Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich (to mój pierwszy raz :))

Co myślicie o piecu Tignera ze sterownikiem eCoal?

Myślałem, że eCoal jest tylko z Burnerem w Ogniwie i jeszcze kilku.

Ten Tilgner EKR bardzo mi się podoba, Jarecki79 chwali firmę, Zawijan sterownik,

a ja jestem dotychczasowym, zadowolonym użytkownikiem miałowca Tilgnera.

 

No faktycznie, ciekawa alternatywa. Musi być chyba od niedawna bo jeszcze jakiś miesiąc temu nie mieli w ofercie ecoala. Dzwoniłem właśnie przed chwilą i faktycznie teraz oferują w sprzedaży kocioł EKR z eCoal-em. Na kotły ze standardowym sterownikiem można uzyskać rabat około 10%, przy wersji z eCoal-em niema możliwości rabatu, ale niema też żadnej dopłaty do sterownika.

 

Jak dla mnie alternatywa jest bardzo ciekawa z tego względu, że Tilgner może zrobić kocioł z wyjściem czopucha w górę co przy małej kotłowni jest bardzo ważne.

 

Co myślicie o tym połączeniu? Nie za duża nowość, żeby się decydować?

Edytowane przez Darek G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Musze pochwalić kolegę za inicjatywę budowy sterownika. Zaczynasz dobrze, od ustalenia parametrów obiektu którym chcesz sterować. W trakcie pracy może Ci wpadnie do głowy również pomysł na oszacowanie liczby J węgla. Swój sterownik zrobiłem na ATMEG-u 32, kod programu zajął ok 16kB EEPROM-u.niema żadnych wodotrysków.

 

Czy trudno jest zrobić taki sterownik?Co trzeba mierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym uszczelnianiem w przypadku Pancerpola sytuacja nie jest jednoznaczna. Producent kotła zaleca uszczelnienie stałego talerza retorty, a producent retorty nie. W moim przypadku mam więc bez uszczelnienia.
.

Ja nie mam palnika Pancerpol tylko inną konstrukcję ( jeżeli się nie mylę produkcji firmy ARDEO). Z kotłem nie otrzymałem żadnej DTR dotyczącej samego palnika. DTR kotła zawiera informację o palniku ( mniej więcej tak" po sezonie palnik rozebrać , wyczyścić , dokonać weryfikacji części itp.)

Z firmy ARDEO dostałem instrukcję jak wysłałem mail - bardzo szybka reakcja - za co pełny szacunek.

Tylko ....... jeżeli się pali ( a z wyliczeń wychodzi średnio 20 kg dziennie - tej zimy) to chyba jest ok. Palę tylko ekogroszkiem ( bez drewna , kartonów i innych wynalazków) , A w wyniki typu 10 kg nie uwierzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Ja nie mam palnika Pancerpol tylko inną konstrukcję ( jeżeli się nie mylę produkcji firmy ARDEO). Z kotłem nie otrzymałem żadnej DTR dotyczącej samego palnika. DTR kotła zawiera informację o palniku ( mniej więcej tak" po sezonie palnik rozebrać , wyczyścić , dokonać weryfikacji części itp.)

Z firmy ARDEO dostałem instrukcję jak wysłałem mail - bardzo szybka reakcja - za co pełny szacunek.

Tylko ....... jeżeli się pali ( a z wyliczeń wychodzi średnio 20 kg dziennie - tej zimy) to chyba jest ok. Palę tylko ekogroszkiem ( bez drewna , kartonów i innych wynalazków) , A w wyniki typu 10 kg nie uwierzę.

 

Masz bardzo dobry wynik i nie ma co kombinować, a w te 10 kg. to nawet przy ocieplonym domu i niewielkiej pow. do ogrzania trudno mi uwierzyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym uszczelnianiem w przypadku Pancerpola sytuacja nie jest jednoznaczna. Producent kotła zaleca uszczelnienie stałego talerza retorty, a producent retorty nie. W moim przypadku mam więc bez uszczelnienia.

 

W pancerpolu obrotowym można ewentualnie dac silicon, ale nie pod koronkę (ona się przeciez obraca!!).

silicon pod ten stały element z wystającym rantem na styku z czarną metalową obudową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po sezonie również rozebrałem palnik , Nie było tam żadnego silikonu ( resztek po silikonie) Nawet nie wiem gdzie go nałożyć.Jest tylko jakby kwadratowy lejek , w drugim takim samym, większym.Mniemam , ze to kanał powietrzny( ta przestrzeń pomiędzy lejkami).

Też posiadam dwa zawory 3-drożne. Jeden termostyczny do podłogówki i drugi ręczny na grzejniki.

PS. W "posadzkach" jest 186 m2.

 

W ardeo można natomiast silicon dać pod ten rowek elementu przykrywającego ten kwadratowy lejek.

Jak rozbierałes palnik, najpierw podniosłes talerz obrotowy a w następnej kolejności stałą, kwadratową dyszę z nacięciami, pod nią jest właśnie rowek. tutaj można dać trochę siliconu, ale 99% tego nie robi i palnik dobrze pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz mam pytanie.

Co sądzicie o tym kotle?

http://allegro.pl/show_item.php?item=1505562401

jest on firmy Dragon.

Chcemy z rusztem wodnym, żeby można było również palić czasami drewnem.

 

No nie wiem nic na temat tej marki....ale cena 5000 dobra, tylko czy kocioł dobry?

A czy na ruszcie żeliwnym nie będzieśz palic drewnem? :) Ja uważam że w kotle retortowym ruszt wodny zbędny.

Nie wiem czy patrzyłeś specyfikacje tego kotła http://www.kotly-dragon.pl/dragon.html

porównaj sobie masę tego kotła do kotła takiej samej mocy innego producenta, np.Ogniwa, Defro czy Zębca........

No i nie ma nic informacji o grubości ścianek wymiennika.....

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze pochwalić kolegę za inicjatywę budowy sterownika. Zaczynasz dobrze, od ustalenia parametrów obiektu którym chcesz sterować. W trakcie pracy może Ci wpadnie do głowy również pomysł na oszacowanie liczby J węgla. Swój sterownik zrobiłem na ATMEG-u 32, kod programu zajął ok 16kB EEPROM-u.niema żadnych wodotrysków.

 

Do mnie już leci ATmega128, planuję docelowo obsługę poprzez przeglądarkę WWW, serwer na układzie ENC28J60, lub ostatecznie z aplikacji PC przez port UDP.

Ma sporo portów oraz kilka PWM do płynnej regulacji, ale również całe 16MHz... zobaczymy co z tego będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pancerpolu obrotowym można ewentualnie dac silicon, ale nie pod koronkę (ona się przeciez obraca!!).

silicon pod ten stały element z wystającym rantem na styku z czarną metalową obudową

 

Oczywiście, że chodziło o stały talerz. Dzwoniłem do Pancerpola i oni tak jak napisałem wcześniej, nie zalecają uszczelniania tego elementu siliconem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownicy SUSPENSER i Bobek_Budowniczy mają kotły ENKA, ale chyba wersję set3. Ich spytaj najlepiej. Ogólnie chwalą sobie te kociołki.

 

Dokładnie tak jak piszesz mam Set3.

 

Z tym chwaleniem to mam trochę mieszane uczucia, bo mój kocioł to przerobiony piec zasypowy, ma kilka wad, ale jakoś z tym żyję - dzisiaj na pewno wybrałbym inny kocioł zwłaszcza, że Enka bardzo podrożały ostatnio.

 

Sprawdź czy od krawędzi palnika masz minimum 4-5 cm do ścianek (u mnie to 2-3 cm i popiół czasem się zawiesza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz mam pytanie.

Co sądzicie o tym kotle?

http://allegro.pl/show_item.php?item=1505562401

jest on firmy Dragon.

Chcemy z rusztem wodnym, żeby można było również palić czasami drewnem.

 

Opis kotła ciekawy, cena bardzo atrakcyjna.

 

Najlepiej pojedź zobaczyć ten "zakład z wieloletnim doświadczeniem" to będziesz wiedział od kogo kupujesz i zobaczysz proces produkcyjny.

 

Palnik i sterownik pewnie produkuje ktoś inny, i są wymienne, najważniejsza jest więc reszta, która nie jest wymienna ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Tylko ....... jeżeli się pali ( a z wyliczeń wychodzi średnio 20 kg dziennie - tej zimy) to chyba jest ok. Palę tylko ekogroszkiem ( bez drewna , kartonów i innych wynalazków) , A w wyniki typu 10 kg nie uwierzę.

 

TO zależy od zapotrzebowania budynku i temperatury zewn. - u mnie średnia z ostatnich 13 dni to 9,6 kg [150 m2 + garaż 24 m2 (podłóg 185 m2) + CWU dla 2 osób i zmywarki, ale mam rekuperator i GWC, dom nowy, standardowo ocieplony].

 

Przy -20 było nawet do 25 kg na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw śledziłam ten wątek przed wyborem pieca, potem odpuściłam. Proszę nie krytykujcie, jezeli pytanie jest dla Was aż nazbyt oczywiste ale potrzebujemy pomocy.

 

Po kilku nieprzyjemnych doświadczeniach z zakupionym i użytkowanym przez nas od października DEFRO DUO PLUS 25 KW, wczoraj kolejna niespodzianka - odpadła koronka (ta górna część) od retorty obrotowej.

 

Serwis twierdzi że miał problemy z palnikami tego typu i się wycofuje na rzecz retort stałych (z powodu awaryjności tych pierwszych, problemai z dostawcami żeliwa itd). Mamy mozliwość bezpłatnej wymiany na retortę stałą z jakimis gratisami z ich strony.

 

Co robić? Jakoś niepodoba mi sie mocno ich pomysł. Jestem świadoma zalet retort obrotowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W retorcie stałej ( mam taką ) spalanie wygląda trochę gorzej - a przynajmniej wymaga większego zachodu ze strony użytkownika przy groszkach spiekających się. Jak moja retorta padnie to właśnie mam ją zamiar wymienić na nową obrotową firmy Pancerpol - chyba, że do tego czasu ktoś wymyśli coś prostszego i efektywnieszego.

 

Ps.

Fakt jednak, że przez 3 sezony kocioł nie zerwał mi jeszcze zawleczki - ale to może być kwestia szczęścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw śledziłam ten wątek przed wyborem pieca, potem odpuściłam. Proszę nie krytykujcie, jezeli pytanie jest dla Was aż nazbyt oczywiste ale potrzebujemy pomocy.

 

Po kilku nieprzyjemnych doświadczeniach z zakupionym i użytkowanym przez nas od października DEFRO DUO PLUS 25 KW, wczoraj kolejna niespodzianka - odpadła koronka (ta górna część) od retorty obrotowej.

 

Serwis twierdzi że miał problemy z palnikami tego typu i się wycofuje na rzecz retort stałych (z powodu awaryjności tych pierwszych, problemai z dostawcami żeliwa itd). Mamy mozliwość bezpłatnej wymiany na retortę stałą z jakimis gratisami z ich strony.

 

Co robić? Jakoś niepodoba mi sie mocno ich pomysł. Jestem świadoma zalet retort obrotowych.

 

Powiem brutalnie i szczerze, tak to się kończy jak się korzysta z tanich kopii palników

Ta firma korzysta z kopii modelu duo/ppsm, moim zdaniem (a kilka razy tę podróbę oglądałem) dość miernie zrobionej....

 

Ta sama firma oferuje im dwa inne rodzaje palników, klasyczny na ekogroszek oraz korytowy z dyszami powietrza wtórnego. Korytowy daje możliwość spalania podobnych paliw jak ten obrotowy. Jak masz możliwość zamiany, to korzystaj.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...