Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Rozmawiałem z p.Edwardem(współwłascicielem firmy elektro-system) na temat róznic sterowników generalnie ecoal jest dedykowany pod kocioł ogniwo (brak jakichkolwiek ingerencji użytkowniaka) a bruli może być dedykowany pod inne kociołki,.

 

Prawie bo jak sam wiesz sa tez inne kotły ze sterownikiem eCoal. Bruli może tez działać z innymi palnikami ,a to już robi miedzy nimi różnice bo eCoal nie może. Utkwiło mi tez w pamięci ze Panowie mówili o algorytmie w bruli pilnującym podtrzymania żaru i ograniczającym temp spalin a nie o algorytmie spalania jak ktoś tam wcześniej powiedział. Chodziło o to ze po prostu nie da się tak bardzo złe ustawić kotła żeby ten wygasł.On nie ma takiego algorytmu żeby mógł pracować jak eCoal ,bez ustawień ręcznych.

Edytowane przez jack18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pamiętam zdanie pana z Elektro_Systemu kiedy kol. Suspenser ustawiał brulli recznie, " Nawet jak użytkownik popieprzy ustawienia sterownik je skoryguje, użytkownikowi tylko się wydaje, że coś zmienia" No ale te korygowanie to na dłuższą metę chyba, bo jak coś Suspenser przestawiał efekty było widać z takim lekkim opóźnieniem.

 

Po każdej ingerencji użytkownika w nastawy trzeba odczekać przynajmniej pół godziny. Kocioł wraz z układem wodnym mają ogromną bezwładność cieplną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik także bardzo mi się podobał i myślę że dla tych którzy chcą mieć podgląd przez neta to wyjście najlepsze i tutaj zaznacza się przewaga eCoala nad Pumą.

 

Trochę spłyciłeś.

Rzeczywiście eCoal różni się od Pumy funkcją podglądu (i możliwością reagowania) przez internet. Jednakże nie to jest jego przewagą nad Pumą.

Sterownik eCoal analizuje proces spalania (poprzez analizę sposobu zmian temperatury spalin) i ustawia parametry pracy w zależności od wyników tej analizy.

Puma ma zadany pewien zakres ustawień paliwo-powietrze (na podstawie wcześniej wykonanych testów na iluś tam różnych węglach) i w zależności od przebiegu temperatury wody przebiega po tych zadanych ustawieniach, dobierając taki żeby temperaturę wody ustabilizować. Starałem się to napisać najprościej jak to możliwe. Wydaje mi się, że można to zrozumieć.

Sterowniki firmy Plum robią to samo co Puma, tylko mają zadany zakres ustawień uboższy od Pumy. Puma działa prawidłowo na szerszym zakresie jakości paliwa od sterowników Pluma.

Jednakże ani Puma ani Plum nie analizują procesu spalania. Na ostatniej konferencji koksowniczej twórcy tych sterowników wyjaśnili to jednoznacznie. Proszę więc innych ekspertów od sterowników, aby nie próbowali swoich uporczywych dyskusji na ten temat, bo sprawy zostały wyjaśnione u źródła.

eCoal natomiast działa w całym zakresie jakości węgla, bo nie ma żadnych zadanych parametrów nastawy, tylko sam je sobie ustala w zależności od zmian trendu temperatury spalin. Czy to jest jego przewaga nad Pumą? Dla jednych tak - dla innych nie. Jak to zwykle bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniałem ustawienia w trybie ręcznym, w automacie Bruli ma kontrolę i ograniczanie temperatury spalin w oparciu o logikę rozmytą (fuzzy logic) [o ile się nie mylę w zamyśle to jest taki eCoal do różnych kotłów a nie tylko do Ogniwa jak eCoal].

 

Nie taki eCoal, tylko taki troszkę mądrzejszy sterownik dwu-stanowy. Bruli nie ma algorytmu analizy procesu spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu mi właśnie coś nie pasuje, wydaje mi się, że Panowie z Elektro-System mają umowę z ICHPW, że ecoal tylko z kotłami przez nas badanymi i tylko z naszymi palnikami. A jak się zorientowali, że wyprodukowali świetny sterownik który radzi sobie zawsze z różnym opałem, bez ingerencji użytkownika, to pomyśleli czemu na tym nie zarobić, i wypuścili Brulli, niby trza ustawiać a końcowy efekt będzie taki sam. Przecież oba sterowniki bazują na temperaturze spalin, nie napisali innego algorytmu, może być taki sam lub rozbudowany lub okrojony...właśnie na to pytanie mi nie odpowiedzieli. eCoal powstał przy współpracy z ICHPW , a Brulli nie :) przynajmniej tego się można dowiedzieć ze strony brulli.pl i ecoal.pl heh

 

Jeśli miałoby być tak, jak piszesz - to panowie z Elektro-Systemu mieliby się z pyszna. Sposób wykorzystania analizy temperatury spalin do regulacji procesu spalania jest chroniony zgłoszeniem patentowym a Elektro-System jest związany umową licencyjną i nie może tego sposobu stosować ot tak sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoi na przeszkodzie, bo twórcą Sztokera jest producent PUMY oraz Cobry.

 

O!!! A jakaż to przeszkoda?

Ja np. obiecałem twórcy Pumy, że zastosuję ją w Ogniwie, jeśli wyniki badań potwierdzą jej wyższość w regulacji procesu spalania. Na razie czekam na taką Pumę. Dotychczasowe badania (wykonane wspólnie z twórcą Pumy) nie dały mi jeszcze podstaw do takiej decyzji.

Nie miałem zamiaru o tym pisać, ale Twoje - Jarecki - autorytatywne uwagi spowodowały, że to napisałem. Niech twórca Pumy ma więc pretensje do Ciebie za to, że puściłem taką informację. Może wreszcie Cię przegonią. Ja go przepraszam za moje - w pewnym sensie - nieładne zachowanie. Myślę jednak, że to co Ty wyprawiasz wypisując różne marketingowe wygibasy - trochę mnie usprawiedliwia. Niech czytelnicy także o tym wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stałem chwile z suspenserem jak próbował ustawić sterownik -czas reakcji kotła do wprowadzonych zmian jest faktycznie duży, mam sterownik tatarka- gdzie kocioł po wprowadzeniu zmian reaguje praktycznie natychmiast, a w brulim bardzo wolno.

 

O nie. Sterownik nie ma nic do szybkości reakcji kotła.

Decyduje tu dynamika kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie bo jak sam wiesz sa tez inne kotły ze sterownikiem eCoal. Bruli może tez działać z innymi palnikami ,a to już robi miedzy nimi różnice bo eCoal nie może. Utkwiło mi tez w pamięci ze Panowie mówili o algorytmie w bruli pilnującym podtrzymania żaru i ograniczającym temp spalin a nie o algorytmie spalania jak ktoś tam wcześniej powiedział. Chodziło o to ze po prostu nie da się tak bardzo złe ustawić kotła żeby ten wygasł.On nie ma takiego algorytmu żeby mógł pracować jak eCoal ,bez ustawień ręcznych.

 

Właśnie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałoby być tak, jak piszesz - to panowie z Elektro-Systemu mieliby się z pyszna. Sposób wykorzystania analizy temperatury spalin do regulacji procesu spalania jest chroniony zgłoszeniem patentowym a Elektro-System jest związany umową licencyjną i nie może tego sposobu stosować ot tak sobie.

 

No tak. Nie wiedziałem, że ta metoda jest chroniona w urzędzie patentowym. Dlatego nie mogła zostać wykorzystana w Brullim. Chyba kupię ten sterownik i zamontuję w u rodziców w starym HEF`ie przećwiczę go i zobaczę jak będzie działać. Ale dalej mi się wydaję, że różnice między tymi sterownikami nie są zbyt wielkie. Poczekam też aż ecoal wejdzie do innych producentów kotłów o czym wspominał p. Edward, wtedy będę miał jeszcze większy wybór kotła do nowego domu.

 

Pozdrawim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam,że brulli nie powstał aby na nim zarobić ,ale powstał dlatego,że użytkownicy eCoala chcieli sobie pogrzebać w nastawach tak jak to jest w sterownikach dwu stanowych.Chęć bycia mądrzejszym od eCoala co niektórych przerosła,można to sobie zobaczyć na esterownik.pl przejść na użytkowników z brulli i poczytać.A to alarm a to kocioł wygaszony i siedzenie w piwnicy.Ja nie ukrywam bo tez siedzę w kotłowni ale nie dla tego,że muszę ale dla tego że (większość wie dla czego ) :)

nie miał bym co robić w wolnym czasie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mi głowy za to nie urwią panowie z elektro-system,ale jak ktoś chce mieć na siłę z eCoala sterownik brulli to jest taka możliwość przeprogramowania go ale nie ma odwrotu.Są w stanie to zrobić za friko i moim zadaniem jeśli da się w jedną stronę to da się i w drugą.Pytanie tylko "po co" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój argument jest dziwny.

Kolega pisze,że uzytkuje palnik 2lata i nic w nim nie wymieniał do tej pory.

 

Ślimaki średnio żyją 5sezonów (ale moga pracować dłużej), to element wymienny podobnie jak klocki w samochodzie.

Nie ma w tym nic dziwnego czy nadzwyczajnego.

 

Z całym szacunkiem, ale wolę wymienić ślimak za 130zł netto jak przetarty korpus brucer-a, jeżeli taka sytuacja miałaby miejsce częściej po kilku latach eksploatacji. Poczekajmy do 2013-14roku z ferowaniem takich opinii.

 

Tymczasem zobacz dla przypomnienia jak wytarł się zamiast ślimaka korpus brucera:

To było wymienione w ramach gwarancji, bo tryknęło w krócej jak 2lata, sądzę jednak,że cały odlew korpusu brucer-a jest droższy jak ślimak

Tutaj była to prawdopodobnie jakaś wada fabryczna tego konkretnego egzemplarza

 

Jak dotychczas nic nie wymieniałem i nie ma takiej potrzeby. Pisząc o opłacalności miałem na uwadze to, że w obrotowej retorcie spalam paliwa o dużo gorszej jakości (ale z kolei i dużo tańszych), które sprawiają dużo problemów użytkownikom zwykłych retort. A te 200 zł.to pozostaje w mojej kieszeni już po spaleniu pierwszej tony tego opału :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zauważyłem, że nazwę "heitztechnik" wykorzystują dwaj producenci kotłów..... można się nieźle pomylić..... a są to całkowicie odmienne produkty....

załączam linki

http://www.heiztechnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=11&Itemid=20&lang=pl

http://www.weberht.pl/reto_duo.php

Jagawe....patrząc na moc kotła, to Ty masz ten z pierwszego linku ?

 

Ja nie wiem, ale niektórzy producenci to ceny chyba biorą z kosmosu....

 

Tak mam kocioł z pierwszego linka.

Ogrzewam powierzchnię użytkową 125 m kw. po podłogach jest 160 m kw. plus garaż. Mam pod piec CWU, podłogówki około 50 kw. i 12 grzejników. Temp. w domu 24 st C (moja połówka lubi ciepło) do tej pory spaliłem 3,5 tony ekogroszku i pół tony miału. Tylko że ja palę piecem od 10 sierpnia :)

Do tej pory raz zawiesił się wentylator i cały czas dmuchał, ale po wyłączeniu i załączeniu kotła wróciło wszystko do normy.

Cena ze strony producenta jest z kosmosu. Kocioł kupiłem za 7100.

Ustawienia mam podobne do zalecanych przez producenta. Na indywidualnych ustawieniach efekt podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam kocioł z pierwszego linka.

Ogrzewam powierzchnię użytkową 125 m kw. po podłogach jest 160 m kw. plus garaż. Mam pod piec CWU, podłogówki około 50 kw. i 12 grzejników. Temp. w domu 24 st C (moja połówka lubi ciepło) do tej pory spaliłem 3,5 tony ekogroszku i pół tony miału. Tylko że ja palę piecem od 10 sierpnia :)

Do tej pory raz zawiesił się wentylator i cały czas dmuchał, ale po wyłączeniu i załączeniu kotła wróciło wszystko do normy.

Cena ze strony producenta jest z kosmosu. Kocioł kupiłem za 7100.

Ustawienia mam podobne do zalecanych przez producenta. Na indywidualnych ustawieniach efekt podobny.

 

To akurat w miarę dobra cena ale zobacz na cenę webera :) Ja pisałem o nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O!!! A jakaż to przeszkoda?

Ja np. obiecałem twórcy Pumy, że zastosuję ją w Ogniwie, jeśli wyniki badań potwierdzą jej wyższość w regulacji procesu spalania. Na razie czekam na taką Pumę. Dotychczasowe badania (wykonane wspólnie z twórcą Pumy) nie dały mi jeszcze podstaw do takiej decyzji.

Nie miałem zamiaru o tym pisać, ale Twoje - Jarecki - autorytatywne uwagi spowodowały, że to napisałem. Niech twórca Pumy ma więc pretensje do Ciebie za to, że puściłem taką informację. Może wreszcie Cię przegonią. Ja go przepraszam za moje - w pewnym sensie - nieładne zachowanie. Myślę jednak, że to co Ty wyprawiasz wypisując różne marketingowe wygibasy - trochę mnie usprawiedliwia. Niech czytelnicy także o tym wiedzą.

 

Za Włodka wypowiadał się nie będę, wyjątkowo niskich lotów atak.

Współczuję Ci, jeżeli tak nisko musisz schodzić.

 

Myślę,że jeżeli Włodek będzie miał czas - sam Ci cos odpowie.

 

Wyniki badań pumy ze Sztokerem:

 

25kW :

Sprawność na mocy nominalnej 25,09kW 88,96%

Nadmiar powietrza, lambda na pełnej mocy 1,52

Sprawność przy obciążeniu częściowym = 7,7kW wynosiła 87,65%

Nadmiar powietrza przy obciążeniu częściowym, lambda 2,67

Strumień paliwa pełna moc 3,53kg/h

Strumień paliwa częściowe obciążenie 1,10kg/h

Temp. spalin pełna moc 186st.C

Temp. spalin obciążenie częściowe 102st.C

 

100kW:

Sprawność na mocy nominalnej 105kW 90,07%

Nadmiar powietrza, lambda na pełnej mocy 1,42

Sprawność przy obciążeniu częściowym = 30,8kW wynosiła 89,45%

Nadmiar powietrza przy obciążeniu częściowym, lambda 2,48

Strumień paliwa pełna moc 14,65kg/h

Strumień paliwa częściowe obciążenie 4,31kg/h

Temp. spalin pełna moc 181st.C

Temp. spalin obciążenie częściowe 95st.C

 

W załącznikach masz też wnioski końcowe z raportu, polecam uwadze pkt. 7.6

SZtoker-tabela badań 25kW 1.jpg

wnioski końcowe badań 25-100.jpg

SZtoker-tabela badań 25kW 2.jpg

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dotychczas nic nie wymieniałem i nie ma takiej potrzeby. Pisząc o opłacalności miałem na uwadze to, że w obrotowej retorcie spalam paliwa o dużo gorszej jakości (ale z kolei i dużo tańszych), które sprawiają dużo problemów użytkownikom zwykłych retort. A te 200 zł.to pozostaje w mojej kieszeni już po spaleniu pierwszej tony tego opału :).

 

Zgadza się, ta retorta obrotowa umożliwia spalanie ekogroszku, eko mieszanego z miałem lub dobrego miału.

Koronka w razie "W" to tylko ok.100zł, z całą pewnością oszczędności na paliwie pokryją koszt takiej wymiany eksploatacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zauważyłem, że nazwę "heitztechnik" wykorzystują dwaj producenci kotłów..... można się nieźle pomylić..... a są to całkowicie odmienne produkty....

załączam linki

http://www.heiztechnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=11&Itemid=20&lang=pl

http://www.weberht.pl/reto_duo.php

Jagawe....patrząc na moc kotła, to Ty masz ten z pierwszego linku ?

 

Ja nie wiem, ale niektórzy producenci to ceny chyba biorą z kosmosu....

 

Nie, firm wykorzystujących w nazwie niemieckie słowo Heitz jest więcej (wszystkie są polskie).

 

Jest też bowiem sam Heitz.... z kotłem Heitz Eko

http://www.skwiercz-instal.pl/index.php

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ta retorta obrotowa umożliwia spalanie ekogroszku, eko mieszanego z miałem lub dobrego miału.

Koronka w razie "W" to tylko ok.100zł, z całą pewnością oszczędności na paliwie pokryją koszt takiej wymiany eksploatacyjnej.

 

Gdy 2,5 roku temu stanąłem przed koniecznością wymiany pieca miałem dylemat jaki palnik wybrać. Brucer już był na rynku ale wtedy to była nowość i jakoś nie wzbudził mojego zaufania (zaznaczam, ze nie jestem jego przeciwnikiem, nie znam go i nie wypowiadam się na jego temat). Zainteresował mnie natomiast palnik obrotowy, wybrałem Pancerpola i jestem naprawde zadowolony. Mój kolega ma Hefa z obrotowa retorta Ardeo, jego opinia jest również pozytywna. Oba kociołki jak na razie pracują bezawaryjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...