Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Do Mendras.

Zdjęcia robią wrażenie.Pokazałem nawet żonie i oberwało mi się trochę,bo ona jest za tym żeby w piwnicy było jak w pokoju.

Moim zdaniem powietrze doprowadzone do dmuchawy nie powinno być ogrzewane,gdyż im chłodniejsze powietrze(bez przesady)tym więcej cząstek tlenu,a im więcej cząstek tlenu to lepsze spalanie.

Pozdrawiam.

Ps

Robi wrażenie

 

i coś w tym musi być, po to się właśnie w samochodach stosuje intercooler (chłodnice powietrza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie, nie chce się wymądrzać ale trochę wam się mylą pewne rzeczy. Pierwsze, efektem niedotlenienia jest kopcenie, produkcja sadzy, czego nie da się nie zauważyć a nie zauważyłem u siebie. Proces spalania na dziś ma proporcje 1:6 przy 27% mocy dmuchawy. Wyczystka uszczelniona, ponieważ nie korzystam w chwili obecnej z górnego paleniska. Gorące powietrze ma dwa atuty, Temperaturę około 40şC i znacznie obniżoną zawartość pary wodnej. Różnica tzw. zagęszczania powietrza dotyczy ciśnień i o to chodzi w kontekście intercoolera, który wspomaga sprężarkę dla uzyskania maksymalnego zagęszczenia powietrza. Chodzi tu wiec o sprawę sprężania i rozprężania, które zresztą dodatkowo również daje efekt termiczny. Ale to zupełnie inny proces, nie porównywalny z otwartym palnikiem retorty. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki pawelo

Mam pytanie jeśli chciałbym wymienić palnik w piecu to muszę patrzeć tylko na wielkość palnika aby zmieścił mi się do środka kotła,a rozumiem że palnik ten nadaje się do kotłów o mocy od 25 do 40kw.

Czy ktoś posiada taki palnik i jak mu się sprawuje kocioł z tym palnikiem.

Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki pawelo

Czy ktoś posiada taki palnik i jak mu się sprawuje kocioł z tym palnikiem.

Pozdrawiam :wink:

Ja mam taki piec z palnikiem Brucera - jest to Tilgner EKR25 . Pracuje od miesiąca ogrzewa 230 m2 budynku ocieplonego ale wciąż w fazie budowy ( gładzie, kafelki , wykończeniówka) . Jak na razie udało mi się dojść do ustawień takich że zasobnik starcza na 4,5 dnia co przy obecnych temp nie jest rewelacją ale i nie jest żle. W domu aktualnie na dole 19stopni , na górze 21 i tyle spokojnie wystarcza do takich prac. Co do palnika pracuje chyba dobrze , palę jak na razie tylko groszkiem i słychać tylko jak czasami ślimak łupie węgiel aż miło. Liczę jeszcze na lepsze osiągi po uszczelnieniu palnika - okazuje się że instalator tego nie zrobił i był zdziwiony że się tak robi. W instalacji mam zawór 4D oraz dodatkowo kominek z płaszczem wodnym. Najlepszy efekt jest właśnie wtedy gdy oba "wytworniki ciepła" chodzą wtedy są oszczędności a woda w układzie potrafi podgrzać się do 75 stopni.

Wczoraj zakupiłem i w weekend zamontuję sterownik pokojowy i liczę na jeszcze dalszy spadek spalania ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki pawelo

Czy ktoś posiada taki palnik i jak mu się sprawuje kocioł z tym palnikiem.

Pozdrawiam :wink:

Ja mam taki piec z palnikiem Brucera - jest to Tilgner EKR25 . Pracuje od miesiąca ogrzewa 230 m2 budynku ocieplonego ale wciąż w fazie budowy ( gładzie, kafelki , wykończeniówka) . Jak na razie udało mi się dojść do ustawień takich że zasobnik starcza na 4,5 dnia co przy obecnych temp nie jest rewelacją ale i nie jest żle. W domu aktualnie na dole 19stopni , na górze 21 i tyle spokojnie wystarcza do takich prac. Co do palnika pracuje chyba dobrze , palę jak na razie tylko groszkiem i słychać tylko jak czasami ślimak łupie węgiel aż miło. Liczę jeszcze na lepsze osiągi po uszczelnieniu palnika - okazuje się że instalator tego nie zrobił i był zdziwiony że się tak robi. W instalacji mam zawór 4D oraz dodatkowo kominek z płaszczem wodnym. Najlepszy efekt jest właśnie wtedy gdy oba "wytworniki ciepła" chodzą wtedy są oszczędności a woda w układzie potrafi podgrzać się do 75 stopni.

Wczoraj zakupiłem i w weekend zamontuję sterownik pokojowy i liczę na jeszcze dalszy spadek spalania ..

 

na czym polega to uszczelnienie palnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daga, kupiłem w Unimarket, tel. 074 832 46 90 (Dzierżoniów) rury spalinowe 150 (typu Bertrams)

możesz kupić w Wa-wie, Bertramsy, ceny takie same

bezkurzu.pl Cezary Lesiński

Al. St. Zjednoczonych 26m265

są też w OBI

 

pamiętasz o izolacji od posadzki i podkładkach?

 

daga, nie wiem czy u ciebie nie będzie potrzebna jeszcze tzw. przejściówka w komin. Nie wiem jaką ma u ciebie średnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daga, wełną do kotła. Jak nie znajdziesz przejściówki gotowej to zadzwoń do Unimarketu żeby taką dla ciebie zrobili. To jest producent. Miałem z nimi sympatyczny kontakt.

Znalazłem taką redukcje 200/150 tu http:// http://www.bmpartner.pl/61_Akcesoria_montazowe.htm

 

i jeszcze jedno, na bokach widocznych można usunąć wełnę i zagiąć sreberko. Warto te boki zamknąć szczelnie paskiem płyty gipsowej albo styropianu, tak bu nie dostawał się tam brud przy myciu posadzki

 

http://picasaweb.google.pl/meandras/LingDuoPlus35kWPlusPareProstyhUspawnienBezTrwalejIngerencjiWJegoStanFirmowy?authkey=kMwRmOSkLOk#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. prawdę mówiąc, zastanawiałem się nad tym u siebie. Bardziej interesuje mnie radiator ze względu na mój adapter, ale szyber nie będzie szkodził. Ostatecznie może być na pełnym otwarciu. Zresztą, jego koszt, nie majątek. U siebie założę go jako ostatni element przed wejściem w komin. Jedyne czym to grozi, to zwiększeniem osadzania się sadzy na odcinku przed szybrem. Stosując systematycznie Sadpal, powinno być bez problemów. Nie spodziewam się też wielkiego zysku z tego tytułu ale zawsze to jakaś możliwość korekty na plus.

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...rozmawiałam z hydraulikiem i mówił, że do tego kotła nie jest on potrzebny. Miejmy nadzieję, że ma racje. Kupiłam już wszystkie rury, kolanko ale mam problem z redukcją, bo nie mogę dostać jej od ręki, będę musiała czekać 1-2 tyg. Mendras jak wpuszczałeś wodę do pieca to dolewałaęs jakiś specyfik? U mnie woda w studni nie zaciekawa i muszę coś z tym zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam

Mam pytanie do Pana Jareckiego.

 

Posiadam kocioł Zębiec KP 30 kw i chciałbym się dowiedzieć dlaczego nie nadaje się do niego sterownik Ognik z PID.Czy jest to związane z konstrukcją pieca,palnika -proszę o opinię :D którą sobie cenię

 

Nie tyle,że się nie nadaje, co może Panu przeszkadzać wysoka temp. czopucha.

Ognik PID stara się dmuchać cały czas jednocześnie rozciągając dawki paliwa, zębiec ma mały wymiennik i efektem takiej pracy jest wysoka temp. czopucha.

 

Znam jedną osobę, która przerobiła kocioł tradycyjny zębca na palnik Brucer i stosuje ognika pid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sz .P

Jarecki

Zauważyłem że Sekom w swoich piecach stosuje palniki Brucer.Czy jest jakaś różnica pomiędzy palnikiem zastosowanym w piecu 25 kw,a 40 kw.

Pozdrawiam :p

 

BRUCER wychodzi tylko w jednym wydaniu, nie ma 2 palników BRUCER.

 

Jedyny produkowany ma zasięg mocy od min.15 do max.40kW. Polecany jest do zastosowania w mocach kotłów od 25 do max.40kW

 

Palnik ma sporo plusów:

- żeliwny ślimak z odpowiedniego gatunku żeliwa, zatem swobodnie przez długi okres mogę spalać eko z brunatnego czy dodawać pellet do danego opału

- żeliwny korpus

- żeliwne palenisko

- toleruje sporą ilość paliw, tj miały i groszki od 0-31,5mm, eko z brunatnego mu też na dłuższą metę nie szkodzi (bo to jest żeliwo a nie stal)

 

ma tez minusy:

- palnik szczelinowy aby spalał miał bez obrotu musi mieć specyficzny kształt, brucer jest prostokątny i dla dobrego spalania miału płytszy od innych palników, zatem może trochę bardziej zadymić.

- brak wyczystki pod palnikiem, czyszczenie strefy napowietrzania polega na wyłączeniu palnika, zdjęciu żeliwnego paleniska i załączeniu dmuchawy na maxa w celu wyczyszczenia tej strefy.

- słaba instrukcję obsługi

 

Brucer jest też wielki gabarytowo, zobacz, czy zmieści się w Twoim kotle:

Od ramki do końca paleniska 400mm

Samo palenisko na długość 360mm

Szerokość paleniska 270mm

 

Brucer jest bardzo często wybieraną opcją. Toleruje opał 0-31,5mm, a i spokojnie przejdzie pojedyncza bryłka 35mm.

 

Dla przykładu podam wymiary palnika obrotowego AZP-MR:

Samo palenisko obrotowe fi.280mm, jest zatem do okoła więcej miejsca do spadania szlaki.

Wymiar od ramki do końca palnika jest podobny, czyli granice 420mm.

 

Jakie ma plusy palnik AZP-MR 25kW:

Wychodzi w 2 modelach, tj. stalowy i żeliwny

Odrobinę lepiej dopala zarówno groszek jak i miał

Ma system zewnętrznego czyszczenia napowietrzania paleniska, co jest unikalne na skalę całego rynku, nie wymaga gaszenia palnika do wyczyszczenia.

Wychodzi w kilku wariantach mocy, zatem do kotła 25 wybieramy model 25kw, do kotła o mocy w przedziale 35-40kW wybieramy model 38kW.

 

Minusy:

stalowy ślimak, mniej wytrzymały jak w Brucerze

element obrotowy w/g niektórych instalatorów jest bardziej podatny na awarię

 

Po co producent robi wersję stalowa i żeliwną:

zwolennicy żeliwnej maja swój oczywisty wybór. Żeliwo ma odrobinę wyższą temp. topnienia od stali zastosowanej w wersji stalowej. Nie mniej przy złych nastawach, czy jakiejś awarii sterownika uszkodzenie żeliwa wymaga wymiany całego odlewu, co wiąże się z wyższymi kosztami. Żeliwo jak pęknie czy się odkształci jest nie do naprawy.

 

zwolennicy wersji stalowej mają opcje z mniejszymi kosztami serwisu. Przy złych nastawach czy awarii sterownika i odkształceniu elementu stalowego paleniska można naprawić dokładnie ten fragment palnika, co oczywiście jest sporo tańsze jak wymiana całości.

 

Zatem, co kto woli i co kto preferuje....

 

Obserwują zainteresowanie kotłami 25kW ze swojego doświadczenia mogę tylko dodać, że ponad 75% wybiera na dzień dzisiejszy palnik Brucer-a,

 

z pewnością zakup palnika Brucera do kotła o mocy powyżej 30 do 40kW będzie tańszy jak zakup retorty obrotowej z przedziału mocy powyżej 30kW.

 

Zakup obrotowego palnika 25kw i wersji Brucer wiąże się z podobnymi wydatkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do mendras....

Witam. dzięki za odpowiedź. w wolnej chwili przeliczę. Ale obawiam się, że na dzień dzisiejszy uszczelnienie nie wchodzi w grę. Czyli proponujesz raczej piec kondensacyjny?

Jak to się sprawdzi przy starej instalacji - kupa wody do ogrzania.

 

Czy ktoś ma odmienne zdanie? przypomnę dom ok. 400m2, stara instalacja i stolarka, nie ocieplony ale ściana podwójny max. Co lepiej dalej gaz z piecem kondensacyjnym, czy kocioł ekogroszek?

 

Jeżeli jest tak jak piszesz i myślisz o podajniku, to musisz wybrać moc 50kW. Przy modelach ślimakowych 50k?w dobiera się do wielkości pomieszczeń od min.320m2 do max.450m2 przy średnio docieplonym budynku.

 

Podam rząd kosztów markowego kotła 50kW:

od min ok.9500zł brutto do ok. 10800zł brutto w zależności od wyboru retorty i sterowania.

 

Spalanie w palniku 50kW to max. 8kg/godzinę przy maksymalnym wykorzystaniu mocy palnika i dużym mrozie (nastawa na ok.90st.C) a tak naprawdę średnie dobowe spalanie palnika 50kW oscyluje od min.50 do jakiś 80-90kg w zależności od umiejętności dobrego wyregulowania sterownika, strat ciepła budynku i temp., która lubią domownicy.

 

Przy wybraniu opcji 50kw masz do wyboru:

1.Zwykły, tradycyjny palnik na sam ekogroszek

2.Palnik z obrotem wewnętrznym do ekogorszku i miału, co obniża koszty eksploatacji

3.Palnik z obrotem zewnętrznym i systemem zewnętrznego czyszczenia paleniska, podnosi to komfort obsługi. Palnik oczywiście spala miał i groszek.

 

 

Sterowniki:

od klasycznego z samą nastawa c.o. np. typu Tango, poprzez modele z obsługą CWU np. Tango Plus, Argon P itp.,dalej poprzez Menuet z obsługą zaworu mieszającego, dalej Titanic ze strefami czasowymi, czujnikiem pogodowym i wyświetlaczem lcd a kończąc na opcjach z jakimś algorytmem PID np. Perfekt, RT09pid ze strefami czy OGNIK PID fuzzy logic.

 

Polecam, jeżeli myślisz o takim kotle wybór jednak jakiejś retorty obrotowej i sterownik min. z obsługa CWU i wyjściem na dobry panel pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panu Jareckiemu za odpowiedż, rady . Uważam ze producenci kotłów z Pleszewa powinni być mu wdzięczni bo moim następnym zakupem będzie piec z tego regionu.

Po sezonie zakupię do mojego pieca palnik ardeo 25 kw i sterownik ognik PID.(z perfecta też jestem zadowolony)

Ps.

Czy mógłby Pan jeszcze mi wytłumaczyć jak to jest z tą powierzchnią grzewczą wymiennika i określeniem mocy w kw.

Mój kocioł podobno ma 30 kw,a wymiennik 3m jednak moc w instrukcji jest podana od 8 do 34 kw.Czyli co, mam palnik większej mocy( w instrukcji pisze że firmy Pancerpol) .Kiedy wchodzę na stronę producentów kotłów to dla 25kw powierzchnia wymiennika to od 2,5 do 3 m.

Np firma Sekom podaje że jest to 2,5 m dla 25 kw i dlatego stąd wzięły się moje wątpliwości,a przed zakupem palnika ardeo chciałbym się upewnić,albo przynajmniej rozwiać wątpliwości.

Pozdrawiam :p :D :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...