Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

Jarecki79 - bardzo dziękuję za zainteresowanie i fotki. Po sezonie jak rozbiorę i wyczyszczę palnik to nie omieszkam spróbować . A może wcześniej ......, bo już jestem ciekawy.

Ps. odwiedzałeś forum elstera???

Pozdrawiam

 

Ja się pytałem, czy Ty znasz to forum. Ja kiedyś na nie zaglądałem, nie mam jednak takich potrzeb każdego dnia, bo na swoim kotle nie mam ich sterownika.

Ostatnio miałem gorącą linię jak testowałem ich nowy, prosty model Luksus do podajnika ślimakowego, pisałem o nim na innym wątku, wklejałem też fotki.

 

Ja byłem bezpośrednio 3-4razy w Elsterze jak rozpoczynałem zamawiać Experta.

Okresowo korzystam z Experta, mam instalatora, który sobie życzy pełen wypas z modułem zaworu mieszającego oraz czujnikiem pogodowym.

Generalnie jednak obsługę Experta znam na poziomie podstawowym niezbędnym do wgrania nastaw wyjściowych, dokładniejszą obsługę zna mój instalator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie .............. jaka może być minimalna temperatura na kotle , aby nie doszło do korozi niskotemperaturowej???

 

Temat był wałkowany wiele razy - powiem tylko tyle, że przy kotle żeliwnym - mój producent podaje temperaturę minimalną kotła 35 st C. Użytkownicy niektórych kotłów stalowych piszą, że maja zalecaną minimalną temperaturę 50 czy też nawet 65 st. C ( w niektórych jest to nawet warunek gwarancji) - ale moim zdaniem 65 st. C na kotle to przesada - jeżeli nie ma takiego zapotrzebowania na ciepło. No wiadomo, że temperaturę na instalacje CO wysterujemy zaworem n-drogowym to może być ona prawie dowolnie niższa W każdym razie nie widać na forum rzeszy użytkowników którym na niższych temperaturach wymiennik szybko przerdzewiał, ale jest wielu którzy maja kotły na niskich temperaturach i im nic się im złego nie dzieje. Korozja niskotemperaturowa na pewno istnieje jednak ja jej jeszcze nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie nie widać na forum rzeszy użytkowników którym na niższych temperaturach wymiennik szybko przerdzewiał, ale jest wielu którzy maja kotły na niskich temperaturach i im nic się im złego nie dzieje. Korozja niskotemperaturowa na pewno istnieje jednak ja jej jeszcze nie widziałem.

 

Ja też jej nigdy u siebie nie zaobserwowałem [poza zasobnikiem węgla], już pisałem, że ta rosa jest jak Yeti ;-)

 

trebor - średnia spalania u mnie z ostatnich 184 dni [od 22.09 do dzisiaj] to 13.31 kg/dobę [spaliłem 2 450 kg węgla].

Niedawno zlikwidowałem duży mostek termiczny, kilka małych, oraz dołożyłem do sterowania termostat pokojowy, strefy czasowe i na przyszły sezon kupię węgiel wiosną [lepszy i suchy], więc jeszcze powalczę z tym zużyciem ;-)

Byłoby jeszcze lepiej gdybym zamykał garaż do którego dmucha szparą obok uszczelki bramy garażowej [strona domu z której prawie zawsze wieje], ale muszą tam wchodzić koty [jedzenie + kuwety], a poza tym nie ma tam żadnej wentylacji, więc ta "grawitacyjna" szparą musi być [dlatego jej nie likwiduję].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jej nigdy u siebie nie zaobserwowałem [poza zasobnikiem węgla], już pisałem, że ta rosa jest jak Yeti ;-)

 

trebor - średnia spalania u mnie z ostatnich 184 dni [od 22.09 do dzisiaj] to 13.31 kg/dobę [spaliłem 2 450 kg węgla].

Niedawno zlikwidowałem duży mostek termiczny, kilka małych, oraz dołożyłem do sterowania termostat pokojowy, strefy czasowe i na przyszły sezon kupię węgiel wiosną [lepszy i suchy], więc jeszcze powalczę z tym zużyciem ;-)

Byłoby jeszcze lepiej gdybym zamykał garaż do którego dmucha szparą obok uszczelki bramy garażowej [strona domu z której prawie zawsze wieje], ale muszą tam wchodzić koty [jedzenie + kuwety], a poza tym nie ma tam żadnej wentylacji, więc ta "grawitacyjna" szparą musi być [dlatego jej nie likwiduję].

 

Jeśli piec chodził 24/24 to nie wiem z czym Ty chcesz walczyć :)

 

Ps.Odpowiedz na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie potrzebny jest jakiś ochotnik - i trzeba ustalić ile to kosztuje - albo zdobyć gdzieś taki ceramiczny stożek.

 

Ps.

znalazłem tu na forum info-ogrzewanie http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8558-serce-kotla-palnik/page__st__20 użytkownik Kessel cos takiego zamontował i testuje.

Edytowane przez czp01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem do firmy Neo Tech i tak:

- sam stożek kosztuje gdzieś 75 zł

- całe jak przedstawiciel firmy to nazwał "urządzenie" kosztuje gdzieś do 250 zł.

 

Jak ktoś chce kupić u nich w firmie to najlepiej wcześniej przedzwonić czy mają na stanie to świadczy o tym, że ktoś to jednak kupuje hmmm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trebor - średnia spalania u mnie z ostatnich 184 dni [od 22.09 do dzisiaj] to 13.31 kg/dobę [spaliłem 2 450 kg węgla].

Niedawno zlikwidowałem duży mostek termiczny, kilka małych, oraz dołożyłem do sterowania termostat pokojowy, strefy czasowe i na przyszły sezon kupię węgiel wiosną [lepszy i suchy], więc jeszcze powalczę z tym zużyciem ;-)

.

Będę Ci kibicował. Przypomnę się po sezonie 2011/2012. Tomasz też był małej wiary.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Trafiłem na Wasze forum ponieważ zawsze w momencie jak wkraczam w nowe nieznane mi dziedziny lubię poznać opinię ludzi którzy mają doświadczenie w danym temacie.

 

Temat ten jest tak długi, że przeczytanie wszystkiego zajęło by mi kilka dni, na co nie mogę sobie teraz pozwolić…

 

W skrócie opiszę swoją sytuację.

 

Trzeba ogrzać stary dom oraz nowo pobudowaną halę produkcyjną.

 

1. Dom z lat 80-90, okna wymienione, nie ocieplony, powierzchnia 120m2, 132 szt. żeberek żeliwnych. Zapotrzebowanie temperatury – max 24 stopni C

2. Nowa hala, konstrukcja stalowa ocynk, płyta warstwowa 10 cm poliuretanowa, powierzchnia 100m2, kubatura 500m3. Wymiennik ciepła nagrzewnica z automatyką i programatorem tygodniowym. Zapotrzebowanie temperatury – max 14 stopni C

 

W domu w kotłowni ma stanąć nowy piec na Eko-groszek, hala stoi 12 mb od domu. Jaką moc pieca sugerujecie do sprawnego ogrzewania tych budynków? W układzie planowane jest wstawienie wymiennika cieplnego, a układ do ogrzewania hali zostanie zalany płynem.

W doborze mocy pieca trzeba jeszcze zwrócić uwagę na pewną zależność. Przy temperaturach poniżej -10 stopni praca na hali prawdopodobnie zostanie wstrzymana (względy techniczne – zakład kamieniarski). Jak nikt nie będzie pracował, to teoretycznie ogrzewanie zostanie wyłączone ( ewentualnie będzie włączone tylko podtrzymanie aby sprzęt na wodę nie zamarzł). Tutaj rodzi się pytanie, czy piec nie będzie pracował na dolnej granicy swojej dopuszczalnej temperatury? Swoją drogą, czy to prawda, że te piece muszę mieć dolną temperaturę pracy aż 65 stopni? W takim razie ile stopni ma woda która płynie do grzejników?

 

Piec.

W tej chwili rozważam dwie opcje, Ling Duo 35 KW z obrotową retorą oraz piec produkowany w moim mieście (producent na rynku lokalnym od ponad 20 lat) z podajnikiem firmy pancerpol i sterownikiem PID, blacha 5mm. Druga opcja jest tańsza o jakieś 2 tys. złotych. Firma z Bielska swoje piece nazywa TUR, w Internecie praktycznie nie istnieje… Jeżeli nie Klimosz, to co w cenie do 10 tys. zł z obrotową retorą i sterownikiem automatycznym możecie polecić?

 

Nagrzewnica.

Proponowana przez wszystkich to Volcano, ale czy warto? Nie będę korzystał z obrotnicy… Zastanawiam się nad Aqua-air, czy ktoś miał z tym urządzeniem do czynienia?

 

Eko-groszek.

Sprzedawany na naszych terenach węgiel pochodzi z Rosji, Kazachstanu. Są drobni sprzedawcy co niby sprzedają polski groszek, jednak sami go workują, a na placu mają też tańszy z rosyjski tak więc średnio mi się wierzy gadka o polskim węglu. Dwóch sąsiadów ma piece z zasypem od bielskiego producenta, biorą rosyjski węgiel (nawet dzisiaj sąsiad kupował po 580 zł T – sam workował) i jakoś to się pali, tylko popiołu dużo z tego. Zawleczkę zerwie dwa razy do roku, sterowniki jakieś bardzo tanie/budżetowe. Obawiam się, że pieniądze wydane na Ling Duo będą wywalone w błoto, ponieważ nie poradzi sobie on ze słabym Eko-groszkiem, a może się mylę?

 

Za wszystkie sugestie bardzo dziękuję.

Edytowane przez sebos17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebos dużo napisałeś, jak chcesz palić kiepskim paliwem a tego dobrego jest coraz mniej to musisz celować w 30-35kw, z tym popiołem jest jak z kartonami mało ciepła a popiołu masa. O Twoich kandydatach nic nie powiem, bo ich nie znam. Popatrz na sterowniki obyś nie miał problemu z ich ustawianiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Trafiłem na Wasze forum ponieważ zawsze w momencie jak wkraczam w nowe nieznane mi dziedziny lubię poznać opinię ludzi którzy mają doświadczenie w danym temacie.

 

Temat ten jest tak długi, że przeczytanie wszystkiego zajęło by mi kilka dni, na co nie mogę sobie teraz pozwolić…

 

W skrócie opiszę swoją sytuację.

 

Trzeba ogrzać stary dom oraz nowo pobudowaną halę produkcyjną.

 

1. Dom z lat 80-90, okna wymienione, nie ocieplony, powierzchnia 120m2, 132 szt. żeberek żeliwnych. Zapotrzebowanie temperatury – max 24 stopni C

2. Nowa hala, konstrukcja stalowa ocynk, płyta warstwowa 10 cm poliuretanowa, powierzchnia 100m2, kubatura 500m3. Wymiennik ciepła nagrzewnica z automatyką i programatorem tygodniowym. Zapotrzebowanie temperatury – max 14 stopni C

 

W domu w kotłowni ma stanąć nowy piec na Eko-groszek, hala stoi 12 mb od domu. Jaką moc pieca sugerujecie do sprawnego ogrzewania tych budynków? W układzie planowane jest wstawienie wymiennika cieplnego, a układ do ogrzewania hali zostanie zalany płynem.

W doborze mocy pieca trzeba jeszcze zwrócić uwagę na pewną zależność. Przy temperaturach poniżej -10 stopni praca na hali prawdopodobnie zostanie wstrzymana (względy techniczne – zakład kamieniarski). Jak nikt nie będzie pracował, to teoretycznie ogrzewanie zostanie wyłączone ( ewentualnie będzie włączone tylko podtrzymanie aby sprzęt na wodę nie zamarzł). Tutaj rodzi się pytanie, czy piec nie będzie pracował na dolnej granicy swojej dopuszczalnej temperatury? Swoją drogą, czy to prawda, że te piece muszę mieć dolną temperaturę pracy aż 65 stopni? W takim razie ile stopni ma woda która płynie do grzejników?

 

Piec.

W tej chwili rozważam dwie opcje, Ling Duo 35 KW z obrotową retorą oraz piec produkowany w moim mieście (producent na rynku lokalnym od ponad 20 lat) z podajnikiem firmy pancerpol i sterownikiem PID, blacha 5mm. Druga opcja jest tańsza o jakieś 2 tys. złotych. Firma z Bielska swoje piece nazywa TUR, w Internecie praktycznie nie istnieje… Jeżeli nie Klimosz, to co w cenie do 10 tys. zł z obrotową retorą i sterownikiem automatycznym możecie polecić?

 

Nagrzewnica.

Proponowana przez wszystkich to Volcano, ale czy warto? Nie będę korzystał z obrotnicy… Zastanawiam się nad Aqua-air, czy ktoś miał z tym urządzeniem do czynienia?

 

Eko-groszek.

Sprzedawany na naszych terenach węgiel pochodzi z Rosji, Kazachstanu. Są drobni sprzedawcy co niby sprzedają polski groszek, jednak sami go workują, a na placu mają też tańszy z rosyjski tak więc średnio mi się wierzy gadka o polskim węglu. Dwóch sąsiadów ma piece z zasypem od bielskiego producenta, biorą rosyjski węgiel (nawet dzisiaj sąsiad kupował po 580 zł T – sam workował) i jakoś to się pali, tylko popiołu dużo z tego. Zawleczkę zerwie dwa razy do roku, sterowniki jakieś bardzo tanie/budżetowe. Obawiam się, że pieniądze wydane na Ling Duo będą wywalone w błoto, ponieważ nie poradzi sobie on ze słabym Eko-groszkiem, a może się mylę?

 

Za wszystkie sugestie bardzo dziękuję.

 

 

Spróbuj kocioł Sztoker z Pumą PID.

Jak wpiszesz w Google "kocioł Sztoker",

znajdziesz wszystko.

 

Pozdrowienia,

 

 

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sebos17

 

Zapotrzebowanie hali produkcyjnej o kubaturze 500m3 szacuję na ok. 20-22kW

Dom 120m2 średnio izolowany ok. 15kW.

 

Generalnie sugeruję kocioł o mocy 35 a nawet 40kW (hala 12mb od domu, nagrzewnice generują spory odbiór ciepła). Znajomy korzysta z volcano (euroheat) na swojej hali.

 

Możesz skorzystać z wyrobu miejscowego, palniki Pancerpol prezentują wysoka jakość, mogę je z czystym sumieniem polecić.

Producent z tego samego miasta=serwis pod ręką. Będzie Ci łatwiej coś w przyszłości załatwić.

 

Z obrotówki do mocy kotła 35-40kW będzie wstawiony model duo 50kW, także masz zapas mocy palnika w stosunku do wymiennika, spokojnie to ogrzejesz.

 

Nawet jak sterownik "no name", to masz 2tysie do przodu i sterownik możesz wymienić na dużo lepszy np. Cobrę czy Pumę....

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj rodzi się pytanie, czy piec nie będzie pracował na dolnej granicy swojej dopuszczalnej temperatury? Swoją drogą, czy to prawda, że te piece muszę mieć dolną temperaturę pracy aż 65 stopni? W takim razie ile stopni ma woda która płynie do grzejników?

 

Przy mokrym węglu wystarczy 50 stopni, przy suchym nawet 42.

 

Woda płynąca do grzejników ma maksymalnie tyle co kocioł, ale można obniżyć jej temperaturę montując zawór 3 lub 4 drogowy.

 

Co do samego kotła to odwiedź ten okoliczny zakład, zobacz jak wygląda produkcja kotłów i jeśli wzbudzą Twoje zaufanie zamów tam życząc sobie zamontowanie porządnego, automatycznego sterownika [np. Cobra, RT09PID, PUMA] za który dopłacisz mniej niż gdybyś płacił za jakiś kiepski i dokupował lepszy, który będziesz musiał jeszcze sam podłączyć.

Sprawdź czy kocioł ma szufladę na popiół [min. 14 litrów], niech pokażą jak się czyści wymiennik [w zimie dobrze go czyścić co 1-2 tygodnie], zasobnik powinien mieć co najmniej 150 kg "ładowności", palnik Pancerpol z obrotowa retortą [spali nawet kiepski węgiel lub miał], czy od krawędzi palnika do ścian kotła będzie co najmniej 4-5 cm miejsca na spadanie popiołu, spieków i ewentualnych niespalonych kamyków [zdarzają się w gorszych węglach].

 

Bądź wymagający, bo to potem Ty będziesz "żył" z tym kotłem przez ileś lat ;-)

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli piec chodził 24/24 to nie wiem z czym Ty chcesz walczyć :)

.

 

Teraz robię próby gdy kocioł wchodzi w podtrzymanie, a do tego obniżyłem temp. zadaną do 42 st, póki co Yeti [tzn. rosa] się nie pojawia ;-)

 

Użytkownicy Ogniwa [nie pamiętam teraz którzy] też mają po 42-45 st i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz robię próby gdy kocioł wchodzi w podtrzymanie, a do tego obniżyłem temp. zadaną do 42 st, póki co Yeti [tzn. rosa] się nie pojawia ;-)

 

Użytkownicy Ogniwa [nie pamiętam teraz którzy] też mają po 42-45 st i jest ok.

 

Myślę że dopiero jak węgiel jest mokry wtedy Yeti może się pojawić przy niskiej temp. zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...