Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Liczyłem jednak że spalę trochę mniej..że worek 25kg starczy na dobę. Moje kalkulacje okazały się błędne. Tona kosztuje mnie 660PLN (mam blisko producenta), gaz kosztował mnie w granicach 900PLN/ msc - teraz mam spieki i popiół z którym nie wiem co zrobić :)

Że też nie posłuchałem znajomego i zamiast eko nie kupiłem nowoczesnego gazowca :) No ale nic... jak to powiedział w/w znajomy ?..."płać i płacz" :D

 

Jak gównianym paliwem palisz to tak jest. kup suchy kaloryczny eko a zobaczysz różnicę, oczywiście cudów się nie spodziewaj bo zapotrzebowania domu na ciepło nie oszukasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak zrobiłem już 2 razy, żadnych zmian. Wentylator nigdy nie schodzi poniżej 50% (wg. graficznego interfejsu na PC)

Właśnie wróciłem z kotłowni - kocioł stoi, przekroczył temperaturę zadaną o 5st i wszedł w stan podtrzymania.

Gdzieś, czytając ten wątek trafiłem na wypowiedź Pana Jareckiego o zaklejeniu szczelin w koronie dla zmniejszenia mocy.

Mam pionowe szczeliny tylko po dłuższych bokach - od strony drzwiczek 10 nacięć, głębiej 5 nacięć. Czy zaklejenie połowy z nich (matematycznie niemożliwe :D) da oczekiwany efekt, czyli zmniejszenie mocy?

 

Teraz podstawowe pytanie czy w prawidłową stronę wkleiłeś koronę palnika na silikon wysokotemperaturowy? od tego zacznij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Verb mam jeden zawór który odcina całą instalację i wtedy grzane jest tylko cwu, tak miałem w starym piecu i tak zostało, mam też odcięcie nowego pieca żeby palić w starym. Verb zobacz ile teraz spalisz, pełen zasobnik groszku to ok 160kg,może ekogroszek masz lichy, swój luzem, nie workowany kupowałem po 720zł/t w czerwcu ubiegłego roku. To odstawianie pieca to dziwna sprawa, u mnie przy ciągłej pracy pompy tak się nie dzieje, piec przechodzi w podtrzymanie jedynie gdy wyłączam pompę i jadę na grawitacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darase Mówisz że odstawianie to dziwna sprawa,u mnie przy załączonych pompach odstawia się co chwila ale to raczej wina programu bo pracuje tak jak sterownik dwustanowy,rozmawiałem z panami z ecoal i mają przygotować dla mnie jakąś wersje do testowania,zobaczymy czy coś się po tym zmieni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

verb trochę dużo ci spala. U mnie około 120m też dach bez ocieplenia ( planuję w tym roku) Przy dużych mrozach około 40kg, teraz gdzieś 23 do 25 na dobę z CWU.

Co do podgrzewania CWU to na sterowniku wyłączałem tylko pompę CO i co jakiś czas włącza się pompa CWU żeby dogrzać wodę gdy temp. spada poniżej histerezy jak ustawiona jest na sterowniku. Muszę doczytać czy tak samo można zrobić na Ogniku. Temp. CWU miałem ustawioną na 49 ale jakieś dwa miesiące temu obniżyłem do 45 i wystarcza, żona nie parzy rąk. Żadne bakterie jeszcze nas przez dwa lata nie zabiły ani nie doprowadziły do choroby. Jak coś się zacznie dziać a przeżyję to na pewno napiszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

verb trochę dużo ci spala. U mnie około 120m też dach bez ocieplenia ( planuję w tym roku) Przy dużych mrozach około 40kg, teraz gdzieś 23 do 25 na dobę z CWU.

Co do podgrzewania CWU to na sterowniku wyłączałem tylko pompę CO i co jakiś czas włącza się pompa CWU żeby dogrzać wodę gdy temp. spada poniżej histerezy jak ustawiona jest na sterowniku. Muszę doczytać czy tak samo można zrobić na Ogniku. Temp. CWU miałem ustawioną na 49 ale jakieś dwa miesiące temu obniżyłem do 45 i wystarcza, żona nie parzy rąk. Żadne bakterie jeszcze nas przez dwa lata nie zabiły ani nie doprowadziły do choroby. Jak coś się zacznie dziać a przeżyję to na pewno napiszę :)

 

Ognik nie ma żadnych trybów CWU, tylko zadajesz nastawę i to koniec.

Na C.O. od oF... przez 40 do 80st.C

Na CWU od oF.. przez 40 do 70st.C

 

Jak C.O. nastawa oF a na CWU np. 45st.C, to mamy tzw tryb lato

Jak C.O. nastawa np. 55st.C a na CWU 45st.C, to równoległa praca pomp, po nagrzaniu cwu pompa od bojlera staje

Jak C.O. nastawa np.45st.C a na CWU 50st.C, to samoczynnie dobierze się priorytet CWU

 

Dla trybu lato czy priorytetu CWU sterownik dobiera wyższa nastawę kotła, aby dogrzać bojler. Np. jak zadasz 45st.C, to kocioł może dojsć do 50st.C, aby dogrzać bojler na zadane 45st.C.

 

To się robi samo, tylko na podstawie wyboru temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karoka tak mam, jedną starą pompę grundfosa do wszystkiego jedzie na najmniejszym biegu(30w) i nawet nie ma dużych różnic tem. między zasilaniem a powrotem. Po jej wyłączeniu woda krąży grawitacyjnie i wtedy są duże różnice między zasilaniem a powrotem. Zawór po przekręceniu odcina C.O. od pieca i wtedy grzane jest same cwu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karoka tak mam, jedną starą pompę grundfosa do wszystkiego jedzie na najmniejszym biegu(30w) i nawet nie ma dużych różnic tem. między zasilaniem a powrotem. Po jej wyłączeniu woda krąży grawitacyjnie i wtedy są duże różnice między zasilaniem a powrotem. Zawór po przekręceniu odcina C.O. od pieca i wtedy grzane jest same cwu.

Nie chciałeś zrobić osobnego obiegu na CWU ? No ale jak ci to odpowiada, zawsze jedna pompa mniej do kupienia i jeden odbiornik prądu chociaż na parę minut co kilka godzin ale mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ognik nie ma żadnych trybów CWU, tylko zadajesz nastawę i to koniec.

Na C.O. od oF... przez 40 do 80st.C

Na CWU od oF.. przez 40 do 70st.C

 

Jak C.O. nastawa oF a na CWU np. 45st.C, to mamy tzw tryb lato

Jak C.O. nastawa np. 55st.C a na CWU 45st.C, to równoległa praca pomp, po nagrzaniu cwu pompa od bojlera staje

Jak C.O. nastawa np.45st.C a na CWU 50st.C, to samoczynnie dobierze się priorytet CWU

 

Dla trybu lato czy priorytetu CWU sterownik dobiera wyższa nastawę kotła, aby dogrzać bojler. Np. jak zadasz 45st.C, to kocioł może dojsć do 50st.C, aby dogrzać bojler na zadane 45st.C.

 

To się robi samo, tylko na podstawie wyboru temperatur.

 

Dzięki Jarku doczytałem w instrukcji do sterownika. Pompy chodzą równolegle. Zobaczymy jak będzie to wyglądało latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sezonie letnim pompa będzie wyłączona a woda będzie się grzać przez grawitację lub nie. ;) Muszę to wypraktykować żeby cały czas była gorąca woda. Mam jeszcze sporo drzewa to możliwe że będę palił w starym kociołku. Kwestia oszczędności przy mojej dziurawej kieszeni to priorytet. Szkoda i 150zł na nową pompę, a musiałem i tak kupić drugą mieszającą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sezonie letnim pompa będzie wyłączona a woda będzie się grzać przez grawitację lub nie. ;) Muszę to wypraktykować żeby cały czas była gorąca woda. Mam jeszcze sporo drzewa to możliwe że będę palił w starym kociołku. Kwestia oszczędności przy mojej dziurawej kieszeni to priorytet. Szkoda i 150zł na nową pompę, a musiałem i tak kupić drugą mieszającą.

 

Jak masz zabezpieczoną instalację i jest bezpiecznie grawitacyjnie latem, to możesz tak się bawić.

 

Tryb CWU w sterowniku ma swoje zabezpieczenia. Oczywiście instalacja musi też być dobrze wykonana. Zakładając,że jest ok:

 

Tryb grzania samego bojlera latem:

np. masz 50st.C, sterownik powinien mieć jakiś wybieg np. 3 czy 5st.C więcej, aby to 50st.C było.

Po nagrzaniu CWU pompa stanie i zostanie sam kociołek (tutaj potrzebny czas wybiegu, aby po nagrzaniu rozłączyć podawanie i nadmuch, ale pompa jeszcze powinna stabilizować układ przez np.3minuty).

 

Teraz potrzebne jest nam zabezpieczenie. W Ogniku w trybie CWU (puma podobnie) jak kocioł przejedzie powyżej 7st.C od nastawy - załącza się ponownie obieg pompy CWU, aby stabilizować temp. i kocioł-układ grzewczy, jeżeli jednak z jakiegoś powodu dojedziemy do 70st.C, to w trybie awaryjnym ruszają obie pompy, aby rozładować nadwyżkę mocy grzewczej (awaryjnie rusza obieg C.O.) i nie doprowadzić do zagotowania wody w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zakładając,że jest ok:

 

Tryb grzania samego bojlera latem:

 

Teraz potrzebne jest nam zabezpieczenie. W Ogniku w trybie CWU (puma podobnie) jak kocioł przejedzie powyżej 7st.C od nastawy - załącza się ponownie obieg pompy CWU, aby stabilizować temp. i kocioł-układ grzewczy, jeżeli jednak z jakiegoś powodu dojedziemy do 70st.C, to w trybie awaryjnym ruszają obie pompy, aby rozładować nadwyżkę mocy grzewczej (awaryjnie rusza obieg C.O.) i nie doprowadzić do zagotowania wody w kotle.

Pierwszy wariant już zaobserwowałem, Zdziwiłem się że temp. bojlera była ok ale za dużo przeholował kocioł z zadaną i włączyła się znowu pompa CWU, chwilę pochodziła, poszła chłodna woda na kocioł, temp. zaraz zaczęła zjeżdżać i pompa się wyłączyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy czy to będzie zabawa, mam obieg otwarty, temperatura wody mi wystarczy 45st, niech sterownik się pilnuje żeby do 70st nie dobić. Grawitacja mi działa, dostałem informację że sterownik eCoal może działać w instalacji grawitacyjnej, awarie się zdażają wszędzie. Miałem taką sytuację jak napalił mój tata w starym piecu i zasnął to temperatura tak skoczyła że zaczęły rury strzelać i również z tego powodu zmieniałem piec. Ten alarm było słychać w całym domu i było to w instalacji zamkniętej dlatego teraz mam otwartą, zawór bezpieczeństwa przy naczynku nie zadziałał. Bomba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...