Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to będzie:

1. ecoal

2. bruli

3. ?

trzy gwoździe do trumny konkurencji........ Bo czy na rynku jest firma mogąca zaoferować aż 3 sterowniki? Nie znam dokładnie tego rynku, ale wydaje mi się, że nie ma takiej....

 

Gwoździem do trumny by był panel lcd na kształt tabletu (tylko nie taki wielki) który pokazywał by na bieżąco wszystkie ważne informacje, łączył się bezprzewodowo i którym można by sterować kotłem, wykonany z dobrych materiałów no i oczywiście ładna oprawa graficzna. Pierwszy bym stał w kolejce:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoi na przeszkodzie, bo twórcą Sztokera jest producent PUMY oraz Cobry.

Z takim sterowaniem Sztokery o mocach 25-100kW były badane i osiągnęły bardzo dobre wyniki.

 

Raport z badań jest do ściągnięcia ze strony producenta Sztokera

polecam, różnica między pełną mocą a ok.7kW mocy to tylko 1% straty na sprawności.....

 

To świetny wynik i chyba póki co typowe palniki "zawieszone" w powietrzu nie mają szans mu dorównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie taki eCoal, tylko taki troszkę mądrzejszy sterownik dwu-stanowy. Bruli nie ma algorytmu analizy procesu spalania.

 

Ciekaw jestem czy jest więc mądrzejszy od mojego RT09PID.

 

Pracującego Sztokera widziałem póki co tylko na filmiku, ale jego wyniki są bardzo interesujące - skoro na 30% mocy ma o zaledwie 1% niższą sprawność niż przy 100% mocy - nie wiem czy jakiś inny kocioł to "potrafi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoździem do trumny by był panel lcd na kształt tabletu (tylko nie taki wielki) który pokazywał by na bieżąco wszystkie ważne informacje, łączył się bezprzewodowo i którym można by sterować kotłem, wykonany z dobrych materiałów no i oczywiście ładna oprawa graficzna. Pierwszy bym stał w kolejce:)

 

To akurat najmniejszy problem. Używamy w praktyce taki panel dotykowy do sterowania kotłem. Ci, którzy byli w naszym instytucie może zwrócili uwagę, że na tej szafie zbierającej wyniki pomiarów był zamontowany panel dotykowy (mniej więcej wielkości A5) - to było TO.

Technicznie - do wykonania w każdej chwili.

Jest tylko problem kosztów. Ilu klientów by to kupiło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To świetny wynik i chyba póki co typowe palniki "zawieszone" w powietrzu nie mają szans mu dorównać.

 

Pracującego Sztokera widziałem póki co tylko na filmiku, ale jego wyniki są bardzo interesujące - skoro na 30% mocy ma o zaledwie 1% niższą sprawność niż przy 100% mocy - nie wiem czy jakiś inny kocioł to "potrafi".

 

W sądzie przysięga się tak: "Będę mówił prawdę, całą prawdę i tylko prawdę". Czy jakoś podobnie.

Mnie chodzi o tę "całą prawdę".

A mianowicie:

W badaniach atestacyjnych kocioł ustawia się ręcznie, wspomagając się analizatorem spalin. Bez względu na to, jaki sterownik jest w kotle zainstalowany - bo to jest badanie KONSTRUKCJI KOTŁA, a nie regulatora. Sprawny badacz, wyposażony w analizator spalin potrafi wyregulować kocioł tak, że sprawności są naprawdę maksymalne. Np. dla kotła OGNIWO EKO PLUS wynosiły one: dla 10kW - 89,6%, dla 16kW - 90,2% i dla 25kW - 90,7% (oczywiście dla mocy nominalnej - żeby była jasność).

W badaniach atestacyjnych na 30% mocy nominalnej kocioł również ustawia się ręcznie, wspomagając się analizatorem spalin.

W obu tych przypadkach można więc uzyskać wyniki znacznie wyższe niż przy pracy kotła na regulatorze ustawiającym parametry pracy palnika automatycznie - bez względu na to, czy jest to regulator typu eCoal czy typu PUMA. A każdy regulator automatyczny ma to do siebie, że w miarę obniżania mocy kotła pracuje z coraz wyższym nadmiarem powietrza w stosunku do tego, co można uzyskać przy ustawianiu ręcznym z analizatorem spalin. Stąd sprawność kotła w miarę obniżania jego mocy maleje, pomimo tego, że temperatura spalin wylotowych również maleje - bo rośnie współczynnik nadmiaru powietrza (czyli ilość tzw. fałszywego powietrza, które nie bierze udziału w procesie spalania).

 

Żeby była jasność - nie neguję możliwości, że Sztoker uzyskuje parametry lepsze od wszystkich innych kotłów. TAK MOŻE BYĆ . Ale wolałbym zobaczyć parametry pracy tego kotła w warunkach zbliżonych do naturalnych - tak jak mogliście to zobaczyć w czasie wizyty w instytucie, gdzie kocioł OGNIWO EKO PLUS 16kW o sprawności nominalnej wyatestowanej 90% pracował na tej właśnie mocy ze sprawnością tylko 80% w warunkach zbliżonych do Waszych kotłowni.

Wprawdzie "błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli", ja jednak nie nadaję się na błogosławionego, bo muszę zobaczyć. Taki ze mnie niewierny Tomasz.

Edytowane przez zawijan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoździem do trumny by był panel lcd na kształt tabletu (tylko nie taki wielki) który pokazywał by na bieżąco wszystkie ważne informacje, łączył się bezprzewodowo i którym można by sterować kotłem, wykonany z dobrych materiałów no i oczywiście ładna oprawa graficzna. Pierwszy bym stał w kolejce:)

 

Nie chcę powiedzieć, że Cię poniosło...... ale to chyba byłby przerost formy nad treścią. Wiadomym jest, że fajnie jest mieć te wszystkie - ja to mówię z autopsji, żona tak do mnie mówi :D - gadżety. A jak rozmawiałem z Panami z Elektro-Systemu w Instytucie, to można już teraz dać AP do sterownika i bezprzewodowo się nim łączyć lapkiem z pokoju, siedząc wygodnie, popijając piwko czy coś mocniejszego i oglądać fajny film albo słuchać muzyczki.... a w kociołku wszystko sobie podglądać, ustawiać i cieszyć się wolnością - bo nie trzeba chodzić do kotłowni.

Nie zapominajmy w tym wszystkim, że głównym celem jest uzyskać jak najlepszy komfort cieplny w domciu przy jak najmniejszym zużyciu paliwa. Może to zapewnić odpowiednio dobrany kocioł, dobrej jakości a nie jakieś garażowe samoróbki czy zakupione w supermarketach. A reszta to dodatki: czyścić trzeba, wynosić popiół, węgiel czy inne drogie cholerstwo sypać trzeba........ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sądzie przysięga się tak: "Będę mówił prawdę, całą prawdę i tylko prawdę". Czy jakoś podobnie.

Mnie chodzi o tę "całą prawdę".

 

Żeby nie być gołosłownym, przytoczę wpis Jareckiego (żebyście nie musieli szukać po wątku)

Wyniki badań pumy ze Sztokerem:

 

25kW :

Sprawność na mocy nominalnej 25,09kW 88,96%

Nadmiar powietrza, lambda na pełnej mocy 1,52

Sprawność przy obciążeniu częściowym = 7,7kW wynosiła 87,65%

Nadmiar powietrza przy obciążeniu częściowym, lambda 2,67

Strumień paliwa pełna moc 3,53kg/h

Strumień paliwa częściowe obciążenie 1,10kg/h

Temp. spalin pełna moc 186st.C

Temp. spalin obciążenie częściowe 102st.C

 

A teraz przytoczę wyniki badań "zwykłego kotła na ekogroszek", badanego w naszym instytucie:

 

Kocioł typu KWM-SR jednej z firm z rejonu Pleszewa (badany w czerwcu 2010r.)

 

Moc 20,0kW

Sprawność 88,4%

Współczynnik nadmiaru powietrza 1,7

Emisja CO 19mg/m3

Zawartość O2 8,5%

Temp. Spalin 175⁰

 

 

Moc 5,1kW (25,5% mocy nominalnej)

Sprawność 85,8%

Współczynnik nadmiaru powietrza 4,5

Emisja CO 463mg/m3

Zawartość O2 16,4%

Temp. Spalin 94⁰

 

No i co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...