.

Tłok jest mocniejszy i nie zrywa żadnych zawleczek.

 

Napisałeś, że ludzie żalą się na forach na dymienie tłoka, zauważ ile osób na forach nie potrafi ustawić ślimaka, zobacz ile osób narzeka na zrywanie zawleczek w ślimaku. Są zwolennicy tłoka i ślimaka.

 

Jedna i druga konstrukcja ma swoje mocniejsze i słabsze strony, to ludzie decydują, co jest dla nich lepsze. Te konkretne kotłownie pod względem ustawienia kotła bardziej pasują do konstrukcji tłokowej, co nie znaczy,że te osoby musza tłoka wsadzić, jeżeli wolą ślimaka.

 

Nawiasem dodam,że każdy producent życzyłby sobie takiego klienta jak Ty, czyli korzystającego z prostego rozwiązania, potrafiącego ustawić sterownik i dbającego o kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dejfit nie zrozumiałeś mnie, albo nie chce Ci się czytać.

 

Nie potrzeba tez zakładać panelu pokojowego typu euroster, aby mieć inne temp. na dzień i inne na noc. Sterownik typu Titanic ma programowalne do 8stref czasowych na C.O. oraz do 8stref czasowych dla cwu bez potrzeby montażu panelu pokojowego czy czujnika pogodowego. Pytanie tylko, czy użytkownik umie to obsłużyć. Titanic ma 4 poziomy obsługi, 1. to zwykła nastawa na C.O. i CWU, 2. To strefy czasowe, 3. To sterowanie pogodowe, 4. To sterowanie pogodowe plus korekcja stref. Dla każdego poziomu obsługi mogę dodatkowo dołożyć panel pokojowy. Im niższy poziom obsługi, tym mniej informacji wyświetla się na sterowniku, co upraszcza jego obsługę.

 

Panel pokojowy, czyli typu Auraton czy Euroster to gadżet umieszczany wewnątrz budynku, ma najczęściej wyświetlacz i strefy czasowe, ale w działaniu jest maksymalnie prymitywny. Rozwiera i zwiera styk, to jest całe jego działanie. W kotłach gazowych zwarcie styku będzie wygaszało palnik i zostaje sama świeczka a w kotłach na węgiel nie możemy przecież wygasić kotła, bo co go na nowo rozpali?? W węglowym panel typu euroster w zależności od sterownika do którego jest podłączony powoduje konkretną reakcję. Najczęściej jest to rozłączanie pompy C.O., może być zamiast tego obniżanie temp. wody na kotle o zadany próg. Taki euroster kosztuje od 200 do 350zł w zależności od wersji.

 

Panel pilot r mimo prostego wyglądu jest bardziej zaawansowany, nie będę się już jednak w tym temacie powtarzać. Skrótowo dla temp. pomieszczenia albo na stałe rozłączam pompę c.o., albo na przedmuchy czyli np. co 3minuty praca pompy przez 30sekund, albo pompa jest stale załączona. Dodatkowo zadaję o jaką wartość mam obniżyć nastawę kotła, gdy osiągnę temp. powietrza w pomieszczeniu.

Dodatkowo mogę przełączyć tryb sterowania i mam możliwość zmiany nastawy wody na kotle bez schodzenia do kotłowni.

PILOT R kosztuje 100zł

 

Czujnik pogodowy to kwadracik na kabelku wystawiany na zewnątrz budynku. W zależności od temp. na zewnątrz sterujemy kotłem. Są 2 wersje działania przy sterowaniu pogodowym, czyli albo kręcę zaworem mieszającym (co moim zdaniem w kotle węglowym jest mało efektywne) albo działam w oparciu o same krzywe grzania, czyli dana nastawa c.o. dla danej temp. powietrza na zewnątrz. Czujnik pogodowy do sterowników Titanic kosztuje 40zł, inni producenci kasują ok.80zł.

W działaniu dla kotła lepiej jest pracować na czujniku pogodowym. W sterowniku Titanic można połączyć sterowanie pogodowe z korekcją stref czasowych dla c.o. i cwu, jak ktoś chce to może jeszcze dodać panel pokojowy - tylko po co? Trzeba się na coś zdecydować!

 

Nie zawsze strefy czasowe są korzystne! Jeżeli będę obniżać nastawę na noc i podnosić na dzień o powiedzmy 10stopni, to stracę, gdy:

Mam budynek, w którym długo dochodzę do temp. zadanej - wolno akumuluję ciepło. Np. z 40 do 50st.C dochodzę przez 2godziny a spadek z 50 na 40st.C trwa 6godzin. Straty spowodowane powrotem na zadaną wyższa temp. dzienną są w takim budynku większe jak utrzymanie 1 stałej średniej temp. kotła

 

Zyskam, gdy:

Mam dom, w którym szybko dochodzę do zadanej np. z 40 na 50st.c w 10minut i równie szybko wytracam temp. czyli z 50 na 40 spadnie po ok.20minutach. W takim budynku jest sens korzystania z różnych nastaw na dzień i na noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cholera.. chyba siądę sobie w kąciku i powstydzę się trochę :oops: .. kolejny gość łaskocze moją próżność :D ..

 

Jarecki, no coś ty.. Tylko tak sobie myślę, że fizyka i jeszcze z chemią na dodatek, w geometrycznej, wypieszczonej obrotowo i wolno, wolno sobie podjadającej od spodu, tak że nikt nie zauważa, sprytnej retortce służy.. i z tej radości tak promienieje.. i takiemu tam korytku, czy innej podwyższonej platformie z zazdrość dymi się z uszu.. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Masz rację, każdy ma swoje dziwactwa :wink: Kiedyś chciałem mieć Stalmarka i już nawet byłem strasznie napalony ale w tej firmie mają jakieś niekomunikatywne telefony i moje próby pogadania sobie z ich włąścicielką nieco mnie ostudziły. Całe szczęście, że ktoś wreszcie wynalazł u Klimosza to koło retortce Linga i można było wziąć się za jazdę na miale. Straszmy mam sentyment do tej starej szafki z ciepłymi rzeczami. I ceramika jak w każdej szanującej się witrynce. :wink: żeby jeszcze tak trochę srebra rodowego dodali :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek

 

Obecnie użytkuję kociołek z dolnym spalaniem na drewno, węgiel i chcę go sprzedać. I nasunął mi się pomysł, że jak nie będę miał kupca na niego, czy mogę do istniejącej instalacji wpiąć kocioł HEF?

Zwiększył bym sobie komfort wykorzystania do spalania różnych paliw. A jak mam ten stary kocioł odstawić na bok i żeby rdzewiał, to mogę go od czasu do czasu odpalać. Ten sam pomysł podsunął mi hydraulki. Tylko zastanawiam się, czy instalacja i kotły nie będą się "gryzły"? Czy to będzie wszystko chodziło tak jak potrzeba. Narazie to wszystko jest w fazie rozmyślań. Oczywiście jak tylko nadarzy mi się okazja go sprzedać, to zrobię to.

Gdzie będą wyższe koszty przeróbki instalacji?

Czy wógole jest sens użytkowania obu kotłów?

Co o tym sądzicie?

 

Jest sens używania obu kotłów, wiele osób mając taka możliwość zostawia sobie drugi, stary kociołek. Ten zwykły zostaw sobie na przypadek braku prądu, zawsze będzie miał większy zasyp od każdego typu rusztu awaryjnego w podajniku, zatem wytrzyma na dłużej. Latem np. możesz w tym starym przepalić kilkoma kawałkami drewna na bojler.

 

Co do podłączenia, jeżeli masz tylko jeden komin, to generalnie nie zaleca się podłączania 2 kotłów. Jedyna szansa w tym wypadku to rodzaj kolektora na czopuchu, czyli musisz mieć czopuch tak uspawany, aby do niego podłączyć 2 kotły i jakąś przegrodę w tym czopuchu wyłączająca jeden z kotłów, gdy drugi pracuje. Druga część tego czopucha to pojedyncze wejście w Twój komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posty z reguły czytam uważnie. Moze poza "kwiecistymi wywodami" niektórych.

 

Nie potrzeba tez zakładać panelu pokojowego typu euroster, aby mieć inne temp. na dzień i inne na noc.

 

To zależy od sterownika, podaje Pan konkretny przykład sterownika. Osobiście nigdy bezpośrednio się z nim nie zetknąłem. Przy jego możliwościach (z tego co Pan pisze) faktycznie ani euroster ani czujnik temp. zewnętrzej nie jest potrzebny, aby mieć inne temperatury wewnątrz w dzień i w nocy.

 

Dla Estymy i Economic3000 euroster oraz czujnik pogodowy jest niezbędny aby obniżać temperaturę na noc i posiadać ogrzewanie reagujące na aktualne warunki atmosferyczne. Tylko i wyłącznie dlatego napisałem, że nie zawsze to są zbędne bajery. :) I przy tym typie instalacji (zawór 4d) jest to najlepsze możliwe posunięcie w większości przypadków. Gro osób nie radzi sobie ze sterowaniem ręcznym zaworem 4d.W wielu instalacjach on nie spełnia swojej roli. Wystarczy poczytać.Jezeli ktoś decyduje, że chce mieć ogrzewanie reagujące na zmienne warunki na zewnątrz to czujnik pogodowy nie jest bajerem, tylko niezbędnym elementem. Teza o dodatkowych(niepotrzebnych) gadźetach nie jest prawdziwa - podałem 2 kontrprzykłady sterowników, dla których to się sprawdza. Starczyłby 1 aby ją obalić :)

 

Tak sobie myślę Pan chyba jest zwolennikiem montażu kotów w układzie z zaworem 3d sterowanym ręcznie bez jakichkolwiek czujników. Tak wygląda jedyna słuszna :) kotłownia, którą da się optymalnie wysterować ? Optimum ze względu na spalanie, komfort ciepła, koszty.

 

(...)euroster w zależności od sterownika do którego jest podłączony powoduje konkretną reakcję.Najczęściej jest to rozłączanie pompy C.O., może być zamiast tego obniżanie temp. wody na kotle o zadany próg.

lub obniżenie temp. c.o,bez zmiany temp. kotła - dla wymienionych przeze mnie sterowników.

Są 2 wersje działania przy sterowaniu pogodowym, czyli albo kręcę zaworem mieszającym (co moim zdaniem w kotle węglowym jest mało efektywne) albo działam w oparciu o same krzywe grzania, czyli dana nastawa c.o. dla danej temp. powietrza na zewnątrz

Niech Pan doprecyzuje sterowanie w drugim przypadku.

Jaką instalację ma Pan na myśli (jaki zawór ? jak pracuje pompa c.o ? ) Jak przy tej instalacji uzyskać dla kotłów stalowych temp. na powrocie stale wyższą aniżeli temperatura punktu rosy, jednocześnie sprawić aby na c.o była podawana temp wynikająca z krzywej grzania - zmienna w ciągu dnia przy wahaniach temperatury ?

 

I jeszcze kręcenie zaworu 4d z siłownikiem, czy kręcenie ręczne jest mało efektywne. A może i jedno i drugie ?

 

Nie zawsze strefy czasowe są korzystne! (...)

Pisząc temp. zadana ma Pan na myśli zadaną kotła czy zadaną c.o ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki, wytłumacz mi jescze jak się ma sterownik pokojowy, a jak pogodowy do podłogówki na dole w połączeniu z grzejnikami i na poddaszu same grzejniki.

Mamy przy takim układzie różną bezwładność podłogówki na dole i na gorze grzejniki. Przy dłuższym grzaniu ster. wyłączy pompę i mamy na dole ciepło,a na górze chlodniej. Owrotna sytuacja jest, jak ster. pokojowy zechcemy umieścić na poddaszu.

A jak jest w przypadku pogodówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są 2 wersje działania przy sterowaniu pogodowym, czyli albo kręcę zaworem mieszającym (co moim zdaniem w kotle węglowym jest mało efektywne) albo działam w oparciu o same krzywe grzania, czyli dana nastawa c.o. dla danej temp. powietrza na zewnątrz

 

Niech Pan doprecyzuje sterowanie w drugim przypadku.

Jaką instalację ma Pan na myśli (jaki zawór ? jak pracuje pompa c.o ? ) Jak przy tej instalacji uzyskać dla kotłów stalowych temp. na powrocie stale wyższą aniżeli temperatura punktu rosy, jednocześnie sprawić aby na c.o była podawana temp wynikająca z krzywej grzania - zmienna w ciągu dnia przy wahaniach temperatury ?

 

I jeszcze kręcenie zaworu 4d z siłownikiem, czy kręcenie ręczne jest mało efektywne. A może i jedno i drugie ?

 

Cytat:

 

Nie zawsze strefy czasowe są korzystne! (...)

 

Pisząc temp. zadana ma Pan na myśli zadaną kotła czy zadaną c.o ? - tutaj miałem na myśli zadaną kotła.

 

 

A ile razy trzeba kręcić tym zaworem i w jakim celu? Ja wolę uciekać od przesycenia układu niepotrzebną elektroniką. Przecież zawór mieszający 3 czy 4drogowy może do kotła węglowego muszę 3-4razy w sezonie przekręcić. Po co mieszać nim non stop? Jaki to ma mieć cel?

 

Podam przykład najprostsze do sterowania pogodowego. Pozwoli Pan,że z zaworem 3drogowym, bo tak będzie szybciej i łatwiej. Jak zawór ustawię ręcznie do potrzeb swojej instalacji to nie musze go zmieniać bez wielkich zmian temp. zewnętrznej. Zawór ma w gruncie rzeczy zapewnić różnicę temp. między zasileniem i powrotem mniejsza jak 20st.C, tylko powyżej tej granicy możemy mówić o punkcie rosy.

 

Nigdy też jeden czynnik nie powoduje punktu rosy. Musi się na to złożyć kilka rzeczy np. wilgoć w kotłowni, mokry opał, palenie poniżej 50st.C i jeszcze słaby ciąg komina.

 

Jak to jest jasne, to wystarczy tak ustawić zawór mieszający, aby różnica między zasilaniem a powrotem była mniejsza jak 20st.C. Powiedzmy,że minimalna temp. na zasileniu kotła to w tym układzie 50st.C. Zatem krzywe grzania mogą wyglądac następująco: minus 25st.C 80st.C na kotle, minus 15 70st.C na kotle, minus 5 65st.C na kotle, 0 to 60st.C, plus 5 to 55st.C na kotle, plus 15 to 50st.C na kotle.

 

Powtarzam są sterowniki, które same w sobie mają strefy czasowe, podałem przykład Titanic, ale swobodnie moge dodać tutaj Multi-Ster czy np. RC09 z firmy Tatarek. W tych sterownikach nie potrzebuję dokupować urządzeń do kręcenia zaworem mieszającym, nie potrzebuję kupować też czujnika pogodowego, aby korzystać z innych nastaw na dzień i innych na noc. Więcej nawet, np. w modelu titanic mogę mieć 5stref aktywnych cały tydzień a np. 3 strefy dodatkowo tylko w sobotę i niedzielę, poza tym mam osobne strefy na cwu, równiez do 8 i również w systemie tygodniowym. Multi-Ster działa w systemie dobowym, więc strefy odnoszą się do pełnej doby....

 

W kwestii:

"lub obniżenie temp. c.o,bez zmiany temp. kotła"

Prosto i bez udziwnień robi to ognik pid... Dla niego ważniejsza jest jedna z wyższych nastaw. Czyli jak zadam na C.O. 45st.C a na bojler 60, to kocioł pilnuje nastawy bojlera 60st.C plus nadwyżka grzania i taka temp. stale utrzymuje na kociołku a mniejsza temp. na c.o. puszczana jest poprzez sekwencyjna prace pompy c.o. (w/g wzoru matematycznego), aby nie przegrzać pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki, wytłumacz mi jescze jak się ma sterownik pokojowy, a jak pogodowy do podłogówki na dole w połączeniu z grzejnikami i na poddaszu same grzejniki.

Mamy przy takim układzie różną bezwładność podłogówki na dole i na gorze grzejniki. Przy dłuższym grzaniu ster. wyłączy pompę i mamy na dole ciepło,a na górze chlodniej. Owrotna sytuacja jest, jak ster. pokojowy zechcemy umieścić na poddaszu.

A jak jest w przypadku pogodówki?

 

Do podłogówki najkrócej będzie jak napiszę: nijak się nie ma...

 

Podłogówka ma swoje podłączenie i do ogrzewania podłogowego stosuje sie konkretne ograniczenie górnej temp. W podłogówkę nie może być podane więcej ciepła jak 40st.C, tak więc ten element instalacji grzewczej ogranicza coś innego. Instalator to ustawia najczęściej na jakims automatycznym zaworze mieszającym,- że nie podaję więcej ciepła niż.....

 

Pogodowy czy pokojowy bardziej odnosi się właśnie do instalacji grzejnikowej, choć wszystko nie jest też takie bezpośrednie, bo zależy od budowy samej instalacji i ilości pomp i różnego typu zaworów i rozdzielaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie mam parę pytań dotyczących kotłów.

Jestem na etapie wyboru pieca dom z Ytongu 170 m2 użytkowej + garaż + oczywiście c.w.o również latem. Komin tradycyjny z cegły.

Po przeczytaniu wielu postów doszedłem do wniosku.

Następująco według rankingu (wszystkie 25KW)

 

1) protech Karo

2) opal

3) KMG-1

 

w/w kotły w podobnych cenach wszystkie tłokowe

 

1-Protach karo 5 lat gwarancji 2 na podzespoły stal kotłowa 6mm ogólnie bardzo fajny piec przynajmniej tak go opisują na forach ( jak na razie mój faworyt)

2- opal 3lata gwarancji 2 na podzespoły troszeczkę droższy wersja optymalna sterownik płomyk PLUS PiD chwalony piec ale jaka stal jak wygląda przekrój pieca , jeśli ktoś ma jakieś dojście lub może zdjęcie środka pieca więcej informacji o samym piecu. PROSZĘ O POMOC

3- KMG 1 znajomi mają i sobie chwalą…… ale czy dobry????

 

Drugi etap to jaki piec tłokowy ( mam piwnice, miejsce, kotłownie ) czyli by pasował , i tłokowe tańsze mogące palić miałem węglowy jak i eko groszkiem

A MOŻE

Z podajnikiem ślimakowym ( droższe )– moje typy

1) LING DUO PLUS

2) SKAM-P PREMIUM

3) FUTURA EKONO

 

1- ling duo plus super piec jeden minus przynajmniej dla mnie brak brucera ( palnik w całości żeliwny)

2-SKAM-P Premium same dobre podzespoły jest Brucer i dobry sterownik za dopłatą ale z czego jest ten piec ( stal ??? jaka grubość??? ) jak wygląda środek (przekrój ) nie mam pojęcia proszę o pomoc ( zdjęcia lub link)

3- Futura Ekono wszystko fajnie tylko …….sam nie wiem.

 

Proszę o pomoc w wyborze dobrego i na lata z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś miał do czynienia lub słyszał o firmie heiztechnik, a dokładnie chodzi mi o kocioł Q EKO DUO 25 ?

 

Ja słyszałam :D

 

1. Zaproponował nam go nasz hydraulik. Podobno już kilka zamontował i sprawują się dobrze. A że mamy do faceta zaufanie (zbiera dobre opinie o swojej pracy i jest zainteresowany tematem, dokształca się), to my też go zamontujemy :)

 

2. Nasi przyszli sąsiedzi go użytkują od ponad roku (z polecenia innego hydraulika) i również są bardzo zadowoleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie mam parę pytań dotyczących kotłów.

Jestem na etapie wyboru pieca dom z Ytongu 170 m2 użytkowej + garaż + oczywiście c.w.o również latem. Komin tradycyjny z cegły.

Po przeczytaniu wielu postów doszedłem do wniosku.

Następująco według rankingu (wszystkie 25KW)

 

1) protech Karo

2) opal

3) KMG-1

 

w/w kotły w podobnych cenach wszystkie tłokowe

 

1-Protach karo 5 lat gwarancji 2 na podzespoły stal kotłowa 6mm ogólnie bardzo fajny piec przynajmniej tak go opisują na forach ( jak na razie mój faworyt)

2- opal 3lata gwarancji 2 na podzespoły troszeczkę droższy wersja optymalna sterownik płomyk PLUS PiD chwalony piec ale jaka stal jak wygląda przekrój pieca , jeśli ktoś ma jakieś dojście lub może zdjęcie środka pieca więcej informacji o samym piecu. PROSZĘ O POMOC

3- KMG 1 znajomi mają i sobie chwalą…… ale czy dobry????

 

Drugi etap to jaki piec tłokowy ( mam piwnice, miejsce, kotłownie ) czyli by pasował , i tłokowe tańsze mogące palić miałem węglowy jak i eko groszkiem

A MOŻE

Z podajnikiem ślimakowym ( droższe )– moje typy

1) LING DUO PLUS

2) SKAM-P PREMIUM

3) FUTURA EKONO

 

1- ling duo plus super piec jeden minus przynajmniej dla mnie brak brucera ( palnik w całości żeliwny)

2-SKAM-P Premium same dobre podzespoły jest Brucer i dobry sterownik za dopłatą ale z czego jest ten piec ( stal ??? jaka grubość??? ) jak wygląda środek (przekrój ) nie mam pojęcia proszę o pomoc ( zdjęcia lub link)

3- Futura Ekono wszystko fajnie tylko …….sam nie wiem.

 

Proszę o pomoc w wyborze dobrego i na lata z góry dziękuje

 

 

 

Co do sterownika PID....

Podawany przez Ciebie Protech Karo - w tym roku producent zamierza wypuścić na rynek model ze sterownikiem PID.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elektromet 25KW, podajnik chyba 140kg

 

napisze tylko ze jade juz 12-ty dzien na jednym podajniku i pewnie dzis bede wybieral popiol i uzupelnial nowy kompletny wsad :D

 

dom w linku podpisu :wink:

 

 

A ja mam "podajnik chyba" tłokowy......

Poza tym mam zasobnik "chyba" 90 kg.....hmm a może 190 kg ? hhmm....

W każdym bądź razie 'jadę " na nim 12 dzień....."chyba"...a może 15 - sty...

 

;-)

 

Z pozdrowieniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elektromet 25KW, podajnik chyba 140kg

 

napisze tylko ze jade juz 12-ty dzien na jednym podajniku i pewnie dzis bede wybieral popiol i uzupelnial nowy kompletny wsad :D

 

dom w linku podpisu :wink:

 

 

A ja mam "podajnik chyba" tłokowy......

Poza tym mam zasobnik "chyba" 90 kg.....hmm a może 190 kg ? hhmm....

W każdym bądź razie 'jadę " na nim 12 dzień....."chyba"...a może 15 - sty...

 

;-)

 

Z pozdrowieniami

 

co wynika z Twojej wypowiedzi?

 

w mojej jest jedno "chyba" ktorego sprawdzic mi sie nie chcialo lecz na stronie producenta wlasnie wyczytalem 180 litrow i 140 kg wiec "chyba" znika

 

najlepsze sa wypowiedzi tych ktorym starcza na polowe tego co mi a czasem i mniej. niezle :wink:

 

zycze bardziej elokwentnych wypowiedzi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...