Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Miałem zamawiać Heiztechnik weber'a i okazało się że nie są w stanie go sprowadzić w najbliżyszym czasie nie wiem czemu?:/ I takim to sposobem znowu jestem w d...pie.

Proponują mi w zamian Defro.

Nigdy bym nie pomyślal że tyle czasu zajmie mi wybór kotła.

Wkurze sie to wezmę Sztokera i będzie problem z głowy.

 

Nie wkurzaj sie i nie kupuj kotła ( w ogóle czegokolwiek ) pod wpływem chwilowych emocji...... bo będziesz żałował :)

A co do Defro, to we wtorek rozmawiałem w sklepie odnośnie kotłów i np. kotły Defro od 01 marca poszły bardzo w górę..... nie pamiętam teraz modelu ale ten chyba w wersji UNI aż o ponad 1000 złotych !!!!! Chamstwo normalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Eee tam Bobek, przesadziłeś, albo miało być 780x 1.3

 

Koledzy ja to liczę sobie tak. Poprawcie mnie jeśli napiszę coś nie tak. Jednostką pracy, energii, ciepła jest tzw dżul. Do wytworzenia np giga dżula potrzeba określonej energii niezależnie czy paliwem tym będzie eko, gaz, czy inne. Nie interesuje nas również zapotrzebowanie na ciepło i inne takie.

Przyjmując wartość energetyczną eko na poziomie np 25MJ/kg a gazu 35MJ/m3 otrzymamy.

a) gaz do otrzymania 1 GJ potrzebujemy 1000MJ/35MJ = 28,6 m3 gazu do tego sprawność kotła na poziomie 90%, więc wyjdzie nam ok 32 m3 gazu. Nie wiem jak w tym momencie ceny ale licząc po ok 2,2 zł wyjdzie 70 zł

b) eko do otrzymania 1GJ potrzebujemy 1000MJ/25MJ = 40 kg eko. Uwzględniając sprawność na poziomie 70% wyjdzie ok 57 kg. Licząc kg po 0,76 zł ( ostatnio tyle płaciłem) wyjdzie 43,3 zł

Eko przy tej cenie wychodzi więc 40% taniej. Ale jeśli będzie to 900 zł lub 1000 zł to już różnica zmniejszy się tylko do ok 20%. Oczywiście ceny gazu za chwilę też pójdą w górę więc ta proporcja powinna utrzymywać się w dalszym ciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz rozwinąć ten wątek swojej wypowiedzi.... bo ja słyszałem i czytałem opinie użytkowników, ponadto osobiście oglądałem kotły tej firmy i wg, mnie nie są to złe kotły

A nie rozumiem też co znaczy "niewycentrowany" ślimak żeliwny??

Ktoś Ci - przepraszam - chyba głupot naopowiadał..... on ma przeciw-zwój do wypychania groszku czy miału do góry.

 

Zgadzam się. Choć opowiadano mi kiedyś o 1 takim przypadku gdzie brucer był wykrzywiony. A propos głupot to pamiętam, że nasz hydraulik, któremu bardzo zależało na sprzedaniu nam HEF-a, kiedy usłyszał od teścia jaki kupujemy piec i jaki tam jest palnik zaczął mówić, iż na końcu brucera jest stożek który z racji luzów obija się w korycie palnika a sam wierzchołek tegoż stożka wyciera przednia ścianę paleniska.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz rozwinąć ten wątek swojej wypowiedzi.... bo ja słyszałem i czytałem opinie użytkowników, ponadto osobiście oglądałem kotły tej firmy i wg, mnie nie są to złe kotły

A nie rozumiem też co znaczy "niewycentrowany" ślimak żeliwny??

Ktoś Ci - przepraszam - chyba głupot naopowiadał..... on ma przeciw-zwój do wypychania groszku czy miału do góry.

 

Byłem w dwóch sklepach gdzie sprzedają Zębca i w obydwu pierwsze pytanie dlaczego Zębiec? odpowiedziałem, znajomy ma i jest zadowolony z pieca. Usłyszałem że mamy na stanie ale już praktycznie kończymy z nimi współprace, kotły były dobre kiedyś teraz się opuścili w jakości.

 

Co do ślimaka to dostałem taką informację od znajomego że ślimaki są centrowane i żeliwny jest gorszy. Dlatego też napisałem zapytanie jak to z tymi ślimakami jest. Bo z logicznego punktu myślenia całkowity odlew żeliwny jest chyba bardziej trwały niż te łączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jimmy a ja Ci radzę kup pod wpływem emocji czasami im człowiek dłużej się zastanawia tym gorzej trafia. Są ludzie którzy nawet z najlepszego zakupu będą niezadowoleni. Jak to było? Myślisz długo? No to frugo. ;) Dla niezdecydowanych, wybrać piec z tych co się nam podobają metodą losową, np. orzeł reszka. :) Wtedy są pretensje do losu, los tak chciał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmując wartość energetyczną eko na poziomie np 25MJ/kg a gazu 35MJ/m3 otrzymamy.

a) gaz do otrzymania 1 GJ potrzebujemy 1000MJ/35MJ = 28,6 m3 gazu do tego sprawność kotła na poziomie 90%, więc wyjdzie nam ok 32 m3 gazu. Nie wiem jak w tym momencie ceny ale licząc po ok 2,2 zł wyjdzie 70 zł

b) eko do otrzymania 1GJ potrzebujemy 1000MJ/25MJ = 40 kg eko. Uwzględniając sprawność na poziomie 70% wyjdzie ok 57 kg. Licząc kg po 0,76 zł ( ostatnio tyle płaciłem) wyjdzie 43,3 zł

Eko przy tej cenie wychodzi więc 40% taniej. Ale jeśli będzie to 900 zł lub 1000 zł to już różnica zmniejszy się tylko do ok 20%. Oczywiście ceny gazu za chwilę też pójdą w górę więc ta proporcja powinna utrzymywać się w dalszym ciągu.

 

Dobrze liczysz.Nie daj się omamić tym co maja piece gazowe kondensacyjne ze sprawnością powyżej 100%. Takich pieców z taką sprawnością nie ma i nie będzie. Ja mam węgiel po 580zł więc będzie jeszcze większa proporcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w dwóch sklepach gdzie sprzedają Zębca i w obydwu pierwsze pytanie dlaczego Zębiec? odpowiedziałem, znajomy ma i jest zadowolony z pieca. Usłyszałem że mamy na stanie ale już praktycznie kończymy z nimi współprace, kotły były dobre kiedyś teraz się opuścili w jakości.

 

Co do ślimaka to dostałem taką informację od znajomego że ślimaki są centrowane i żeliwny jest gorszy. Dlatego też napisałem zapytanie jak to z tymi ślimakami jest. Bo z logicznego punktu myślenia całkowity odlew żeliwny jest chyba bardziej trwały niż te łączone.

 

Ja słyszałem o centrowaniu paleniska w palinkach obrotowych ,o centrowaniu ślimaka jeszcze nie. Jarecki ma dużo wiadomości na temat palników to Ci powie co się tam w nich centruje.Nie wierz we wszystko co mówi znajomy a tym bardziej we wszystko co mówi sprzedawca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem o centrowaniu paleniska w palinkach obrotowych ,o centrowaniu ślimaka jeszcze nie. Jarecki ma dużo wiadomości na temat palników to Ci powie co się tam w nich centruje.Nie wierz we wszystko co mówi znajomy a tym bardziej we wszystko co mówi sprzedawca.

 

W przypadku żeliwa możemy mówić o jakiś nadlewkach.

Wiem od Ekoenergii (lepszy kontakt), że ślimaki też są obrabiane. Zmienili metodę testu "jego prostości", teraz każdy ślimak musi przejść przez odpowiednią rurę zanim zostanie dalej przekazany do obróbki i montażu. Czy tak jest też przy brucerze - nie wiem (ale jakoś to kontrolowac muszą)

 

Ślimaki stalowe- trzeba popytać producentów. Te nawoje mogą być z księżyców i łączone metodą spawania, ale są też z całego płaskownika nawijane na pręt.

 

Musi być kontrola jakości na etapie produkcji palnika. W pewnych kwestiach trzeba ufać producentom danych podzespołów, mają do tego maszyny oraz odpowiednie procedury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w dwóch sklepach gdzie sprzedają Zębca i w obydwu pierwsze pytanie dlaczego Zębiec? odpowiedziałem, znajomy ma i jest zadowolony z pieca. Usłyszałem że mamy na stanie ale już praktycznie kończymy z nimi współprace, kotły były dobre kiedyś teraz się opuścili w jakości.

 

Co do ślimaka to dostałem taką informację od znajomego że ślimaki są centrowane i żeliwny jest gorszy. Dlatego też napisałem zapytanie jak to z tymi ślimakami jest. Bo z logicznego punktu myślenia całkowity odlew żeliwny jest chyba bardziej trwały niż te łączone.

 

Co do ślimaka to na 100 % się nie wypowiadam, bo takiegoż na własne oczy nie widziałem ( rozebranego) i nie wiem dokladnie jak z tym centrowaniem.... niech sie wypowiedzą inni którzy mieli z tym zjawiskiem kontakt

Natomiast co do tych sklepów o których piszesz.....to dokładnie miałem tak samo jak byłem w firmie X W Łodzi, która niby jest dystrybutorem Ogniwa... ale jak z nimi rozmawiałem to odradzali Ogniwo a namawiali na Ponara.... I teraz mam pytanie do Ciebie? Jak myślisz dlaczego? Dlaczego polazłeś do 2 sklepów w których maja kotły Zębca a namawiali Cie na inny produkt?

Ja Ci od razu odpowiadam: bo z innych maja kasę...i namawiali Cie na kotły, z których maja najwyższą prowizję.

Ja kiedyś byłem z kolei w innym sklepie, to sprzedawca jak spytałem o cenę zaczął się w trakcie rozmowy zarzekać że on od kotła ma tylko - i tu możecie mi nie wierzyć- tylko 400 złotych dla siebie !!!! Ja go wyśmiałem - akurat miałem humorek ;) - i powiedziałem żeby pokazał fakturę zakupu tego kotła od producenta, a on powiedział że nie może bo to kur.....tajemnica handlowa. hahaha

Byłem z kolegą i on zareagował podobnie do mnie i jak zaczęliśmy się z tym sprzedawcą przekomarzać i śmiać z użytego przez niego górnolotnego zwrotu "tajemnica handlowa" to powiedział "no mam większą prowizję"...ale nie chciał powiedzieć ile, można się tylko domyślać.

Tak więc nie wierz w to co mówią sprzedawcy w sklepach, bo oni chcą zarobić jak największą kasę... i tyle.

A niestety większość tych sprzedawców ma mniejsze pojęcie niż niejeden użytkownik z tego Forum..... sam się o tym przekonałem.

Jak rozmawiam w jakimś sklepie, i o coś spytam a sprzedawca opowiada głupoty, to mu dziękuje i wychodzę. Niech szuka innego jelenia.

Sam osobiście widziałem kocioł Zębca.... i mowie Ci solidna mocna duża konstrukcja. wejdź sobie na ich stronę i zobacz ile te kotły serii KPP i KPM ważą... 20 kW na pewno powyżej 400 kg. Nie wiem jak sterowniki ...bo mają Prefecta, podobno mają mnóstwo ustawień.

Na stronie Zębca jest też forum użytkowników, poczytaj opinie - są na plus i minus.

Żeby nie było, ja nie namawiam Cię do zakupu Zębca, tylko wskazuje Tobie, sobie i innym by nie sugerować się opiniami sprzedawców w sklepach, gdyż oni mają jeden cel - wiadomo jaki.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jimmy a ja Ci radzę kup pod wpływem emocji czasami im człowiek dłużej się zastanawia tym gorzej trafia. Są ludzie którzy nawet z najlepszego zakupu będą niezadowoleni. Jak to było? Myślisz długo? No to frugo. ;) Dla niezdecydowanych, wybrać piec z tych co się nam podobają metodą losową, np. orzeł reszka. :) Wtedy są pretensje do losu, los tak chciał.

 

darase...... jak się żenileś to też rzucałeś monetą..... ;) nie ma co..... wujek dobra rada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perfekt, jak jest dobrze ustawiony pod dany palnik i moc kotła nie potrzebuje dużych ingerencji.

Prawdą jednak jest,że mocno rozbudowane jest menu serwisowe, ja się w tym trochę gubię. (dla mnie nazwy i układ parametrów są mało klarowne, RT09pid też ma szersze menu serwisowe, ale bardzo logicznie ułożone)

Dziwnie kwestia wygląda z powietrzem, podobnie jest w Expercie.

 

Expert jednak ma system podpowiedzi, tj. sterownik zadaje pytania, na które użytkownik odpowiada a ten koryguje swoją pracę, tyle,że warunkiem tej dobrej pracy jest wgranie odpowiednich parametrów wyjściowych.

 

Zamiast perfekta zdecydowałbym się na dzień dzisiejszy na lider-a z tej firmy, miałem okazję go testować na brucerze i pod względem obsługi uważam,że jest dziecinnie prosty (ale już nie ma stref czasowych, c.o., cwu, ew. termostat) Dla osób szukających czegoś prostego jest to jednak ciekawa propozycja.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jorgo rada dla super niezdecydowanych, a Ty się żeniłeś z piecem? ;) To tylko rzeczy martwe. Jeżeli masz wybrane 3 piece które stawiasz na równi to : moneta lub zapytaj żonę, dobrze doradzi np. w sprawie estetyki wykonania. Ponawiam , jestem ciekaw jaki wybierzesz piec.

 

No na pewno jak kupie, to się dowiesz.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ja to liczę sobie tak. Poprawcie mnie jeśli napiszę coś nie tak. Jednostką pracy, energii, ciepła jest tzw dżul. Do wytworzenia np giga dżula potrzeba określonej energii niezależnie czy paliwem tym będzie eko, gaz, czy inne. Nie interesuje nas również zapotrzebowanie na ciepło i inne takie.

Przyjmując wartość energetyczną eko na poziomie np 25MJ/kg a gazu 35MJ/m3 otrzymamy.

a) gaz do otrzymania 1 GJ potrzebujemy 1000MJ/35MJ = 28,6 m3 gazu do tego sprawność kotła na poziomie 90%, więc wyjdzie nam ok 32 m3 gazu. Nie wiem jak w tym momencie ceny ale licząc po ok 2,2 zł wyjdzie 70 zł

b) eko do otrzymania 1GJ potrzebujemy 1000MJ/25MJ = 40 kg eko. Uwzględniając sprawność na poziomie 70% wyjdzie ok 57 kg. Licząc kg po 0,76 zł ( ostatnio tyle płaciłem) wyjdzie 43,3 zł

Eko przy tej cenie wychodzi więc 40% taniej. Ale jeśli będzie to 900 zł lub 1000 zł to już różnica zmniejszy się tylko do ok 20%. Oczywiście ceny gazu za chwilę też pójdą w górę więc ta proporcja powinna utrzymywać się w dalszym ciągu.

 

Liczę podobnie, tyle, że mam od tego tabelkę w Excell-u, więc wystarczy wpisać w nią dane i liczy się samo.

 

Jak chcesz podaj mi na priv email to Ci ją prześlę [niestety nie da się jej tu wrzucić].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to teraz mi zadałeś "ćwieka" :) zgłupiałem już do reszty ;/ prześwietliłem namiary na piece i jutro będę znał wycenę za kotły z tym sterownikiem. Z tego co wyczytałem to najnowszy rodzaj sterownika z bardzo dużą regulacją.

Co możesz mi jeszcze powiedzieć o SKAM i Sztoker?? oraz sterowniku PUMA ?? i dlaczego sam byś je wybrał, co skłaniało by cię do ich wyboru??

.

 

W dużym skrócie:

Skam-P to: łatwy w czyszczeniu wymiennik poziomokanałowy, możliwość wyjścia czopucha w górę [zajmuje mniej miejsca w kotłowni], palnik Ekoenergia [Ekogroszek czysty lub mieszanka z miałem, peletami, żytem, pestkami itd.] - zawiera ślimak żeliwny trwalszy od stalowego, sterownik Puma [steruje pracą kotła na podstawie analizy trendu zmian temp. wody - wymaga minimum regulacji ze strony użytkownika - to w pewnym sensie taki odpowiednik eCOAL];

 

Sztoker to: łatwy w czyszczeniu wymiennik poziomokanałowy, wyjście czopucha w górę [zajmuje mniej miejsca w kotłowni], palnik klepsydrowy z najszerszym zakresem regulacji mocy, sterownik PUMA.

 

To tylko tak z grubsza dlaczego wybrałbym któryś z tych 3 (trzeci to Ogniwo z eCOAL), każdy z nich ma swoje zalety i wady, ale są nowocześniejsze od innych na rynku a do tego solidnie wykonane, więc wybrać musisz sam ;-)

 

Wg mnie ich wady to [pewnie podpadnę co niektórym za ich wymienienie, ale co tam niech podadzą własne jeśli się nie zgadzają]:

Skam-P z PUMA - brak podglądu pracy przez internet w standardzie, średni zakres regulacji mocy

Sztoker z PUMA - brak podglądu pracy przez internet w standardzie,

Ogniwo Eko Plus z eCOAL - wymiennik pionowokanałowy trudniejszy w czyszczeniu, wyjście czopucha do tyłu co zajmuje więcej miejsca w kotłowni, niedługo na rynku więc może coś jeszcze wyjść (jak miejscowe spiekanie węgla w palniku Brucer po jego wprowadzeniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chce kupić do swojego mieszkania piec 25kw trochę czytałem na temat pieców i mój wybór padł na Ciechowicz Futura Econo 25 kw lub Ciechowicz Futura S Dual 26 kw. Różnica jest w cenie około 1000zł. Jaki piec według was jest lepszy Ciechowicza. I czy to są dobre piece? Może jakieś propozycje innej marki? Albo zapytam się tak jakie piece są najlepsze, chodzi o trwałość i dobry serwis. A może Defro? Sam już nie wiem.. .

 

Temat jest taki długi wiec napiszcie top5 najlepszych pieców. cena nie gra roli. ma byc najlepszy i dobry serwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielebny81

 

Cichewicza żeliwnego ma kol. artecki i tutaj go opisuje http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169849-cichewicz-futura-s-dual-26-jakie-macie-ustawienia.

 

Mój kocioł ma taki sam lub podobny wymiennik żeliwny jak Futura i możesz o nim poczytać poniżej na mojej stronie - to może Ci to pomoże w wyborze kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...