Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Śledzę wypowiedzi na tym forum i mam coraz więcej wątpliwości jaki kocioł wybrać.Najpierw wybór padł na cichewicz futura econo 25KW, ale niedokładne spalanie podanej mieszanki, brak deflektora spalin oraz niezrozumiały sterownik trochę mnie zniechęciło.Drugi wybór to ogniwo eko 24KW, posiada sterownik z PID, deflektor spalin, palnik brucera( futura także) ale mało znany producent (przynajmniej dla mnie).

 

Posiadam dom 170m2 z maxa 29cm+10cm styropianu.

Jeśli ktoś może mi pomóc to z góry dziękuje.

Ja kupiłem piec Tilgnera EKR25 - z retortą brucera - myślę że to dobra cena do jakości. Oczywiście możesz kupić Linga lub Cichewicza ale ta cena zwłaszcza Linga dobija. Myślę że Tilgner który jest od 20 lat na rynku ma duże doświadczenie w kotłach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pec 25 KW 6600 zł z instalacją i uruchomieniem. Sterownik zwykły Tang Negro. Co do pracy jak na razie żadnych zastrzeżeń . dom jest ocieplony porotherm 25+ styropian 15 ale nadal trwają w nim prace budowlane. Przez ostatnie trzy dni spalił około 50 kg groszku. Zawór czterodrogowy ustawiony jest na około 40 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma Tilgner to znany i duży producent pleszewski. Solidna marka.

 

Sterownik Tango Negro to dobrej jakości elektronika, sęk w tym,że trochę trąci myszką jak na wymogi obecnego rynku.

 

Model Tango Negro obsługuje podajnik, dmuchawę i tylko jedną pompę C.O., nie obsługuje CWU. Ma niby wyjście na panel pokojowy, ale jest ono aktywne tylko dla ślimaka, bo w wersji tłokowej w to gniazdo wkręca się kontrakton pozycjonujący.

 

Nie ma na wyposażeniu standardowym termostatu awaryjnego mocowanego na zasilenie kotła.

 

Wychodzi tez w droższej wersji Tango Negro Plus (obsługa Ciepłej Wody Użytkowej), tyle,że ta wersja nie jest oficjalnie prezentowana w ofercie na stronie firmy Foster.

 

Już w marcu 2008 zaprezentowany był prototyp sterownika, który ma zastąpić model Tango Negro, ale jakoś nie można się go doczekać. Model pokazowy miał niebieski wyświetlacz ciekłokrystaliczny, ale był bez stref czasowych, tylko nastawa C.O. i CWU.

 

Tango Negro oferowany jest przez firmę PaPa Electronics, ale składanie i montaż odbywa się w Pleszewie w firmie Foster. Foster to solidna marka, tyle,że wolno wprowadzają na rynek nowe rozwiązania.

 

Obecnie opracowali własny panel pokojowy Deimos, w działaniu wzorowali się na PILOT R firmy PROND. Panel Deimos na chwile obecną można złożyć tylko ze sterownikiem Omega, który w konsekwencji zastąpi pewnie wysłużony model Sigma do kotła całodobowego, miałowego.

 

 

Sterowniki oferowane przez firmę Foster:

http://www.foster-pleszew.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do pawelo

jaką powierzchnie ogrzewasz i jaka temperatura w środku?

Aktualnie grzeję 230 m2 . Na górze założone są na grzejniki termostaty( ustawione na 2 ) , na dole niestety jeszcze nie. Na górze temp. około 15 C . Nie jest odpalona do końca podłogówka - grzeje na "1" - hartujemy dopiero podłogi bo były 3 tyg temu wylana. Tak jak pisałem w domu nadal trwają prace wykończeniowe. Są nadal spore szczeliny między drzwiami a i brama garażowa ( 5 m ) nie dolega do końca do podłogi ( czekamy na kafelki).Nadal wygrzewamy dom po listopadowych tynkach i styczniowych wylewkach podłogowych - więc tak naprawdę to ciepło ma gdzie wchodzić. Gość który mi piec sprzedał i instalował ma go od 5 lat. Ma domek drewniany 120 m2 piecem 15kW z retortą "starego typu " zużywa w ciągu roku 3 tony węgla. Myślę że zakup Tilgnera to był dobry i przemyślany zakup ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem na forach ogrzewania - z miałem jest tak że w zasadzie ile wsypiesz tyle syfu wyjmiesz poza tym idzie go znacznie więcej niż groszku co w prosty sposób doprowadzi do sytuacji że paląc groszkiem czy miałem wyjdzie na te same koszty - a przy miale więcej popiołu. Poza tym przy miale większe ryzyko zapalenia w komorze zasypowej. Czytałem że niektórzy mieszają miał z trocinami. No ale oczywiście palący miałem będzie miał swoje racje ........
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIASKI WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi – To dobra rada.

 

Rozumiem, że nie masz czasu na szukanie. Może więc trafi ci się dostać fachową odpowiedź od np. pawelo_pl..

 

Jeśli jesteś zainteresowany serio, możesz przejrzeć to forum wstecz albo zobaczyć na forum tu

 

[/url] http://forum.muratordom.pl/piece-na-ekogroszek-z-zasobnikiem,t56356-1140.htm

 

a tu parę obrazków

 

[/url] http://picasaweb.google.pl/meandras/LingDuoPlus35kWPlusPareProstyhUspawnienBezTrwalejIngerencjiWJegoStanFirmowy?authkey=kMwRmOSkLOk#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem na forach ogrzewania - z miałem jest tak że w zasadzie ile wsypiesz tyle syfu wyjmiesz poza tym idzie go znacznie więcej niż groszku co w prosty sposób doprowadzi do sytuacji że paląc groszkiem czy miałem wyjdzie na te same koszty - a przy miale więcej popiołu. Poza tym przy miale większe ryzyko zapalenia w komorze zasypowej. Czytałem że niektórzy mieszają miał z trocinami. No ale oczywiście palący miałem będzie miał swoje racje ........

 

próbowałeś palić w swoim kotle miałem, albo pół na pół z groszkiem?

Jak widzę ogrzewasz u siebie 230 m2. U mnie jest 180 m2 i dom też dobrze zaizolowany. Moc kotłów z palnikiem Brucera zaczynają się od 25 kw, także myślę, że 25 może być do mnie trochę za duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały

 

Właśnie na ten menuet czekamy od marca 2008. Był pokazany w trochę innej obudowie na targach instalacje 2008. 2 może 3 miesiące temu była wzmianka w gazecie o sterowniku menuet i cisza, na stronie brak, oferty brak.

Mam fotki z prezentacji na instalacjach 2008.

 

Ma być dopasowany do panelu pokojowego deimos, ale niestety więcej oficjalnych info brakuje.

 

Właśnie ten menuet jest sterownikiem z niebieskim wyświetlaczem ciekłokrystalicznym, ale brakuje mu stref czasowych. Brak informacji od producenta, czy w standardzie będzie obsługiwał CWU, czy znowu trzeba dopłacać do wersji plus. Brak info czy współpracuje z tym panelem deimos.

 

Tak jak wspomniałem, cenię sobie wysoko produkty Fostera, tyle,że troszeczkę zasypiają.

 

Jacek na 180m2 to moim zdaniem z kotła z podajnikiem 25kW. 17kW to z hukiem na 150m2 dobrze docieplonego budownictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały czas biję się z myślami, czy 20 czy 25Kw. :roll:

Przypomnę: dom 180 m2 + garaż 36 m2 tylko dla utrzymania temp. powyżej zera.

Ściana 3w 20 cm styro i dach 30 cm wełny.

Jak wiemy przy rozgrzewaniu domu potrzebna jest większa część mocy kotła, a póżniej jak dom zagrzany, to dla podtrzymania temp. już nie potrzeba aż tyle mocy kotła. Także przy takim zaizolowaniu domu myślę, że 20 kw będzie optymalnie. Kocioł o większej mocy moim zdaniem może pracować więcej swojego czasu pracy w fazie podtrzymania. Nie będzie miał gdzie tej mocy wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego palnika jak 20kW. Jest 17kW (szczytowo do 19kW). Jak ktoś pisze o kotle z podajnikiem 20kW, to albo jest trochę większy wymiennik wodny z palnikiem 17kW, albo wymiennik jest mniejszy, tyle,że z palnikiem 25kW.

 

Mówiąc o kotłach na paliwa stałe i pisząc 25kW trzeba wiedzieć,że jest to moc szczytowa, dla najlepszego ekogroszku, przy max. wydajności dmuchawy i nastawie w granicy 90st.C Średnia eksploatacyjna palnika 25kw to ok.14kW, dlatego uważam,że na 180m2 plus jeszcze jakiś garaż powinien być kocioł z podajnikiem o mocy 25kW.

 

Mniejsza moc, to mniejszy palnik, czyli 17kW... (biorę jako przykład wielkości palników Pancerpol,mamy w standardzie 17, 25, 50, 75kW... i nowość palnik 10-15kW, palniki Ardeo są w mocach 15, 25, 38, 50kW).

 

Możesz np. wybrać kocioł ok.17-19kW, ale z retortą obrotową (najmniejsza moc obrotowej to 25kW zarówno w Pancerpolu jak i w Ardeo), będzie to jakiś kompromis (suma sumarum ok.20kW wydajności)

 

Generalnie Twoja sprawa, kupisz za mały, to nie dogrzejesz budynku przy większych mrozach i non stop będzie taki kocioł jechał na zbyt wysokich obrotach. Optymalnie dobrany osiągnie wartość zadana i będzie bardziej ekonomicznie spalał opał. Poproś miejscowego instalatora, powiedz,że myślisz o kotle na paliwo stałe z podajnikiem, niech wyliczy Tobie jaka moc będzie odpowiednia do Twojego budynku i instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorę pod uwagę palnik Brucera i kocioł HEF tylko na ekogroszek np. 20Kw.

To jakie moce faktyczne będa miały kotły i jakie będą miały wymienniki wodne te dwa kotły?

Retorty obrotowej nie biorę pod uwagę.

Z tym wyliczaniem mocy kotła przez lokalnych instalatorów różnie bywa i sam się o tym przekonałem.

Jeden twierdzi, że 20 bedzie dobra, a drugi, że 25.

Nie poparte to jest żadnymi wyliczeniami.

Najlepiej, jak wiesz, to napisz jak samemu mozna to wyliczyć.

 

A czy kotły z palnikiem Brucera przyjęly się na rynku? Są one nowością i może upłynęło zbyt mało czasu, aby wyciągać jakieś tam wnioski.

Zaciekawił mnie kocioł Tilgnera EKR25 - z retortą brucera. Cena taka jak Hef-a z palnikiem stalowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały

 

Właśnie na ten menuet czekamy od marca 2008. Był pokazany w trochę innej obudowie na targach instalacje 2008. 2 może 3 miesiące temu była wzmianka w gazecie o sterowniku menuet i cisza, na stronie brak, oferty brak.

Mam fotki z prezentacji na instalacjach 2008.

 

Ma być dopasowany do panelu pokojowego deimos, ale niestety więcej oficjalnych info brakuje.

 

Właśnie ten menuet jest sterownikiem z niebieskim wyświetlaczem ciekłokrystalicznym, ale brakuje mu stref czasowych. Brak informacji od producenta, czy w standardzie będzie obsługiwał CWU, czy znowu trzeba dopłacać do wersji plus. Brak info czy współpracuje z tym panelem deimos.

 

Tak jak wspomniałem, cenię sobie wysoko produkty Fostera, tyle,że troszeczkę zasypiają.

 

http://www.heiztechnik.pl/instrukcje/menuet-poli-v108.pdf - jest i działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniałem, cenię sobie wysoko produkty Fostera, tyle,że troszeczkę zasypiają.

 

http://www.heiztechnik.pl/instrukcje/menuet-poli-v108.pdf - jest i działa

 

Mały nie o to chodzi. Na stronie producenta, firmy Foster też jest ta instrukcja, ale brak zdjęć, brak oferty. Foster nie przedstawił otwartej oferty dla zakładów kotlarskich, z instrukcji nie wynika, czy panel pokojowy to tak jak w Tango innego producenta (euroster,auraton), czy może przewidzieli już dołączenie panelu deimos.

 

Tutaj jest panel deimos:

http://www.foster-pleszew.com.pl/index.php?go=oferta&cat=msrt&pid=0

Swoją drogą też nie jest oficjalnie wyceniony

 

instrukcja od menuet jest dostępna na str. producenta:

http://www.foster-pleszew.com.pl/index.php?go=serwis&help=ins

 

Cenie ich wyroby, ale zasypiają, brakuje przesyłu informacji. Dlatego stawiam na chwilę obecną na Titanic. (czekam na oficjalną ofertę na menuet i na info, czy już obsługuje deimos-a)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daga, życzę ci dobrego prania. W razie czego, możesz liczyć na wsparcie duchowe :D

Ważna rzecz: Podkładki z twardej gumy pod stopy kotła i zasobnika (mogą być z grubego węża ogrodowego lub paska klinowego samochodu) i izolacja termiczna od posadzki pod spodem!! Najlepiej płyta Firerock Rockwool, kupisz w OBI albo Castoramie za 18zl. Musi być przed ustawieniem kotła! To bardzo ważne! Nie zaniedbaj tego.

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...