Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Kocioł użytkuję drugi sezon. W zeszłym roku miałem również ekogroszek , ale pierwsze dwie tony to była jakaś porażka. Kocioł trzymał parametry , ale było duuuuużżżżżżżo więcej popiołu ( w zasadzie popiół nie różnił się od tego na zdjęciu , ale te ilości). Potem kupiłem droższy ( z "papierami - certyfikatami) i problem ilości popiołu zmniejszył się widocznie. Typowym miałem nigdy nie paliłem , chociaż na kotle ( tabliczce znamionowej) jest zapis "paliwo podstawowe - miał".Kosz ma szeroki lej, nie widziałem takiego w kotłach , które oglądałem.Moze ma to na celu niezawieszanie się paliwa wilgotnego???

W swoim palniku nie mam dolnej wyczystki ,uruchamianej ręcznie ( może jakaś zubożona wersja??). Wyczystka jest widoczna na zdjęciu - ta klapka.

Palnik bardzo łatwo się czyści ( rozbiera) . Nie potrzeba żadnych silikonów , sznurów itp. Ja sobie ten palnik chwalę. Jeszcze nigdy nie zgasł bez mojej wiedzy, mimo ,że nie raz ekogroszek był tak mokry , iż skraplała się woda w zbiorniku (workowany Pieklorz z wodą - ciekawe dlaczego - he he he).Ślimak ma również przeciwuzwojenie.Natomiast nie mam porównania do innych palników i ................. chyba nawet nie chcę mieć. Narazie jet dobrze.

Sam kocioł w miarę zgrabny, ma palenisko awaryje - spaliłem w nim w zeszłym roku deski po budowie i tyle. Jedynie aby go wyczyścić trzeba otwierać wyczystkę z tyłu no i zabiera to trochę wiecej niż 15 minut- tak jak w pionowych.

Natomiast jeżeli chodzi o sterownik to ma parę fajnych funkcji , ale o tym można sobie poczytać na stronie producenta -firmy Elster.No i trzeba sobie go oswoić (czyt. nauczyć).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tak, ta duża komora zsypowa jest pomyslana dla miału, może dzięki temu być nawet wilgotny - i tak zejdzie bez zawieszania.

Nie wiem czy już w Twoim modelu tak jest, ale od bardzo dawna na ślimaku w koszu sa inne rodzaje uzwojenia, aby wzruszać miał dla jego lepszego schodzenia z kosza.

 

W palenisku też masz przeciwzwój wypiętrzający paliwo, aby go nie zagęszczać, to właśnie z myślą o spalaniu miału węglowego.

 

Silicon to akurat mógłbyś dać w ten rowek pod kwadratowym paleniskiem na którym kręci Ci się ten okrągły talerz....., ale jak się dobrze pali, to nie trzeba kombinować.

 

Elster ma swoje forum, na którym pomaga uzytkownikom, nie wiem, czy jest Ci ono znane?

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kociołek też jest sterowany przez sterownik perfekt r . Od dwu lat palę ekogroszkiem. Staram się kupować dobry ( w tym roku ekoret). W tym sezonie od pażdziernika do dziś spaliłem trzy tony, pozostało jeszcze 0,6 (kupuję workowany więc prosto liczyć ilość).W tym roku cały sezon z czujnikiem pogodowym. Przyznaję - nie jest to sterownik przyjazny, ale chyba każdy raz dziennie odwiedza kotłownię, przynajmniej w celach dozorowania czy wszystko ok. Ja te wizyty w zeszłym sezonie wykorzystywałem dodatkowo i robiłem zapiski. W tym roku te doświadczenia bardzo się przydały.

Kociołek to KWM-SR firmy Walendowscy 25kW.Retorta obrotowa.

3t. przy 25 kw. to całkiem nieźle. Napisz ile m2. ogrzewasz, w moim przypadku przy ogrzewaniu ok.110 m2 poszło jak do tej pory również w przybliżeniu 3t., z tym, że obecnie palę czeskim eko, a on jest mniej kaloryczny. Moc mojego kotła to 17 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

http://sterowniki.w.com.pl/forum/viewforum.php?f=4

nie wiem czy to firmowe , alenapewno są tam konsultanci elstera.

Pan zawijan gościł już na tym forum , ale nie pamiętam w jakim temacie.

 

Co do powierzchni - wg danych do podatku to 138m - bez garażu 30m ( w tym 50 m podłogówki), wymiennik na ciepłą wodę 120 litrów.

Na grzejnikach zawory termostatyczne.W domu około 23-24 stopni.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

http://sterowniki.w.com.pl/forum/viewforum.php?f=4

nie wiem czy to firmowe , alenapewno są tam konsultanci elstera.

Pan zawijan gościł już na tym forum , ale nie pamiętam w jakim temacie.

 

Co do powierzchni - wg danych do podatku to 138m - bez garażu 30m ( w tym 50 m podłogówki), wymiennik na ciepłą wodę 120 litrów.

Na grzejnikach zawory termostatyczne.W domu około 23-24 stopni.

pzdr

U mnie na grzejnikach również termostaty, temp. ok.22 stopni, CWU 80l, w instalacji zawór trójdrożny, ale sterowany ręcznie. Właściwie to ustawiony na jedną wartość i nie zmieniany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodawałem wczoraj, ale to forum tak dynamicznie się toczy:).

 

Całkiem przyzwoicie.

 

Po sezonie grzewczym wyjmowałeś kiedyś koronkę obrotową?

W pancerpolu wyciąga się ją zwyczajnie w górę, powinieneś sprawdzić, czy wszystkie otwory są drożne i ewentulanie jakims śrubokrętem je udrożnić, polecam ściągnąć sobie filmik szkoleniowy ze strony pancerpola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem przyzwoicie.

 

Po sezonie grzewczym wyjmowałeś kiedyś koronkę obrotową?

W pancerpolu wyciąga się ją zwyczajnie w górę, powinieneś sprawdzić, czy wszystkie otwory są drożne i ewentulanie jakims śrubokrętem jest udrożnić, polecam ściągnąć sobie filmik szkoleniowy ze strony pancerpola.

Po sezonie robiłem gruntowne czyszczenie kotła z rozebraniem palnika na czynniki pierwsze. Ten filmik oglądałem, bardzo przejrzyście przedstawiona instrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wygląda tak.

Piec Ogniwo eko 24KW

Opał-groszek średni KWK CHWAŁOWICE

korona osadzona na silikonie oraz doszczelniona pomiędzy

koroną a palnikiem wewnątrz paleniska

 

powierzchnia grzewcza 220m2 użytkowa

+ ogrzewane 2 piwnice (łącznie 22m2)

do tego 14m2 podłogówki

 

Temp

wewn 26stC

zewnętrzna średnia 3stC

zadana CO 42stC

zadana CWU 42stC (140l)

20032011411 [800x600].jpg

20032011413 [800x600].jpg

Edytowane przez minertu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po sezonie również rozebrałem palnik , Nie było tam żadnego silikonu ( resztek po silikonie) Nawet nie wiem gdzie go nałożyć.Jest tylko jakby kwadratowy lejek , w drugim takim samym, większym.Mniemam , ze to kanał powietrzny( ta przestrzeń pomiędzy lejkami).

Też posiadam dwa zawory 3-drożne. Jeden termostyczny do podłogówki i drugi ręczny na grzejniki.

PS. W "posadzkach" jest 186 m2.

Edytowane przez trebor102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po sezonie również rozebrałem palnik , Nie było tam żadnego silikonu ( resztek po silikonie) Nawet nie wiem gdzie go nałożyć.Jest tylko jakby kwadratowy lejek , w drugim takim samym, większym.Mniemam , ze to kanał powietrzny( ta przestrzeń pomiędzy lejkami).

Też posiadam dwa zawory 3-drożne. Jeden termostyczny do podłogówki i drugi ręczny na grzejniki.

PS. W "posadzkach" jest 186 m2.

Z tym uszczelnianiem w przypadku Pancerpola sytuacja nie jest jednoznaczna. Producent kotła zaleca uszczelnienie stałego talerza retorty, a producent retorty nie. W moim przypadku mam więc bez uszczelnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kociołek też jest sterowany przez sterownik perfekt r . Od dwu lat palę ekogroszkiem. Staram się kupować dobry ( w tym roku ekoret). W tym sezonie od pażdziernika do dziś spaliłem trzy tony, pozostało jeszcze 0,6 (kupuję workowany więc prosto liczyć ilość).W tym roku cały sezon z czujnikiem pogodowym. Przyznaję - nie jest to sterownik przyjazny, ale chyba każdy raz dziennie odwiedza kotłownię, przynajmniej w celach dozorowania czy wszystko ok. Ja te wizyty w zeszłym sezonie wykorzystywałem dodatkowo i robiłem zapiski. W tym roku te doświadczenia bardzo się przydały.

Kociołek to KWM-SR firmy Walendowscy 25kW.Retorta obrotowa.

 

Bardzo ładnie spala się ten węgiel u Ciebie.

 

Odwiedzam kotłownię czasem co tydzień [gdy wyjeżdżam] i nic złego się nie dzieje [choć gdy jestem to wstępuję tam 1-2 razy dziennie spojrzeć co się dzieje].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę o normalnym miale. Nie wiem co "sprzedają Wam na składach", bo mogą sprzedawać - niestety - wszystko.

Dotyczy to także groszku. Wyobraź sobie, że spotkałem kiedyś ślicznie wyglądający groszek, który miał wartość opałową 15.000kJ/kg (i nie był to czeski groszek).

 

Na składzie miał to frakcja 0-10 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na składzie miał to frakcja 0-10 mm

 

Ze spalaniem frakcji 0-10mm i Brucer i Burner-S dają sobie radę. Spalaliśmy nawet eksperymentalnie frakcję 0-3mm.

Problemy są dopiero wtedy, kiedy jest nadmierna zawartość wody lub popiołu, lub silne spiekanie (jak zresztą i przy groszku).

Oczywiście w przypadku takich takich zubożonych miałów obserwuje się nadmierny wydmuch pyłów 0-0,5mm z palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich (to mój pierwszy raz :))

Co myślicie o piecu Tignera ze sterownikiem eCoal?

Myślałem, że eCoal jest tylko z Burnerem w Ogniwie i jeszcze kilku.

Ten Tilgner EKR bardzo mi się podoba, Jarecki79 chwali firmę, Zawijan sterownik,

a ja jestem dotychczasowym, zadowolonym użytkownikiem miałowca Tilgnera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich (to mój pierwszy raz :))

Co myślicie o piecu Tignera ze sterownikiem eCoal?

Myślałem, że eCoal jest tylko z Burnerem w Ogniwie i jeszcze kilku.

Ten Tilgner EKR bardzo mi się podoba, Jarecki79 chwali firmę, Zawijan sterownik,

a ja jestem dotychczasowym, zadowolonym użytkownikiem miałowca Tilgnera.

Mam EKR ze sterownikiem RT09 PID i też sobie chwalę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby kolega Włodek nie czuł fizyki w kotle to by raczej robili sterownik PÓMA, a nie PUMA...

Ja osobiście będę od wiosny robił własny sterownik na 8-bitowym ATMEGA... ale jednak raczej 2-stanowy, kontrolę spalin też przewiduję, ale tylko w celu ograniczenia temperatury czopucha. Będę miał przeróbkę kotłowni i raczej spuszczoną całą wodę... chcę zliczyć sobie masę wody w instalacji.

Znając masę wody będę mógł sobie wyliczyć dokładne moc potrzebną dla określonego wzrostu temperatury i może szarpnę się na płynną regulację mocy.

Żeby tylko jeszcze węgiel miał tyle J co na papierku.

Musze pochwalić kolegę za inicjatywę budowy sterownika. Zaczynasz dobrze, od ustalenia parametrów obiektu którym chcesz sterować. W trakcie pracy może Ci wpadnie do głowy również pomysł na oszacowanie liczby J węgla. Swój sterownik zrobiłem na ATMEG-u 32, kod programu zajął ok 16kB EEPROM-u.niema żadnych wodotrysków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...